Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zapytało Ministerstwo Infrastruktury o możliwość zmiany Prawa o ruchu drogowym, a konkretnie o uchylenie przepisu umożliwiającego parkowanie na chodnikach. To reakcja na postulat ruchu społecznego "Miejska Agenda Parkingowa".
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zwróciło się do Departamentu Transportu Drogowego o ustosunkowanie się do postulatu "Miejskiej Agendy Parkingowej" w sprawie ograniczenia parkowania na chodnikach tylko do "sytuacji wyjątkowych". Chodzi o ewentualne uchylenie przepisów prawa pozwalających na zatrzymanie lub postój na drodze dla pieszych samochodu o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 tony.
"Mimo, że art. 47 ust. 1 i 2 dopuszczają postój pojazdu na drodze dla pieszych pod określonymi warunkami, które mają zapewnić możliwość swobodnego poruszania się pieszych, to w rzeczywistości kierowcy bardzo często te zasady naruszają" - wyjaśnia biuro RPO, powołując się na stanowisko "Agendy".
Postulat o ograniczenie możliwości parkowania na chodnikach
Ruch społeczny "Miejska Agenda Parkingowa" proponuje, aby przepisy prawa zezwalały na postój pojazdu samochodowego na drodze dla pieszych wyłącznie w miejscach wyznaczonych do postoju za pomocą stosownych znaków drogowych lub odpowiedniej infrastruktury drogowej.
"Chodzi o zlikwidowanie powszechnego dziś parkowania całych samochodów na drogach dla pieszych oraz o spowodowanie, aby stało się to wyjątkiem " - argumentuje "Miejska Agenda Parkingowa", na stanowisko której powołuje się biuro RPO. Dodaje, że obecnie "piesi muszą np. przeciskać się między samochodami i granicą chodnika, wchodzić na przejście dla pieszych zza zaparkowanych aut, a nawet ustępować pierwszeństwa pojazdom jeżdżącym po chodnikach".
Swój postulat organizacja argumentuje między innymi niewystarczającym nadzorem służb. "Jest bowiem powszechnie wiadomo, że służby stojące na straży porządku i bezpieczeństwa ruchu na drogach (policja, straż miejska) nie są w stanie skutecznie przeciwdziałać przypadkom naruszania zasad parkowania pojazdów na drogach dla pieszych, z czym mamy do czynienia szczególnie w dużych ośrodkach miejskich" - wyjaśniono.
Obecnie na chodniku można parkować kołami jednego boku lub przedniej osi auta o masie do 2,5 t., pod warunkiem że:
- na danym odcinku nie obowiązuje zakaz zatrzymania się lub postoju, - szerokość chodnika to przynajmniej 150 cm miejsca dla pieszych, - zaparkowany pojazd nie będzie utrudniać ruchu pieszym, - pojazd zaparkowany przednią osią na drodze dla pieszych nie ogranicza ruchu pojazdów na jezdni, - pojazd nie jest zaparkowany na chodniku kołami tylnej osi.
Zasady te reguluje art. 47 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: marekusz/Shutterstock