Od rynku pracownika po uszczelniony budżet. Jaki był 2017 rok w gospodarce?

[object Object]
Morawiecki: To my wprowadziliśmy temat walki z rajami podatkowymitvn24
wideo 2/3

Bitcoin pokonujący kolejne granice, bezrobocie na rekordowo niskim poziomie i stale rosnące pensje. Do tego naprawdę dobra kondycja polskiej gospodarki i przynajmniej kilka kontrowersyjnych ustaw, które mogą tą kondycją zachwiać. Jaki był 2017 rok w gospodarce?

Zacznijmy od wydarzeń kończącego się właśnie miesiąca. Grudniowa zmiana na stanowisku szefa rządu to dla wielu obserwatorów życia politycznego zaskoczenie, zwłaszcza że na każdym kroku kierownictwo PiS podkreślało sukcesy gabinetu Beaty Szydło i do końca nikt nie potrafił podać powodów jej dymisji. Nominacja dla Mateusza Morawieckiego, dotychczasowego wicepremiera oraz ministra finansów i rozwoju przez ekonomistów została odebrana jako wyraźny sygnał czekającego nas przyśpieszenia realizacji projektów, które utknęły – jak program Mieszkanie plus albo właściwie nie wyszły poza koncepcję zaprezentowane na słynnych już slajdach Mateusza Morawieckiego – jak reforma OFE. Gospodarka ma być jednym z priorytetów rządu kierowanego przez Morawieckiego, a szumnie zapowiadanych projektów, które nie doczekały realizacji, nie brakuje.

1. Nowy-stary wiek emerytalny

Skoro już jesteśmy przy obietnicach, to w kampanii wyborczej PiS zapowiadało reformę dotyczącą emerytów i powrót do starych zasad (sprzed 2012 roku) odnośnie do wieku emerytalnego uprawniającego do świadczeń. Prawo i Sprawiedliwość dotrzymało obietnicy – od października 2017 roku obowiązują nowe-stare zasady – kobiety mogą przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, mężczyźni – po 65. urodzinach. Do 8 grudnia ZUS wydał już 364,4 tys. decyzji emerytalnych. Wększość z nich dotyczy kobiet, które jednak mogą liczyć na sporo mniejszą przeciętną emeryturę. W przypadku kobiet to ok, 1,6 tys. brutto, w przypadku mężczyzn – 2,7 tys. złotych. Luka płacowa, która może się pogłębiać po zmianie przepisów to jeden z zarzutów wobec reformy PiS. Eksperci wskazują, że obniżenie wieku emerytalnego może negatywnie odbić się na kondycji rynku pracy.

Polacy odchodzą na emeryturę
Polacy odchodzą na emeryturętvn24bis.pl

2. Na rynku rządzi pracownik

Na razie tego efektu nie widać, choć oczywiście przedsiębiorcy zgłaszają problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy i obsadzeniem wolnych stanowisk – takie kłopoty ma nawet połowa firm. Tyle tylko, że z taką sytuacją mamy do czynienia od dobrych kilkunastu miesięcy. Mamy rynek pracownika – potarzają eksperci od dłuższego czasu. Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 6,6 proc. i jest na najniższym poziomie od stycznia 1991 roku. Rosną też wynagrodzenia. GUS podał, że przeciętna pensja w listopadzie wyniosła 4610 złotych brutto i wzrosła rok do roku o 6,5 proc.

Zdaniem Jakuba Borowskiego, głównego ekonomisty banku Credit Agricole, tak dobre dane o zatrudnieniu wskazują, że Polacy chętnie łączą świadczenia emerytalne z pracą.

3. Powrót rosnących cen

"Co prawda w dalszym ciągu obserwujemy korzystną sytuację na rynku pracy, dzięki czemu zatrudnienie rośnie w tempie przekraczającym 4,5 proc. w skali roku, jednak rosnąca z miesiąca na miesiąc inflacja umniejsza siłę nabywczą dochodów gospodarstw domowych" – czytamy w komentarzu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, które bada m.in. wskaźnik dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa.

W połowie grudnia Eurostat podał, że inflacja HICP w Polsce wyniosła w listopadzie 2 proc. (rok do roku). W całej Unii Europejskiej wyniosła w listopadzie 1,8 proc. Wcześniej Główny Urząd Statystyczny podał, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły rok do roku o 2,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,5 proc. Drożeje m.in. żywność – o galopujących cenach jaj czy masła pisaliśmy w tym roku wielokrotnie.

Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnychGUS

4. Gospodarka jak na drożdżach

Równie często w kończącym się roku pisaliśmy o dobrej kondycji polskiej gospodarki.Większą dynamikę wzrostu PKB prognozują ekonomiści m.in. z agencji ratingowej Fitch, banków JP Morgan i Morgan Stanley. Zgodnie z jesiennymi prognozami Komisji Europejskiej, tempo wzrostu gospodarczego w Polsce przyspieszy w tym roku do 4,2 proc. wobec 2,9 proc. zanotowanych rok wcześniej. Ale to było zanim GUS podał oficjalne dane o tempie wzrostu w III kwartale 2017 roku. Okazało się, że wynik jest lepszy od oczekiwań. Produkt Krajowy Brutto wzrósł w tym okresie o 4,9 proc. (rok do roku), a Mateusz Morawiecki powtarzał, że to najwyższe tempo wzrostu od końca 2011 roku.

Produkt Krajowy Brutto - według GUSGUS

W całym roku to może być wzrost na poziomie 4,5 proc. choć ekonomiści cały czas zawiedzeni są tempem wzrostu inwestycji. Ich pobudzeniem w przyszłym roku ma być najważniejszym zadaniem nowego premiera.

5. Uszczelniony budżet

Mateusz Morawiecki chwali się też sytuacją budżetu państwa. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że po październiku budżet miał nadwyżkę w wysokości 2,7 mld złotych, wobec nadwyżki w wysokości 3,8 mld złotych po wrześniu tego roku.

Szacunkowe dane o wykonaniu budżetu państwa w 2017 rokutvn24bis

- Nie wiem jeszcze, jak zamkniemy rok, ale wzrost długu publicznego nie powinien być wyższy niż około 5 mld złotychmówił Mateusz Morawiecki podczas debaty nad udzieleniem jego rządowi wotum zaufania. Ma to być najlepszy wynik od 25 lat – chwalił Morawiecki i przypominał, że tylko w tym roku wpływy z podatku VAT wzrosły o 30 mld złotych.

Morawiecki o dochodach z VAT
Morawiecki o dochodach z VATTVN24 BiS

6. Handel w niedziele do wygaszenia

Po wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele, obroty branży mogą spaść o 9,6 mld złotych, pracę może utracić 36,4 tys. osób, a dochody budżetu państwa mogą zmniejszyć się o 1,8 mld złotych. Tak czarny scenariusz rysuje się z raportu, który jeszcze w 2016 roku PwC przygotowało dla Polskiej Rady Centrów Handlowych. 2017 rok minął pod dyktando gorących rozmów o kształcie ustawy wprowadzającej niedzielne zakazy dla handlowców. I choć przyjęty w tym roku przez Sejm projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele mocno różni się od pierwotnej wersji, zaproponowanej przez "Solidarność", to krytyka nowych regulacji nie słabnie. Nowe prawo ma zacząć obowiązywać od marca przyszłego roku. Wtedy w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia, a od 2020 roku – zakaz będzie obowiązywał we wszystkie niedziele, z wyjątkiem siedmiu w roku.

PiS wygasza handel w niedziele. Będą też ograniczenia w sprzedaży alkoholu
PiS wygasza handel w niedziele. Będą też ograniczenia w sprzedaży alkoholuFakty TVN

7. Lex Szyszko

Obowiązują już za to znowelizowane przepisy o ochronie przyrody. To temat, który elektryzował Polskę na początku roku. Przyjęte jeszcze w grudniu 2016 roku przepisy zakładały znaczną liberalizację w zakresie wycinki drzew i krzewów na prywatnych posesjach – od 1 stycznia każdy mógł to zrobić bez zezwolenia, o ile nie prowadził wycinki w ramach działalności gospodarczej. W ruch poszły piły i siekiery, a ekolodzy ekolodzy alarmowali, że drzewa wycinane są nawet z obszarów chronionych. Liberalnego prawa bronił minister środowiska Jan Szyszko, ale "Lex Szyszko", jak nazwano kontrowersyjną ustawę, w połowie roku zostały zmienione – wycinkę drzewa trzeba zgłosić do urzędu. Dr hab.Zbigniew Karaczun ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" szacował, że przez cały okres obowiązywania ustawy w całym kraju paść mogło nawet 3 miliony drzew.

8. Amerykański gaz w Polsce

To historyczny dzień – mówiła w czerwcu ówczesna premier Beata Szydło, komentując pierwszy transport gazu skroplonego z USA do portu w Świnoujściu. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo kupiło wtedy ładunek na rynku spot od amerykańskiej firmy Cheniere Energy. Pod koniec roku PGNiG poinformowało o kolejnym „historycznym momencie” – spółka podpisała pięcioletni kontrakt na dostawy gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych. To ma być początek serii kontraktów, bo "długoterminowym celem Polski jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego regionu, który historycznie zdominowany był przez gaz rosyjski" – mówili szefowie spółki, a w podobnym tonie pisał m.in. "Wall Street Journal". Kontrakt wejdzie w życie w 2018 roku. W przyszłym roku ma zostać wykorzystanych też 100 proc. mocy terminalu LNG w Świnoujściu.

9. Repolonizacja banków

O historycznym dniu mówiono również w czerwcu, kiedy sfinalizowana została transakcja zakupu akcji Banku Pekao SA od włoskiego Unicredit. To jeden z elementów zapowiadanej przez rząd repolonizacji sektora bankowego. Umowa przejęcia akcji została podpisana jeszcze w 2016 roku, ale zgodę na zakup akcji musiała wyrazić jeszcze Komisja Nadzoru Finansowego, na co trzeba było poczekać do maja. Transakcja została oficjalnie dopięta w czerwcu. PZU i Polski Fundusz Rozwoju za 32,8 proc. akcji Banku Pekao SA zapłaciły w sumie 10,6 mld złotych. "To jedna z największych transakcji w sektorze bankowym w Europie w ostatnich latach. Dzięki tej strategicznej inwestycji, PZU staje się największą grupą finansową w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej" – pochwaliło się w komunikacie PZU.

PZU i Polski Fundusz Rozwoju kupiły pakiet akcji Banku Pekao
PZU i Polski Fundusz Rozwoju kupiły pakiet akcji Banku PekaoTVN24 BiS

10. Rajd Bitcoina i szczyty na giełdach

Nasze subiektywne zestawienie dziesięciu najważniejszych wydarzeń w 2017 roku zamykamy wątkiem poświęconym kryptowalutom, a konkretnie bitcoinowi. W kończącym się roku bitcoin zanotował prawdziwy rajd. Na początku roku kosztował ok. 970 dolarów, ale później jego cena imponująco rosła. Po tym, jak 10 grudnia giełda CBOE w Chicago dopuściła do obrotu kontrakty terminowe dla bitcoina, kurs kryptowaluty wzrósł do ponad 16,7 tysięcy dolarów. Kilka dni później pokonał kolejną granicę i dobił do 20 tys. dolarów, i to wszystko jeszcze przed otwarciem kontraktów na wirtualny pieniądz na grupie giełd CME.

Notowania bitcoina coinmarketcap.com

Rośnie nie tylko bitcoin, ale i amerykańskie parkiety, które biją kolejne rekordy. 18 grudnia indeks Dow Jones (DJIA), w którym znajdują się akcje trzydziestu czołowych amerykańskich spółek m.in. Nike, Microsoft i Apple ustanowił już 70. rekord w tym roku, przebijając wynik z 1995 roku. Od początku 2017 roku DJIA urósł o 25,5 proc. Świetnie radzą sobie też inne parkiety. S&P500 zyskał 20,2 proc., a Nasdaq prawie 30 proc.

Notowania Dow Jones w 2017 roku tvn24bis.pl

Miniony rok to też hossa na warszawskim parkiecie - najważniejsze indeksy notowały nawet dwucyfrowe wzrosty. I choć dobrze radziły sobie duże spółki, to mniejsi gracze kończą rok w gorszych nastrojach. Indeks sWIG80 toczy bój o to, by roku nie zakończyć pod kreską.

Maciej Stańczyk

Autor: Maciej Stańczyk / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Minister rolnictwa Czesław Siekierski przyjechał w niedzielę na rozmowy z rolnikami blokującymi przejście graniczne w Medyce. Zapewniał, że jego resort razem z ministerstwem rozwoju przygotowują negatywne stanowisko do umowy handlowej między UE a krajami Mercosur. Tłumaczył, co się stało ze spełnieniem postulatu o umorzeniu czwartej raty podatku rolnego. - Sytuacja się zmieniła - wyjaśniał.

Minister rolnictwa na przejściu w Medyce: sytuacja się zmieniła

Minister rolnictwa na przejściu w Medyce: sytuacja się zmieniła

Źródło:
PAP

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał ostrzeżenie o wycofaniu zabawki dla dzieci z popularnej sieci dyskontowej KiK. Powodem jest stwierdzenie przekroczenia dopuszczalnej zawartości ołowiu, który jest szkodliwy dla zdrowia.

Zabawka wycofana z popularnej sieci sklepów. Może zagrażać zdrowiu

Zabawka wycofana z popularnej sieci sklepów. Może zagrażać zdrowiu

Źródło:
tvn24.pl

W Nowym Jorku mieszka najwięcej miliarderów na świecie - aż 144. Około 30 procent najbogatszych osób na Ziemi to mieszkańcy zaledwie 15 miast.

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Miejsca hotelowe w Zakopanem na święta Bożego Narodzenia są już w 75 procentach zarezerwowane, a na Sylwestra zostało jeszcze około 20 procent wolnych miejsc w mieście pod Giewontem – powiedział na miesiąc przed świętami Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG). Dodał, że goście dopytują o organizację plenerowego koncertu sylwestrowego. Z kolei w Beskidach miejsca już się kończą i wiadomo, że będzie nieco drożej niż przed rokiem.

Święta i Sylwester w górach. Trzeba się śpieszyć z rezerwacjami

Święta i Sylwester w górach. Trzeba się śpieszyć z rezerwacjami

Źródło:
PAP

W tym roku wartość fińskiego wywozu aluminium do Rosji zwiększyła się dwukrotnie, w porównaniu z 2023 rokiem. Za wzrost odpowiada rodzinna firma z Turku, światowy producent kolców do zimowych opon. Jej współwłaścicielem jest żona ministra edukacji – poinformował w sobotę fiński nadawca Yle.

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Źródło:
PAP

Magazyn podróżniczy "Afar" ogłosił rok 2025 "rokiem podróży bez tłumów". Dlatego też w swoich propozycjach na kolejne miesiące zwrócił uwagę na nieco mniej popularne, można by powiedzieć - niedoceniane kierunki wakacyjnych wojaży. Z miejsc w Europie polecane są między innymi Belgrad i grecka wyspa Chios.

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

Źródło:
PAP

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę 23 listopada w Hadze odbyła się kolejna edycja konferencji Poland 2.0 Summit. Zrzesza ona młodych Polaków z całego świata. To okazja do poszerzania wiedzy, nawiązania kontaktów i współpracy z polskimi przedsiębiorcami.

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Źródło:
tvn24.pl

Hiszpania ukarała pięć tanich linii lotniczych grzywnami w łącznej wysokości 179 milionów euro za nadużycia, w tym za pobieranie opłat za bagaż podręczny - podaje BBC. Linie lotnicze zapowiadają odwołania się od kar.

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Źródło:
BBC

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 23 listopada.

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Ten projekt jest gotowy, zaraz będzie zrealizowany, ponieważ kwestia jest owszem finansowa, ale nie tylko. Przede wszystkim chodzi o pewien mechanizm jak ten zasiłek ma funkcjonować - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski na antenie TVN24 pytana o kwestię podwyżki zasiłku pogrzebowego.

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Źródło:
TVN24

Austria coraz częściej zastępuje aluminiowe znaki drogowe drewnianymi. Dotychczas rozwiązanie to wprowadzano w wybranych regionach, a teraz drewniane oznaczenia pojawią się także w Wiedniu. Głównym celem jest ochrona środowiska.

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Źródło:
PAP

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Do różnych możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji można teraz dołączyć szpiegowanie widzów kinowych. Jak informuje portal Daily Mail, brytyjska sieć kin Vue wykorzystuje AI do śledzenia nawyków widzów. Ma to pomóc we wzroście sprzedaży biletów.

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Źródło:
PAP

Czy pracodawca może mnie zmusić do uczestniczenia w firmowej wigilii? - zapytała internautka w mediach społecznościowych. - Dla jednych to fantastyczna okazja do spotkania i integracji zespołowej, dla innych istny koszmar i na samą myśl o takim wydarzeniu mają nudności - zauważyła w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy.

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd w Oslo widzi w nowych inwestycjach w branżę paliwową szansę na pobudzenie gospodarki i wzmocnienie kursu swojej waluty. Planuje przeznaczyć na nie w przyszłym roku rekordową kwotę ćwierć biliona koron, czyli 23 miliardów dolarów.

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP