WT 2021, czyli warunki techniczne, które zaczęły obowiązywać inwestorów od 2021 roku, są efektem sukcesywnego wprowadzania do polskiego porządku prawnego przyjętego w Unii Europejskiej programu promowania energooszczędnych domów. Wprowadzone zmiany objęły trzy główne obszary i dotyczą nie tylko domów budowanych po 2021, ale też modernizowanych i rozbudowywanych.
● Warunki techniczne to zespół wymogów technicznych, którym powinny odpowiadać budynki. ● WT 2021 zakłada obniżenie współczynnika U, czyli współczynnika przenikania ciepła. ● WT 2021 zakłada także obniżenie współczynnika Ep, który określa roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną.
Co to jest WT 2021 i kogo dotyczy?
Warunki techniczne to zespół wymagań, którym powinny odpowiadać budynki, w tym domy. Przepisy, które je określają, regulują zarówno projektowanie, wznoszenie, przebudowy, jak i remonty budynków. Warunki techniczne 2021, określane w skrócie WT 2021, to warunki określone w znowelizowanych przepisach, dotyczących warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Kolejne zaostrzenie wymogów dotyczących izolacyjności cieplnej nie jest jednak dla nikogo zaskoczeniem – pierwsze zmiany wprowadzono już w 2014 roku, kolejne zaś w 2017 roku. Są one ponadto efektem przyjętego w ramach Unii Europejskiej promowania energooszczędnych domów i budownictwa.
Kogo dotyczą WT 2021?
Nowe wymagania muszą być spełnione przez:
– domy i pozostałe budynki, które otrzymały pozwolenie na budowę w 2021 roku i w latach następnych; – projekty, które stworzone zostały wg poprzednio obowiązujących wytycznych, ale których formalności nie zostały dopełnione; – domy i pozostałe budynki modernizowane i rozbudowywane.
Najważniejsze zmiany w WT 2021 – współczynnik przenikania ciepła
Najważniejsze z punktu widzenia inwestora zmiany w warunkach zabudowy dotyczą przede wszystkim tzw. współczynnika przewodzenia ciepła elementów konstrukcyjnych (U). Współczynnik „U” określa, jak wiele ciepła ucieka z poszczególnych przegród termicznych, czyli potocznie – ile ciepła ucieka z domu na zewnątrz. Im jego wartość jest niższa, tym mniejsze starty, a zatem jest bardziej energooszczędny. Jak efektywnie utrzymywać ciepło wewnątrz domu? Konieczne jest zwiększenie grubości izolacji. Przepisy określają zaś szczegółowo minimalną grubość izolacji, która zgodnie z WT 2021 wynosi:
– dla ścian zewnętrznych 15 cm; – dla dachów 25 cm; – dla podłóg 10 cm.
Zmianie uległ także współczynnik przenikania ciepła, który w 2021 roku wynosi:
– dla ścian zewnętrznych 0,20 W/m2K; – dla dachów 0,15 W/m2K; – dla podłóg 0,30 W/m2K; – dla okien fasadowych 0,90 W/m2K; – dla okien dachowych 1,10 W/m2K.
W stosunku do lat ubiegłych współczynnik U został zatem obniżony.
Jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła?
Dla obliczania współczynnika przenikania ciepła należy zastosować wzór:
U=1/R [W/(m²·K)],
gdzie R=d/ λ , czyli d to grubość warstwy, a λ, czyli lambda, to współczynnik przenikania ciepła.
Konieczna jest zatem znajomość lambdy poszczególnych elementów np. ścian, takich jak tynk, styropian, płyty OSB i karton gips, szkielet. Dla ułatwienia inwestorom obliczania współczynnika przenikania ciepła na wielu stronach internetowych związanych z budownictwem udostępnione są darmowe kalkulatory.
Zapotrzebowanie domu na energię
Współczynnik Ep określa roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną, która niezbędna jest do ogrzania, wentylacji, chłodzenia, oświetlenia i przygotowania ciepłej wody użytkowej w przeliczeniu na jednostkę powierzchni. Znowelizowane warunki zabudowy przewidują zakaz przekraczania określonej wartości współczynnika Ep. Od 2021 roku współczynnik Ep dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego wynosi 70 kWh/m2, w porównaniu do lat ubiegłych jest on zatem niższy.
Czy budowa lub modernizacja domu zgodnie z WT 2021 jest droższa niż w latach ubiegłych?
Przyjmuje się, że budowa domu energooszczędnego jest droższa od tradycyjnych rozwiązań nawet o 20 proc. Jak zaostrzenie wymogów wpłynie na koszty, które musi ponieść inwestor? Zmniejszenie dopuszczalnego współczynnika przenikania ciepła i zapotrzebowania na energię, przy jednoczesnej popularyzacji ekologicznych źródeł energii, np. pomp ciepła, wiąże bez wątpienia ze zwiększeniem kosztów budowy. Warto jednak pamiętać, że wdrożone na tym etapie rozwiązania mają za zadanie obniżyć koszty utrzymania, przede wszystkim ogrzewania domu, a tym samym w dłuższej perspektywie powinny się zwrócić.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock