Sawicki o kompromisie między rolnikami a ministerstwem: to jest porozumienie bez porozumienia

Źródło:
TVN24 Biznes
Sawicki o braku wystarczającej przepustowości portów i zagrożeniach dla polskiego rynku zbóż
Sawicki o braku wystarczającej przepustowości portów i zagrożeniach dla polskiego rynku zbóżTVN24
wideo 2/6
Sawicki o braku wystarczającej przepustowości portów i zagrożeniach dla polskiego rynku zbóżTVN24

W tej chwili mamy sytuację, że pan premier mówi, że udrożni jakieś kanały i eksport. Pierwsze, co się robi, jak zaleje panu dom, to pan nie bierze ścierki i nie wylewa pan wody, tylko zakręca rurę. Nie ma innego sposobu. Trzeba zamknąć wwóz zboża - ocenił na antenie TVN24 Marek Sawicki (PSL), były minister rolnictwa. Odniósł się do rozmów w ministerstwie z protestującymi rolnikami . - To jest porozumienie bez porozumienia - stwierdził.

Gościem programu na antenie TVN24 "Wstajesz i wiesz" był Marek Sawicki z PSL. Skomentował sytuację po obradach okrągłego stołu rolniczego z udziałem wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka.

- To jest porozumienie bez porozumienia. Dlatego, że rolnicy oczywiście przygotowali punkty, bo te, które przygotował minister Kowalczyk, były dla nich nie do zaakceptowania. Naszą stronę reprezentował Adam Nowak, szef ZMW i jednocześnie wiceprzewodniczący Europejskiej Centrali Młodych Rolników. Był także szef Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. Oni tam bardzo mocno wnosili kwestie kaucji wwozowych - podkreślił w rozmowie.

PSL: wprowadzenia kaucji wwozowych

Sawicki tłumaczył, że "kiedy wybuchła wojna w Ukrainie, to ceny zboża poszybowały". - Mieliśmy zablokowane porty czarnomorskie i trzeba było uruchomić tranzyt żywności ukraińskiej przez Europę do krajów Afryki i Bliskiego Wschodu - przypomniał.

- Odblokowano granice, zboże, rzepak i inne produkty żywnościowe zaczęły do Europy wpływać, ale niestety nie utworzono tak zwanych kanałów przerzutowych, przepustowych, żeby to na Bałtyk wywieźć i wyeksportować dalej. Mówiliśmy w lipcu, kiedy otwarto Morze Czarne, złożyliśmy w Sejmie jako PSL ustawę naprawczą, w której zaproponowaliśmy wprowadzenie kaucji wwozowych - zaznaczył.

Sawicki powiedział, że zastanawia się, co robi w tej sytuacji Krajowa Grupa Spożywcza. - Jest tam spółka operująca na zbożu Elewarr. Pytam, ile ta spółka kupiła od rolników zboża w poprzedniej kampanii, czyli w roku 2022? I ile procent swojej powierzchni zasypowej tym zbożem zasypała? - dodał.

- Z moich danych wynika, że co najmniej trzy czwarte było zasypane zbożem prywatnych spółek obracających na rynku polskim. Powierzchnia wynajęta, a nie wykupowana, tak jak to miało być - wskazał.

Sawicki o porozumieniu między rolnikami a ministerstwem w sprawie sytuacji rynku zbóż
Sawicki o porozumieniu między rolnikami a ministerstwem w sprawie sytuacji rynku zbóżTVN24

"Nie mam takiej mocny przepustowej w Polsce"

Sawicki dodał, że w 2021 roku, przed wojną w Ukrainie, Polska wyeksportowała rekordowo 4,5 mln ton zboża.

- W roku 2022 już tylko 3,8 milionów ton zboża. Przy jednoczesnym wpływie z Ukrainy około 2 miliony ton kukurydzy, prawie milion ton rzepaku, około milion ton pszenicy. Czyli siłą rzeczy, jeśli mamy swoją produkcję na poziomie 35 milionów ton, a zużycie na poziomie 29 milionów ton, trzeba było wyeksportować naszego zboża 6 milionów ton i dodatkowo 4 miliony ton z Ukrainy. Nie mam takiej mocy przepustowej w Polsce. Rozmawiałem o tym z prezesem Kowalczykiem we wrześniu poprzedniego roku - stwierdził.

Podkreślił, że "nie jesteśmy w stanie przerzucić przez nasze porty tej ilości zboża". 

- W tej chwili mamy sytuację, że pan premier mówi, że udrożni jakieś kanały i eksport. Pierwsze, co się robi, jak zaleje panu dom, to pan nie bierze ścierki i nie wylewa pan wody, tylko zakręca rurę. Nie ma innego sposobu. Trzeba zamknąć wwóz zboża - ocenił poseł Sawicki.

Zboże niekontrolowanej jakości: to problem

W rozmowie gość TVN24 odniósł się do propozycji premiera Kowalczyka. - On proponuje, że złoży wniosek do Komisji Europejskiej o cła. Taka decyzja może zapaść za dwa miesiące - ocenił, dodając, że cały czas zboże napływa do Polski.

- Rząd zdecydował się na jego kontrolę jakości dopiero kilka tygodni temu. A do tej pory one było zwolnione z badań jakościowych. Stąd też mamy sytuację, w której na rynek polski wpłynęło zboże o niekontrolowanej jakości - zaznaczył.

Wyjaśnił, że "to problem". - Jak będziemy chcieli wyeksportować te zboże do Niemiec, to tam oni go skrupulatnie sprawdzają. Jeśli nie spełni parametrów, to zostanie zawrócone z granicy - powiedział.

Marek Sawicki jest zdania, że "pomoc Ukrainie jest konieczna", ale zauważył, że "w sytuacji rynku żywnościowego mamy zupełnie inne rolnictwo na Ukrainie".

- Tam mamy do czynienia z wielkimi kombinatami, z kapitałem międzynarodowym, gdzie w Polsce średnia powierzchnia gospodarcza to jest 11 hektarów, a tam mamy gospodarstwa po 100 po 300 tysięcy hektarów. To jest całe nasze województwo - wyliczył.

Wskazał, że "trzeba czym prędzej odblokować porty i eksport". - Pytam, czy pan premier Kowalczyk ma miesięcznie 30 statków po 50 tysięcy ton, aby to zboże odebrały? Bo opowiadanie, że dołożymy 200 złotych do transportu do Bałtyku nic nie da, bo gdzie ci rolnicy tam to wysypią? - zadawał pytania.

Dodał, że "budujemy wielkie przedsięwzięcie w sprawie CPK, a jednocześnie nie stać nas na to, aby wybudować wielki terminal zbożowy na Bałtyku do eksportu zboża europejskiego".

- Trzeba było wprowadzić kaucje wwozowe już w lipcu ubiegłego roku - podsumował.

Porozumienie ministerstwa i rolników

W środę wieczorem po spotkaniu z rolnikami w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wicepremier powiedział dziennikarzom, że jest oczekiwanie, by przeliczyć wszystkie straty rolników w związku ze skutkami wojny na Ukrainie. - Takie analizy będą robione, chodzi o to, żeby te straty udowodnić - zapewnił.

- Jest wola do wystąpienia do Komisji Europejskiej po kolejne rekompensaty tych strat, ale muszą one być policzone i udokumentowane - powiedział szef resortu rolnictwa.

Pytany o oczekiwaną przez rolników kwotę rekompensat w wysokości 10 miliardów złotych, Kowalczyk podkreślił, że proponowana przez rząd kwota 1,2 miliarda złotych jest "szacunkowa" i "już leży na stole".

Autorka/Autor:jr/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Resort klimatu chce, aby po polskich drogach do 2030 roku jeździło ponad 1,5 miliona samochodów elektrycznych. Jednak drugą stroną medalu jest ogromny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. Resort przygotował ustawę w celu uregulowania tego rynku. Jak podaje Licznik Elektromobilności, pod koniec marca 2024 r. po polskich drogach jeździło 108 331 samochodów osobowych z napędem elektrycznym.

1,5 miliona w sześć lat. Kolejny ambitny plan na elektryki

Źródło:
PAP,tvn24.pl

Zysk netto, który Grupa Orlen osiągnęła w I kwartale 2024 roku, był niższy o ponad 6,5 miliarda złotych w porównaniu do tego samego okresu przed rokiem - wynika ze skonsolidowanego raportu kwartalnego koncernu.

Słabe wyniki kwartalne paliwowego giganta

Słabe wyniki kwartalne paliwowego giganta

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Będzie decyzja w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego na dniach - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Myślę, że na pewno będzie powstawać lotnisko, które jest potrzebne - dodał. Wicepremier odniósł się także do poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Źródło:
TVN24

Od 1 czerwca banki będą musiały przed udzieleniem pożyczki, kredytu czy przy wypłacie gotówki sprawdzić, czy numer PESEL klienta nie został zastrzeżony. Zapowiedź wdrożenia usługi właśnie pojawiła się na stronie internetowej Banku Millennium. Zapytaliśmy także inne banki, czy będą gotowe z wypełnieniem ustawowego obowiązku na czas.

"Wypłata gotówki będzie wstrzymana". Ważna zmiana w bankach

"Wypłata gotówki będzie wstrzymana". Ważna zmiana w bankach

Źródło:
tvn24.pl

Rolnicy ze Związku Rolniczego "Orka", którzy protestowali w Sejmie od 9 maja, opuścili budynek po rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak poinformowali podczas konferencji prasowej, mają wziąć udział w spotkaniu z głową państwa.

Po kilkunastu dniach opuścili Sejm. Koniec protestu

Po kilkunastu dniach opuścili Sejm. Koniec protestu

Źródło:
PAP

Od 1 czerwca obowiązywać będą nowe zasady zatrzymywania oraz zwrotu dowodu rejestracyjnego przez diagnostów. W przypadku niektórych pojazdów zmieni się także sam sposób przeprowadzania badań technicznych. Oto szczegóły nadchodzącej rewolucji. 

Zmiany w badaniach technicznych. Nowe przepisy od 1 czerwca

Zmiany w badaniach technicznych. Nowe przepisy od 1 czerwca

Źródło:
tvn24.pl

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało w środę o objęciu sankcjami 12 amerykańskich firm zbrojeniowych i ich kierownictw wyższego szczebla w ramach retorsji za sankcje nałożone na chińskie firmy i w odpowiedzi na sprzedaż broni Tajwanowi.

Napięcie między Chinami i USA rośnie. Jest biznesowy odwet

Napięcie między Chinami i USA rośnie. Jest biznesowy odwet

Źródło:
PAP

Wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego spełnia wymagania formalne - Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej dała zielone światło. Jednak opinia jest niewiążąca dla marszałka Sejmu, który teraz zdecyduje, czy zwrócić wniosek do wnioskodawców, czy skierować go do procedowania.

Trybunał Stanu dla Glapińskiego. Jest zielone światło dla wniosku

Trybunał Stanu dla Glapińskiego. Jest zielone światło dla wniosku

Źródło:
PAP

Senat zgłosił poprawki do ustawy w sprawie osłon dla odbiorców energii. Teraz ustawa wróci do Sejmu. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie jednorazowego świadczenia pieniężnego w postaci bonu przeznaczonego dla gospodarstw domowych o niższych dochodach.

Senat zgłasza poprawki do ustawy o bonie energetycznym

Senat zgłasza poprawki do ustawy o bonie energetycznym

Źródło:
PAP

Najbardziej poszukiwanym udogodnieniem przy zakupie czy wynajmie mieszkania jest miejsce parkingowe - wynika z raportu serwisu Otodom. Polacy bardziej cenią je niż na przykład balkony czy klimatyzację. Bo gdy własnego miejsca brak, to za wynajem trzeba słono zapłacić. W Warszawie to nawet 600 złotych miesięcznie.

Kluczowy czynnik przy kupnie i wynajmie mieszkania. Jego brak słono kosztuje

Kluczowy czynnik przy kupnie i wynajmie mieszkania. Jego brak słono kosztuje

Źródło:
PAP

W rządzie trwają prace nad wdrożeniem unijnej dyrektywy w sprawie pensji minimalnych w Unii Europejskiej. Resort rodziny skłania się, by wartość referencyjna była określona jako 60 procent przeciętnego wynagrodzenia - przekazało biuro prasowe ministerstwa.

Rewolucja w płacy minimalnej. Propozycja rządu

Rewolucja w płacy minimalnej. Propozycja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Renta wdowia według projektu zgłoszonego przez ponad dwadzieścia organizacji to koszt nawet 10 miliardów złotych rocznie - wynika z wyliczeń Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - W obliczu zwiększającej się liczby osób starszych to rozwiązanie jest odpowiedzią na ważną potrzebę społeczną - skomentowała w środę szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Dodatkowe pieniądze dla setek tysięcy osób. Ministerstwo zabiera głos

Dodatkowe pieniądze dla setek tysięcy osób. Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2024 roku wyniosło 8271,99 złotego, co oznacza wzrost o 11,3 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,4 procent.

Przeciętne wynagrodzenie w kwietniu. Dane GUS

Przeciętne wynagrodzenie w kwietniu. Dane GUS

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 7,9 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2,2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. To wynik lepszy od prognoz. "Ożywienie powoli postępuje" - napisali analitycy mBank.

Produkcja przemysłowa w kwietniu. Nowe dane GUS

Produkcja przemysłowa w kwietniu. Nowe dane GUS

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu trzech serii leku Palifren Long. Powodem są wyniki badań, które wykazały, że nie spełnia on wymagań jakościowych.

Trzy serie leku wycofane z aptek. Nie spełnia wymagań jakościowych

Trzy serie leku wycofane z aptek. Nie spełnia wymagań jakościowych

Źródło:
tvn24.pl

Do 31 maja osoby dorabiające do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego mają czas na dostarczenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaświadczenia o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 roku do 29 lutego 2024 roku - poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

ZUS przypomina o ważnym terminie

ZUS przypomina o ważnym terminie

Źródło:
PAP

W sprawie mediów publicznych podstawowy komunikat jest taki, że się nie zatrzymamy, idziemy ścieżką wyznaczoną przez ministra Bartłomieja Sienkiewicza - powiedziała ministra kultury Hanna Wróblewska. - Jeśli komuś wydaje się, że przyszła miła pani zamiast siepacza, jest w błędzie - dodała.

"Jeśli komuś wydaje się, że przyszła miła pani zamiast siepacza, to jest w błędzie"

"Jeśli komuś wydaje się, że przyszła miła pani zamiast siepacza, to jest w błędzie"

Źródło:
PAP

Kierowco, planujesz wyposażyć auto w instalację gazową? Będziesz musiał posiadać specjalną naklejkę lub tabliczkę, która potwierdza jej homologację. W piątek 17 maja weszło w życie rozporządzenie ministra infrastruktury w tej sprawie.

Nowy obowiązek dla części kierowców. Przepisy już obowiązują

Nowy obowiązek dla części kierowców. Przepisy już obowiązują

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszym kwartale 2024 roku Polacy kupili aż 800 domów oraz apartamentów na Półwyspie Iberyjskim - informuje Registradores de Espana. To wzrost o 21 procent w porównaniu do ubiegłego kwartału oraz trzykrotnie więcej niż w przedpandemicznym pierwszym kwartale 2019 roku - dodaje w środowym wydaniu "Puls Biznesu".

Polacy masowo kupują te nieruchomości. Padł rekord

Polacy masowo kupują te nieruchomości. Padł rekord

Źródło:
PAP

System kaucyjny ma zacząć działać w Polsce w 2025 roku. Wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner podczas sejmowej podkomisji ocenił jednak, że nierealne jest, by wszedł w życie w terminie. Zwracał uwagę, że dopiero "w październiku dowiemy się, jak będzie wyglądał".

Rewolucja w sklepach. "Nierealny termin"

Rewolucja w sklepach. "Nierealny termin"

Źródło:
PAP

Flagowy program mieszkaniowy rządu stoi pod znakiem zapytania. Prace utykają, ostro krytykuje go Lewica. Jeśli programu Mieszkanie na start nie będzie, rynek się ustabilizuje, a ceny mieszkań spadną - informuje w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

"Sytuacja jest dziwna". Ważą się losy rządowego programu 

"Sytuacja jest dziwna". Ważą się losy rządowego programu 

Źródło:
PAP

Część klientów może już korzystać z dodatkowego zabezpieczenia, które wprowadzają obecnie banki w Polsce - poinformował na konferencji doradca Narodowego Banku Polskiego. Jest nim analiza behawioralna, która bada i zapamiętuje nasz sposób posługiwania się urządzeniem elektronicznym. Niezbędna jest jednak wyrażona przez klienta zgoda na użycie przez bank tego zabezpieczenia.

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Źródło:
PAP

Pocztowa Solidarność zwróciła się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o udzielenie wsparcia w walce z "zatrzymaniem bezmyślnej transformacji, będącej faktycznie początkiem likwidacji Poczty Polskiej" oraz rozpoczęcie debaty publicznej na temat przyszłości spółki. Według związkowców spółka nie powinna być traktowana jako projekt biznesowy, ale strategiczny podmiot o istotnym znaczeniu dla funkcjonowania państwa.

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rada Unii Europejskiej przyjęła we wtorek pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji (AI). Dzielą one tę technologię na cztery kategorie: oprogramowanie wysokiego ryzyka, ograniczonego i minimalnego wpływu oraz systemy nieakceptowalne. Te ostatnie będą w UE zakazane.

Pierwsze takie przepisy na świecie

Pierwsze takie przepisy na świecie

Źródło:
PAP, Reuters

Pedro Soares dos Santos, stojący na czele Jeronimo Martins, do której należy między innymi sieć sklepów Biedronka, zarabia ponad 232 razy więcej, niż wynosi przeciętne wynagrodzenie pracownika tej grupy - oszacował portugalski tygodnik "Expresso". Jak czytamy w artykule, "firma ta figuruje na liście spółek giełdowych jako jedna z najniższymi kosztami przeznaczanymi na wypłaty dla swoich pracowników".

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Źródło:
PAP