Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy przewidujący utworzenie Portalu Danych o Obrocie Mieszkaniami (Portal DOM). Będzie to specjalna witryna zawierająca informacje o cenach transakcyjnych na rynku mieszkaniowym, co zdaniem resortu zapewni większą przejrzystość cen i ochronę przed działaniami spekulacyjnymi, a także ułatwi podejmowanie decyzji.
Pomysł utworzenia portalu, będącego bazą danych z cenami mieszkań, pojawił się już w ubiegłym roku. To wtedy Rada Ministrów przyjęła przepisy umożliwiające utworzenie Portalu Cen Mieszkań.
"Osoby zainteresowane kupnem mieszkania lub domu będą mogły sprawdzić, w oparciu o wybrane przez siebie parametry transakcji i nieruchomości (np. rodzaj nieruchomości, powierzchnię użytkową, liczbę pokoi, kondygnację), jak w danym okresie kształtowały się realne średnie ceny transakcyjne takich nieruchomości np. w danym województwie, powiecie, miejscowości czy nawet dzielnicy" - informował resort rozwoju w lipcu ub. roku
Jak podkreślano, główne korzyści nowej strony to m.in. dostęp do wiarygodnych informacji, większa przejrzystość cen, ułatwienie w podejmowaniu decyzji zakupowych, ochrona przed działaniami spekulacyjnymi oraz ułatwienie w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych w regionie. Prowadzeniem portalu miał zajmować się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).
Pomysł nie został zrealizowany, jednak po roku powrócił pod nieco inną nazwą, ale z podobnymi założeniami. Przygotowaniem nowego serwisu zajmie się resort rozwoju.
Rząd przygotowuje portal z cenami mieszkań
Zgodnie z projektem Portal Danych o Obrocie Mieszkaniami (Portal DOM) ma prezentować statystyki dotyczące cen transakcyjnych na rynku mieszkaniowym, a dane będzie można sortować według wszystkich przekrojów rodzajowych danych i informacji gromadzonych w portalu, np. liczby pokoi, powierzchni użytkowych, rynku pierwotnego lub wtórnego, domu jednorodzinnego albo lokalu mieszkalnego, umiejscowienia na danej kondygnacji czy lokalizacji.
Jak zaznacza Ministerstwo Rozwoju i Technologii w uzasadnieniu, funkcją Portalu DOM jest upublicznianie odpowiednio zagregowanych informacji statystycznych na temat cen transakcyjnych nieruchomości mieszkaniowych, ułatwiających podejmowanie decyzji zakupowych, uniemożliwiających jednak ustalenie szczegółowych danych w przedmiocie konkretnych transakcji.
Informacje uzyskiwane dzięki portalowi mają umożliwiać organom publicznym bieżącą analizę rynku mieszkaniowego, w tym wpływu instrumentów wsparcia mieszkalnictwa na parametry tego rynku także w skali lokalnej. "Funkcjonowanie Portalu ma docelowo dostarczyć informacji niezbędnych do prawidłowego prowadzenia polityki mieszkaniowej państwa i parametryzowania instrumentów wsparcia mieszkalnictwa" - pisze MRiT w uzasadnieniu projektu.
Dla wyeliminowania ryzyka ustalenia danych konkretnych nabywców i konkretnych transakcji zaproponowano, że wyniki oparte na wybranych przez użytkownika Portalu DOM parametrach będą mu prezentowane pod warunkiem, że liczba opartych na tych parametrach lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych i nabywców będzie nie niższa niż sześć. Dane jednostkowych transakcji, w tym dane osobowe nie będą upubliczniane.
Przeczytaj również: Większość Polaków stać na mieszkanie, ale tylko w tych miastach
Różne źródła danych w portalu DOM
Portal DOM ma, zgodnie z projektem, mieć trzy źródła danych. Pierwsze to dane z rynku pierwotnego dotyczące umów w zakresie mieszkań i domów jednorodzinnych objętych obowiązkiem prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego, pozyskiwane od podmiotów profesjonalnych obowiązanych do zgłaszania danych do Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.
Drugie źródło to dane z rynku pierwotnego dotyczące umów sprzedaży nieruchomości mieszkaniowych nieobjętych obowiązkiem prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego, pozyskiwane od podmiotów profesjonalnych nieobjętych obowiązkiem zgłaszania danych do Ewidencji.
Trzecim źródłem mają być dane z rynku pierwotnego i wtórnego przekazywane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w oparciu o informacje wynikające z aktów notarialnych zgłaszanych przez notariuszy.
Źródło: PAP, gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstok