Koszmar wynajmujących mieszkanie: stare meble, wysokie ceny i wścibski właściciel


Zaniedbane mieszkania w nierealnych cenach, wścibscy właściciele i nieznośni współlokatorzy. Czy rzeczywiście tak wygląda rynek najmu w Polsce? Serwis nieruchomości sprawdził, co najbardziej denerwuje najemców.

Tylko niecałe 5 proc. Polaków wynajmuje mieszkania – tak wynika z zebranych w 2015 r. danych Eurostatu. Choć w porównaniu z europejskimi standardami to niewiele (średnia wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej wynosi blisko czterokrotnie więcej), w ciągu kilku ostatnich lat rynek najmu powiększył się aż dwukrotnie. Najemców przybywa, a nowym zastrzykiem energii dla rynku może się okazać również rządowy program Mieszkanie Plus. Od dawna wiadomo, że Polacy wolą mieszkać na swoim, ale jedną z przyczyn jest również zła sława, która obrosły wynajmowane mieszkania. Nierzadko budzą one bowiem skojarzenia z ciasnymi klitkami, grzybem na ścianach czy zagraconymi lokalami rodem z PRL-u. Ile prawdy jest w tym obrazie? Firma Morizon przeprowadziła badanie wśród ponad 2,5 tysiąca lokatorów z całej Polski.

Co przeszkadza?

Polacy szukają pokojów i mieszkań do wynajęcia przede wszystkim w internecie – na serwisach z ogłoszeniami (98 proc.) lub facebookowych grupach. Nieliczni (4 proc.) zaglądają jeszcze do lokalnej prasy lub rzucają okiem na kartki wywieszone na słupach lub tablicach ogłoszeniowych, podczas gdy dla 3 proc. badanych źródłem informacji o mieszkaniach do wynajęcia są znajomi. W badaniu Morizon zapytał najemców, jak oceniają swoje doświadczenia związane z poszukiwaniem mieszkania lub pokoju. Średnia ocena w 5-stopniowej skali to zaledwie 2,76. Dlaczego tak nisko? Ośmiu na dziesięciu ankietowanych narzeka na niejasne informacje dotyczące opłat. Większość właścicieli w swoich ofertach podaje bowiem cenę obejmującą jedynie koszty najmu, dodatkowo wyszczególniając jej pozostałe elementy (takie jak czynsz i opłaty licznikowe) dopiero w treści ogłoszenia. To z kolei sprawia, że chętni tracą na poszukiwania więcej czasu – niemal za każdym razem muszą sprawdzić, czy podana w ogłoszeniu kwota to suma opłat, czy jedynie część kosztów. Najemcy zwracają również uwagę na słabą jakość zdjęć umieszczanych w ogłoszeniach – zbyt ciemne, niewyraźne, źle wykonane zdjęcia nieruchomości (lub ich brak) irytuje aż 77 proc. ankietowanych. Czterech na dziesięciu badanych twierdzi, że opisy ofert nie mówią zbyt wiele o wynajmowanych mieszkaniach, co siódmy chciałby przeczytać w nich nieco więcej również na temat ewentualnych współlokatorów, a co dziesiąty przed nawiązaniem kontaktu chętnie rzuciłby okiem również na plan mieszkania.

Denerwuje cena

Na pytanie „Co najbardziej denerwowało Cię w wynajmowanych mieszkaniach lub pokojach” ponad połowa badanych wskazała zbyt wysoką cenę, nie odpowiadającą warunkom. To opinia lokatorów, którzy mają już całkiem spore rozeznanie w realiach rządzących rynkiem najmu. Nasi ankietowani to w znacznej większości (76 proc. ) osoby, które wynajmowały w życiu przynajmniej kilka mieszkań lub pokojów: co trzeci przeprowadzał się już przynajmniej trzy razy, a co siódmy – więcej niż pięć. Tylko 8 proc. respondentów przyznało, że w tym roku wynajmie coś po raz pierwszy. Wzrost cen pokojów i mieszkań na wynajem obserwujemy już od kilku lat. Jak wynika z Indeksu Cen Powtórzonego Wynajmu, opublikowanego w maju przez Open Finance i Home Broker, w ciągu ostatnich czterech lat ceny najmu wzrosły o ok. 7 proc., z czego 4,4 proc. przypada na ostatnie 12 miesięcy. Analitycy szacują również, że nawet co trzecie mieszkanie jest dziś kupowane właśnie z myślą o inwestycji w wynajem. Dziś za 2-pokojowe mieszkanie w Warszawie miesięcznie zapłacimy przynajmniej 2 tys. zł, a w pozostałych dużych miastach (takich jak Wrocław, Kraków czy Gdańsk) ceny oscylują w okolicach 1,5 tys. zł. Kiedy zdaniem badanych wysoka cena mieszkania jest uzasadniona? Co trzeci ankietowany byłby w stanie zapłacić więcej za lokum w dogodnej lokalizacji. 28 proc. badanych uważa, że wysoka cena powinna wiązać się z dobrym wyposażeniem mieszkania, a według 18 proc. więcej za wynajem mają prawo żądać właściciele mieszkań wykończonych w wyższym standardzie.

Co najbardziej irytuje najemców w wynajmowanych mieszkaniach?Morizon

Marzą o meblach z Ikei

Poza wysokimi cenami najemcy mają również sporo zastrzeżeń co do stanu i wyposażenia wynajmowanych mieszkań (dla ponad 25 proc. badanych to jeden z najczęstszych powodów do przeprowadzki). Każdy, kto choć raz szukał mieszkania lub pokoju do wynajęcia doskonale wie, jak łatwo trafić na mieszkanie "po babci", w którym panują warunki rodem z PRL-u. Ze starymi, niespełniającymi dzisiejszych standardów sprzętami i meblami musiała sobie radzić niemal połowa badanych. Częstym problemem są również zaniedbane łazienki (28 proc.) i kuchnie (co szósta odpowiedź). Co trzeci ankietowany uważa, że mieszkania na rynku najmu są niedoposażone lub nie posiadają niezbędnych mebli, a co szósty narzeka na pozostawione przez właścicieli rzeczy, które niepotrzebnie zajmują miejsce w wynajmowanym mieszkaniu.

Słowo o wynajmujących

Jakie relacje panują między najemcami a wynajmującymi? Choć ponad połowa ankietowanych przyznaje, że nigdy nie zdarzyło im się wejść w konflikt z właścicielem mieszkania, co piąta osoba ma na koncie burzliwe relacje. Dla blisko 15 proc. najemców okazały się one problemem nie do przejścia, który zmusił ich do przeprowadzki. Morizon w badaniu zapytał respondentów, co najbardziej irytuje ich w podejściu właścicieli oraz zasadach, jakie ustalają w wynajmowanych mieszkaniach. Co trzeci najemca narzekał na zatajanie usterek i niedogodności (kłopoty wychodzą na jaw dopiero po podpisaniu umowy i przeprowadzce), a co czwarty na nieplanowane wizyty kontrolne i naruszanie prywatności. Choć właściciel ma oczywiście prawo do regularnego sprawdzania stanu technicznego mieszkania, wizyty za każdym razem powinny być uzgodnione przez obie strony. Niepokoić może fakt, że aż jedna czwarta najemców napotyka na problemy z odzyskaniem kaucji. Nie szanujemy wynajmowanych mieszkań, czy może to właściciele tak często nie potrafią rozstać się z wpłaconym depozytem? Dla ponad 28 proc. badanych utrapieniem są z kolei kwestie obyczajowe: zakaz zapraszania znajomych czy przenocowania partnerki lub partnera.

Co najbardziej irytuje najemców w podejściu właścicieli? Morizon

Współlokatorzy

Jak wynika z danych GUS, niemal co piąty najemca to student. Przeprowadzając się do innego miasta, żacy często wynajmują mieszkania ze znajomymi lub szukają pokoju w kwaterze z innymi lokatorami. Życie ze współlokatorem bywa trudne, co potwierdziły wyniki badania. Konflikty z innymi lokatorami to drugi najczęstszy powód do zmiany mieszkania – w ankiecie wskazało go 34 proc. badanych. Częściej do przeprowadzki skłania najemców tylko znalezienie innego, lepszego mieszkania (37 proc. odpowiedzi). Tylko jedna na pięć badanych osób przyznaje, że nigdy miała problemów w relacjach ze współlokatorami, podczas gdy dla niemal 65 proc. dzielenie czterech kątów z innymi osobami to źródło kłótni – częściej niewielkich sprzeczek (43 proc.) niż poważnych konfliktów (22 proc.). O co kłócimy się ze współlokatorami? Przede wszystkim o bałagan we wspólnych częściach wynajmowanego mieszkania oraz o podział obowiązków związanych z ich sprzątaniem. Co czwarty ankietowany narzeka także na hałas za ścianą, a co piąty przyznaje, że współlokatorzy często naruszają jego prywatność.

Co najbardziej irytuje najemców w relacjach ze współlokatorami? Morizon

Autor: msz/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ford przekazał w środę, że zwolni około 14 procent pracowników w Europie. Koncern tłumaczy to słabym popytem na auta elektryczne, brakiem wsparcia władz oraz rosnącą konkurencją ze strony chińskich producentów - donosi agencja Reutera. Pracę w fabrykach giganta motoryzacyjnego stracić mają cztery tysiące osób.

Fala zwolnień w branży. Decyzja giganta

Fala zwolnień w branży. Decyzja giganta

Źródło:
Reuters

Budżety czternastu instytucji państwowych, między innymi Kancelarii Prezydenta RP, Sądu Najwyższego, Państwowej Inspekcji Pracy czy Instytutu Pamięci Narodowej mają zostać przycięte - wynika z poprawki do projektu ustawy budżetowej na rok 2025, do której dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Najwięcej, bo prawie 70 milionów złotych straci Instytut Pamięci Narodowej.

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek niemieckiego funduszu Mutares w sprawie przejęcia polskiej sieci drogerii Natura - poinformował UOKiK. Strony liczą, że transakcja zakończy się jeszcze w tym roku.

Niemcy przejmują polską sieć sklepów. Brakuje jednego kroku

Niemcy przejmują polską sieć sklepów. Brakuje jednego kroku

Źródło:
tvn24.pl

Szef Głównego Urzędu Stastycznego odwołany. Jak podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, premier Donald Tusk odwołał prezesa GUS Dominika Rozkruta.

Premier odwołał szefa Głównego Urzędu Statystycznego

Premier odwołał szefa Głównego Urzędu Statystycznego

Źródło:
PAP

Od drugiego kwartału 2025 roku ceny mieszkań powinny nieznacznie się obniżać - prognozują ekonomiści Pekao. Do tego czasu ceny w siedmiu największych miastach w Polsce mają jednak wzrosnąć średnio o około 2,5 procent.

Ceny mieszkań będą spadać. Ekonomiści wskazują datę

Ceny mieszkań będą spadać. Ekonomiści wskazują datę

Źródło:
tvn24.pl

Lekką ręką trwoniono pieniądze na mrzonki. Na przykład spółka miała budować lotnisko i kolej, a nie finansować amatorską galę MMA, albo pikniki w miejscowościach odległych o ponad czterysta kilometrów od CPK, czy sponsorować konferencje polityków PiS - powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek podczas wystąpienia w Sejmie. - Do listopada 2024 roku podpisaliśmy kilkadziesiąt umów na łączną kwotę około 650 milionów złotych - wyliczał Lasek.

Lasek o CPK: łopata nie została wbita, ale toczki dla hostess uszyto

Lasek o CPK: łopata nie została wbita, ale toczki dla hostess uszyto

Źródło:
tvn24.pl

Malezyjska sieć handlowa MR D.I.Y wkracza do Polski. Pierwszy sklep otwarto "po cichu" 15 listopada w Zabrzu, do końca bieżącego roku firma uruchomi jeszcze placówki w Krakowie i Piotrkowie Trybunalskim. Wczesną wiosną marka ma zawitać do Warszawy.

Nowa sieć handlowa wkracza do Polski

Nowa sieć handlowa wkracza do Polski

Źródło:
tvn24.pl

Będę przedstawiał argumenty, że pomysł wolnej Wigilii jest złym rozwiązaniem. Dla polskiej gospodarki byłby to koszt 4 mld zł, a dla budżetu państwa 2,3 mld zł - ocenił w środę minister finansów Andrzej Domański. Jest to krok niepotrzebny - dodał.

Minister finansów o dniu wolnym w Wigilię: miliony Polaków mogą być zawiedzione

Minister finansów o dniu wolnym w Wigilię: miliony Polaków mogą być zawiedzione

Źródło:
Radio ZET, tvn24.pl

Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje projekt ustawy, który zmieni zasady ustalania stawki opłaty za badania techniczne pojazdów - poinformował w Sejmie wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec.

Stawka za badanie techniczne samochodu do zmiany. Jest zapowiedź projektu

Stawka za badanie techniczne samochodu do zmiany. Jest zapowiedź projektu

Źródło:
PAP

Najbardziej opłacalnym zawodem w świątecznym okresie jest Święty Mikołaj, który może zarobić od 31 do 250 złotych na godzinę - informuje Personnel Service, który zbadał zarobki w świątecznych zawodach. Mikołaje zarobią więcej na imprezach firmowych, mniej - w galeriach handlowych.

Nawet 250 złotych za godzinę pracy

Nawet 250 złotych za godzinę pracy

Źródło:
PAP

Ruszył nabór zgłoszeń do przyszłorocznej, czternastej już, edycji konkursu nagród Polskiej Rady Biznesu. Potrwa on do 10 stycznia 2025 roku, a zdobywców statuetek poznamy 26 maja. - My przyznajemy nagrodę nie firmom, ale ludziom - podkreśla w rozmowie z TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu.

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Źródło:
tvn24.pl

Jaguar, legendarny brytyjski producent aut, który może pochwalić się 102-letnią tradycją, zaprezentował nowe logo. To element kampanii, której towarzyszy zapowiedź "potężnego świętowania modernizmu" wraz z mającą nadejść nową gamą pojazdów w pełni elektrycznych.

Firma Jaguar zaprezentowała nowe logo

Firma Jaguar zaprezentowała nowe logo

Źródło:
CNN

Miliarder i sponsor kampanii wyborczej Donalda Trumpa Howard Lutnick został wybrany na nowego szefa ministerstwa handlu USA - podaje Reuters. Weteran Wall Street, którego działalność rozciąga się od domów maklerskich po nieruchomości, był w ostatnich miesiącach jednym z największych promotorów Donalda Trumpa w świecie biznesu. Teraz będzie odpowiedzialny za wprowadzenie obiecywanych przez Trumpa ceł.

Weteran Wall Street sekretarzem handlu w administracji Trumpa

Weteran Wall Street sekretarzem handlu w administracji Trumpa

Źródło:
Reuters, PAP

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie 49 serii produktu leczniczego o nazwie Enema. Powodem jest stwierdzenie niezgodności w wyglądzie "w postaci zmętnienia roztworu". GIF nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Kilkadziesiąt serii leku wstrzymanych w obrocie

Kilkadziesiąt serii leku wstrzymanych w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt ustawy w sprawie finansowania produkcji amunicji w Polsce. Nowe przepisy mają zwiększyć zdolności produkcyjne krajowego przemysłu zbrojeniowego. Na ten cel trafią 3 miliardy złotych.

Produkcja amunicji w Polsce. Rząd przyjął nowe plany

Produkcja amunicji w Polsce. Rząd przyjął nowe plany

Źródło:
PAP

- Jestem rozczarowany, generalnie, słabością polityki gospodarczej, która nie reaguje na wiele strukturalnych problemów - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 prof. Jerzy Hausner. Wyjaśnił także, skąd biorą się wysokie ceny energii i jak im zaradzić.

Hausner: jestem rozczarowany słabością polityki gospodarczej

Hausner: jestem rozczarowany słabością polityki gospodarczej

Źródło:
TVN24

Na drogach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) oraz koncesjonariuszy powstało 5624 przejść dla zwierząt, w tym 4187 przejść i przepustów dla małych zwierząt, między innymi płazów - poinformowała dyrekcja. W ubiegłym roku takich konstrukcji powstało ponad trzysta.

Przejścia dla zwierząt w Polsce. Jest ich już ponad 5 tysięcy

Przejścia dla zwierząt w Polsce. Jest ich już ponad 5 tysięcy

Źródło:
PAP

Departament Sprawiedliwości USA zwróci się do sędziego o wymuszenie na spółce Alphabet (właścicielu Google'a) sprzedaży swojej przeglądarki internetowej Chrome - poinformował w poniedziałek Bloomberg News, powołując się na osoby zaznajomione z planami. To odpowiedź na wyrok sądu federalnego i zarzut, że to gigant szkodzi konsumentom, wykorzystując i utrzymując pozycję monopolisty.

Gigant może być zmuszony do pozbycia się kluczowego produktu

Gigant może być zmuszony do pozbycia się kluczowego produktu

Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Obecnie kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane czwartego stopnia w wysokości ponad 450 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 19 listopada 2024 roku.

Wyniki losowania w Eurojackpot. Gigantyczna kumulacja wciąż w grze

Wyniki losowania w Eurojackpot. Gigantyczna kumulacja wciąż w grze

Źródło:
tvn24.pl

- Możliwe jest przedłużenie mrożenia cen energii do końca 2025 roku - powiedział we wtorek minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że rząd chce zobaczyć, jakie będą ceny energii w IV kwartale 2024 roku i w I kwartale 2025. Zapewnił również, że w sytuacji gdy gospodarstwa domowe będą potrzebowały dodatkowego wsparcia, ponownie zostanie uruchomiony bon energetyczny.

Minister finansów: ceny energii mogą być zamrożone do końca 2025 roku. Bon w drugiej połowie

Minister finansów: ceny energii mogą być zamrożone do końca 2025 roku. Bon w drugiej połowie

Źródło:
PAP

KPRM poinformował o przyjęciu dwóch ważnych aktów dla przedsiębiorców. Pierwszy to autopoprawka do projektu obniżającego składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2025 r. Drugi to projekt obniżający składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r.

Rząd przyjął zmiany w składce zdrowotnej. Przedsiębiorcy zapłacą mniej od stycznia

Rząd przyjął zmiany w składce zdrowotnej. Przedsiębiorcy zapłacą mniej od stycznia

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu główna wygrana wzrośnie - do czterech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 19 listopada 2024 roku.

Bez szóstki w Lotto. Główna wygrana rośnie

Bez szóstki w Lotto. Główna wygrana rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zamrażającej ceny energii dla gospodarstw domowych na 2025 rok.

Jest decyzja rządu w sprawie cen prądu

Jest decyzja rządu w sprawie cen prądu

Źródło:
tvn24.pl