W pierwszym kwartale 2024 roku Polacy kupili aż 800 domów oraz apartamentów na Półwyspie Iberyjskim - informuje Registradores de Espana. To wzrost o 21 procent w porównaniu do ubiegłego kwartału oraz trzykrotnie więcej niż w przedpandemicznym pierwszym kwartale 2019 roku - dodaje w środowym wydaniu "Puls Biznesu".
Nabywcy znad Wisły uplasowali się na 9. pozycji wśród zagranicznych inwestorów, z udziałem w rynku na poziomie 3,72 proc. - informuje środowy "Puls Biznesu". Z danych polskiego biura nieruchomości Agnes Inversiones wynika, że w I kw. 2024 r. aż 75 proc. transakcji zawartych przez Polaków dotyczyło nieruchomości z rynku pierwotnego.
Rok 2023 był rekordowy. Polscy inwestorzy nabyli w Hiszpanii aż 3118 apartamentów i domów.
Mieszkania w Hiszpanii - czemu przyciągają Polaków?
- Polacy chcą dywersyfikować geograficznie majątek, co wynika z różnorodnych motywacji. Doświadczenia z pandemii, pojawienie się modelu pracy hybrydowej i agresja na Ukrainę w 2022 r. skłaniają wielu do traktowania apartamentu lub domu na Costa del Sol nie tylko jako wakacyjnej lokalizacji, ale coraz częściej także nowego, stałego miejsca do życia - mówi cytowana przez "PB" Agnieszka Kostrzewa, założycielka Agnes Inversiones, polskiego biura nieruchomości na Costa del Sol.
Przedmiotem 65 proc. umów były apartamenty o powierzchni 100-250 m kw. Pozostałe 35 proc. dotyczyło domów wolnostojących od 250 do 600 m kw. Ceny apartamentów wynosiły od 450 tys. EUR do 1,9 mln EUR, a za domy płacono 1,5-5 mln EUR - podał dziennik.
To, że od kilku lat Polacy szturmują hiszpański rynek nieruchomości potwierdzają dane, na które powołuje się Biuro Maklerskie Pekao. W 2022 r. polscy nabywcy kupili tam niemal 3 tys. mieszkań i domów (wzrost o 161 proc. w porównaniu do 2021). W 2023 roku transakcji było jeszcze więcej - 3,1 tys. (wzrost o kolejne 5 proc.).
Przeczytaj również: Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock