Ceny transakcyjne mieszkań na rynku pierwotnym w sześciu dużych miastach w Polsce wzrosły o 17,2 procent w skali roku - wynika z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego za pierwszy kwartał 2022 roku. Ceny na rynku wtórnym poszły w górę o 12,6 procent. Liderem wzrostów na rynku pierwotnym była Gdynia.
Narodowy Bank Polski w czwartek opublikował "Informację o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w I kwartale 2022 r.". Z raportu wynika, że w okresie od stycznia do marca br. notowano dalsze wzrosty cen mieszkań w większości analizowanych miast, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.
Ceny mieszkań w Polsce
Średnie ceny transakcyjne metra kwadratowego na rynku pierwotnym w sześciu dużych miastach (Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań i Wrocław) wzrosły o 3,2 proc. kwartał do kwartału i o 17,2 proc. rok do roku. W Warszawie wzrost wyniósł odpowiednio 6,8 i 16,4 proc.
Najbardziej w ujęciu kwartalnym oraz rocznym zdrożały nowe mieszkania w Gdyni - o 7,8 proc. i 25,3 proc. Z kolei w Gdańsku średnia cena transakcyjna za m kw. nowego mieszkania przekroczyła granicę 11 tys. zł. W Warszawie było to ponad 12,4 tys. zł.
Ceny rosły też na rynku wtórnym. Średnie stawki transakcyjne w sześciu dużych miastach zwiększyły się 12,6 proc. rok do roku i 1,5 proc. kwartał do kwartału. W ujęciu kwartalnym taki sam wzrost odnotowano w Warszawie. Z kolei w porównaniu do sytuacji rok wcześniej średnie stawki transakcyjne poszły w górę o 5,1 proc.
W Krakowie wzrost cen sięgnął 19,5 proc. w ujęciu rocznym. Stolica Małopolski była liderem wzrostów na rynku wtórnym. Na drugim miejscu znalazła się Gdynia - 15,3 proc. rok do roku. W przypadku Gdańska zanotowano spadek średnich stawek transakcyjnych na rynku wtórnym - o 0,9 proc.
Rynek najmu
Jak czytamy w raporcie, w pierwszym kwartale 2022 roku wzrósł poziom średnich, transakcyjnych stawek najmu m kw. mieszkań względem poprzedniego kwartału w Warszawie oraz pozostałych dużych miastach. "Inwestorzy nadal poszukiwali w nieruchomościach bezpieczeństwa dla lokowanego kapitału, a w mniejszym stopniu oczekiwali atrakcyjnej stopy zwrotu. W ostatnich latach rosło zainteresowania nabywaniem mieszkań na najem przez fundusze inwestycyjne, w tym zagraniczne. Dotychczas dominującą rolę na tym rynku odgrywał Fundusz Mieszkań na Wynajem zarządzany przez BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego - red.)" - czytamy.
Dodano, że "rynek najmu znacząco zasilił także napływ uchodźców z Ukrainy, a silny wzrost zainteresowania wynajmem mieszkań ze strony imigrantów może podnieść stawki najmu i popyt na zakup mieszkań na wynajem".
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Fotokon/Shutterstock