Najem instytucjonalny w ramach programu Funduszu Mieszkań na Wynajem to warta uwagi alternatywa dla osób, które nie chcą lub nie mogą wziąć kredytu hipotecznego za zakup mieszkania. Działa w Polsce od 2014 roku. W artykule wyjaśniamy, na jakich zasadach funkcjonuje, jakie mieszkanie można wynająć, kto może z tej oferty skorzystać i jakie dokumenty są potrzebne, by złożyć wniosek.
● Fundusz na Wynajem jest komercyjnym projektem Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) – państwowego banku należącego w całości do Skarbu Państwa. ● Fundusz powstał w 2014 roku, wtedy też zakupił pierwszy budynek mieszkalny. ● W ramach funduszu pierwsze mieszkania na wynajem trafiły na wolny rynek w 2015 r. ● Jak informuje BGK, obecnie w ofercie jest ponad 1900 mieszkań na wynajem w sześciu miastach Polski.
Czym jest Fundusz Mieszkań na Wynajem?
Fundusz Mieszkań na Wynajem jest formą instytucji, która oferuje wynajem mieszkań oraz lokali użytkowych. Nie jest to projekt rządowy, choć BGK należy do Skarbu Państwa. Według pomysłodawców projektu, wynajem ma na celu nie tylko zysk finansowy i popularyzację najmu instytucjonalnego, ale i przyniesienie korzyści społecznych: poprawę dostępności mieszkań, wpływ na aktywność zawodową i mobilność zawodową Polaków.
Jakie mieszkanie można wynająć w ramach funduszu?
Jak informuje Centrum Obsługi Klienta Funduszu Mieszkań na Wynajem, obecnie w ofercie jest ponad 1900 mieszkań na wynajem w sześciu miastach Polski: Warszawie, Gdańsku Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Katowicach. Są to zarówno małe kawalerki, jak i mieszkania trzy- lub czteropokojowe. Mieszkania są urządzone pod klucz, kuchnia z założenia ma być wyposażona w wysokiej klasy sprzęt AGD.
Jakie są koszty i terminy najmu w ramach funduszu?
W ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem wynajmujący otrzymuje gwarancję wysokości stawki waloryzowanej o wskaźnik inflacji. Przepisy zabraniają zmiany wysokości czynszu czy skrócenia okresu najmu (jeżeli wynajmujący nie spóźnia się z opłatami).
Mieszkanie można wynająć na nie krócej niż sześć miesięcy, a wysokość czynszu uzależniona jest od czasu trwania umowy – im dłuższy czas najmu, tym niższy czynsz. Do kosztów czynszu należy doliczyć opłaty eksploatacyjne oraz media. Dostępne lokale i ceny najmu można sprawdzić w wyszukiwarce na stronie funduszmieszkań.pl.
Fundusz Mieszkań na Wynajem – dla kogo?
Fundusz Mieszkań na Wynajem dostępny jest zarówno dla osób fizycznych, jak i dla podmiotów gospodarczych. Wszystkie podmioty oceniane są pod kątem zdolności czynszowej.
Osoby fizyczne podzielono na trzy grupy: – osoby aktywne zawodowo, – studenci i doktoranci, – osoby upoważnione do pobierania świadczeń ZUS: emerytury, renty, zasiłku macierzyńskiego, zasiłku rodzicielskiego.
Z oferty najmu instytucjonalnego mogą skorzystać także podmioty gospodarcze: osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, spółki i inne osoby prawne oraz stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, fundacje, oraz samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej.
Fundusz Mieszkań na Wynajem – wymagane dokumenty od osób fizycznych
Osoby zatrudnione na umowę o pracę obowiązane są dostarczyć poniższe dokumenty:
– zaświadczenie o zarobkach: wynagrodzenie średnie z ostatnich trzech miesięcy (brutto i netto) lub PIT za poprzedni rok; – oświadczenie o posiadaniu/nieposiadaniu innych zobowiązań finansowych znacząco obniżających deklarowane dochody; – upoważnienie do weryfikacji w Biurze Informacji Gospodarczej.
Jednoosobowa działalność gospodarcza – dokumenty
Osoby fizyczne prowadzących działalność gospodarczą pozarolniczą zobowiązane są dostarczyć:
– wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), – REGON, – NIP.
Dokumenty wymagane od osób kształcących się
Osoby uczące się (studenci, doktoranci) powinniy dostarczyć następujące dokumenty:
– zaświadczenie o przyznanym stypendium (socjalne, naukowe, za wybitne osiągnięcia, doktoranckie); – wyciąg z konta za ostatnie trzy miesiące potwierdzający wpływy stypendium; – udokumentowane dochody z innych źródeł (jeśli posiada); – oświadczenie o posiadaniu/nieposiadaniu innych zobowiązań finansowych znacząco obniżających deklarowane dochody; – upoważnienie do weryfikacji w Biurze Informacji Gospodarczej.
Dokumenty wymagane od osób z ustalonym prawem do świadczeń ZUS
Aby była możliwa weryfikacja finansowa osób mających ustalone prawo do świadczeń ZUS (emerytury, renty, zasiłki macierzyńskie i rodzicielskie), niezbędne jest przygotowanie poniższych dokumentów:
– ostatni odcinek emerytury lub renty lub przekaz pocztowy/ wyciąg z konta potwierdzający wpływ świadczenia emerytalno-rentowego na konto lub ostatni odcinek ZUS lub przekaz pocztowy / wyciąg z konta potwierdzający wpływ zasiłku macierzyńskiego na konto; – udokumentowane dochody z innych źródeł (jeśli posiada); – oświadczenie o posiadaniu/nieposiadaniu innych zobowiązań finansowych znacząco obniżających deklarowane dochody; – upoważnienie do weryfikacji w Biurze Informacji Gospodarczej.
Źródło: funduszmieszkaniowy.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock