Trwają prace nad zwolnieniem dodatkowego postojowego z podatku dochodowego - poinformował wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Zwolnienie ma dotyczyć 2020 i 2021 roku.
Informację w tej sprawie wicepremier Jarosław Gowin przekazał we wpisie na Twitterze. "To ważne inicjatywy @MRPiT_GOV_PL dla turystyki" - podkreślił minister rozwoju.
Piąty pakiet antykryzysowy wprowadził dodatkowe świadczenie postojowe. Na taką pomoc mogą liczyć prowadzący działalność, którzy wcześniej już otrzymali postojowe.
Prawo do dodatkowego świadczenia będzie przysługiwało przedsiębiorcom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, a także konferencji. Chodzi m.in. o transport turystyczny, wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych czy prowadzenie dyskotek, salonów gier elektronicznych i jarmarków.
Zwolnienie ze składek ZUS
Od czwartku kolejni przedsiębiorcy mogą też wnioskować do ZUS o wsparcie w ramach tak zwanej tarczy 5.0. Obecnie mogą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień.
Prawo do tej formy pomocy przysługuje płatnikom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji czy wystaw. Warunkiem uzyskania zwolnienia jest m.in. prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020 roku. Należy również wykazać 75-procentowy spadek przychodów w porównaniu z miesiącami z 2019 roku. Porównywany jest pierwszy miesiąc z wniosku. Wnioski o zwolnienie można składać do końca listopada.
Świadczenie postojowe
Kolejne wsparcie dla prowadzących firmy to świadczenie postojowe. Prawo do niego zyskują osoby, które prowadzą działalność jako agenci turystyczni i przewodnicy turystyczni. Ponadto przedsiębiorcy muszą mieć przestój w prowadzeniu biznesu w następstwie wystąpienia COVID-19. Nie mogą też podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, chyba że podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Nieco inne warunki muszą spełnić przewodnicy turystyczni. W ich przypadku działalność powinna mieć charakter sezonowy i w 2019 roku być wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy. O pomoc mogą ubiegać się przewodnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą, ale po 31 sierpnia 2019 roku.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock