Rynek magazynowy w 2024 roku odżył po sporym spowolnieniu w 2023 - wynika z danych Cushman & Wakefield, na które powołuje się wtorkowy "Puls Biznesu". W pierwszym półroczu tego roku firmy wynajęły w Polsce prawie 2,7 miliona metrów kwadratowych magazynów, co oznacza wzrost o 22 procent w skali roku.
Pod względem popytu na nowoczesne obiekty przemysłowo-magazynowe Polska wygrywa z resztą Europy. Deweloperzy inwestują ostrożnie, ale wierzą, że rynek ma dobre perspektywy - pisze "Puls Biznesu" we wtorkowym wydaniu.
Jak poinformował "Puls Biznesu" mocne spowolnienie w 2023 r. po wcześniejszych pandemicznych rekordach to już historia. Analitycy przewidywali ożywienie w 2024 r. - i mieli rację. Z najnowszych danych Cushman & Wakefield wynika, że w pierwszym półroczu firmy wynajęły w Polsce prawie 2,7 mln m kw. magazynów, co oznacza wzrost o 22 proc. r/r.
"Apetyt inwestorów na polskie magazyny wciąż jest spory"
- Najemcy z nawiązką nadrobili słabszy wynik z pierwszego kwartału, wynajmując w kolejnych trzech miesiącach aż 1,76 mln m kw. powierzchni. To najlepszy wynik na rynku magazynowym w Europie i drugi taki przypadek, gdy popyt kwartalny w Polsce przekraczał wartości obserwowane w Niemczech – powiedział gazecie partner w Cushman & Wakefield Damian Kołata.
Gazeta zwraca uwagę, że z danych firm doradczych wynika, że na koniec czerwca 2024 r. w realizacji było 2 mln m kw. magazynów. To o 14,5 proc. mniej niż w pierwszym kwartale i prawie o 7 proc. mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku.
Według gazety analitycy podkreślają, że apetyt inwestorów na polskie magazyny wciąż jest spory. Według BNP Paribas Real Estate Poland, w pierwszym półroczu fundusze zainwestowały w nie ponad 307 mln euro. Największą transakcją był zakup przez EQT Exeter obiektu Panattoni Park Poznań 11 za 90 mln euro.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock