Mieszkanie na start. Co warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl
Krzysztof Hetman: to jest mieszkanie na start, nie będzie można go wynajmować
Krzysztof Hetman: to jest mieszkanie na start, nie będzie można go wynajmować
TVN24
Krzysztof Hetman: to jest mieszkanie na start, nie będzie można go wynajmowaćTVN24

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło projekt programu dopłat do kredytów hipotecznych, określanego jako Mieszkanie na start. Wyjaśniamy, kto będzie mógł z niego skorzystać oraz ile wyniesie dofinansowanie.

Mieszkanie na start to rządowy program mający zwiększyć dostępność kredytów hipotecznych udzielanych na zakup własnego mieszkania bądź domu, poprzez dopłatę pieniędzy z budżetu państwa do raty.

Obecnie podstawowymi barierami w zaciągnięciu takiego zobowiązania są zbyt wysokie ceny nieruchomości w porównaniu do zarobków, wysokie stopy procentowe windujące miesięczne raty, a także dla wielu trudność ze zgromadzeniem kapitału własnego, którego wymagają banki. Mieszkanie na start ma je zminimalizować. Program ma ruszyć w drugiej połowie roku.

Mieszkanie na start. Najwięcej korzyści dla pary z co najmniej trójką dzieci

Grupą, która została szczególnie uprzywilejowana, są pary z co najmniej trójką dzieci. Przy czym nie muszą one być w formalnym związku małżeńskim. Zdjęto ograniczenie wiekowe, które obowiązywało w Bezpiecznym kredycie 2 procent, a które wynosiło 45 lat. Umożliwiono także zakup kolejnej nieruchomości. Do tej pory beneficjentami programu mogły być tylko osoby nieposiadające własnego lokum - wyłączając udział w spadku bądź darowiźnie, nie przekraczający 50 procent.

Jednak największą korzyścią dla par z licznym potomstwem jest możliwość uzyskania kredytu hipotecznego z niższym oprocentowaniem. Stawki uzależniono od liczby dzieci w gospodarstwie domowym. Im więcej potomstwa, tym niższe oprocentowanie. Bezdzietny kredytobiorca może liczyć na 1,5 proc.. Z każdym potomkiem oprocentowanie spada aż do 0 proc. dla gospodarstw domowych z co najmniej trójką dzieci.

Ponadto wysokość kwoty kredytu objętej systemem dopłat została uzależniona od wielkości rodziny. Przewidziano następujące limity kredytu na start:

- gospodarstwo 1-osobowe – jeśli kwota kredytu przekroczy 200 tys. zł, to przy obliczaniu dopłat do rat przyjmuje się kwotę kapitału 200 tys. zł, - gospodarstwo 2-osobowe – jeśli kwota kredytu przekroczy 400 tys. zł, to przy obliczaniu dopłat do rat przyjmuje się kwotę kapitału 400 tys. zł, - gospodarstwo 3-osobowe – jeśli kwota kredytu przekroczy 450 tys. zł, to przy obliczaniu dopłat do rat przyjmuje się kwotę kapitału 450 tys. zł, - gospodarstwo 4-osobowe – jeśli kwota kredytu przekroczy 500 tys. zł, to przy obliczaniu dopłat do rat przyjmuje się kwotę kapitału 500 tys. zł, - gospodarstwo 5-osobowe lub większe – jeśli kwota kredytu przekroczy 600 tys. zł, to przy obliczaniu dopłat do rat przyjmuje się kwotę kapitału 600 tys. zł.

Zatem chcąc uzyskać pełną sumę dopłat do rat kredytu mieszkaniowego, należy wnioskować o kwotę nieprzekraczającą powyższych limitów.

Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera, przedstawił wyliczenia dopłat do rat kredytu hipotecznego w ramach programu Mieszkanie na start dla pary z trójką dzieci. Może ona otrzymać pomoc w wysokości nawet 360 tys. zł.

Wyliczenie dopłaty dla pary z trójką dzieci w programie Mieszkanie na startExpander/ Jarosław Sadowski

Mieszkanie na start a dochód. Są warunki

Wysokość korzyści w ramach programu ogranicza jednak wprowadzone kryterium dochodowe. Limit dochodowy ustalono na następującym poziomie (kwoty brutto):

- gospodarstwo 1-osobowe – dochód nie większy niż 7000 zł miesięcznie; - gospodarstwo 2-osobowe – dochód nie większy niż 13 000 zł miesięcznie; - gospodarstwo 3-osobowe – dochód nie większy niż 16 000 zł miesięcznie; - gospodarstwo 4-osobowe – dochód nie większy niż 19 500 zł miesięcznie; - gospodarstwo 5-osobowe lub większe – dochód nie większy niż 23 000 zł miesięcznie.

Należy jednak podkreślić, że nie jest to ściana uniemożliwiająca skorzystanie z programu. Osoby przekraczające podane stawki, również będą mogły skorzystać z preferencyjnego kredytu hipotecznego, jednak z niższą sumą dopłat.

I tak: gospodarstwo jednoosobowe po przekroczeniu dochodu 7000 zł miesięcznie, otrzyma dopłatę do rat pomniejszoną o 50 proc. kwoty przekroczenia, czyli za każdą złotówkę powyżej limitu dopłaty spadają o 50 gr. W przypadku gospodarstw większych niż jednoosobowe przekroczenie limitu dochodowego oznacza dopłaty niższe o 25 proc. kwoty przekroczenia, czyli 25 gr za każdą złotówkę powyżej limitu.

W programie ma obowiązywać jeszcze jeden limit - powierzchni. Ma być wyliczany z równania: 25m2 x liczba osób w gospodarstwie domowym + 25m2. Przykładowo w przypadku singla limit wynosi 50 m2, dla pary 75 m2, dla rodziny z 1 dzieckiem 100 m2.

Mieszkanie na start dla singla z licznymi ograniczeniami

Jednoosobowe gospodarstwa domowe nie otrzymały tak wielu profitów. Poza wyżej przedstawionymi ograniczeniami obowiązuje je limit wiekowy. Single nie mogą bowiem mieć więcej niż 35 lat. Warto dodać, że w Bezpiecznym kredycie było to 45 lat. Ponadto bezwzględnie musi to być ich pierwsze lokum - nie licząc 50 proc. udziału w spadku bądź darowiźnie.

Do tego mogą otrzymać maksymalnie 90 tys. zł dopłat i to przy kredycie w wysokości 400 000 zł - wynika z wyliczeń Jarosława Sadowskiego.

Wyliczenie dopłaty dla singla w programie Mieszkanie na StartExpander/ Jarosław Sadowski

Dopłaty do kredytu hipotecznego dla par bez dzieci

Kredyt mieszkaniowy #naStart będzie mógł być udzielony wspólnie maksymalnie dwóm osobom bez względu na łączący je stosunek prawny. Warunkiem wspólnego uzyskania kredytu będzie wymóg nabycia nieruchomości przez oboje kredytobiorców na zasadach współwłasności łącznej albo ułamkowej - po 50 proc.

Z wyliczeń głównego analityka Expandera wynika, że para bez dzieci może otrzymać maksymalnie 180 tys. zł dopłat do rat kredytu.

Wyliczenie dopłaty dla pary bez dzieci w programie Mieszkanie na StartExpander/ Jarosław Sadowski

W przypadku małżeństw o kredyt hipoteczny będzie mógł starać się samodzielnie jeden z małżonków, jeśli drugi posiadał już nieruchomość w ramach majątku odrębnego lub posiada prawo do nieruchomości w ustroju rozdzielności majątkowej. W przypadku łącznego zakupu przez małżonków, będą musieli nabyć prawo do nieruchomości jako współwłasność z równymi udziałami.

Zasady skorzystania z programu dopłat do rat kredytu hipotecznego

W przedstawionym projekcie ustawy przewidziano dwie formy kredytu na mieszkanie objętego dopłatami.  Pierwsza z nich to kredyt hipoteczny, druga zaś to kredyt konsumencki.

Różni je przede wszystkim cel przeznaczenia otrzymanych z banku pieniędzy. Kredyt hipoteczny może zostać przeznaczony na zakup mieszkania własnościowego lub spółdzielczego, na budowę bądź zakup domu jednorodzinnego, a także na realizację inwestycji kooperatywy mieszkaniowej. Z kolei kredyt konsumencki umożliwi pokrycie części lub całości wydatków w związku z kosztami partycypacji lub wkładu do spółdzielni mieszkaniowych.

Zgodnie z projektem ustawy, kredyt objęty wsparciem, będzie musiał zostać udzielony w złotych polskich.

Ponadto, w przypadku kredytu hipotecznego będzie on musiał trwać co najmniej 15 lat, z okresowo stałą stopą oprocentowania na co najmniej 5 lat, a dopłaty obejmą 120 pierwszych rat kredytu.

Z kolei w przypadku kredytów konsumenckich, zaciągniętych na potrzeby mieszkaniowe, będą one musiały zostać zaciągnięte na co najmniej 5 lat i na maksymalnie 15 lat, a wsparcie będzie dotyczyć 60 pierwszych rat.

W ramach programu dopłat do kredytów Mieszkanie na start będzie obowiązywał limit 15 tysięcy wniosków na kwartał, po czym nastąpi czasowe wstrzymanie naboru 

Czytaj także Limity w rządowym programie. Jest projekt >>>

Kredyt hipoteczny w ramach programu Mieszkanie na start będzie można także objąć gwarancją wkładu własnego do Banku Gospodarstwa Krajowego, co oznacza brak konieczności wpłaty wkładu własnego. Wysokość objętej gwarancją części kredytu mieszkaniowego nie będzie mogła być wyższa niż 100 000 zł.

Paulina Karpińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sejm w czwartek przyjął poprawki Senatu do ustawy w sprawie osłon dla odbiorców energii, w tym tę o czasowym zwolnieniu gospodarstw domowych z opłaty mocowej. Nowe przepisy wprowadzają między innymi bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach, a także na drugie półrocze - cenę maksymalną za energię elektryczną.

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Źródło:
PAP

Blue City, spółka zarządzająca centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego z powodu braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania - poinformowało w czwartek Blue City.

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Źródło:
PAP

Liczba osób zarabiających powyżej 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie wzrosła w Polsce w 2022 roku do 1,5 miliona - wynika z raportu firmy KPMG. O jedną dziesiątą zmalała natomiast grupa dysponujących majątkiem powyżej 1 miliona dolarów netto.

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Prezydent Władimir Putin podpisał w czwartek dekret, na mocy którego możliwe będzie przejmowanie amerykańskiego majątku w Rosji w odwecie za zajmowanie przez władze USA zamrożonych rosyjskich aktywów w Stanach Zjednoczonych.

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju jedną serię leku Corhydron 25. Jak poinformował GIF, seria "nie spełnia ustalonych dla niej wymagań jakościowych".

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Źródło:
GIF

Czeka nas wysoka waloryzacja kapitału emerytalnego. Ma wynieść 14,9 procent. Zebrane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych środki mają wpływ na wysokość przyszłych świadczeń.

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Źródło:
tvn24.pl

"W odpowiedzi na decyzję Aten, które ogłosiły wyznaczenie parków morskich na Morzu Egejskim, Turcja również wyznaczy swoje parki w regionie" - pisze w czwartek turecki portal Daily Sabah. Sprawa utworzenia parków morskich to jeden z najnowszych przykładów napięć między obu krajami.

Turcja i Grecja kłócą się o parki morskie

Źródło:
PAP

Komisja Europejska uruchomiła procedurę naruszenia prawa Unii Europejskiej wobec Niemiec, Węgier, Polski i Rumunii za brak terminowej wymiany informacji o dochodach osiąganych przez osoby fizyczne i firmy poprzez korzystanie z platform internetowych.

Bruksela wszczęła procedurę wobec Polski

Bruksela wszczęła procedurę wobec Polski

Źródło:
PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w czwartek w Sejmie, że kieruje do procedowania do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej wstępny wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Źródło:
PAP

Komisja Europejska nałożyła na koncern spożywczy Mondelez International karę w wysokości 337,5 miliona euro. Właściciel popularnych marek takich jak Milka czy Oreo odpowie za utrudnianie handlu słodyczami, czego skutkiem było sztuczne zawyżanie cen na europejskim rynku. Według KE firma współpracowała w ramach dochodzenia i przyznała się do naruszenia unijnych reguł konkurencji.

Potężna kara dla spożywczego giganta

Potężna kara dla spożywczego giganta

Źródło:
PAP

15 tysięcy złotych netto miesięcznie, premia i zakwaterowanie. To skierowana do Polaków oferta pracy w fabryce Mercedesa, o której napisał "Fakt". Co więcej, nie jest to wcale górna granica stawek.

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Źródło:
Fakt

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się nowa usługa dla przedsiębiorców - "Firma". Umożliwia między innymi szybkie udostępnienie danych na temat działalności gospodarczej. Dla wszystkich użytkowników będzie dostępna 27 maja.

Nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel

Nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel

Źródło:
PAP

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Joanna Tyrowicz i Ludwik Kotecki z Rady Polityki Pieniężnej zostali wezwani do prokuratury na przesłuchanie w roli świadków. Wezwania dotyczą postępowania w sprawie naruszenia przepisów o ujawnieniu informacji w związku z wykonywaną funkcją.

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Źródło:
PAP

Popularna wśród polskich turystów wyspa Hvar zmaga się z katastrofą ekologiczną. Jak donoszą chorwackie media, wszystko za sprawą statków wycieczkowych, które "zamieniają najpiękniejsze na świecie plaże w szamba". Branża turystyczna wezwała chorwacki rząd do podjęcia interwencji w tej sprawie.

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Źródło:
PAP

Z Orlenu i spółek kontrolowanych przez paliwowego giganta w ostatnich miesiącach zwolniło się lub zostało zwolnionych ponad sto osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością - informuje Business Insider. Na liście są między innymi syn byłego szefa TVP i mąż byłej wicepremier.

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie koalicji rządzącej złożyli wniosek o postawienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Podpisało się pod nim 185 posłów.

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Źródło:
tvn24.pl, RM FM

W najbliższych dwóch tygodniach możemy spodziewać się nasilonych cyberataków - ostrzega wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wskazał, że chodzi o dezinformację, ale też ataki na infrastrukturę krytyczną.

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Źródło:
PAP

Polski Fundusz Rozwoju wzywa firmy do zwrotu środków, które otrzymały w ramach tarcz antykryzysowych, ale nie ujawnia przyczyn, bo... są tajne. - Państwo stosuje zasadę domniemania winy przedsiębiorcy zamiast zasady domniemania uczciwości - mówi rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Źródło:
tvn24.pl

Samorządy mogą już teraz zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Muszą jednak zrobić to z głową - zwrócił uwagę w czwartkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Z takiej możliwości skorzystali radni z Torunia.

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Źródło:
PAP

Orlen mocno traci w czwartek na giełdzie. W środę wieczorem spółka opublikowała wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Zysk netto Grupy Orlen za pierwsze trzy miesiące był niższy o 6,7 miliarda złotych w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Kurs Orlenu mocno w dół

Kurs Orlenu mocno w dół

Źródło:
PAP