Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl
Rynek mieszkaniowy. Olko (Lewica) o projekcie ustawy antyflipperskiej
Rynek mieszkaniowy. Olko (Lewica) o projekcie ustawy antyflipperskiejTVN24
wideo 2/4
Rynek mieszkaniowy. Olko (Lewica) o projekcie ustawy antyflipperskiejTVN24

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Mężczyzna chodzi po pustym mieszkaniu, latarką z telefonu komórkowego oświetla ścianę. "Szuka odcieni białego. Oczekuje malowania całych ścian na biało po pół roku najmu" - głosi podpis. Następnie pada wulgarne słowo skierowane do "landlordów", czyli osób, które udostępniają lokal do wynajęcia.

Wpis pod koniec października rozszedł się szeroko w serwisie społecznościowym Twitter (obecnie X) - wyświetlono go ponad 2,5 mln razy. Zaroiło się od komentarzy innych osób, które także miały złe doświadczenia z właścicielami mieszkań.

"U mnie przyszedł gość z białą rękawiczką do sprawdzenia kurzu i lampą UV żeby wyszukać zacieki" - napisał ktoś. Ktoś inny wtórował: "U mnie chciał 200 zł potrącić kaucji za lekko nadszarpnięty dywanik". "Przy zdawaniu mieszkania (właściciel) podniósł wszystkie dywany, spytał się co tu robią te szpary pomiędzy panelami, i mówi, że albo kładziemy nową podłogę, albo nie odda kaucji" - dodawała trzecia osoba. "Tego nawet na pierwszy rzut oka nie było widać więc wyobraźcie sobie jak jeździł z lupą po każdym elemencie mieszkania, żeby tylko znaleźć ślady użytkowania po dwóch latach mieszkania" (wszędzie pisownia oryg. - red.).

Ale "landlordzi" też mają swoje racje. Na Tik-Toku opowiadała o tym niedawno para, która pokazywała stan swojego mieszkania po wynajmie: kuchnia, która wygląda, jakby ktoś kroił bezpośrednio na blacie, zniszczone meble. Zanim ktoś ponownie będzie się mógł tam wprowadzić, trzeba przeprowadzić generalny remont.

Osoby dramatu są więc dwie: wynajmujący i najemca. Ten pierwszy to właściciel mieszkania. Ten drugi - osoba, która lokal wynajmuje. Ich perspektywy diametralnie się różnią.

Jeśli spojrzymy na najemcę z perspektywy "landlorda", zobaczymy osobę, która mieszkania nie szanuje i poprzez lekkomyślne użytkownie doprowadza je do ruiny. Z perspektywy najemcy wynajmujący to wyzyskiwacz, który oczekuje, że ktoś inny spłaci mu kredyt, a później mieszkanie zwróci w niezmienionym stanie. A prawda jest gdzieś po środku.

Jaka to umowa?

A kto ma rację? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mec. Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości, a w szczególności w dziedzinie najmu lokali mieszkalnych i użytkowych.

Odpowiedź zależy od tego, na co wynajmujący i najemca zgodzili się podpisując umowę. Można ustalić np. że lokal ma zostać odmalowany po zakończeniu najmu, a ściany nie mogą mieć żadnych śladów użytkowania. Wtedy wynajmujący ma prawo egzekwować doprowadzenie mieszkania do takiego stanu, na jaki obie strony się zgodziły. Inaczej jest, jeśli zdecydowano się na zapis o dopuszczalnym zużyciu wynikającym z prawidłowego użytkowania. - Wtedy sprawdzanie ścian czy podłogi z latarką jest bezcelowe, bo za takie ślady najemca nie odpowiada - wyjaśnia prawniczka.

Wszystko zależy więc od treści umowy, ale też od jej rodzaju. Jak tłumaczy nam adwokatka, pewne kwestie są różnie regulowane przez przepisy prawa w zależności od tego, czy mamy do czynienia z najmem zwykłym czy okazjonalnym/instytucjonalnym. Ten drugi rodzaj lepiej zabezpiecza wynajmującego np. przed dzikimi lokatorami, ale wymaga też większej liczby formalności. Dlatego częściej można spotkać się z najmem zwykłym.

Zacznijmy więc od niego. - W tym przypadku obowiązki najemcy w zakresie napraw, remontów i tego, w jakim stanie ma pozostawić lokal, regulują przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów. I zgodnie z treścią tej ustawy, najemca po zakończeniu najmu ma obowiązek lokal odnowić i wymienić zużyte elementy wyposażenia na nowe - wyjaśnia Trojanowska-Janik. Jak dodaje, opierając się na na dosłownym brzmieniu przepisów, lokal "nie może nosić śladów użytkowania".   

Czytaj także: "Kasę na mieszkanie trzeba było zbierać od komunii" >>>>

Inaczej wygląda to w przypadku najmu okazjonalnego lub instytucjonalnego. - Wtedy w omawianych przez nas kwestiach obowiązują przepisy Kodeksu cywilnego. I tutaj jest już znacznie łagodniej - podkreśla prawniczka. -Zgodnie z przepisami najemca ma obowiązek zwrócić lokal w stanie niepogorszonym, jednakże nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania. 

"Prawidłowe użytkowanie" to określenie często pojawiające się w umowach. Za chwilę do niego wrócimy.

Stan niepogorszony, ale... może się pogorszyć

Przepisy przepisami, ale część rzeczy można też ustalić indywidualnie i określić je w umowie. Pozwala na to zasada swobody umów. Dzięki temu wynajmujący i najemca mogą przed przygotowaniem dokumentów wspólnie zdecydować np. jak lokal ma wyglądać po zakończeniu najmu, czy należy go odmalować albo np. zlecić sprzątanie profesjonalnej firmie.

Warto wskazać, kto zajmie się naprawą typowych usterek, np. czyim obowiązkiem jest wymiana żarówek, cieknącego kranu, popsutej lodówki czy zapchanego odpływu brodzika. Podobnie można ustalić, do kogo należy opieka nad elementami wyposażenia lokalu, które wymagają szczególnej pielęgnacji: cyklinowanie podłogi, olejowanie blatów czy przegląd klimatyzacji. Kto ma się tym zająć i kto poniesie koszty?

Ale są też granice swobodnych ustaleń.

- Umowa nie może naruszać chociażby zasad współżycia społecznego. Dlatego też, np. nałożenie na najemcę obowiązku odmalowywania ścian w lokalu co 3 miesiące jest niedopuszczalne - podkreśla Trojanowska-Janik.

Najem i różne perspektywy

W większości umów można znaleźć zapis, że najemca ma zwrócić lokal w stanie niepogorszonym, jednak dopuszczalne jest zużycie wynikające z prawidłowego/normalnego użytkowania. - Oznacza to, że najemca może zwrócić lokal w stanie pogorszonym - zwraca uwagę prawniczka. - Lokal może nosić ślady użytkowania, nie musi być jak nowy. Najemca musi jednak móc wykazać, że ślady te wynikają z prawidłowego użytkowania.  

I tu zaczynają się schody.

Co to znaczy "normalne użytkowanie"?

Bo co to właściwie oznacza "zużycie wynikające z normalnego użytkowania"? Jak się okazuje, nie dla każdego to samo. - Szczerze mówiąc, bardzo nie lubię tego określenia - mówi mec. Trojanowska-Janik. - W mojej opinii, prowadzi ono jedynie do sporów.  Wynika to z tego, że jest to określenie bardzo mało precyzyjne, niekonkretne i co najgorsze - subiektywne. W przepisach nie przewidziano listy tego co można uznać za normalne zużycie, a co nie. Są oczywiście orzeczenia sądowe, z których można czerpać wiedzę, ale one nie są wiążące, dotyczą konkretnej sytuacji, i nie jest to wiedza, którą posiadają typowi najemcy i wynajmujący.  

To, czy lokal był "prawidłowo używany", inaczej może ocenić wynajmujący, a inaczej najemca. Jeśli sprawy nie uda się załatwić polubownie, swoje zdanie może wyrazić tez biegły sądowy i sąd. - Każda z tych osób, może mieć inne zdanie, różne poczucie ,"czystości", porządku czy estetyki - zwraca uwagę prawniczka. - Do tego najczęściej najemcy wprowadzają się do lokali już od kilku lat użytkowanych i noszących już ślady użytkowania.

Czytaj także: Kupić i nie wpaść w pułapkę. Sześć kroków do idealnego mieszkania >>>>

Trojanowska-Janik często jest pytana, co można zakwalifikować jako normalne zużycie. Czy rysa na ścianie jest dopuszczalna? A jeśli tak, to jak głęboka? A zadrapania na meblach? Albo zabrudzenia na kanapie? Niestety, na takie pytania nie ma prostej odpowiedzi. Można jako podpowiedź potraktować właśnie "prawidłowe użytkowanie". Z tej perspektywy zabrudzenia na ścianie są czymś normalnym, ale już obraz namalowana przez dziecko kredką nie. Bo przecież traktowanie muru jak płótna raczej nie jest "normalnym", "prawidłowym", czy też "typowym" sposobem użytkowania.

- Oceny czy doszło do przekroczenia prawidłowego użytkowania lokalu dokonuje się na podstawie zasad przeciętnego użytkowania lokalu. Bada się jak przeciętny Kowalski użytkuje lokal - wyjaśnia prawniczka. - Bierze się pod uwagę standard wyposażenia, jego stan i cel najmu. I tak, np. więcej zniszczeń dopuszcza się na podłodze w lokalu usługowym, do którego przychodzą klienci niż w lokalu mieszkalnym, w którym mieszka jedna osoba. Takim bardziej konkretnym czynnikiem oceny, czy doszło do przekroczenia prawidłowego użytkowania jest zbadanie, czy za najem lokalu można osiągnąć taki sam czynsz jak przed rozpoczęciem najmu.  

Najem i różne perspektywy

Mieszkania się niszczą, to normalne

Znajdujemy mieszkanie, szybko podpisujemy umowę. Często nie wczytujemy się w szczegółowe zapisy. Problemy pojawiają się przy wyprowadzce. Jak w przypadku Jacka, który pisze na Twitterze: "Mój landlord nie oddał mi kaucji, bo po 7 latach mieszkania (+4 lata inni przede mną) odmalowane mieszkanie już jest nie takie świeże jak nowe, a schody są na brzegach już lekko wytarte. Do tego wilgoć w prysznicu bez wentylacji".

Zdaniem Trojanowskiej-Janik tego typu spory wynikają m.in. z nieprecyzyjnych umów, z których nie wynika jasna, jakie są obowiązki wynajmującego, a jakie najemcy, i jak ma wyglądać lokal po zakończeniu najmu. Im lepiej skonstruowana umowa, tym szanse na uniknięcie sporów rosną.

Czasem problemem jest także brak rozmowy. - Zawsze zachęcam, aby przed podpisaniem umowy omówić z drugą stroną swoje wymagania - sugeruje prawniczka. - Wynajmujący powinien wyraźnie powiedzieć na czym mu zależy. Zdarza się, że w umowie jest jedynie przywołany numer artykuły z ustawy czy kodeksu, bez przywołania ich treści. Najemca natomiast - często student czy młoda osoba - nie sprawdza co znajduje się w tych przepisach, nie czyta dokładnie umowy. Później jest niemile zaskoczony, bo z przepisów wynika, że najemca lokal ma odnowić, odmalować, naprawić drzwi, okna, podłogi. I powstaje konflikt, którego można by uniknąć, gdyby strony wykazały się dobrą wolą, omówiły umowę przed jej zawarciem i były precyzyjne.  

Czytaj także: Zmiana trendu na rynku wynajmu. "Właściciele mogą być otwarci na negocjacje" >>>>

Bardzo ważny jest też protokół zdawczo-odbiorczy wraz ze zdjęciami lokalu, wykonanymi w dniu wydania. - Jest to najważniejszy dowód, na podstawie którego ocenia się stan lokalu i poziom zniszczeń czy zużycia lokalu - zwraca uwagę Trojanowska-Janik. - Najczęściej te protokoły sporządzane są po macoszemu. Sporządzenie porządnego protokołu jest w interesie każdego najemcy, a niestety najemcy o tym rzadko kiedy myślą.  

Ale jest też druga strona medalu. Wynajmujący nie powinni oczekiwać, że w mieszkaniu, które udostępniają, podczas wynajmu nic się nie zmieni. - To ważne, aby wynajmujący zdawali sobie sprawę, że gdy wynajmują swój lokal, godzą się na to, że najemca będzie w tym lokalu po prostu mieszkał, a więc również zużywał elementy wyposażenia lokalu. Każdy wynajmujący, powinien być przygotowany na taki ,"koszt" i ryzyko - podsumowuje.

Autorka/Autor:Natalia Szostak, grafiki i wizualizacje: Katarzyna Korzeniowska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Adrian Zandberg - kandydat partii Razem na prezydenta RP - spotkał się w piątek po południu z Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim. Jak stwierdził, potrzebne jest weto prezydenta wobec ustawy w sprawie składki zdrowotnej. 

Zandberg apeluje do prezydenta o weto

Zandberg apeluje do prezydenta o weto

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Negocjacje z państwami europejskimi w sprawie ceł będą prowadzone jako z jednym blokiem - powiedział w czwartek wieczorem prezydent USA Donald Trump, cytowany przez portal The Hill. Podczas posiedzenia gabinetu w Białym Domu stwierdził on, że "patrzy na (Unię Europejską) jako na całość".

"Byli gotowi ogłosić odwet, a potem dowiedzieli się, co zrobiliśmy"

"Byli gotowi ogłosić odwet, a potem dowiedzieli się, co zrobiliśmy"

Źródło:
PAP

Chińskie ministerstwo finansów ogłosiło w piątek podniesienie ceł na produkty importowane z USA do poziomu 125 procent. Decyzja wchodzi w życie w sobotę. Jest to odpowiedź na decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o podniesieniu ceł na chińskie towary do 145 procent.

125 procent. Chiny wyprowadzają cios

125 procent. Chiny wyprowadzają cios

Źródło:
BBC, Reuters

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP

W ostatnią niedzielę przed Wielkanocą, 13 kwietnia, sklepy będą otwarte. Kolejne niedziele handlowe przypadną: tydzień po świętach, 27 kwietnia oraz 29 czerwca.

W najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte

W najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte

Źródło:
PAP

- W pewnym sensie można powiedzieć, że Donald Trump manipuluje rynkiem. Wszyscy od tygodni żyją jego decyzjami w zakresie taryf - powiedział analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska Konrad Ryczko. Ocenił w ten sposób środowe wpisy prezydenta USA w sprawie ceł. Politycy z Partii Demokratycznej pytają, kto wiedział o nagłej zmianie zdania Trumpa w sprawie taryf i kto na tym zarobił.

Ogromne kontrowersje w sprawie Trumpa. "Kto wiedział i ile pieniędzy zarobił?"

Ogromne kontrowersje w sprawie Trumpa. "Kto wiedział i ile pieniędzy zarobił?"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prada zawarła umowę o wartości 1,38 miliarda dolarów na zakup Versace od Capri Holdings. Transakcja połączy dwie największe marki włoskiej mody i da perspektywę zwiększenia przychodów.

Gigantyczna fuzja na rynku mody

Gigantyczna fuzja na rynku mody

Źródło:
Reuters, BBC

W Argentynie stanęły pociągi, taksówki, szkoły publiczne, śmieciarki i porty. Odwołano też część lotów. Wszystko to za sprawą 24-godzinnego strajku ogólnokrajowego przeciwko polityce zaciskania pasa prezydenta Javiera Mileia.

Paraliż komunikacji, stanęły szkoły. "Atak na republikę"

Paraliż komunikacji, stanęły szkoły. "Atak na republikę"

Źródło:
PAP

Amerykańskie cła na import z Chin wynoszą obecnie 145 procent, uwzględniając wcześniejsze podwyżki – poinformował w czwartek Biały Dom w oświadczeniu dla CNBC.

Cło wzrosło do 145 procent. Biały Dom wyjaśnia

Cło wzrosło do 145 procent. Biały Dom wyjaśnia

Źródło:
PAP

Zawsze będą przejściowe trudności - powiedział w czwartek prezydent USA Donald Trump, odnosząc się do chaosu na rynkach w związku z nałożonymi cłami. Przekonywał przy tym, że państwa składają Stanom Zjednoczonym świetne oferty handlowe i wyraził chęć zawarcia układu z Chinami.

Trump mówi o "największym dniu w historii"

Trump mówi o "największym dniu w historii"

Źródło:
PAP

Płaca minimalna w państwach Unii Europejskiej waha się od 551 euro do nawet 2638 euro - wynika z danych Eurostatu. Polska pod tym względem znajduje się w środku stawki.

Płaca minimalna w krajach Unii. Tak wypada Polska

Płaca minimalna w krajach Unii. Tak wypada Polska

Źródło:
PAP/tvn24.pl