Sawicki o kompromisie między rolnikami a ministerstwem: to jest porozumienie bez porozumienia

Źródło:
TVN24 Biznes
Sawicki o braku wystarczającej przepustowości portów i zagrożeniach dla polskiego rynku zbóż
Sawicki o braku wystarczającej przepustowości portów i zagrożeniach dla polskiego rynku zbóżTVN24
wideo 2/6
Sawicki o braku wystarczającej przepustowości portów i zagrożeniach dla polskiego rynku zbóżTVN24

W tej chwili mamy sytuację, że pan premier mówi, że udrożni jakieś kanały i eksport. Pierwsze, co się robi, jak zaleje panu dom, to pan nie bierze ścierki i nie wylewa pan wody, tylko zakręca rurę. Nie ma innego sposobu. Trzeba zamknąć wwóz zboża - ocenił na antenie TVN24 Marek Sawicki (PSL), były minister rolnictwa. Odniósł się do rozmów w ministerstwie z protestującymi rolnikami . - To jest porozumienie bez porozumienia - stwierdził.

Gościem programu na antenie TVN24 "Wstajesz i wiesz" był Marek Sawicki z PSL. Skomentował sytuację po obradach okrągłego stołu rolniczego z udziałem wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka.

- To jest porozumienie bez porozumienia. Dlatego, że rolnicy oczywiście przygotowali punkty, bo te, które przygotował minister Kowalczyk, były dla nich nie do zaakceptowania. Naszą stronę reprezentował Adam Nowak, szef ZMW i jednocześnie wiceprzewodniczący Europejskiej Centrali Młodych Rolników. Był także szef Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. Oni tam bardzo mocno wnosili kwestie kaucji wwozowych - podkreślił w rozmowie.

PSL: wprowadzenia kaucji wwozowych

Sawicki tłumaczył, że "kiedy wybuchła wojna w Ukrainie, to ceny zboża poszybowały". - Mieliśmy zablokowane porty czarnomorskie i trzeba było uruchomić tranzyt żywności ukraińskiej przez Europę do krajów Afryki i Bliskiego Wschodu - przypomniał.

- Odblokowano granice, zboże, rzepak i inne produkty żywnościowe zaczęły do Europy wpływać, ale niestety nie utworzono tak zwanych kanałów przerzutowych, przepustowych, żeby to na Bałtyk wywieźć i wyeksportować dalej. Mówiliśmy w lipcu, kiedy otwarto Morze Czarne, złożyliśmy w Sejmie jako PSL ustawę naprawczą, w której zaproponowaliśmy wprowadzenie kaucji wwozowych - zaznaczył.

Sawicki powiedział, że zastanawia się, co robi w tej sytuacji Krajowa Grupa Spożywcza. - Jest tam spółka operująca na zbożu Elewarr. Pytam, ile ta spółka kupiła od rolników zboża w poprzedniej kampanii, czyli w roku 2022? I ile procent swojej powierzchni zasypowej tym zbożem zasypała? - dodał.

- Z moich danych wynika, że co najmniej trzy czwarte było zasypane zbożem prywatnych spółek obracających na rynku polskim. Powierzchnia wynajęta, a nie wykupowana, tak jak to miało być - wskazał.

Sawicki o porozumieniu między rolnikami a ministerstwem w sprawie sytuacji rynku zbóż
Sawicki o porozumieniu między rolnikami a ministerstwem w sprawie sytuacji rynku zbóżTVN24

"Nie mam takiej mocny przepustowej w Polsce"

Sawicki dodał, że w 2021 roku, przed wojną w Ukrainie, Polska wyeksportowała rekordowo 4,5 mln ton zboża.

- W roku 2022 już tylko 3,8 milionów ton zboża. Przy jednoczesnym wpływie z Ukrainy około 2 miliony ton kukurydzy, prawie milion ton rzepaku, około milion ton pszenicy. Czyli siłą rzeczy, jeśli mamy swoją produkcję na poziomie 35 milionów ton, a zużycie na poziomie 29 milionów ton, trzeba było wyeksportować naszego zboża 6 milionów ton i dodatkowo 4 miliony ton z Ukrainy. Nie mam takiej mocy przepustowej w Polsce. Rozmawiałem o tym z prezesem Kowalczykiem we wrześniu poprzedniego roku - stwierdził.

Podkreślił, że "nie jesteśmy w stanie przerzucić przez nasze porty tej ilości zboża". 

- W tej chwili mamy sytuację, że pan premier mówi, że udrożni jakieś kanały i eksport. Pierwsze, co się robi, jak zaleje panu dom, to pan nie bierze ścierki i nie wylewa pan wody, tylko zakręca rurę. Nie ma innego sposobu. Trzeba zamknąć wwóz zboża - ocenił poseł Sawicki.

Zboże niekontrolowanej jakości: to problem

W rozmowie gość TVN24 odniósł się do propozycji premiera Kowalczyka. - On proponuje, że złoży wniosek do Komisji Europejskiej o cła. Taka decyzja może zapaść za dwa miesiące - ocenił, dodając, że cały czas zboże napływa do Polski.

- Rząd zdecydował się na jego kontrolę jakości dopiero kilka tygodni temu. A do tej pory one było zwolnione z badań jakościowych. Stąd też mamy sytuację, w której na rynek polski wpłynęło zboże o niekontrolowanej jakości - zaznaczył.

Wyjaśnił, że "to problem". - Jak będziemy chcieli wyeksportować te zboże do Niemiec, to tam oni go skrupulatnie sprawdzają. Jeśli nie spełni parametrów, to zostanie zawrócone z granicy - powiedział.

Marek Sawicki jest zdania, że "pomoc Ukrainie jest konieczna", ale zauważył, że "w sytuacji rynku żywnościowego mamy zupełnie inne rolnictwo na Ukrainie".

- Tam mamy do czynienia z wielkimi kombinatami, z kapitałem międzynarodowym, gdzie w Polsce średnia powierzchnia gospodarcza to jest 11 hektarów, a tam mamy gospodarstwa po 100 po 300 tysięcy hektarów. To jest całe nasze województwo - wyliczył.

Wskazał, że "trzeba czym prędzej odblokować porty i eksport". - Pytam, czy pan premier Kowalczyk ma miesięcznie 30 statków po 50 tysięcy ton, aby to zboże odebrały? Bo opowiadanie, że dołożymy 200 złotych do transportu do Bałtyku nic nie da, bo gdzie ci rolnicy tam to wysypią? - zadawał pytania.

Dodał, że "budujemy wielkie przedsięwzięcie w sprawie CPK, a jednocześnie nie stać nas na to, aby wybudować wielki terminal zbożowy na Bałtyku do eksportu zboża europejskiego".

- Trzeba było wprowadzić kaucje wwozowe już w lipcu ubiegłego roku - podsumował.

Porozumienie ministerstwa i rolników

W środę wieczorem po spotkaniu z rolnikami w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wicepremier powiedział dziennikarzom, że jest oczekiwanie, by przeliczyć wszystkie straty rolników w związku ze skutkami wojny na Ukrainie. - Takie analizy będą robione, chodzi o to, żeby te straty udowodnić - zapewnił.

- Jest wola do wystąpienia do Komisji Europejskiej po kolejne rekompensaty tych strat, ale muszą one być policzone i udokumentowane - powiedział szef resortu rolnictwa.

Pytany o oczekiwaną przez rolników kwotę rekompensat w wysokości 10 miliardów złotych, Kowalczyk podkreślił, że proponowana przez rząd kwota 1,2 miliarda złotych jest "szacunkowa" i "już leży na stole".

Autorka/Autor:jr/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP