Gwałtowny spadek liczby transakcji na rynku mieszkaniowym. Nawet o 80 procent

Źródło:
TVN24 Biznes
Wysokie ceny najmu mieszkań. Krakowscy studenci szukali lokum przez miesiąc. "To jest chyba maszyna losująca"
Wysokie ceny najmu mieszkań. Krakowscy studenci szukali lokum przez miesiąc. "To jest chyba maszyna losująca"TVN24
wideo 2/4
Wysokie ceny najmu mieszkań. Krakowscy studenci szukali lokum przez miesiąc. "To jest chyba maszyna losująca"TVN24

W Polsce obserwujemy coraz mniejszą liczbę transakcji na rynku mieszkaniowym. W drugim kwartale 2022 roku ich liczba spadła w niektórych miastach nawet o 80 procent w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Tak było między innymi w Białymstoku. Spowolnił też wzrost cen nowych mieszkań. Tak wynika z najnowszego raportu, przygotowanego przez Departament Analiz Ekonomicznych PKO Banku Polskiego.

Wolniejszy wzrost cen mieszkań i malejąca liczba transakcji to główne trendy na rynku w drugim kwartale 2022 roku. Autorzy raportu wskazali, że jest to efekt pogłębiającego się spadku popytu na mieszkania, głównie kredytowego, na skutek drogiego kredytu przy rosnących od 12 miesięcy stopach procentowych NBP. W ich ocenie "dużo projektów w budowie, rozpoczynanych w warunkach rekordowego popytu w 2021, może skłaniać deweloperów do promocyjnej sprzedaży gotowych mieszkań mniej atrakcyjnych, czy dłużej pozostających w ofercie".

Mniej transakcji

W ocenie ekonomistów PKO BP gwałtownie malejąca liczba transakcji w pierwszym półroczu jest jedną z oznak schłodzenia rynku mieszkaniowego. W Warszawie liczba transakcji na rynku pierwotnym w drugim kwartale br. spadła o 51 proc. w porównaniu do sytuacji przed rokiem. W Gdańsku był to spadek o 62 proc., w Krakowie o 43 proc., w Katowicach o 52 proc., w Poznaniu o 69 proc., we Wrocławiu o 59 proc., a w Łodzi o 74 proc. Najgłębszy spadek dotyczył jednak Białegostoku, gdzie liczba transakcji zanurkowała o 81 proc.

"Po rekordowych wzrostach liczby transakcji w 2021 (efekt odbicia po covidowym roku 2020), w 1h22 nastąpił spadek ich liczby nawet o 80 procent wobec 1h21. Wyraźnie gwałtowniej reaguje rynek pierwotny, bardziej wrażliwe są też mniejsze rynki lokalne" - czytamy.

PKO BP

O blisko połowę spadła też liczba transakcji na rynku wtórnym w przypadku Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania oraz Gdańska. Największa obniżka dynamiki liczby transakcji dotyczy Kielc, gdzie spadek wyniósł 80 proc.

Jak zauważono, mniejsza liczba transakcji może utrudniać ocenę trendów cenowych.

Wzrost cen wyhamował

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że w okresie kwiecień-czerwiec 2022 w większości stolic wojewódzkich na rynku pierwotnym realny wzrost cen mieszkań spowolnił w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Jak wskazano, w odniesieniu do poprzedniego kwartału ceny transakcyjne na rynku pierwotnym w większości analizowanych miast były zbliżone.

"Na rynku pierwotnym w 2q22 w Warszawie i mniejszych stolicach województw w porównaniu z 1q22 rozpiętość ceny transakcyjnej i ofertowej mieszkania nieznacznie wzrosła, co może oznaczać pojawienie się możliwości pewnych negocjacji" - ocenili ekonomiści PKO BP.

Zwrócono uwagę, że rynek wtórny reaguje na ogół z pewnym opóźnieniem do rynku pierwotnego. "W 2q22 ceny transakcyjne na rynku wtórnym pozostawały r/r w trendzie wzrostowym. Wobec poprzedniego kwartału na rynku wtórnym wystąpiły jednocyfrowe wzrosty, silniejsze (dochodzące do 8 procent) w mniejszych stolicach województw" - dodano.

Potwierdzają to dane z Warszawy. W stolicy Polski w drugim kwartale br. za m2 nowego mieszkania trzeba było zapłacić średnio 12 227 zł. Oznaczało to wzrost o 13,2 proc. rok do roku i 2,9 proc. kwartał do kwartału. To cena transakcyjna, czyli faktycznie płacona przez nabywcę. W przypadku mieszkań na rynku wtórnym, za m2 trzeba było zapłacić średnio 12 311 zł, po wzroście o 16,1 proc. rok do roku i 6,9 proc. kwartał do kwartału.

PKO BP

Jakie prognozy?

Ekonomiści PKO BP ocenili, że średnie ceny transakcyjne mieszkań spadną o 0-5 proc. w perspektywie roku, czyli okresu trzeci kwartał 2022 - drugi kwartał 2023.

Jak wyjaśniono, negatywnie na poziom cen działają m.in. głęboki spadek popytu kredytowego na mieszkania na skutek znacznych podwyżek stóp procentowych, znaczące ryzyko nadpodaży w sytuacji dużej liczby projektów w budowie oraz perspektywa stabilizacji kosztów budow.

Z drugiej strony - jak dodano - spadek cen mieszkań będzie jednak hamowany przez m.in. doświadczenia deweloperów z relatywnie szybkim dostosowaniem podaży mieszkań do słabszego popytu przez wstrzymywanie rozpoczętych projektów czy ich etapowanie, a także dostosowanie struktury oferty do popytu (zwiększenie udziału mniejszych mieszkań) oraz szybki wzrost stawek wynajmu przy krótkookresowo ograniczonej podaży mieszkań na wynajem. Ponadto hamulcem mogą być oczekiwania inflacyjne (długi okres wysokiej inflacji) sprzyjające popytowi na nieruchomości jako aktywu chroniącemu oszczędności, wysokie koszty budowy ze względu na stosowanie materiałów budowlanych już z okresu wysokich cen, wysokie ceny energii i paliwa oraz koszty Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, które mogą być przenoszone na ceny mieszkań.

Mieszkania na wynajem

Z raportu PKO BP wynika, że na rynku wynajmu w drugim kwartale 2022 roku stawki w dalszym ciągu rosły, choć wolniej niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Jak wyjaśniono, wzrost jestem efektem m.in. potrzeb mieszkaniowych uchodźców wojennych z Ukrainy.

"Do Polski od momentu wybuchu wojny przyjechało do końca sierpnia 5,96 mln osób, a wyjechało na Ukrainę 4,16 mln; szacuje się, że co najmniej ok. 750 tys. osób zostanie w Polsce na dłużej" - czytamy w raporcie.

Według autorów raportu, kolejną przesłanką wzrostu stawek wynajmu w drugim kwartale br. był też większy popyt na wynajem mieszkania ze strony osób, które nie mają zdolności kredytowej przy obecnie zaostrzonej polityce kredytowej banków, a także studentów, którzy często już pod koniec roku akademickiego poszukują mieszkania na kolejny rok.

"Przy krótkookresowo ograniczonej podaży mieszkań na wynajem i dużym popycie prawdopodobnie stawki wynajmu dłużej pozostaną na wysokim poziomie" - napisano.

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że stawki od września 2021 roku kształtują się powyżej poziomu notowanego przed wybuchem epidemii COVID-19. "Przy krótkookresowo ograniczonej podaży mieszkań na wynajem i wysokim popycie na te mieszkania, prawdopodobnie stawki wynajmu utrzymują się dłużej na wysokim poziomie, zachęcając do inwestowania w ten rynek. Ograniczeniem może być niepewność regulacyjna, często dotykająca ten rynek (ostatnio to zapowiedzi regulacji dotyczących opodatkowania pustostanów)" - dodano.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: fakty

Pozostałe wiadomości

Liczba deweloperów spodziewających się obniżek cen mieszkań znacząco wzrosła. Obecnie już co czwarty przewiduje taki scenariusz w najbliższych miesiącach - wynika z najnowszego badania Indeksu Nastrojów Deweloperów opracowanego przez portal tabelaofert.pl. Jak wskazują eksperci, obecnie "mamy idealną sytuację na rynku z punktu widzenia nabywców".

"Idealna sytuacja" dla szukających mieszkania. Nie było tak od dekady

"Idealna sytuacja" dla szukających mieszkania. Nie było tak od dekady

Źródło:
PAP

Zwolnienia grupowe zostaną przeprowadzone w Siarkopolu należącym do Grupy Azoty. Zatrudnienie ma stracić około jedna czwarta pracowników z ponad 700-osobowej załogi - przekazała rzeczniczka Grupy Azoty Monika Darnobyt.

Zwolnienia grupowe w Siarkopolu. "Nie wygląda to dobrze"

Zwolnienia grupowe w Siarkopolu. "Nie wygląda to dobrze"

Źródło:
PAP

KIA Polska poinformowała Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w trzech modelach marki - Optima, Sorento i Rio - może dojść do awarii - czytamy w komunikacie UOKiK. Kampania naprawcza w Polsce dotyczy 16 882 pojazdów.

KIA wzywa do warsztatów. Chodzi o prawie 17 tysięcy aut

KIA wzywa do warsztatów. Chodzi o prawie 17 tysięcy aut

Źródło:
tvn24.pl

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w trzecim kwartale 2024 roku wyniosło 8161,62 złotego - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Wskazał też, że oznacza to wzrost o 13,4 procent rok do roku.

Tyle zarabiamy. Najnowsze dane GUS

Tyle zarabiamy. Najnowsze dane GUS

Źródło:
PAP

Amerykańska instytucja finansowania rozwoju DFC U.S. International Development Finance Corporation zadeklarowała w liście intencyjnym wsparcie projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w Polsce równowartością ponad 4 miliardów złotych - poinformowała w środę spółka Polskie Elektrownie Jądrowe.

Miliardy na polską elektrownię jądrową. List intencyjny

Miliardy na polską elektrownię jądrową. List intencyjny

Źródło:
PAP

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE), znany też jako Europejska Emerytura, po ponad roku od debiutu w Polsce liczy już 5 tysięcy aktywnych klientów. Nowe rozwiązanie ma zapewnić obywatelom Unii Europejskiej nowe możliwości oszczędzania na emeryturę. Statystyczny polski klient zgromadził na koncie w OIPE ponad 19 tysięcy złotych.

W ten sposób oszczędza w Polsce pięć tysięcy osób

W ten sposób oszczędza w Polsce pięć tysięcy osób

Źródło:
PAP

Analizy dotyczące skróconego tygodnia pracy trwają, ale są na zbyt wczesnym etapie, aby móc wskazać termin skierowania projektu ustawy do Sejmu - podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Różne rozwiązania są konsultowane z Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych.

Krótszy tydzień pracy. Ministerstwo o analizach

Krótszy tydzień pracy. Ministerstwo o analizach

Źródło:
PAP

W koalicji narasta spór dotyczący programu dopłat do kredytów mieszkaniowych. Jak wynika jednak z nieoficjalnych ustaleń, prace nad nową formą wsparcia już trwają - donosi w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Spór o dopłaty do kredytów. "Trudno, abyśmy teraz zrezygnowali"

Spór o dopłaty do kredytów. "Trudno, abyśmy teraz zrezygnowali"

Źródło:
PAP

Norweskie ministerstwo energii porozumiało się z siedmioma właścicielami gazociągów, w tym z Orlenem, w sprawie przejęcia około dziewięciu tysięcy kilometrów rurociągów - podał Reuters. Wartość transakcji to około 1,6 miliarda dolarów.

Norwegia przejmuje sieć gazociągów za 1,6 miliarda dolarów. Polska firma stroną transakcji

Norwegia przejmuje sieć gazociągów za 1,6 miliarda dolarów. Polska firma stroną transakcji

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, co oznacza, że kumulacja rośnie do 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane trzeciego stopnia w wysokości ponad miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 12 listopada 2024 roku.

Dwie milionowe wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie milionowe wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) zatwierdziła wstępnie wnioski Polski o płatność drugiej i trzeciej transzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na 9,4 miliarda euro - podała KE. Według resortu funduszy środki dotrą do Polski jeszcze w tym roku.

Bruksela wstępnie zatwierdziła wnioski o płatność z KPO na 40 miliardów złotych

Bruksela wstępnie zatwierdziła wnioski o płatność z KPO na 40 miliardów złotych

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO) nałożył na przedsiębiorstwo sprzedające między innymi drzwi antywłamaniowe, karę w wysokości 350 tysięcy złotych za nieprzestrzeganie zasad ochrony danych osobowych - podano we wtorkowym komunikacie. Wcześniej firma zmagała się z atakiem hakerskim, w wyniku którego straciła dostęp do danych klientów i pracowników.

Pracownik wyłączył program antywirusowy, stracili dostęp do bazy klientów

Pracownik wyłączył program antywirusowy, stracili dostęp do bazy klientów

Źródło:
tvn24.pl

W trzecim kwartale bieżącego roku wzrost cen mieszkań był wyższy niż dynamika wynagrodzeń, ale w ujęciu rocznym spowolnił po raz pierwszy od 2023 roku - wskazał w najnowszym raporcie Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy podkreślają, że stabilizację widać w większości miast wojewódzkich, gdzie w porównaniu kwartał do kwartału ceny utrzymały się na niezmienionym poziomie.

Co się dzieje z cenami mieszkań? Dawno nie było takiej sytuacji

Co się dzieje z cenami mieszkań? Dawno nie było takiej sytuacji

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju dwudziestu serii leku Adrimax. Powodem podjęcia tej decyzji jest wystąpienie wady jakościowej.

Dwadzieścia serii leku na kaszel wycofano z aptek

Dwadzieścia serii leku na kaszel wycofano z aptek

Źródło:
GIF

Mamy kolejny rekord - ponad 5 milionów Polaków zdecydowało się na zastrzeżenie numeru PESEL - przekazało Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie prasowym. Liczba zastrzeżonych numerów PESEL szybko rośnie - od 20 sierpnia bieżącego roku przybyło ich już 500 tysięcy.

Zrobiło to już ponad pięć milionów Polaków

Zrobiło to już ponad pięć milionów Polaków

Źródło:
PAP

Od 15 listopada na terenie archeologicznym w Pompejach na południu Włoch będzie obowiązywał limit 20 tysięcy odwiedzających dziennie - zapowiedziała jego dyrekcja. Na wprowadzenie nowych zasad zdecydowano się po rekordowym lecie, gdy liczba turystów w Pompejach sięgała 36 tysięcy dziennie.

Pompeje ograniczają turystykę, by chronić "kruche dziedzictwo"

Pompeje ograniczają turystykę, by chronić "kruche dziedzictwo"

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

- Pomimo wielu wyzwań Polska wypełnia wszystkie zobowiązania i konsekwentnie idzie w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz sprawiedliwej transformacji - mówił we wtorek podczas szczytu klimatycznego COP29 w Baku prezydent Andrzej Duda.

Prezydent: atom to przyszłość

Prezydent: atom to przyszłość

Źródło:
PAP

Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej branża budowlana po raz trzeci przeżywa załamanie. W 2024 roku niewypłacalność ogłosiło ponad 700 firm - informuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Załamanie w branży budowlanej

Załamanie w branży budowlanej

Źródło:
PAP

Nieprawidłowości w Poczcie Polskiej na ponad 113 milionów złotych stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli (NIK), która kontrolowała inwestycje spółki w latach 2020-2023. Chodzi między innymi o zakup automatów paczkowych i budowę nowej strony internetowej. Izba zapowiada wniosek do prokuratury, skierowała też pismo do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Nieprawidłowości na ponad 113 milionów złotych

Nieprawidłowości na ponad 113 milionów złotych

Źródło:
PAP

Piątek 15 listopada to ostatni dzień na złożenie wniosku o pomoc przez rolników, którzy ponieśli straty w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych - przypomniało Ministerstwo Rolnictwo i Rozwoju Wsi.

Nadchodzi ważny termin dla rolników. Ostatni moment na złożenie wniosku o pomoc

Nadchodzi ważny termin dla rolników. Ostatni moment na złożenie wniosku o pomoc

Źródło:
PAP

Wojciech Wrochna został nowym pełnomocnikiem rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej - poinformowało Ministerstwo Przemysłu. Dodało, że Wrochna został także powołany na stanowisko sekretarza stanu w resorcie.

Premier powołał nowego pełnomocnika rządu

Premier powołał nowego pełnomocnika rządu

Źródło:
PAP