Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl
Rynek mieszkaniowy. Olko (Lewica) o projekcie ustawy antyflipperskiej
Rynek mieszkaniowy. Olko (Lewica) o projekcie ustawy antyflipperskiejTVN24
wideo 2/4
Rynek mieszkaniowy. Olko (Lewica) o projekcie ustawy antyflipperskiejTVN24

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Mężczyzna chodzi po pustym mieszkaniu, latarką z telefonu komórkowego oświetla ścianę. "Szuka odcieni białego. Oczekuje malowania całych ścian na biało po pół roku najmu" - głosi podpis. Następnie pada wulgarne słowo skierowane do "landlordów", czyli osób, które udostępniają lokal do wynajęcia.

Wpis pod koniec października rozszedł się szeroko w serwisie społecznościowym Twitter (obecnie X) - wyświetlono go ponad 2,5 mln razy. Zaroiło się od komentarzy innych osób, które także miały złe doświadczenia z właścicielami mieszkań.

"U mnie przyszedł gość z białą rękawiczką do sprawdzenia kurzu i lampą UV żeby wyszukać zacieki" - napisał ktoś. Ktoś inny wtórował: "U mnie chciał 200 zł potrącić kaucji za lekko nadszarpnięty dywanik". "Przy zdawaniu mieszkania (właściciel) podniósł wszystkie dywany, spytał się co tu robią te szpary pomiędzy panelami, i mówi, że albo kładziemy nową podłogę, albo nie odda kaucji" - dodawała trzecia osoba. "Tego nawet na pierwszy rzut oka nie było widać więc wyobraźcie sobie jak jeździł z lupą po każdym elemencie mieszkania, żeby tylko znaleźć ślady użytkowania po dwóch latach mieszkania" (wszędzie pisownia oryg. - red.).

Ale "landlordzi" też mają swoje racje. Na Tik-Toku opowiadała o tym niedawno para, która pokazywała stan swojego mieszkania po wynajmie: kuchnia, która wygląda, jakby ktoś kroił bezpośrednio na blacie, zniszczone meble. Zanim ktoś ponownie będzie się mógł tam wprowadzić, trzeba przeprowadzić generalny remont.

Osoby dramatu są więc dwie: wynajmujący i najemca. Ten pierwszy to właściciel mieszkania. Ten drugi - osoba, która lokal wynajmuje. Ich perspektywy diametralnie się różnią.

Jeśli spojrzymy na najemcę z perspektywy "landlorda", zobaczymy osobę, która mieszkania nie szanuje i poprzez lekkomyślne użytkownie doprowadza je do ruiny. Z perspektywy najemcy wynajmujący to wyzyskiwacz, który oczekuje, że ktoś inny spłaci mu kredyt, a później mieszkanie zwróci w niezmienionym stanie. A prawda jest gdzieś po środku.

Jaka to umowa?

A kto ma rację? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mec. Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości, a w szczególności w dziedzinie najmu lokali mieszkalnych i użytkowych.

Odpowiedź zależy od tego, na co wynajmujący i najemca zgodzili się podpisując umowę. Można ustalić np. że lokal ma zostać odmalowany po zakończeniu najmu, a ściany nie mogą mieć żadnych śladów użytkowania. Wtedy wynajmujący ma prawo egzekwować doprowadzenie mieszkania do takiego stanu, na jaki obie strony się zgodziły. Inaczej jest, jeśli zdecydowano się na zapis o dopuszczalnym zużyciu wynikającym z prawidłowego użytkowania. - Wtedy sprawdzanie ścian czy podłogi z latarką jest bezcelowe, bo za takie ślady najemca nie odpowiada - wyjaśnia prawniczka.

Wszystko zależy więc od treści umowy, ale też od jej rodzaju. Jak tłumaczy nam adwokatka, pewne kwestie są różnie regulowane przez przepisy prawa w zależności od tego, czy mamy do czynienia z najmem zwykłym czy okazjonalnym/instytucjonalnym. Ten drugi rodzaj lepiej zabezpiecza wynajmującego np. przed dzikimi lokatorami, ale wymaga też większej liczby formalności. Dlatego częściej można spotkać się z najmem zwykłym.

Zacznijmy więc od niego. - W tym przypadku obowiązki najemcy w zakresie napraw, remontów i tego, w jakim stanie ma pozostawić lokal, regulują przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów. I zgodnie z treścią tej ustawy, najemca po zakończeniu najmu ma obowiązek lokal odnowić i wymienić zużyte elementy wyposażenia na nowe - wyjaśnia Trojanowska-Janik. Jak dodaje, opierając się na na dosłownym brzmieniu przepisów, lokal "nie może nosić śladów użytkowania".   

Czytaj także: "Kasę na mieszkanie trzeba było zbierać od komunii" >>>>

Inaczej wygląda to w przypadku najmu okazjonalnego lub instytucjonalnego. - Wtedy w omawianych przez nas kwestiach obowiązują przepisy Kodeksu cywilnego. I tutaj jest już znacznie łagodniej - podkreśla prawniczka. -Zgodnie z przepisami najemca ma obowiązek zwrócić lokal w stanie niepogorszonym, jednakże nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania. 

"Prawidłowe użytkowanie" to określenie często pojawiające się w umowach. Za chwilę do niego wrócimy.

Stan niepogorszony, ale... może się pogorszyć

Przepisy przepisami, ale część rzeczy można też ustalić indywidualnie i określić je w umowie. Pozwala na to zasada swobody umów. Dzięki temu wynajmujący i najemca mogą przed przygotowaniem dokumentów wspólnie zdecydować np. jak lokal ma wyglądać po zakończeniu najmu, czy należy go odmalować albo np. zlecić sprzątanie profesjonalnej firmie.

Warto wskazać, kto zajmie się naprawą typowych usterek, np. czyim obowiązkiem jest wymiana żarówek, cieknącego kranu, popsutej lodówki czy zapchanego odpływu brodzika. Podobnie można ustalić, do kogo należy opieka nad elementami wyposażenia lokalu, które wymagają szczególnej pielęgnacji: cyklinowanie podłogi, olejowanie blatów czy przegląd klimatyzacji. Kto ma się tym zająć i kto poniesie koszty?

Ale są też granice swobodnych ustaleń.

- Umowa nie może naruszać chociażby zasad współżycia społecznego. Dlatego też, np. nałożenie na najemcę obowiązku odmalowywania ścian w lokalu co 3 miesiące jest niedopuszczalne - podkreśla Trojanowska-Janik.

Najem i różne perspektywy

W większości umów można znaleźć zapis, że najemca ma zwrócić lokal w stanie niepogorszonym, jednak dopuszczalne jest zużycie wynikające z prawidłowego/normalnego użytkowania. - Oznacza to, że najemca może zwrócić lokal w stanie pogorszonym - zwraca uwagę prawniczka. - Lokal może nosić ślady użytkowania, nie musi być jak nowy. Najemca musi jednak móc wykazać, że ślady te wynikają z prawidłowego użytkowania.  

I tu zaczynają się schody.

Co to znaczy "normalne użytkowanie"?

Bo co to właściwie oznacza "zużycie wynikające z normalnego użytkowania"? Jak się okazuje, nie dla każdego to samo. - Szczerze mówiąc, bardzo nie lubię tego określenia - mówi mec. Trojanowska-Janik. - W mojej opinii, prowadzi ono jedynie do sporów.  Wynika to z tego, że jest to określenie bardzo mało precyzyjne, niekonkretne i co najgorsze - subiektywne. W przepisach nie przewidziano listy tego co można uznać za normalne zużycie, a co nie. Są oczywiście orzeczenia sądowe, z których można czerpać wiedzę, ale one nie są wiążące, dotyczą konkretnej sytuacji, i nie jest to wiedza, którą posiadają typowi najemcy i wynajmujący.  

To, czy lokal był "prawidłowo używany", inaczej może ocenić wynajmujący, a inaczej najemca. Jeśli sprawy nie uda się załatwić polubownie, swoje zdanie może wyrazić tez biegły sądowy i sąd. - Każda z tych osób, może mieć inne zdanie, różne poczucie ,"czystości", porządku czy estetyki - zwraca uwagę prawniczka. - Do tego najczęściej najemcy wprowadzają się do lokali już od kilku lat użytkowanych i noszących już ślady użytkowania.

Czytaj także: Kupić i nie wpaść w pułapkę. Sześć kroków do idealnego mieszkania >>>>

Trojanowska-Janik często jest pytana, co można zakwalifikować jako normalne zużycie. Czy rysa na ścianie jest dopuszczalna? A jeśli tak, to jak głęboka? A zadrapania na meblach? Albo zabrudzenia na kanapie? Niestety, na takie pytania nie ma prostej odpowiedzi. Można jako podpowiedź potraktować właśnie "prawidłowe użytkowanie". Z tej perspektywy zabrudzenia na ścianie są czymś normalnym, ale już obraz namalowana przez dziecko kredką nie. Bo przecież traktowanie muru jak płótna raczej nie jest "normalnym", "prawidłowym", czy też "typowym" sposobem użytkowania.

- Oceny czy doszło do przekroczenia prawidłowego użytkowania lokalu dokonuje się na podstawie zasad przeciętnego użytkowania lokalu. Bada się jak przeciętny Kowalski użytkuje lokal - wyjaśnia prawniczka. - Bierze się pod uwagę standard wyposażenia, jego stan i cel najmu. I tak, np. więcej zniszczeń dopuszcza się na podłodze w lokalu usługowym, do którego przychodzą klienci niż w lokalu mieszkalnym, w którym mieszka jedna osoba. Takim bardziej konkretnym czynnikiem oceny, czy doszło do przekroczenia prawidłowego użytkowania jest zbadanie, czy za najem lokalu można osiągnąć taki sam czynsz jak przed rozpoczęciem najmu.  

Najem i różne perspektywy

Mieszkania się niszczą, to normalne

Znajdujemy mieszkanie, szybko podpisujemy umowę. Często nie wczytujemy się w szczegółowe zapisy. Problemy pojawiają się przy wyprowadzce. Jak w przypadku Jacka, który pisze na Twitterze: "Mój landlord nie oddał mi kaucji, bo po 7 latach mieszkania (+4 lata inni przede mną) odmalowane mieszkanie już jest nie takie świeże jak nowe, a schody są na brzegach już lekko wytarte. Do tego wilgoć w prysznicu bez wentylacji".

Zdaniem Trojanowskiej-Janik tego typu spory wynikają m.in. z nieprecyzyjnych umów, z których nie wynika jasna, jakie są obowiązki wynajmującego, a jakie najemcy, i jak ma wyglądać lokal po zakończeniu najmu. Im lepiej skonstruowana umowa, tym szanse na uniknięcie sporów rosną.

Czasem problemem jest także brak rozmowy. - Zawsze zachęcam, aby przed podpisaniem umowy omówić z drugą stroną swoje wymagania - sugeruje prawniczka. - Wynajmujący powinien wyraźnie powiedzieć na czym mu zależy. Zdarza się, że w umowie jest jedynie przywołany numer artykuły z ustawy czy kodeksu, bez przywołania ich treści. Najemca natomiast - często student czy młoda osoba - nie sprawdza co znajduje się w tych przepisach, nie czyta dokładnie umowy. Później jest niemile zaskoczony, bo z przepisów wynika, że najemca lokal ma odnowić, odmalować, naprawić drzwi, okna, podłogi. I powstaje konflikt, którego można by uniknąć, gdyby strony wykazały się dobrą wolą, omówiły umowę przed jej zawarciem i były precyzyjne.  

Czytaj także: Zmiana trendu na rynku wynajmu. "Właściciele mogą być otwarci na negocjacje" >>>>

Bardzo ważny jest też protokół zdawczo-odbiorczy wraz ze zdjęciami lokalu, wykonanymi w dniu wydania. - Jest to najważniejszy dowód, na podstawie którego ocenia się stan lokalu i poziom zniszczeń czy zużycia lokalu - zwraca uwagę Trojanowska-Janik. - Najczęściej te protokoły sporządzane są po macoszemu. Sporządzenie porządnego protokołu jest w interesie każdego najemcy, a niestety najemcy o tym rzadko kiedy myślą.  

Ale jest też druga strona medalu. Wynajmujący nie powinni oczekiwać, że w mieszkaniu, które udostępniają, podczas wynajmu nic się nie zmieni. - To ważne, aby wynajmujący zdawali sobie sprawę, że gdy wynajmują swój lokal, godzą się na to, że najemca będzie w tym lokalu po prostu mieszkał, a więc również zużywał elementy wyposażenia lokalu. Każdy wynajmujący, powinien być przygotowany na taki ,"koszt" i ryzyko - podsumowuje.

Autorka/Autor:Natalia Szostak, grafiki i wizualizacje: Katarzyna Korzeniowska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Donald Trump ogłosił w niedzielę, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska osiągnęły porozumienie w sprawie umowy handlowej. Stało się to po rozmowach prezydenta USA z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Turnberry w Szkocji. W ramach porozumienia ustanowiono stawkę celną w wysokości 15 procent na przeważającą część eksportu unijnego do Stanów Zjednoczonych.

Jest porozumienie handlowe między UE a USA

Jest porozumienie handlowe między UE a USA

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych przy wsparciu OPZZ będzie od poniedziałku do środy blokować drogi w kilku lokalizacjach w Polsce. Zdaniem związkowców, rząd prowadzi antykolejową politykę, faworyzowany jest natomiast transport drogowy.

Kolejarze zablokują drogi. Lista utrudnień

Kolejarze zablokują drogi. Lista utrudnień

Źródło:
PAP

Wyspa Poveglia - uznawana za jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w lagunie weneckiej - zostanie przekształcona w park miejski dostępny wyłącznie dla mieszkańców Wenecji. Od 1 sierpnia lokalna społeczność przejmie ją w 99-letnią dzierżawę od państwa i rozpocznie rewitalizację terenu, który przez stulecia służył jako miejsce kwarantanny oraz szpital psychiatryczny. Wokół wyspy narosła legenda.

Zakaz wstępu dla turystów. Mieszkańcy przejmują nawiedzoną wyspę

Zakaz wstępu dla turystów. Mieszkańcy przejmują nawiedzoną wyspę

Źródło:
CNN

Dane osobowe większości z 1,4 miliona klientów Allianz Life w Ameryce Północnej zostały wykradzione przez hakerów - poinformowała spółka-matka ubezpieczyciela.

Wyciek danych klientów giganta. Trwa dochodzenie

Wyciek danych klientów giganta. Trwa dochodzenie

Źródło:
BBC

- Kiedy słucham o tym, co w Polsce może wejść, to mam wrażenie, że cofam się (w czasie o) dwie dekady - mówiła w programie "Wstajesz i weekend" Marta Balukiewicz, autorka reportażu o czeskich parach jednopłciowych, odnosząc się do polskich projektów ustawy o związkach partnerskich. - Wygląda u nas to bardzo źle - ocenił na antenie TVN24 mecenas Artur Kula.

Polska "dwie dekady" za Czechami. "Wygląda to u nas bardzo źle"

Polska "dwie dekady" za Czechami. "Wygląda to u nas bardzo źle"

Źródło:
TVN24

Amerykańska agencja kosmiczna NASA zapowiedziała, że w najbliższym czasie z pracy odejdzie około 20 procent zatrudnionych - poinformowała agencja Reuters. Według przedstawicieli NASA, decyzja ma na celu usprawnienie funkcjonowania instytucji.

Potężne cięcia w NASA. "Katastrofalne skutki"

Potężne cięcia w NASA. "Katastrofalne skutki"

Źródło:
PAP

Dom gotowy w kilka godzin - tak reklamują się firmy sprzedające budynki modułowe. Ale rozwiązania alternatywne mają też swoje wady: gorszą akustykę, mniejszą trwałość. To jednak nie zniechęca tych, którzy nie chcą poświęcać lat na budowę. - To jest najlepszy dom na świecie. Nic się nie sypie, nie cieknie - mówi nam Małgorzata z Dolnego Śląska. - Dom na pokolenia? Kto dzisiaj takiego potrzebuje? - pyta.

Polacy nie chcą męczyć się z budową domu. Oto rozwiązanie

Polacy nie chcą męczyć się z budową domu. Oto rozwiązanie

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żadnemu z graczy nie udało się wytypować prawidłowo wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do dziesięciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 26 lipca 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Koszty budowy domu jednorodzinnego w Polsce poszybowały. W ciągu pięciu lat wzrosły aż o 50 procent. Eksperci przewidują dalsze podwyżki, choć ich tempo ma być bardziej umiarkowane. Za co zapłacimy najwięcej?

Koszty wzrosły aż o połowę. To jeszcze nie koniec

Koszty wzrosły aż o połowę. To jeszcze nie koniec

Źródło:
PAP

Rosnące globalne zainteresowanie japońską herbatą matcha przekłada się na gwałtowny wzrost cen. Eksperci wskazują, że boom na ten produkt, połączony z ograniczoną podażą i barierami handlowymi, powoduje trudności w zaopatrzeniu.

Globalny szał. "Proszą nawet o kilogram dziennie"

Globalny szał. "Proszą nawet o kilogram dziennie"

Źródło:
BBC

Na obecnym etapie nie da się jednoznacznie ocenić jakości gazu ziemnego w złożu odkrytym w pobliżu Świnoujścia - ocenił profesor Christian Holden z Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego (NTNU) w Trondheim. Jego zdaniem nie są również znane potencjalne koszty inwestycji ani wydobycia.

Złoża na Bałtyku. Ekspert studzi entuzjazm

Złoża na Bałtyku. Ekspert studzi entuzjazm

Źródło:
PAP

Sektor lotniczy mierzy się obecnie z wyjątkowo trudną sytuacją - oceniają ekonomiści Allianz Research w najnowszym raporcie. Z jednej strony rośnie globalny popyt na podróże lotnicze, z drugiej - zakłócenia w łańcuchach dostaw ograniczają dostępność nowych maszyn.

Branża w krytycznym momencie. "Poważne wąskie gardło"

Branża w krytycznym momencie. "Poważne wąskie gardło"

Źródło:
PAP

Średnia kwota podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), płaconego przez Polaków, wyniosła w 2025 roku pięć tysięcy złotych - wynika z raportu firmy PITax. To wzrost o czterdzieści dwa procent w porównaniu z rokiem 2023.

Rekordzista otrzymał 193 tysiące złotych

Rekordzista otrzymał 193 tysiące złotych

Źródło:
PAP

Już wkrótce podróżowanie po krajach Bliskiego Wschodu stanie się łatwiejsze pod względem formalnym. Wszystko za sprawą nowej wizy turystycznej - The GCC Grand Tours Visa - która umożliwi swobodne odwiedzanie Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu, Kataru, Kuwejtu, Omanu oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Jedna wiza do sześciu krajów

Jedna wiza do sześciu krajów

Źródło:
PAP

Elektryki, hybrydy, auta o napędzie wodorowym i alternatywnym - o takie pojazdy ma się wydłużyć lista samochodów, którym przysługiwałby zwrot kosztów użytkowania - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury dla tvn24.pl. Stawki za tak zwane kilometrówki mają być obliczane na podstawie mocy silnika, a nie pojemności, jak było do tej pory.

Zmiany w kilometrówkach. Kto może na tym zyskać?

Zmiany w kilometrówkach. Kto może na tym zyskać?

Źródło:
tvn24.pl

- Jesteśmy w tej chwili dwudziestą największą gospodarką na świecie, ale oczywiście chcemy więcej. Musimy wzmocnić kluczowe branże polskiego przemysłu, chociażby przemysł kosmiczny, który ma potencjał do tego, aby w polskiej gospodarce mieć rosnące znaczenie - powiedział w "Faktach po Faktach" minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Pytany o plany podniesienia kwoty wolnej od podatku minister nie podał konkretnej daty.

"Jesteśmy 20. gospodarką świata, ale chcemy więcej"

"Jesteśmy 20. gospodarką świata, ale chcemy więcej"

Źródło:
TVN24

W piątek w Eurojackpot została rozbita olbrzymia kumulacja. W Polsce padła duża wygrana drugiego stopnia w wysokości prawie 3,5 miliona złotych. Oto wyniki losowania z 25 lipca 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysoka wygrana w Polsce

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysoka wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Bezpieczna podróż to nie tylko przestrzeganie przepisów, ale także świadome decyzje, które pozwolą uratować życie - przekazała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w drogowym dekalogu bezpiecznego kierowcy. Jak podkreślono, kluczowe znaczenie mają między innymi odpowiednie przygotowanie pojazdu, zabezpieczenie bagażu i pełna koncentracja za kierownicą.

Jak bezpiecznie dotrzeć do celu? Wakacyjny kodeks dla kierowców

Jak bezpiecznie dotrzeć do celu? Wakacyjny kodeks dla kierowców

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ceny na stacjach paliw pozostaną względnie stabilne - przewidują analitycy e-petrol. Z kolei według Biura Maklerskiego Reflex, możliwe są delikatne spadki. Za litr benzyny Pb95 kierowcy płacą obecnie o 52 gr mniej niż przed rokiem. Diesel w skali roku staniał o 37 gr na litrze - wskazali analitycy Refleksu.

Sytuacja na stacjach benzynowych jest "korzystna dla kierowców"

Sytuacja na stacjach benzynowych jest "korzystna dla kierowców"

Źródło:
PAP

Meta, właściciel Facebooka i Instagrama, poinformowała, że z początkiem października przestanie wyświetlać reklamy związane z polityką, wyborami i kwestiami społecznymi dla użytkowników w Unii Europejskiej. Decyzja amerykańskiego koncernu wynika "z powodu niepewności prawnej wynikającej z przepisów Unii Europejskiej dotyczących reklam politycznych".

Bez politycznych reklam na Facebooku i Instagramie

Bez politycznych reklam na Facebooku i Instagramie

Źródło:
Reuters

Właściciel koncernu LVMH Bernard Arnault powiedział w czwartek "Wall Street Journal", że naciska na europejskich przywódców, by zawarli porozumienie handlowe z USA. Według gazety najbogatszy Europejczyk zachęca do przyjęcia warunków podobnych do tych, które USA zawarły z Japonią.

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) ostrzegł w piątek przed talerzami z Chin, dystrybuowanymi przez Woolworth Polska. Powodem jest stwierdzona wysoka migracja ołowiu, która może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - poinformowano w komunikacie.

Talerze z Chin wycofane ze sklepów. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

Talerze z Chin wycofane ze sklepów. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
PAP

Komornicy będą mogli pracować do 70. roku życia. Tak wynika z nowelizacji ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Wcześniejsze regulacje pozwalały na pracę do 65. roku życia. Ta sama nowela znosi także maksymalny okres asesury komorniczej, wynoszący obecnie 6 lat.

Koniec z dyskryminacją komorników. Prezydent podpisał nowelizację

Koniec z dyskryminacją komorników. Prezydent podpisał nowelizację

Źródło:
PAP

Spółka Pepco Germany planuje przeorganizować swoją sieć sklepów w Niemczech w ramach postępowania restrukturyzacyjnego i w związku z tym złożyła wniosek o upadłość - poinformowano w komunikacie prasowym.

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Źródło:
PAP

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wydała koncernowi Chevron nową licencję na wydobycie ropy w Wenezueli – podał w czwartek dziennik "Washington Post", powołując się na anonimowe źródła. Oznacza to zwrot w polityce Waszyngtonu wobec reżimu w Caracas.

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Amerykańska firma technologiczna Intel poinformowała w czwartek, że rezygnuje z realizacji zapowiadanych inwestycji w Polsce i w Niemczech. Intel planował otworzyć fabrykę półprzewodników pod Wrocławiem.

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Źródło:
PAP

Nie chciałbym, by nie tylko takie decyzje jak mrożenie cen energii, ale też decyzje strategiczne dla polskiej energetyki były wetowane - powiedział w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 minister energii Miłosz Motyka. Zapowiedział, że złożenie ustawy mrożącej ceny energii, bez elementów dotyczących farm wiatrowych, "jest absolutnie na stole". Szef ME zabrał także głos w sprawie zmian w rozliczaniu fotowoltaiki.

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Źródło:
TVN24