Od rynku pracownika po uszczelniony budżet. Jaki był 2017 rok w gospodarce?

[object Object]
Morawiecki: To my wprowadziliśmy temat walki z rajami podatkowymitvn24
wideo 2/3

Bitcoin pokonujący kolejne granice, bezrobocie na rekordowo niskim poziomie i stale rosnące pensje. Do tego naprawdę dobra kondycja polskiej gospodarki i przynajmniej kilka kontrowersyjnych ustaw, które mogą tą kondycją zachwiać. Jaki był 2017 rok w gospodarce?

Zacznijmy od wydarzeń kończącego się właśnie miesiąca. Grudniowa zmiana na stanowisku szefa rządu to dla wielu obserwatorów życia politycznego zaskoczenie, zwłaszcza że na każdym kroku kierownictwo PiS podkreślało sukcesy gabinetu Beaty Szydło i do końca nikt nie potrafił podać powodów jej dymisji. Nominacja dla Mateusza Morawieckiego, dotychczasowego wicepremiera oraz ministra finansów i rozwoju przez ekonomistów została odebrana jako wyraźny sygnał czekającego nas przyśpieszenia realizacji projektów, które utknęły – jak program Mieszkanie plus albo właściwie nie wyszły poza koncepcję zaprezentowane na słynnych już slajdach Mateusza Morawieckiego – jak reforma OFE. Gospodarka ma być jednym z priorytetów rządu kierowanego przez Morawieckiego, a szumnie zapowiadanych projektów, które nie doczekały realizacji, nie brakuje.

1. Nowy-stary wiek emerytalny

Skoro już jesteśmy przy obietnicach, to w kampanii wyborczej PiS zapowiadało reformę dotyczącą emerytów i powrót do starych zasad (sprzed 2012 roku) odnośnie do wieku emerytalnego uprawniającego do świadczeń. Prawo i Sprawiedliwość dotrzymało obietnicy – od października 2017 roku obowiązują nowe-stare zasady – kobiety mogą przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, mężczyźni – po 65. urodzinach. Do 8 grudnia ZUS wydał już 364,4 tys. decyzji emerytalnych. Wększość z nich dotyczy kobiet, które jednak mogą liczyć na sporo mniejszą przeciętną emeryturę. W przypadku kobiet to ok, 1,6 tys. brutto, w przypadku mężczyzn – 2,7 tys. złotych. Luka płacowa, która może się pogłębiać po zmianie przepisów to jeden z zarzutów wobec reformy PiS. Eksperci wskazują, że obniżenie wieku emerytalnego może negatywnie odbić się na kondycji rynku pracy.

Polacy odchodzą na emeryturę
Polacy odchodzą na emeryturętvn24bis.pl

2. Na rynku rządzi pracownik

Na razie tego efektu nie widać, choć oczywiście przedsiębiorcy zgłaszają problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy i obsadzeniem wolnych stanowisk – takie kłopoty ma nawet połowa firm. Tyle tylko, że z taką sytuacją mamy do czynienia od dobrych kilkunastu miesięcy. Mamy rynek pracownika – potarzają eksperci od dłuższego czasu. Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 6,6 proc. i jest na najniższym poziomie od stycznia 1991 roku. Rosną też wynagrodzenia. GUS podał, że przeciętna pensja w listopadzie wyniosła 4610 złotych brutto i wzrosła rok do roku o 6,5 proc.

Zdaniem Jakuba Borowskiego, głównego ekonomisty banku Credit Agricole, tak dobre dane o zatrudnieniu wskazują, że Polacy chętnie łączą świadczenia emerytalne z pracą.

3. Powrót rosnących cen

"Co prawda w dalszym ciągu obserwujemy korzystną sytuację na rynku pracy, dzięki czemu zatrudnienie rośnie w tempie przekraczającym 4,5 proc. w skali roku, jednak rosnąca z miesiąca na miesiąc inflacja umniejsza siłę nabywczą dochodów gospodarstw domowych" – czytamy w komentarzu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, które bada m.in. wskaźnik dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa.

W połowie grudnia Eurostat podał, że inflacja HICP w Polsce wyniosła w listopadzie 2 proc. (rok do roku). W całej Unii Europejskiej wyniosła w listopadzie 1,8 proc. Wcześniej Główny Urząd Statystyczny podał, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły rok do roku o 2,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,5 proc. Drożeje m.in. żywność – o galopujących cenach jaj czy masła pisaliśmy w tym roku wielokrotnie.

Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnychGUS

4. Gospodarka jak na drożdżach

Równie często w kończącym się roku pisaliśmy o dobrej kondycji polskiej gospodarki.Większą dynamikę wzrostu PKB prognozują ekonomiści m.in. z agencji ratingowej Fitch, banków JP Morgan i Morgan Stanley. Zgodnie z jesiennymi prognozami Komisji Europejskiej, tempo wzrostu gospodarczego w Polsce przyspieszy w tym roku do 4,2 proc. wobec 2,9 proc. zanotowanych rok wcześniej. Ale to było zanim GUS podał oficjalne dane o tempie wzrostu w III kwartale 2017 roku. Okazało się, że wynik jest lepszy od oczekiwań. Produkt Krajowy Brutto wzrósł w tym okresie o 4,9 proc. (rok do roku), a Mateusz Morawiecki powtarzał, że to najwyższe tempo wzrostu od końca 2011 roku.

Produkt Krajowy Brutto - według GUSGUS

W całym roku to może być wzrost na poziomie 4,5 proc. choć ekonomiści cały czas zawiedzeni są tempem wzrostu inwestycji. Ich pobudzeniem w przyszłym roku ma być najważniejszym zadaniem nowego premiera.

5. Uszczelniony budżet

Mateusz Morawiecki chwali się też sytuacją budżetu państwa. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że po październiku budżet miał nadwyżkę w wysokości 2,7 mld złotych, wobec nadwyżki w wysokości 3,8 mld złotych po wrześniu tego roku.

Szacunkowe dane o wykonaniu budżetu państwa w 2017 rokutvn24bis

- Nie wiem jeszcze, jak zamkniemy rok, ale wzrost długu publicznego nie powinien być wyższy niż około 5 mld złotychmówił Mateusz Morawiecki podczas debaty nad udzieleniem jego rządowi wotum zaufania. Ma to być najlepszy wynik od 25 lat – chwalił Morawiecki i przypominał, że tylko w tym roku wpływy z podatku VAT wzrosły o 30 mld złotych.

Morawiecki o dochodach z VAT
Morawiecki o dochodach z VATTVN24 BiS

6. Handel w niedziele do wygaszenia

Po wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele, obroty branży mogą spaść o 9,6 mld złotych, pracę może utracić 36,4 tys. osób, a dochody budżetu państwa mogą zmniejszyć się o 1,8 mld złotych. Tak czarny scenariusz rysuje się z raportu, który jeszcze w 2016 roku PwC przygotowało dla Polskiej Rady Centrów Handlowych. 2017 rok minął pod dyktando gorących rozmów o kształcie ustawy wprowadzającej niedzielne zakazy dla handlowców. I choć przyjęty w tym roku przez Sejm projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele mocno różni się od pierwotnej wersji, zaproponowanej przez "Solidarność", to krytyka nowych regulacji nie słabnie. Nowe prawo ma zacząć obowiązywać od marca przyszłego roku. Wtedy w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia, a od 2020 roku – zakaz będzie obowiązywał we wszystkie niedziele, z wyjątkiem siedmiu w roku.

PiS wygasza handel w niedziele. Będą też ograniczenia w sprzedaży alkoholu
PiS wygasza handel w niedziele. Będą też ograniczenia w sprzedaży alkoholuFakty TVN

7. Lex Szyszko

Obowiązują już za to znowelizowane przepisy o ochronie przyrody. To temat, który elektryzował Polskę na początku roku. Przyjęte jeszcze w grudniu 2016 roku przepisy zakładały znaczną liberalizację w zakresie wycinki drzew i krzewów na prywatnych posesjach – od 1 stycznia każdy mógł to zrobić bez zezwolenia, o ile nie prowadził wycinki w ramach działalności gospodarczej. W ruch poszły piły i siekiery, a ekolodzy ekolodzy alarmowali, że drzewa wycinane są nawet z obszarów chronionych. Liberalnego prawa bronił minister środowiska Jan Szyszko, ale "Lex Szyszko", jak nazwano kontrowersyjną ustawę, w połowie roku zostały zmienione – wycinkę drzewa trzeba zgłosić do urzędu. Dr hab.Zbigniew Karaczun ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" szacował, że przez cały okres obowiązywania ustawy w całym kraju paść mogło nawet 3 miliony drzew.

8. Amerykański gaz w Polsce

To historyczny dzień – mówiła w czerwcu ówczesna premier Beata Szydło, komentując pierwszy transport gazu skroplonego z USA do portu w Świnoujściu. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo kupiło wtedy ładunek na rynku spot od amerykańskiej firmy Cheniere Energy. Pod koniec roku PGNiG poinformowało o kolejnym „historycznym momencie” – spółka podpisała pięcioletni kontrakt na dostawy gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych. To ma być początek serii kontraktów, bo "długoterminowym celem Polski jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego regionu, który historycznie zdominowany był przez gaz rosyjski" – mówili szefowie spółki, a w podobnym tonie pisał m.in. "Wall Street Journal". Kontrakt wejdzie w życie w 2018 roku. W przyszłym roku ma zostać wykorzystanych też 100 proc. mocy terminalu LNG w Świnoujściu.

9. Repolonizacja banków

O historycznym dniu mówiono również w czerwcu, kiedy sfinalizowana została transakcja zakupu akcji Banku Pekao SA od włoskiego Unicredit. To jeden z elementów zapowiadanej przez rząd repolonizacji sektora bankowego. Umowa przejęcia akcji została podpisana jeszcze w 2016 roku, ale zgodę na zakup akcji musiała wyrazić jeszcze Komisja Nadzoru Finansowego, na co trzeba było poczekać do maja. Transakcja została oficjalnie dopięta w czerwcu. PZU i Polski Fundusz Rozwoju za 32,8 proc. akcji Banku Pekao SA zapłaciły w sumie 10,6 mld złotych. "To jedna z największych transakcji w sektorze bankowym w Europie w ostatnich latach. Dzięki tej strategicznej inwestycji, PZU staje się największą grupą finansową w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej" – pochwaliło się w komunikacie PZU.

PZU i Polski Fundusz Rozwoju kupiły pakiet akcji Banku Pekao
PZU i Polski Fundusz Rozwoju kupiły pakiet akcji Banku PekaoTVN24 BiS

10. Rajd Bitcoina i szczyty na giełdach

Nasze subiektywne zestawienie dziesięciu najważniejszych wydarzeń w 2017 roku zamykamy wątkiem poświęconym kryptowalutom, a konkretnie bitcoinowi. W kończącym się roku bitcoin zanotował prawdziwy rajd. Na początku roku kosztował ok. 970 dolarów, ale później jego cena imponująco rosła. Po tym, jak 10 grudnia giełda CBOE w Chicago dopuściła do obrotu kontrakty terminowe dla bitcoina, kurs kryptowaluty wzrósł do ponad 16,7 tysięcy dolarów. Kilka dni później pokonał kolejną granicę i dobił do 20 tys. dolarów, i to wszystko jeszcze przed otwarciem kontraktów na wirtualny pieniądz na grupie giełd CME.

Notowania bitcoina coinmarketcap.com

Rośnie nie tylko bitcoin, ale i amerykańskie parkiety, które biją kolejne rekordy. 18 grudnia indeks Dow Jones (DJIA), w którym znajdują się akcje trzydziestu czołowych amerykańskich spółek m.in. Nike, Microsoft i Apple ustanowił już 70. rekord w tym roku, przebijając wynik z 1995 roku. Od początku 2017 roku DJIA urósł o 25,5 proc. Świetnie radzą sobie też inne parkiety. S&P500 zyskał 20,2 proc., a Nasdaq prawie 30 proc.

Notowania Dow Jones w 2017 roku tvn24bis.pl

Miniony rok to też hossa na warszawskim parkiecie - najważniejsze indeksy notowały nawet dwucyfrowe wzrosty. I choć dobrze radziły sobie duże spółki, to mniejsi gracze kończą rok w gorszych nastrojach. Indeks sWIG80 toczy bój o to, by roku nie zakończyć pod kreską.

Maciej Stańczyk

Autor: Maciej Stańczyk / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zyski ze sprzedaży gazu z Azerbejdżanu do Unii Europejskiej może czerpać rosyjski gigant Łukoil - wynika z raportu organizacji pozarządowej Global Witness. To za sprawą posiadanych przez rosyjską spółkę udziałów w brytyjskiej spółce BP. W najbliższych latach Łukoil może na tym zarobić nawet 7 miliardów dolarów.

Rosyjski gigant zarobi miliardy na gazie sprzedawanym w Unii Europejskiej

Rosyjski gigant zarobi miliardy na gazie sprzedawanym w Unii Europejskiej

Źródło:
PAP

W czwartek Onet poinformował, powołując się na swoje źródła, że trzech byłych członków zarządu Orlenu, których działalność jest teraz przedmiotem zainteresowania prokuratury, miało opuścić kraj i na efekty działań śledczych oczekują za granicą. Według doniesień portalu chwilę przed swoją dymisją domu w Turcji poszukiwał jeden z najbliższych współpracowników Daniela Obajtka Adam Burak. Sam zainteresowany w rozmowie z Wyborczą.biz zaprzeczył temu i przekazał, że "jest w granicach UE".

Pytania o miejsce pobytu byłego zarządu Orlenu. Były wiceprezes zaprzecza wyjazdowi do Turcji

Pytania o miejsce pobytu byłego zarządu Orlenu. Były wiceprezes zaprzecza wyjazdowi do Turcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Jest nowy prezes stadniny w Janowie Podlaskim. Jak potwierdziło TVN24 informacje mediów został nim 69-letni Leszek Świętochowski. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jeszcze oficjalnie nie podał tej informacji.

Stadnina w Janowie Podlaskim ma nowego prezesa

Stadnina w Janowie Podlaskim ma nowego prezesa

Źródło:
"Gazeta Wyborcza", TVN24

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Polacy pokochali metodę zabezpieczania wszystkich swoich urządzeń i kont jednym hasłem - wynika za danych Biura Informacji Kredytowej. - Jedno hasło do wszystkiego obarczone jest wielkim ryzykiem naruszenia bezpieczeństwa informacji - ostrzega Andrzej Karpiński, szef bezpieczeństwa Grupy BIK.

Jedno hasło, wiele kont. Wciąż wielu Polaków nie zważa na zagrożenia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Trwają prace Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej nad podwyżką płacy minimalnej dla pracowników samorządowych. Po zmianach widełki będą wynosić od 4000 do 6200 zł. Nadal będą one zależne od kategorii.

Podwyżka wynagrodzenia dla samorządowców. Jest projekt

Podwyżka wynagrodzenia dla samorządowców. Jest projekt

Źródło:
PAP

TikTok i Universal Music Group zawarły porozumienie, na mocy którego piosenki artystów z Universal Music Group, w tym Olivii Rodrigo i Drake'a, mają powrócić na platformę. W styczniu Universal Music wycofał utwory swoich podopiecznych z tej platformy społecznościowej. Przedstawiciele największej wytwórni muzycznej świata powoływali się tutaj na spór dotyczący między innymi wykorzystania sztucznej inteligencji.

Utwory gwiazd największej amerykańskiej wytwórni muzycznej wracają na TikToka

Utwory gwiazd największej amerykańskiej wytwórni muzycznej wracają na TikToka

Źródło:
"The Guardian", BBC

Przypadek Georgii Meloni, której wizerunek wykorzystano w porno, jest bardzo hardcore'owy, ale deepfake to także imitacja głosu człowieka z banku, który dzwoni w sprawie naszych pieniędzy - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Przegalińska, badaczka AI, filozofka i futurolożka. - Musimy zdawać sobie sprawę, że nowa technologia wchodzi do życia człowieka dość nieoczekiwanie, może je demolować - komentuje wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

Źródło:
tvn24.pl

Zapowiedź programu Mieszkanie na start spowodowała wzmożony ruch u deweloperów. Jak podaje "Rzeczpospolita", powołując się na dane Otodom Analytics, średni wskaźnik dziennych rezerwacji mieszkań w połowie kwietnia poszybował do 140 mieszkań. Na początku roku wahał się jeszcze pomiędzy 90-100.

140 mieszkań dziennie. Polacy rezerwują nowe M na potęgę

140 mieszkań dziennie. Polacy rezerwują nowe M na potęgę

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Liczba ofert sprzedaży działek rekreacyjnych w pierwszym kwartale 2024 roku wzrosła o 190 procent rok do roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. O ponad jedną trzecią w górę poszła też średnia cena za metr kwadratowy. Z raportu wynika, że podczas pierwszych trzech miesięcy tego roku na portalach internetowych pojawiało się średnio blisko 500 ofert tygodniowo, a w kwietniu liczba ta wzrosła do 1000.

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Źródło:
tvn24.pl

- Napis "Akceptujemy zwierzęta" może być mylący. Niektóre hotele informują, że można do nich przyjechać z psami, ale na miejscu okazuje się, że na przykład zwierzę musi mieć do 6 kg. Zmienia się sposób podróżowania właścicieli czworonogów na wakacje. Ponad jedna trzecia opiekunów zwierzaków zabiera ze sobą na urlop psa czy kota - wynika z badań przeprowadzonych w 2022 r. przez firmę Mars.

"Mamy psa, to jest członek rodziny, będzie jeździł z nami"

"Mamy psa, to jest członek rodziny, będzie jeździł z nami"

Źródło:
tvn24.pl

Telewizja N1 zwróciła uwagę, że są sposoby, aby Chorwację zwiedzać "bez problemu nadmiernych tłumów". To odpowiedź na krytyczne komentarze pod adresem Dubrownika, określanego często jako "perła Adriatyku".

Gorący spór o "perłę Adriatyku"

Gorący spór o "perłę Adriatyku"

Źródło:
PAP

Przed 1,5 miesiąca obowiązania przepisów tymczasowo zajęto 934 pojazdy mechaniczne - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Komenda Główna Policji. Chodzi o konfiskatę aut pijanych kierowców. Jednocześnie w rządzie trwają prace nad złagodzeniem regulacji obowiązujących od 14 marca.

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczne wakacje w Turcji cieszą się rekordowym zainteresowaniem. Tak przynajmniej wynika z informacji przekazanych przez Kaana Kavaloglu, prezesa Śródziemnomorskiego Stowarzyszenia Hotelarzy i Operatorów Turystycznych (AKTOB). Jak podkreślił, odnotowano rekordowy wzrost liczby wczesnych rezerwacji w tym kraju. Kavaloglu określił przy tym Polskę mianem "niespodzianki roku".

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk obiecał, że na 25. rocznicę wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków. "Lepiej być w Unii" - dodał szef rządu.

"Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków". Donald Tusk zabiera głos

"Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków". Donald Tusk zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Liczba zagranicznych turystów odwiedzających Portugalię w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła trzy miliony - wynika ze wstępnych danych tamtejszego Narodowego Instytutu Statystycznego (INE). To najlepszy wynik za pierwszy kwartał w historii tego kraju.

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Źródło:
Reuters

Podczas tegorocznej majówki pogoda dopisuje i przynajmniej część Polaków wykorzysta ten czas na zorganizowanie grilla z rodziną lub znajomymi. Żeby nie zepsuć sobie odpoczynku, warto pamiętać, że nie wszędzie grillować swobodnie możemy, a za złamanie przepisów mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto padła jedna szóstka. Główna wygrana wynosi ponad 14,3 miliona złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 30 kwietnia 2024 roku.

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach sytemu kaucyjnego zostanie przesunięty na 2026 rok - wynika z opublikowanego we wtorek projektu ustawy odnoszącego się do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Przedstawiciele branży napojowej oraz handlu apelowali wcześniej, aby spod systemu kaucyjnego wyłączyć opakowania po mleku i napojach mlecznych. W ich ocenie zbieranie takich opakowań mogłoby skończyć się "zafundowaniem sobie bomby biologicznej".

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Duralex, francuska firma zajmująca się produkcją naczyń ze szkła hartowanego, w tym popularnych w Polsce szklanek, ogłosiła upadłość - podają zagraniczne media. Trwają poszukiwania nowego nabywcy tego, co z zakładu pozostało. Pracownicy nie tracą nadziei, że uda się uniknąć utraty 230 miejsc pracy.

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Źródło:
"Le Monde"

Ministerstwo Finansów stworzy internetowy system e-faktur od nowa - zapowiedział minister Andrzej Domański. - Nasi poprzednicy de facto podłożyli minę pod polską gospodarkę - stwierdził szef MF.

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Podatek od aut spalinowych zostanie zastąpiony dopłatami do elektryków - wynika z wpisu na platformie społecznościowej X ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. We wtorek rząd przyjął zmiany w Krajowym Planie Odbudowy.

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Źródło:
PAP

W praktyce zapadła decyzja, że nie będzie budowany Centralny Port Komunikacyjny. Musimy się temu zdecydowanie przeciwstawić, bo Polska nie może być krajem peryferyjnym, potrzebujemy lotniska na miarę naszego kraju - powiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Źródło:
PAP

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Regulacja przedłuża ochronę tymczasową dla osób uciekających przed wojną do 30 września 2025 roku. Zmiany zakładają także wprowadzenie dodatkowego kryterium wypłaty 800 plus dla Ukraińców.

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

Źródło:
PAP