Rząd chce ograniczyć pakietowe zakupy mieszkań. W związku z tym ma zostać wprowadzony wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie większej liczby mieszkań w ramach jednej inwestycji. O szczegółach mówił w piątek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. - Szukaliśmy zatrzymania pewnej patologii, ale też bardzo delikatnie do tej sprawy podchodząc - wskazał minister.
Rządzący na początku roku zapowiadali wprowadzenie ograniczeń w nabywaniu lokali mieszkalnych. O szczegółach tej propozycji mówił podczas piątkowej konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jak zwrócił uwagę, to sprawa, o której "długo się mówiło".
- Szukaliśmy dobrego rozwiązania, szukaliśmy zatrzymania pewnej patologii, ale też bardzo delikatnie do tej sprawy podchodząc, w związku z tym, że nie chcieliśmy zablokować inwestycyjnego zakupu mieszkań, nie chcieliśmy doprowadzić do sytuacji, w której w Polsce nie opłaca się kupić mieszkania tylko w Hiszpanii. Nie chcieliśmy inwestorów straszyć, ale jednak problem rozwiązać - tłumaczył Buda.
Wyższy podatek przy hurtowym zakupie mieszkań
Minister rozwoju zapowiedział, że wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych będzie obowiązywał od szóstego mieszkania w danym bloku. - Podatek od czynności cywilnoprawnych będzie wynosił 6 procent od szóstego mieszkania w danej inwestycji, w danym bloku konkretnie - powiedział Buda, zwracając bowiem uwagę, że inwestycja to jest często kilkanaście budynków.
Stawki podatku od czynności cywilnoprawnych zależą od rodzaju dokonywanych czynności cywilnoprawnych, w przypadku umowy sprzedaży nieruchomości jest to 2 proc.
- Bo to był problem polegający na tym, że Jan Kowalski przychodził, wszystkie mieszkania były zarezerwowane, czy wykupione w danym bloku, a polegało to na tym, że 5 czy 7 osób wykupiło wszystkie mieszkania, nie będzie można takiej hurtowej formuły stosować. Jak ktoś chce kupować w różnych miastach, różnych inwestycjach nie będziemy tego ograniczać, mówimy tylko o szóstym mieszkaniu w jednej inwestycji - podkreślił szef MRiT.
Minister zapowiedział, że "dotyczyć to będzie również funduszy inwestycyjnych". - Ustabilizuje to sytuację, ale też nie zatrzyma inwestorów, którzy mają gotówkę i chcieliby kupić mieszkanie, bo ostatecznie oni je wynajmą i ten rynek nam się poszerzy, i to jest też bardzo pożyteczne - podsumował Buda.
Szef MRiT mówił wcześniej Polskiej Agencji Prasowej, że rozwiązania dotyczące ograniczeń w nabywaniu mieszkań zostaną zgłoszone w trakcie prac sejmowych w formie autopoprawki do projektu ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. To przepisy, które mają wprowadzić w życie program Pierwsze Mieszkanie.
Na piątkowej konferencji prasowej Waldemar Buda zapowiedział też zlikwidowanie podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock