Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl
Rynek mieszkaniowy. Olko (Lewica) o projekcie ustawy antyflipperskiej
Rynek mieszkaniowy. Olko (Lewica) o projekcie ustawy antyflipperskiejTVN24
wideo 2/4
Rynek mieszkaniowy. Olko (Lewica) o projekcie ustawy antyflipperskiejTVN24

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Mężczyzna chodzi po pustym mieszkaniu, latarką z telefonu komórkowego oświetla ścianę. "Szuka odcieni białego. Oczekuje malowania całych ścian na biało po pół roku najmu" - głosi podpis. Następnie pada wulgarne słowo skierowane do "landlordów", czyli osób, które udostępniają lokal do wynajęcia.

Wpis pod koniec października rozszedł się szeroko w serwisie społecznościowym Twitter (obecnie X) - wyświetlono go ponad 2,5 mln razy. Zaroiło się od komentarzy innych osób, które także miały złe doświadczenia z właścicielami mieszkań.

"U mnie przyszedł gość z białą rękawiczką do sprawdzenia kurzu i lampą UV żeby wyszukać zacieki" - napisał ktoś. Ktoś inny wtórował: "U mnie chciał 200 zł potrącić kaucji za lekko nadszarpnięty dywanik". "Przy zdawaniu mieszkania (właściciel) podniósł wszystkie dywany, spytał się co tu robią te szpary pomiędzy panelami, i mówi, że albo kładziemy nową podłogę, albo nie odda kaucji" - dodawała trzecia osoba. "Tego nawet na pierwszy rzut oka nie było widać więc wyobraźcie sobie jak jeździł z lupą po każdym elemencie mieszkania, żeby tylko znaleźć ślady użytkowania po dwóch latach mieszkania" (wszędzie pisownia oryg. - red.).

Ale "landlordzi" też mają swoje racje. Na Tik-Toku opowiadała o tym niedawno para, która pokazywała stan swojego mieszkania po wynajmie: kuchnia, która wygląda, jakby ktoś kroił bezpośrednio na blacie, zniszczone meble. Zanim ktoś ponownie będzie się mógł tam wprowadzić, trzeba przeprowadzić generalny remont.

Osoby dramatu są więc dwie: wynajmujący i najemca. Ten pierwszy to właściciel mieszkania. Ten drugi - osoba, która lokal wynajmuje. Ich perspektywy diametralnie się różnią.

Jeśli spojrzymy na najemcę z perspektywy "landlorda", zobaczymy osobę, która mieszkania nie szanuje i poprzez lekkomyślne użytkownie doprowadza je do ruiny. Z perspektywy najemcy wynajmujący to wyzyskiwacz, który oczekuje, że ktoś inny spłaci mu kredyt, a później mieszkanie zwróci w niezmienionym stanie. A prawda jest gdzieś po środku.

Jaka to umowa?

A kto ma rację? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mec. Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości, a w szczególności w dziedzinie najmu lokali mieszkalnych i użytkowych.

Odpowiedź zależy od tego, na co wynajmujący i najemca zgodzili się podpisując umowę. Można ustalić np. że lokal ma zostać odmalowany po zakończeniu najmu, a ściany nie mogą mieć żadnych śladów użytkowania. Wtedy wynajmujący ma prawo egzekwować doprowadzenie mieszkania do takiego stanu, na jaki obie strony się zgodziły. Inaczej jest, jeśli zdecydowano się na zapis o dopuszczalnym zużyciu wynikającym z prawidłowego użytkowania. - Wtedy sprawdzanie ścian czy podłogi z latarką jest bezcelowe, bo za takie ślady najemca nie odpowiada - wyjaśnia prawniczka.

Wszystko zależy więc od treści umowy, ale też od jej rodzaju. Jak tłumaczy nam adwokatka, pewne kwestie są różnie regulowane przez przepisy prawa w zależności od tego, czy mamy do czynienia z najmem zwykłym czy okazjonalnym/instytucjonalnym. Ten drugi rodzaj lepiej zabezpiecza wynajmującego np. przed dzikimi lokatorami, ale wymaga też większej liczby formalności. Dlatego częściej można spotkać się z najmem zwykłym.

Zacznijmy więc od niego. - W tym przypadku obowiązki najemcy w zakresie napraw, remontów i tego, w jakim stanie ma pozostawić lokal, regulują przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów. I zgodnie z treścią tej ustawy, najemca po zakończeniu najmu ma obowiązek lokal odnowić i wymienić zużyte elementy wyposażenia na nowe - wyjaśnia Trojanowska-Janik. Jak dodaje, opierając się na na dosłownym brzmieniu przepisów, lokal "nie może nosić śladów użytkowania".   

Czytaj także: "Kasę na mieszkanie trzeba było zbierać od komunii" >>>>

Inaczej wygląda to w przypadku najmu okazjonalnego lub instytucjonalnego. - Wtedy w omawianych przez nas kwestiach obowiązują przepisy Kodeksu cywilnego. I tutaj jest już znacznie łagodniej - podkreśla prawniczka. -Zgodnie z przepisami najemca ma obowiązek zwrócić lokal w stanie niepogorszonym, jednakże nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania. 

"Prawidłowe użytkowanie" to określenie często pojawiające się w umowach. Za chwilę do niego wrócimy.

Stan niepogorszony, ale... może się pogorszyć

Przepisy przepisami, ale część rzeczy można też ustalić indywidualnie i określić je w umowie. Pozwala na to zasada swobody umów. Dzięki temu wynajmujący i najemca mogą przed przygotowaniem dokumentów wspólnie zdecydować np. jak lokal ma wyglądać po zakończeniu najmu, czy należy go odmalować albo np. zlecić sprzątanie profesjonalnej firmie.

Warto wskazać, kto zajmie się naprawą typowych usterek, np. czyim obowiązkiem jest wymiana żarówek, cieknącego kranu, popsutej lodówki czy zapchanego odpływu brodzika. Podobnie można ustalić, do kogo należy opieka nad elementami wyposażenia lokalu, które wymagają szczególnej pielęgnacji: cyklinowanie podłogi, olejowanie blatów czy przegląd klimatyzacji. Kto ma się tym zająć i kto poniesie koszty?

Ale są też granice swobodnych ustaleń.

- Umowa nie może naruszać chociażby zasad współżycia społecznego. Dlatego też, np. nałożenie na najemcę obowiązku odmalowywania ścian w lokalu co 3 miesiące jest niedopuszczalne - podkreśla Trojanowska-Janik.

Najem i różne perspektywy

W większości umów można znaleźć zapis, że najemca ma zwrócić lokal w stanie niepogorszonym, jednak dopuszczalne jest zużycie wynikające z prawidłowego/normalnego użytkowania. - Oznacza to, że najemca może zwrócić lokal w stanie pogorszonym - zwraca uwagę prawniczka. - Lokal może nosić ślady użytkowania, nie musi być jak nowy. Najemca musi jednak móc wykazać, że ślady te wynikają z prawidłowego użytkowania.  

I tu zaczynają się schody.

Co to znaczy "normalne użytkowanie"?

Bo co to właściwie oznacza "zużycie wynikające z normalnego użytkowania"? Jak się okazuje, nie dla każdego to samo. - Szczerze mówiąc, bardzo nie lubię tego określenia - mówi mec. Trojanowska-Janik. - W mojej opinii, prowadzi ono jedynie do sporów.  Wynika to z tego, że jest to określenie bardzo mało precyzyjne, niekonkretne i co najgorsze - subiektywne. W przepisach nie przewidziano listy tego co można uznać za normalne zużycie, a co nie. Są oczywiście orzeczenia sądowe, z których można czerpać wiedzę, ale one nie są wiążące, dotyczą konkretnej sytuacji, i nie jest to wiedza, którą posiadają typowi najemcy i wynajmujący.  

To, czy lokal był "prawidłowo używany", inaczej może ocenić wynajmujący, a inaczej najemca. Jeśli sprawy nie uda się załatwić polubownie, swoje zdanie może wyrazić tez biegły sądowy i sąd. - Każda z tych osób, może mieć inne zdanie, różne poczucie ,"czystości", porządku czy estetyki - zwraca uwagę prawniczka. - Do tego najczęściej najemcy wprowadzają się do lokali już od kilku lat użytkowanych i noszących już ślady użytkowania.

Czytaj także: Kupić i nie wpaść w pułapkę. Sześć kroków do idealnego mieszkania >>>>

Trojanowska-Janik często jest pytana, co można zakwalifikować jako normalne zużycie. Czy rysa na ścianie jest dopuszczalna? A jeśli tak, to jak głęboka? A zadrapania na meblach? Albo zabrudzenia na kanapie? Niestety, na takie pytania nie ma prostej odpowiedzi. Można jako podpowiedź potraktować właśnie "prawidłowe użytkowanie". Z tej perspektywy zabrudzenia na ścianie są czymś normalnym, ale już obraz namalowana przez dziecko kredką nie. Bo przecież traktowanie muru jak płótna raczej nie jest "normalnym", "prawidłowym", czy też "typowym" sposobem użytkowania.

- Oceny czy doszło do przekroczenia prawidłowego użytkowania lokalu dokonuje się na podstawie zasad przeciętnego użytkowania lokalu. Bada się jak przeciętny Kowalski użytkuje lokal - wyjaśnia prawniczka. - Bierze się pod uwagę standard wyposażenia, jego stan i cel najmu. I tak, np. więcej zniszczeń dopuszcza się na podłodze w lokalu usługowym, do którego przychodzą klienci niż w lokalu mieszkalnym, w którym mieszka jedna osoba. Takim bardziej konkretnym czynnikiem oceny, czy doszło do przekroczenia prawidłowego użytkowania jest zbadanie, czy za najem lokalu można osiągnąć taki sam czynsz jak przed rozpoczęciem najmu.  

Najem i różne perspektywy

Mieszkania się niszczą, to normalne

Znajdujemy mieszkanie, szybko podpisujemy umowę. Często nie wczytujemy się w szczegółowe zapisy. Problemy pojawiają się przy wyprowadzce. Jak w przypadku Jacka, który pisze na Twitterze: "Mój landlord nie oddał mi kaucji, bo po 7 latach mieszkania (+4 lata inni przede mną) odmalowane mieszkanie już jest nie takie świeże jak nowe, a schody są na brzegach już lekko wytarte. Do tego wilgoć w prysznicu bez wentylacji".

Zdaniem Trojanowskiej-Janik tego typu spory wynikają m.in. z nieprecyzyjnych umów, z których nie wynika jasna, jakie są obowiązki wynajmującego, a jakie najemcy, i jak ma wyglądać lokal po zakończeniu najmu. Im lepiej skonstruowana umowa, tym szanse na uniknięcie sporów rosną.

Czasem problemem jest także brak rozmowy. - Zawsze zachęcam, aby przed podpisaniem umowy omówić z drugą stroną swoje wymagania - sugeruje prawniczka. - Wynajmujący powinien wyraźnie powiedzieć na czym mu zależy. Zdarza się, że w umowie jest jedynie przywołany numer artykuły z ustawy czy kodeksu, bez przywołania ich treści. Najemca natomiast - często student czy młoda osoba - nie sprawdza co znajduje się w tych przepisach, nie czyta dokładnie umowy. Później jest niemile zaskoczony, bo z przepisów wynika, że najemca lokal ma odnowić, odmalować, naprawić drzwi, okna, podłogi. I powstaje konflikt, którego można by uniknąć, gdyby strony wykazały się dobrą wolą, omówiły umowę przed jej zawarciem i były precyzyjne.  

Czytaj także: Zmiana trendu na rynku wynajmu. "Właściciele mogą być otwarci na negocjacje" >>>>

Bardzo ważny jest też protokół zdawczo-odbiorczy wraz ze zdjęciami lokalu, wykonanymi w dniu wydania. - Jest to najważniejszy dowód, na podstawie którego ocenia się stan lokalu i poziom zniszczeń czy zużycia lokalu - zwraca uwagę Trojanowska-Janik. - Najczęściej te protokoły sporządzane są po macoszemu. Sporządzenie porządnego protokołu jest w interesie każdego najemcy, a niestety najemcy o tym rzadko kiedy myślą.  

Ale jest też druga strona medalu. Wynajmujący nie powinni oczekiwać, że w mieszkaniu, które udostępniają, podczas wynajmu nic się nie zmieni. - To ważne, aby wynajmujący zdawali sobie sprawę, że gdy wynajmują swój lokal, godzą się na to, że najemca będzie w tym lokalu po prostu mieszkał, a więc również zużywał elementy wyposażenia lokalu. Każdy wynajmujący, powinien być przygotowany na taki ,"koszt" i ryzyko - podsumowuje.

Autorka/Autor:Natalia Szostak, grafiki i wizualizacje: Katarzyna Korzeniowska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nowy rok prowokuje do zadawania pytań. Co się wydarzy? Jakie tematy zdominują dyskusje w 2025 roku? Czy szykują się jakieś znaczące zmiany? Większość ekspertów jest pewna jednego. To będzie rok sztucznej inteligencji. Ale nie tylko. O trendach na najbliższe miesiące rozmawiamy z Moniką Borycką z TrendRadar oraz Mają Musznicką-Janiec z Trendify.lab.

Żart, który zwrócił uwagę na poważny problem

Żart, który zwrócił uwagę na poważny problem

Źródło:
tvn24.pl

Producenci części do aut stają w obliczu bezprecedensowych trudności - zwraca uwagę prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych SDCM Tomasz Bęben. Przedstawiciel branży przytacza dane, według ktorych blisko 70 procent europejskich dostawców części motoryzacyjnych prognozuje utrzymanie w tym roku niskiej rentowności, a niemal 40 procent przewiduje, że będzie balansować na jej granicy.

"Zatrważające" wyniki kluczowej branży. "Znaleźliśmy się pod ścianą"

"Zatrważające" wyniki kluczowej branży. "Znaleźliśmy się pod ścianą"

Źródło:
PAP

W Belgii odbędzie się w poniedziałek duży strajk związków zawodowych. Swoje niezadowolenie wyrażać będą między innymi pracownicy sektora transportu. Podróżnych czekają duże utrudnienia. Odwołane zostały już pierwsze loty - krajowy przewoźnik Brussels Airlines nie wykona w poniedziałek kilku rejsów do Warszawy i lotu do Krakowa.

Część lotów do Polski odwołana. Zapowiedź dużego strajku

Część lotów do Polski odwołana. Zapowiedź dużego strajku

Źródło:
PAP

Włoscy właściciele nieruchomości przeznaczonych na wynajem sprzeciwiają się akcjom przeciwko nadmiarowej turystyce, takim jak zrywanie skrytek na klucze. "Sabotaż i akty wandalizmu są nielegalne; jesteśmy gotowi zgłaszać takie przypadki"- ostrzega zrzeszające ich stowarzyszenie.

"Klimat nienawiści wobec turystów". Właściciele mieszkań reagują

"Klimat nienawiści wobec turystów". Właściciele mieszkań reagują

Źródło:
PAP

O cztery punkty procentowe rok do roku zmniejszył się odsetek firm planujących zwiększenie liczby etatów; w 2025 roku planuje to 86 procent przedsiębiorców - wynika z opracowania Hays Poland. Dodano, że w tym roku połowa menadżerów i specjalistów planuje zmienić miejsce zatrudnienia.

Ochłodzenie na rynku pracy. Mniej firm zamierza zwiększyć zatrudnienie

Ochłodzenie na rynku pracy. Mniej firm zamierza zwiększyć zatrudnienie

Źródło:
PAP

Auta Tesli zostaną dobrowolnie wycofane do serwisu ze względów bezpieczeństwa. Jak poinformowała firma Elona Muska, chodzi o ponad 239 tysięcy samochodów elektrycznych. Akcja obejmie Model 3 wyprodukowany w latach 2024 i 2025, a także modeli S, X i Y z lat 2023–2025.

Tesla wycofuje auta. Chodzi o prawie 240 tysięcy pojazdów

Tesla wycofuje auta. Chodzi o prawie 240 tysięcy pojazdów

Źródło:
PAP

W sobotnim, głównym losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania Lotto oraz Lotto Plus z 11 stycznia 2025 roku.

Szóstka w Lotto Plus

Szóstka w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

W weekend Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wysyłkę 23 tysięcy decyzji odmawiających przyznania wakacji składkowych - poinformował w sobotę rzecznik ZUS Wojciech Dąbrówka. Natomiast ponad 1,4 miliona wnioskodawców już wie, że otrzymało ulgę.

Ponad 20 tysięcy odmownych decyzji. ZUS rozpoczyna wysyłkę

Ponad 20 tysięcy odmownych decyzji. ZUS rozpoczyna wysyłkę

Źródło:
PAP

- To jest najnowocześniejsza placówka tego typu w Europie. Znajduje się w Centrum Zdrowia Dziecka, największym szpitalu pediatrycznym w Polsce - powiedziała w programie "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 prezeska Fundacji TVN Zuzanna Lewandowska, odnosząc się do nowo otwartego Centrum Psychiatrii i Onkologii dla Dzieci i Młodzieży w CZD. Z kolei dyrektor instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" dr. n. med. Marek Migdał mówił, że to nie przypadek, że obie specjalizacje - psychiatria i onkologia - znalazły się w Centrum obok siebie.

"Najnowocześniejsza placówka tego typu w Europie"

"Najnowocześniejsza placówka tego typu w Europie"

Źródło:
tvn24.pl

Azerbejdżan wstrzymał w sobotę dostawy gazu do Serbii. Nie możemy już liczyć na 1,7 miliona metrów sześciennych surowca, które codziennie docierały do naszego kraju - ogłosił w sobotę prezydent Serbii Aleksandar Vuczić.

Serbia odcięta od gazu z Azerbejdżanu

Serbia odcięta od gazu z Azerbejdżanu

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wycofał z obrotu na terenie całego kraju jedną serię leku o nazwie Osporil. Produkt ten nie spełnia przewidzianych dla niego wymagań jakościowych.

Seria leku na receptę wycofana z obrotu

Seria leku na receptę wycofana z obrotu

Źródło:
tvn24.pl

We Włoszech doszło w sobotę do kolejnego ataku hakerów na strony internetowe niektórych ministerstw, w tym MSZ oraz różnych służb i instytucji, między innymi karabinierów, lotnictwa wojskowego i komunikacji miejskiej. Według agencji prasowej ANSA sprawcami ataku są prorosyjscy hakerzy.

Atak hakerów na strony ministerstw i służb

Atak hakerów na strony ministerstw i służb

Źródło:
PAP

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów, a Dow Jones stracił prawie 700 punktów. Powodem wyprzedaży były dobre dane z amerykańskiego rynku pracy, które w opinii analityków oddalają nadzieje na obniżki stóp procentowych.

Mocne spadki na Wall Street

Mocne spadki na Wall Street

Źródło:
PAP

Tylko gminy będą mogły zatwierdzać taryfy za wodę i ścieki, a Wody Polskie mogłyby ingerować w to, ale w ograniczonym zakresie - wynika z projektu zmiany przepisów w tej sprawie. Gmina będzie też mogła wprowadzić taryfę progresywną - cena za wodę rosłaby wraz z jej zużyciem.

Rewolucja w rachunkach za wodę

Rewolucja w rachunkach za wodę

Źródło:
PAP

W Polsce wzrost cen mieszkań wyniósł 14,4 procent w skali roku - wynika z danych Eurostatu za trzeci kwartał 2024. To drugi wynik wśród państw Wspólnoty.

Tylko jeden kraj wyprzedził Polskę

Tylko jeden kraj wyprzedził Polskę

Źródło:
PAP

W Neapolu brakuje piekarzy pizzy, czyli pizzaioli, i innych pracowników pizzerii. "Na całym świecie mówi się o neapolitańskiej pizzy, a u nas brakuje rąk do pracy" - podkreśla stowarzyszenie reprezentujące tę grupę zawodową. Podobna sytuacja występuje też w innych częściach Włoch.

"Poważny kryzys" w branży. Tysiące wakatów

"Poważny kryzys" w branży. Tysiące wakatów

Źródło:
PAP

Grupa Jeronimo Martins, właściciel sieci sklepów Biedronka, zapłaciła w rodzimej Portugalii podatek, który władze spółki kontestują od ponad dekady - przekazała dyrekcja grupy, cytowana w piątek przez lizboński portal Eco. To 30 milionów euro.

Właściciel Biedronki zapłacił zaległy podatek

Właściciel Biedronki zapłacił zaległy podatek

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Liczba zarejestrowanych elektrycznych samochodów osobowych i hybryd typu plug-in wyniesie 1,48 miliona w 2030 roku, zaś łączna liczba ogólnodostępnych punktów ładowania wzrośnie do tego czasu do niemal 87 tysięcy - szacuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Nowy plan w sprawie aut elektrycznych w Polsce

Nowy plan w sprawie aut elektrycznych w Polsce

Źródło:
PAP

Ambasada USA w Budapeszcie poinformowała w piątek, że "zachęca" osoby utrzymujące relacje biznesowe z firmą Antala Rogana, szefa kancelarii premiera Węgier Viktora Orbana, do "uważnego przeanalizowania swojej działalności". To efekt sankcji nałożonych na Rogana przez Waszyngton.

Ambasada USA ostrzega w sprawie kluczowego ministra Orbana

Ambasada USA ostrzega w sprawie kluczowego ministra Orbana

Źródło:
PAP

- Program 800 plus jest już stałym elementem budżetów polskich rodzin. Będzie kontynuowany w kolejnych latach na takich samych zasadach jak obecnie - powiedziała w piątek w Sejmie wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska.

Co dalej z wypłatami 800 plus. Jest zapowiedź

Co dalej z wypłatami 800 plus. Jest zapowiedź

Źródło:
PAP

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PZU odwołało podczas piątkowego posiedzenia Wojciecha Olejniczaka ze składu rady nadzorczej spółki. Pod koniec listopada ubiegłego roku podano, że były polityk ma zarzut działania na szkodę Alior Banku, gdzie był zatrudniony.

Wojciech Olejniczak traci stanowisko w radzie nadzorczej PZU

Wojciech Olejniczak traci stanowisko w radzie nadzorczej PZU

Źródło:
PAP

Boeing i Google przekażą po milionie dolarów na fundusz inauguracyjny Donalda Trumpa. To już kolejne wielkie amerykańskie firmy, które zasilą kasę ceremonii objęcia urzędzu. Wpłaty są siedmiocyfrowe. Dzięki tym datkom komitet inauguracyjny Trumpa zebrał 170 milionów dolarów.

Kolejne wielkie koncerny wspierają Donalda Trumpa. Finansowo

Kolejne wielkie koncerny wspierają Donalda Trumpa. Finansowo

Źródło:
BBC, CNBC

Ubezpieczyciele będą musieli wypłacić miliardy dolarów na pokrycie zniszczeń wywołanych przez najbardziej niszczycielskie pożary w historii Los Angeles - pisze Reuters. Pieniędzy nie otrzymają jednak wszyscy poszkodowani, gdyż wiele domów w Kalifornii prawdopodobnie nie jest ubezpieczonych.

Niszczycielskie pożary, miliardowe straty. Bilans rośnie

Niszczycielskie pożary, miliardowe straty. Bilans rośnie

Źródło:
Reuters, PAP

Nie wyobrażam sobie, żeby na drogach jeździły osoby bez uprawnień. Trzeba firmom pomóc i rozwiążemy ten problem - powiedział w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Zapowiedział, że proces sprawdzenia uprawnień kierowców zostanie zautomatyzowany.

"Proces będzie zautomatyzowany". Minister zapowiada nowe narzędzie

"Proces będzie zautomatyzowany". Minister zapowiada nowe narzędzie

Źródło:
tvn24.pl

Rosyjscy hakerzy przejęli dane z telefonów komórkowych należących do 148 tysięcy Norwegów. Urząd ochrony danych osobowych uznał skalę zdarzenia za "potencjalnie ogromną", a incydent może mieć poważne konsekwencje.

Wykradli wrażliwe dane z telefonów. "Skala może być ogromna", a konsekwencje poważne

Wykradli wrażliwe dane z telefonów. "Skala może być ogromna", a konsekwencje poważne

Źródło:
PAP

Po prawie czterech latach sądowej batalii mężczyzna z okolic Werony odebrał dwa miliony euro, które wygrał we włoskiej "zdrapce". Do sądu podało go dwóch kolegów, którzy zarzucili mu, że razem z nim kupili kupon i domagali się podziału wygranej. Zwycięzca został oczyszczony z zarzutu kradzieży i oszustwa.

Wygrał miliony i nie podzielił się z kolegami. Sprawa trafiła do sądu

Wygrał miliony i nie podzielił się z kolegami. Sprawa trafiła do sądu

Źródło:
PAP, "La Repubblica"

Od stycznia w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia oraz prognozowanym przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem na 2025 rok zwiększyły się składki na ubezpieczenia społeczne - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Nowy rok, wyższy ZUS

Nowy rok, wyższy ZUS

Źródło:
PAP