Start karuzeli kadrowej w spółkach Skarbu Państwa, budżet i dane o PKB. Co nas czeka w gospodarce

Źródło:
PAP
Inflacja CPI w grudniu wyniosła rdr 6,2 proc.
Inflacja CPI w grudniu wyniosła rdr 6,2 proc.TVN24
wideo 2/7
Inflacja CPI w grudniu wyniosła rdr 6,2 proc.TVN24

Ostatni tydzień stycznia i początek lutego zdominują doniesienia ze spółek Skarbu Państwa. Nie tylko inwestorzy będą śledzić zmiany kadrowe na NWZ Enei, PGE i PKO. Poznamy także całoroczne dane o PKB za 2023 r., a także szczegóły odczytu PMI w przemyśle za styczeń. Także tydzień na światowych rynkach finansowych będzie intensywny. W środę i czwartek decyzje zakomunikują banki centralne z USA i Wielkiej Brytanii, a we wtorek z Węgier. Z eurolandu napłyną wstępne odczyty inflacji za styczeń i PKB za IV kw. Na giełdach uwaga skupi się na wynikach big-techów, m.in. Apple, czy Microsoft.

Z danych makro w środę o godz. 10.00 GUS opublikuje informację o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w ub. roku, zawierającą odczyt PKB za cały 2023 r., co pozwoli analitykom oszacować tempo wzrostu w IV kw. (ten odczyt oficjalnie pojawi się 14 lutego).

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze w kraju

Konsensus PAP z początku stycznia wskazywał na wzrost PKB w 2023 r. 0,5 proc. rdr, a w samym IV kw. o 1,9 proc. rdr. W czwartek o godz. 9.00 pojawi się odczyt wskaźnika PMI z polskiego przemysłu.

"Wzrost PKB w całym 2023 roku wyniósł wg nas 0,6 proc., przy wzroście konsumpcji bliskim zera, a inwestycji niemal 8 proc. Taki wynik oznaczałby przyspieszenie wzrostu PKB w ostatnim kwartale do ok. 2,5 proc. rdr, przy konsumpcji rosnącej o ok. 4 proc. rdr i inwestycjach ok. 7 proc. rdr. (...) Najnowsze dane o aktywności z gospodarki realnej za grudzień były nieco lepsze od naszych założeń, co stwarza nawet pewne ryzyko w górę dla naszego szacunku PKB na IV kw. i utwierdza nas w przekonaniu, że wynik PKB w całym roku, może być wyższy niż zakłada konsensus" - oceniają ekonomiści Banku Santander

Ich zdaniem styczniowy PMI wyniesie 48,2 pkt, co oznaczałoby delikatne odbicie względem 47,4 pkt. z grudnia.

"Podobnie wygląda konsensus rynkowy. Taką zmianę podpowiadają alternatywne miary koniunktury w sektorze oraz pozytywne zaskoczenie przez niemiecki przemysłowy PMI, lepsze od prognoz dane o produkcji przemysłowej za grudzień i poprawa w danych GUS o zamówieniach w przemyśle" - dodali.

W najbliższych dniach prezydent Andrzej Duda najprawdopodobniej - wg deklaracji jego współpracowników - podpisze ustawę budżetową na 2024 r. Po przekazaniu ustawy przez marszałka Sejmu do prezydenta w dn. 25 stycznia, zgodnie z art. 224 konstytucji, głowa państwa może w ciągu siedmiu dni podpisać ustawę budżetową, ewentualnie może zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą. Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta poinformował 25 I, że prezydent podpisze ustawę bez zbędnej zwłoki, w terminach, które go do tego obligują.

Ustawa budżetowa na 2024 r. zakłada deficyt nie większy niż 184 mld zł, przy deficycie sektora general government 5,1 proc. PKB.

Początek karuzeli kadrowej w spółkach

Na warszawskiej giełdzie istotnymi wydarzeniami będą decyzje nadzwyczajnych walnych zgromadzeń akcjonariuszy Enei (wtorek), PGE (środa) i PKO (piątek), które prawdopodobnie rozpoczną karuzelę kadrową w spółkach Skarbu Państwa.

Zarząd PGE zwołał NWZ spółki na żądanie ministra aktywów państwowych, reprezentującego Skarb Państwa. Porządek obrad obejmuje podjęcie uchwał w sprawie zmian w składzie rady nadzorczej spółki. PGE podała pod koniec grudnia, że minister aktywów państwowych odwołał Zbigniewa Gryglasa ze składu rady nadzorczej. Skarb Państwa ma prawo do powoływania i odwoływania jednego członka rady nadzorczej PGE w drodze pisemnego oświadczenia składanego zarządowi spółki.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKO BP 2 lutego zdecyduje w sprawie zmian w składzie rady nadzorczej banku. Akcjonariusze banku podjąć mają także uchwałę w sprawie oceny odpowiedniości zbiorowej rady nadzorczej.

Z kolei Enea podała w projektach uchwał na walne, że oprócz planowanych zmian w składzie Rady Nadzorczej chce też dochodzić roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przez byłe władze spółki, które w latach 2018-2019 podejmowały decyzje związane z inwestycją Enei w blok energetyczny Ostrołęka C. Wartość dochodzonych roszczeń sięga 656,2 mln zł.

Wydarzenia gospodarcze na świecie

Rynek nie spodziewa się zmian w parametrach polityki monetarnej Fed po zakończeniu w środę posiedzenia FOMC. Stopa fed funds pozostanie najprawdopodobniej na wieloletnich maksimach w przedziale 5,25 - 5,50 proc.

Ważniejsze dla rynku od samej decyzji (przy braku zaskoczeń) będzie komunikacja prezesa Fed Jerome'a Powella. Wg grudniowych projekcji członkowie FOMC spodziewają się w 2024 r. 3 obniżek stóp proc., ale otwartym pytaniem pozostaje moment początku cyklu luzowania. Pod koniec 2023 r. miało miejsce nasilenie zakładów na cięcie stóp fed funds już w marcu, co rozluźniło warunki finansowania i spotkało się z komunikacyjną kontrą bankierów z Fed.

Także w przypadku Banku Anglii (BoE) rynek nie spodziewa się zmian poziomu stóp procentowych, z referencyjną 5,25 proc. Na poprzednim posiedzeniu w 9-osobotej Radzie Polityki Pieniężnej BoE pojawiły się 3 głosy za dalszym zacieśnieniem polityki. Przy nadal względnie trudnej bieżącej sytuacji inflacyjnej posiedzenie BoE prawdopodobnie zdominuje dyskusja o właściwym momencie dla łagodzenia polityki.

Z kolei na Węgrzech zgodnie z ostatnimi wypowiedziami wiceprezesa Narodowego Banku Węgier B. Viraga rynek oczekuje obniżki głównej stopy o 100 pb. do 9,75 proc. Virag wskazał, że bank prawdopodobnie zwiększy tempo luzowania polityki w najbliższych 1-3 miesiącach, w zależności od danych, z 75 pb. do 100 pb.

Giełdy żyć będą wynikami największych spółek technologicznych z USA. We wtorek zaraportują m.in. Microsoft, Alphabet, a w czwartek Apple, Amazon i Meta.

W ub tygodniu Microsoft jako druga spółka na świecie po Apple przekroczył 3 bln dolarów kapitalizacji rynkowej, po wzroście ceny akcji w trakcie sesji na historyczne maksimum ponad 470 dolarów.

Autorka/Autor:ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Lukasz Pawel Szczepanski/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd zatrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd zatrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET