Fundusz Mieszkań na Wynajem. Czym jest, jak działa i kto może z niego skorzystać?

Źródło:
funduszmieszkaniowy.pl
Sławomir Dudek o rynku mieszkań na wynajem
Sławomir Dudek o rynku mieszkań na wynajemTVN24
wideo 2/2
Sławomir Dudek o rynku mieszkań na wynajemTVN24

Najem instytucjonalny w ramach programu Funduszu Mieszkań na Wynajem to warta uwagi alternatywa dla osób, które nie chcą lub nie mogą wziąć kredytu hipotecznego za zakup mieszkania. Działa w Polsce od 2014 roku. W artykule wyjaśniamy, na jakich zasadach funkcjonuje, jakie mieszkanie można wynająć, kto może z tej oferty skorzystać i jakie dokumenty są potrzebne, by złożyć wniosek.

Fundusz na Wynajem jest komercyjnym projektem Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) – państwowego banku należącego w całości do Skarbu Państwa.Fundusz powstał w 2014 roku, wtedy też zakupił pierwszy budynek mieszkalny. W ramach funduszu pierwsze mieszkania na wynajem trafiły na wolny rynek w 2015 r.Jak informuje BGK, obecnie w ofercie jest ponad 1900 mieszkań na wynajem w sześciu miastach Polski.

Czym jest Fundusz Mieszkań na Wynajem?

Fundusz Mieszkań na Wynajem jest formą instytucji, która oferuje wynajem mieszkań oraz lokali użytkowych. Nie jest to projekt rządowy, choć BGK należy do Skarbu Państwa. Według pomysłodawców projektu, wynajem ma na celu nie tylko zysk finansowy i popularyzację najmu instytucjonalnego, ale i przyniesienie korzyści społecznych: poprawę dostępności mieszkań, wpływ na aktywność zawodową i mobilność zawodową Polaków. 

Jakie mieszkanie można wynająć w ramach funduszu?

Jak informuje Centrum Obsługi Klienta Funduszu Mieszkań na Wynajem, obecnie w ofercie jest ponad 1900 mieszkań na wynajem w sześciu miastach Polski: Warszawie, Gdańsku Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Katowicach. Są to zarówno małe kawalerki, jak i mieszkania trzy- lub czteropokojowe. Mieszkania są urządzone pod klucz, kuchnia z założenia ma być wyposażona w wysokiej klasy sprzęt AGD.

Jakie są koszty i terminy najmu w ramach funduszu? 

W ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem wynajmujący otrzymuje gwarancję wysokości stawki waloryzowanej o wskaźnik inflacji. Przepisy zabraniają zmiany wysokości czynszu czy skrócenia okresu najmu (jeżeli wynajmujący nie spóźnia się z opłatami).

Mieszkanie można wynająć na nie krócej niż sześć miesięcy, a wysokość czynszu uzależniona jest od czasu trwania umowy – im dłuższy czas najmu, tym niższy czynsz. Do kosztów czynszu należy doliczyć opłaty eksploatacyjne oraz media. Dostępne lokale i ceny najmu można sprawdzić w wyszukiwarce na stronie funduszmieszkań.pl.

Fundusz Mieszkań na Wynajem – dla kogo?

Fundusz Mieszkań na Wynajem dostępny jest zarówno dla osób fizycznych, jak i dla podmiotów gospodarczych. Wszystkie podmioty oceniane są pod kątem zdolności czynszowej.

Osoby fizyczne podzielono na trzy grupy: – osoby aktywne zawodowo, – studenci i doktoranci, – osoby upoważnione do pobierania świadczeń ZUS: emerytury, renty, zasiłku macierzyńskiego, zasiłku rodzicielskiego. 

Z oferty najmu instytucjonalnego mogą skorzystać także podmioty gospodarcze: osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, spółki i inne osoby prawne oraz stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, fundacje, oraz samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej.

Fundusz Mieszkań na Wynajem – wymagane dokumenty od osób fizycznych 

Osoby zatrudnione na umowę o pracę obowiązane są dostarczyć poniższe dokumenty: 

– zaświadczenie o zarobkach: wynagrodzenie średnie z ostatnich trzech miesięcy (brutto i netto) lub PIT za poprzedni rok;  – oświadczenie o posiadaniu/nieposiadaniu innych zobowiązań finansowych znacząco obniżających deklarowane dochody; – upoważnienie do weryfikacji w Biurze Informacji Gospodarczej. 

Jednoosobowa działalność gospodarcza – dokumenty 

Osoby fizyczne prowadzących działalność gospodarczą pozarolniczą zobowiązane są dostarczyć:  

– wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), – REGON, – NIP.

Dokumenty wymagane od osób kształcących się 

Osoby uczące się (studenci, doktoranci) powinniy dostarczyć następujące dokumenty:

– zaświadczenie o przyznanym stypendium (socjalne, naukowe, za wybitne osiągnięcia, doktoranckie);  – wyciąg z konta za ostatnie trzy miesiące potwierdzający wpływy stypendium;  – udokumentowane dochody z innych źródeł (jeśli posiada);  – oświadczenie o posiadaniu/nieposiadaniu innych zobowiązań finansowych znacząco obniżających deklarowane dochody; – upoważnienie do weryfikacji w Biurze Informacji Gospodarczej. 

Dokumenty wymagane od osób z ustalonym prawem do świadczeń ZUS

Aby była możliwa weryfikacja finansowa osób mających ustalone prawo do świadczeń ZUS (emerytury, renty, zasiłki macierzyńskie i rodzicielskie), niezbędne jest przygotowanie poniższych dokumentów:

– ostatni odcinek emerytury lub renty lub przekaz pocztowy/ wyciąg z konta potwierdzający wpływ świadczenia emerytalno-rentowego na konto lub ostatni odcinek ZUS lub przekaz pocztowy / wyciąg z konta potwierdzający wpływ zasiłku macierzyńskiego na konto;  – udokumentowane dochody z innych źródeł (jeśli posiada);  – oświadczenie o posiadaniu/nieposiadaniu innych zobowiązań finansowych znacząco obniżających deklarowane dochody; – upoważnienie do weryfikacji w Biurze Informacji Gospodarczej. 

Autorka/Autor:red.

Źródło: funduszmieszkaniowy.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Za opóźniony lub odwołany lot przysługuje rekompensata w wysokości od 250 do 600 euro, natomiast przy opóźnieniach pociągu kwota 25 lub 50 procent ceny biletu - wyjaśnia Renata Yanisiv, koordynator ECK Polska. W przypadku noclegów reklamować można każdą niezgodność z umową lub ofertą hotelu.

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Źródło:
PAP

Globalna awaria oprogramowania powinna przypomnieć nam wszystkim, że trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy - napisał w sobotę na platformie X wicepremier, szef Ministerstwa Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odnosząc się do piątkowej awarii systemów Microsoft.

"Trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy"

"Trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy"

Źródło:
PAP

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

Co roku liczna grupa Polaków planuje wypoczynek za granicą, decydując się na samodzielną organizację podróży. W takich przypadkach samochód staje się ich preferowanym środkiem transportu. Decydując się na taki krok warto pamiętać o ryzykach związanych z podróżowaniem poza granicami Polski. Należy się upewnić, czy polisa ubezpieczeniowa, jaką posiadamy, obejmuje nie tylko nasz cel podróży, ale również kraje, przez które będziemy przejeżdżać.

Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Źródło:
tvn24.pl

- My, jako zwykli użytkownicy, możemy tylko trzymać kciuki. Natomiast branża cyberbezpieczeństwa, koledzy, koleżanki, wyciągają wnioski, zastanawiają się, co można zrobić - powiedział Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl, pytany w "Faktach po Faktach" o to, czy możemy uniknąć powtórki z dzisiejszej światowej awarii oprogramowania.

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Źródło:
tvn24.pl

Bruce Springsteen, legenda amerykańskiego rocka, dołączył do klubu muzyków, których majątek przekracza miliard dolarów - wynika z szacunków magazynu "Forbes".

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Źródło:
PAP

W piątek doszło do dwóch awarii jednocześnie - jednej związanej z oprogramowaniem MS i drugiej z aktualizacją oprogramowania zewnętrznej firmy CrowdStrike - poinformowała rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem usług – podała firma. Firma Crowdstrike poinformowała, że globalna awaria wynikła z błędu firmy i to nie był cyberatak.     

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Źródło:
PAP

Nieudzielenie pracownikowi czternastodniowego urlopu jest naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy. Dodaje, że inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju kilka serii leku na receptę o nazwie Konaten. Powodem decyzji jest uzyskanie wyniku poza specyfikacją jakościową.

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Nowa edycja dopłat do fotowoltaiki ruszy 2 września - przekazała na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska. Warunkiem otrzymania dofinansowania z programu w przypadku nowych instalacji będzie dodatkowy zakup magazynu energii. W ramach programu będzie można dostać do 28 tysięcy złotych.

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu, 19 lipca, w Eurojackpot padło pięć wygranych II stopnia oraz siedem III stopnia. Nie odnotowano głównej wygranej, co oznacza, że kumulacja rośnie.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Pod koniec lipca ceny paliw mogą być najniższe w tym roku - przewidują eksperci portalu e-petrol.pl. Kierowcom sprzyja zahamowanie wzrostu notowań ropy na światowych rynkach, a także umacniający się złoty.

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Źródło:
PAP

"Ostrzegamy przed fałszywymi informacjami o cenach energii" - pisze Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dodając, że nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd. "To kolejna fala ataków, która ma na celu sianie strachu w społeczeństwie i wyłudzanie danych oraz pieniędzy" - ostrzega resort klimatu.

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na objęcie przez Artura Olecha stanowiska prezesa zarządu PZU - przekazano w piątkowym komunikacie. W trakcie posiedzenia komisja wyraziła także zgodę między innymi na powołanie Bartosza Kubika na prezesa BOŚ, a także Mirosława Czekaja na prezesa BGK.

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Źródło:
PAP

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

Coraz więcej krajów decyduje się na zaostrzanie kar, a także stosowanie konfiskaty aut wobec kierowców łamiących przepisy - oceniła w rozmowie z tvn24.pl radczyni prawna Katarzyna Turcza. Pojazd możemy stracić, nawet jeśli nie jest naszą własnością i nie tylko za alkohol, ale także, chociażby prędkość oraz emitowanie nadmiernego hałasu. W których krajach powinniśmy szczególnie uważać?

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Źródło:
tvn24.pl

Z 5,6 tysiąca firm, które dotychczas dostały żądanie zwrotu covidowej pomocy, część już to zrobiła, ale sporo spraw jest w sądzie. Wezwania otrzyma jeszcze około tysiąc firm - pisze w piątek "Puls Biznesu".

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Źródło:
PAP

Daniel Obajtek w trzy lata zarobił w Orlenie nieco ponad 9 milionów złotych - wynika z oświadczenia, jakie złożył jako europoseł. Co ciekawe, zgodnie z deklaracją, europoseł PiS nadal pobiera sporą pensję z węgierskiej spółki budowlanej Bayer Construct Zrt.

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Źródło:
tvn24.pl

Na balkonach jedni palą, drudzy głośno rozmawiają i przeklinają, inni - próbują rozpalać grill. - Niektórzy zapominają, że mieszkamy we wspólnocie, w bloku - stwierdza jedna z sąsiadek. W arsenale środków przeciwko uciążliwym sąsiadom są m.in. listy do wspólnoty i petycje słane do Ministerstwa Zdrowia.

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszym półroczu 2024 roku liczba firm sprzedających na targowiskach spadła o cztery tysiące. To efekt między innymi ekspansji dyskontów i oferty internetu - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Źródło:
PAP

10 kilometrów za około dwa złote - tyle kosztuje przejazd "robotaxi", czyli autonomiczną taksówką, w Chinach - podał portal stacji CNN. Podkreślił jednak, że sprzeciw wobec nowej usługi nabiera na sile i jest to jeden z popularniejszych tematów w mediach.

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza PKO BP zmieniła zdanie w sprawie udzielenia absolutorium za ubiegły rok dwóm byłym członkom zarządu. W trakcie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia pozytywnie oceniono pracę Piotra Mazura oraz Andrzeja Kopyrskiego. 

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Źródło:
PAP

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZU SA nie udzieliło absolutorium członkom poprzedniego zarządu spółki z wykonania ich obowiązków w roku obrotowym 2023 - przekazało w czwartek biuro prasowe PZU. Wcześniej rada nadzorcza rekomendowała tę decyzję, tłumacząc to informacjami, wskazującymi na szereg nieprawidłowości w spółce w ubiegłym roku.

Były zarząd PZU bez absolutorium

Były zarząd PZU bez absolutorium

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Koniec samochodów spalinowych w Europie za 11 lat, w 2035 roku. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała w czwartek, że zamierza utrzymać cele neutralności klimatycznej samochodów. Jednym z nich jest zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych. "Ten cel zostanie utrzymany" - zapewniła szefowa KE.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Źródło:
PAP

Rząd szykuje się do przyszłorocznej waloryzacji emerytur. W 2025 roku świadczenia mają wzrosnąć według wstępnej propozycji o 6,78 procent. Sprawdzamy, jak się to przełoży na wysokość emerytur.

Emerytury w górę. Wyliczenia

Emerytury w górę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl