Start karuzeli kadrowej w spółkach Skarbu Państwa, budżet i dane o PKB. Co nas czeka w gospodarce

Źródło:
PAP
Inflacja CPI w grudniu wyniosła rdr 6,2 proc.
Inflacja CPI w grudniu wyniosła rdr 6,2 proc.TVN24
wideo 2/7
Inflacja CPI w grudniu wyniosła rdr 6,2 proc.TVN24

Ostatni tydzień stycznia i początek lutego zdominują doniesienia ze spółek Skarbu Państwa. Nie tylko inwestorzy będą śledzić zmiany kadrowe na NWZ Enei, PGE i PKO. Poznamy także całoroczne dane o PKB za 2023 r., a także szczegóły odczytu PMI w przemyśle za styczeń. Także tydzień na światowych rynkach finansowych będzie intensywny. W środę i czwartek decyzje zakomunikują banki centralne z USA i Wielkiej Brytanii, a we wtorek z Węgier. Z eurolandu napłyną wstępne odczyty inflacji za styczeń i PKB za IV kw. Na giełdach uwaga skupi się na wynikach big-techów, m.in. Apple, czy Microsoft.

Z danych makro w środę o godz. 10.00 GUS opublikuje informację o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w ub. roku, zawierającą odczyt PKB za cały 2023 r., co pozwoli analitykom oszacować tempo wzrostu w IV kw. (ten odczyt oficjalnie pojawi się 14 lutego).

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze w kraju

Konsensus PAP z początku stycznia wskazywał na wzrost PKB w 2023 r. 0,5 proc. rdr, a w samym IV kw. o 1,9 proc. rdr. W czwartek o godz. 9.00 pojawi się odczyt wskaźnika PMI z polskiego przemysłu.

"Wzrost PKB w całym 2023 roku wyniósł wg nas 0,6 proc., przy wzroście konsumpcji bliskim zera, a inwestycji niemal 8 proc. Taki wynik oznaczałby przyspieszenie wzrostu PKB w ostatnim kwartale do ok. 2,5 proc. rdr, przy konsumpcji rosnącej o ok. 4 proc. rdr i inwestycjach ok. 7 proc. rdr. (...) Najnowsze dane o aktywności z gospodarki realnej za grudzień były nieco lepsze od naszych założeń, co stwarza nawet pewne ryzyko w górę dla naszego szacunku PKB na IV kw. i utwierdza nas w przekonaniu, że wynik PKB w całym roku, może być wyższy niż zakłada konsensus" - oceniają ekonomiści Banku Santander

Ich zdaniem styczniowy PMI wyniesie 48,2 pkt, co oznaczałoby delikatne odbicie względem 47,4 pkt. z grudnia.

"Podobnie wygląda konsensus rynkowy. Taką zmianę podpowiadają alternatywne miary koniunktury w sektorze oraz pozytywne zaskoczenie przez niemiecki przemysłowy PMI, lepsze od prognoz dane o produkcji przemysłowej za grudzień i poprawa w danych GUS o zamówieniach w przemyśle" - dodali.

W najbliższych dniach prezydent Andrzej Duda najprawdopodobniej - wg deklaracji jego współpracowników - podpisze ustawę budżetową na 2024 r. Po przekazaniu ustawy przez marszałka Sejmu do prezydenta w dn. 25 stycznia, zgodnie z art. 224 konstytucji, głowa państwa może w ciągu siedmiu dni podpisać ustawę budżetową, ewentualnie może zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą. Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta poinformował 25 I, że prezydent podpisze ustawę bez zbędnej zwłoki, w terminach, które go do tego obligują.

Ustawa budżetowa na 2024 r. zakłada deficyt nie większy niż 184 mld zł, przy deficycie sektora general government 5,1 proc. PKB.

Początek karuzeli kadrowej w spółkach

Na warszawskiej giełdzie istotnymi wydarzeniami będą decyzje nadzwyczajnych walnych zgromadzeń akcjonariuszy Enei (wtorek), PGE (środa) i PKO (piątek), które prawdopodobnie rozpoczną karuzelę kadrową w spółkach Skarbu Państwa.

Zarząd PGE zwołał NWZ spółki na żądanie ministra aktywów państwowych, reprezentującego Skarb Państwa. Porządek obrad obejmuje podjęcie uchwał w sprawie zmian w składzie rady nadzorczej spółki. PGE podała pod koniec grudnia, że minister aktywów państwowych odwołał Zbigniewa Gryglasa ze składu rady nadzorczej. Skarb Państwa ma prawo do powoływania i odwoływania jednego członka rady nadzorczej PGE w drodze pisemnego oświadczenia składanego zarządowi spółki.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKO BP 2 lutego zdecyduje w sprawie zmian w składzie rady nadzorczej banku. Akcjonariusze banku podjąć mają także uchwałę w sprawie oceny odpowiedniości zbiorowej rady nadzorczej.

Z kolei Enea podała w projektach uchwał na walne, że oprócz planowanych zmian w składzie Rady Nadzorczej chce też dochodzić roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przez byłe władze spółki, które w latach 2018-2019 podejmowały decyzje związane z inwestycją Enei w blok energetyczny Ostrołęka C. Wartość dochodzonych roszczeń sięga 656,2 mln zł.

Wydarzenia gospodarcze na świecie

Rynek nie spodziewa się zmian w parametrach polityki monetarnej Fed po zakończeniu w środę posiedzenia FOMC. Stopa fed funds pozostanie najprawdopodobniej na wieloletnich maksimach w przedziale 5,25 - 5,50 proc.

Ważniejsze dla rynku od samej decyzji (przy braku zaskoczeń) będzie komunikacja prezesa Fed Jerome'a Powella. Wg grudniowych projekcji członkowie FOMC spodziewają się w 2024 r. 3 obniżek stóp proc., ale otwartym pytaniem pozostaje moment początku cyklu luzowania. Pod koniec 2023 r. miało miejsce nasilenie zakładów na cięcie stóp fed funds już w marcu, co rozluźniło warunki finansowania i spotkało się z komunikacyjną kontrą bankierów z Fed.

Także w przypadku Banku Anglii (BoE) rynek nie spodziewa się zmian poziomu stóp procentowych, z referencyjną 5,25 proc. Na poprzednim posiedzeniu w 9-osobotej Radzie Polityki Pieniężnej BoE pojawiły się 3 głosy za dalszym zacieśnieniem polityki. Przy nadal względnie trudnej bieżącej sytuacji inflacyjnej posiedzenie BoE prawdopodobnie zdominuje dyskusja o właściwym momencie dla łagodzenia polityki.

Z kolei na Węgrzech zgodnie z ostatnimi wypowiedziami wiceprezesa Narodowego Banku Węgier B. Viraga rynek oczekuje obniżki głównej stopy o 100 pb. do 9,75 proc. Virag wskazał, że bank prawdopodobnie zwiększy tempo luzowania polityki w najbliższych 1-3 miesiącach, w zależności od danych, z 75 pb. do 100 pb.

Giełdy żyć będą wynikami największych spółek technologicznych z USA. We wtorek zaraportują m.in. Microsoft, Alphabet, a w czwartek Apple, Amazon i Meta.

W ub tygodniu Microsoft jako druga spółka na świecie po Apple przekroczył 3 bln dolarów kapitalizacji rynkowej, po wzroście ceny akcji w trakcie sesji na historyczne maksimum ponad 470 dolarów.

Autorka/Autor:ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Lukasz Pawel Szczepanski/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Beko Europe zamierza zamknąć swoją fabrykę w Łodzi. Pracę ma stracić 1100 osób. W piątek przeciwko tej decyzji protestowali pracownicy zakładu. - Walczymy o dalszą działalność fabryki i nasze miejsca pracy. A jeśli się nie uda, o godne odprawy - powiedział szef Solidarności w łódzkich zakładach Beko Sebastian Graczyk.

Gigant zamyka fabrykę w Polsce. "Miały być miód i mleko, zostało grupowe zwolnienie"

Gigant zamyka fabrykę w Polsce. "Miały być miód i mleko, zostało grupowe zwolnienie"

Źródło:
PAP

Kolejne powiaty zostały objęte stanem klęski żywiołowej - wynika z rozporządzenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Chodzi o powiaty: bolesławiecki, jaworski, legnicki i złotoryjski.

Kolejne powiaty objęte stanem klęski żywiołowej

Kolejne powiaty objęte stanem klęski żywiołowej

Źródło:
tvn24.pl

Niektóre magazyny uległy zalaniu, a część dróg jest zniszczona - zwraca uwagę Polska Izba Gazu Płynnego, prosząc klientów o cierpliwość. "Podejmujemy maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy LPG mieszkańcom na terenach powodziowych" - podkreślają dostawcy.

Kłopoty z gazem. "Maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy"

Kłopoty z gazem. "Maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy"

Źródło:
PAP

W mediach społecznościowych pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomego podniesienia cen worków na piasek w sklepach Leroy Merlin - przekazała sieć w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej. "Stanowczo zaprzeczamy tym fałszywym doniesieniom" - napisano.

Wielka sieć handlowa reaguje. "Fałszywe doniesienia"

Wielka sieć handlowa reaguje. "Fałszywe doniesienia"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

PKO BP, Bank Pekao, Santander, ING Bank Śląski, BNP Paribas, Velobank i Nest Bank - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia z powodu prac serwisowych w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami czy w dostępie do serwisu internetowego.

Utrudnienia dla klientów dużych banków. "Wszystkie ważne transakcje wykonaj wcześniej"

Utrudnienia dla klientów dużych banków. "Wszystkie ważne transakcje wykonaj wcześniej"

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, co oznacza, że kumulacja po raz kolejny wzrośnie. W Polsce najwyższa była wygrana trzeciego stopnia w wysokości prawie 1,3 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 20 września 2024 roku.

Wyniki Eurojackpot z 20 września. Jakie liczby padły podczas losowania?

Wyniki Eurojackpot z 20 września. Jakie liczby padły podczas losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Samolot linii Scandinavian Airlines (SAS) musiał awaryjnie lądować po tym, jak w trakcie lotu z posiłku jednej z pasażerek wyskoczyła mysz. Podróżujący do Hiszpanii odwiedzili tym samym na moment Danię.

Żywa mysz w posiłku. Samolot lądował awaryjnie

Żywa mysz w posiłku. Samolot lądował awaryjnie

Źródło:
BBC

Fourna, wyludniająca się wioska w centralnej Grecji, poszukuje nowych mieszkańców - rodzin z dziećmi. Miejscowość oferuje zakwaterowanie, pracę dla co najmniej jednej osoby i pieniądze na dobry start w nowym miejscu. Są już pierwsze zgłoszenia. - Mam nadzieję, że się rozrośniemy - komentuje miejscowy duchowny Konstantinos Dusikos.

Wioska szuka mieszkańców. Oferuje zakwaterowanie, pracę i pieniądze na start

Wioska szuka mieszkańców. Oferuje zakwaterowanie, pracę i pieniądze na start

Źródło:
PAP, Euronews, Reuters

- To nie są jeszcze duże kwoty, dlatego że dopiero te wnioski tak naprawdę zaczynają spływać, więc mówimy o niskich dziesiątkach milionów złotych - tak o wydanych środkach mówił w piątek w "Jeden na jeden" Andrzej Domański, minister finansów. Wyjaśniał także z jakich mechanizmów zwolnień podatkowych będą mogli skorzystać poszkodowani przedsiębiorcy.

Umorzenia i odroczenia dla poszkodowanych. Minister finansów o szczegółach

Umorzenia i odroczenia dla poszkodowanych. Minister finansów o szczegółach

Źródło:
TVN24

Oprócz środków z Funduszu Solidarności - na wsparcie krajów dotkniętych powodzią przeznaczone będzie 10 mld euro z Funduszu Spójności z prefinansowaniem. Kwota, która nam się początkowo należała była bowiem zdecydowanie niższa, a sposób jej wydatkowania nie tak korzystny, jak teraz. Co udało się wynegocjować w UE? Podsumowuje Maciej Sokołowski.

Pieniądze z UE na powódź. Co wynegocjowano dla Polski?

Pieniądze z UE na powódź. Co wynegocjowano dla Polski?

Źródło:
TVN24

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udostępnił specjalny adres mailowy powodz@gunb.gov.pl, na który można wysyłać zgłoszenia dotyczące budynków, które wymagają przeprowadzenia pilnej oceny stanu technicznego po powodzi - poinformował w czwartek urząd. Urząd prosi o rozwagę i podkreśla, że "w takich sytuacjach najważniejsze jest bezpieczeństwo i zachowanie szczególnej ostrożności".

Pilne oceny stanu technicznego po powodzi. Tam trzeba się zgłaszać

Pilne oceny stanu technicznego po powodzi. Tam trzeba się zgłaszać

Źródło:
PAP

Wystrzeliły ceny worków z piaskiem, żywności, wody, a także urządzeń do osuszania domów i mieszkań. Już dzień po ogłoszeniu informacji o możliwości dokonywania zgłoszeń UOKiK otrzymał 27 zgłoszeń w sprawie powodziowej spekulacji - przekazała piątkowa "Gazeta Wyborcza".

Firmy próbują zarabiać na powodzi. Ceny niektórych produktów wystrzeliły

Firmy próbują zarabiać na powodzi. Ceny niektórych produktów wystrzeliły

Źródło:
PAP

W wyniku powodzi najbardziej ucierpiały zasiewy rzepaku. Na tym etapie można stwierdzić również dużą skalę zniszczeń ziemniaków, buraków oraz kukurydzy - przekazał resort rolnictwa. Gospodarstwom, które ucierpiały w wyniku powodzi przysługiwać będzie kilka form pomocy.

Duże straty w rolnictwie po powodzi. Najbardziej ucierpiał rzepak

Duże straty w rolnictwie po powodzi. Najbardziej ucierpiał rzepak

Źródło:
PAP

Firma Nike ogłosiła, że jej aktualny prezes John Donahoe w przyszłym miesiącu przejdzie na emeryturę. Na jego miejsce został mianowany Eliott Hill, który zaczął swoją karierę w Nike'u w 1988 r. jako stażysta. Rynek na nowe doniesienia zareagował pozytywnie.

Zaczął jako stażysta 36 lat temu, teraz będzie prezesem. Zmiana warty w legendarnej firmie

Zaczął jako stażysta 36 lat temu, teraz będzie prezesem. Zmiana warty w legendarnej firmie

Źródło:
BBC, CNN

Głęboki spadek sprzedaży aut elektrycznych w Europie sprawia, że Polska traci jedną ze swoich specjalizacji eksportowych - informuje piątkowa "Rzeczpospolita". Eksport baterii zmalał w tym roku o ponad połowę.

Rynek aut elektrycznych "szoruje po dnie"

Rynek aut elektrycznych "szoruje po dnie"

Źródło:
PAP

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej negocjuje z liniami lotniczymi nowe stawki za usługi kontroli powietrznej. Mają one obowiązywać w kolejnych czterech latach. Stawki będą znacząco wyższe od obowiązujących obecnie - czytamy w piątek w "Rzeczpospolitej".

Bilety lotnicze pójdą w górę. Od stycznia nowe stawki

Bilety lotnicze pójdą w górę. Od stycznia nowe stawki

Źródło:
PAP

- Opieszałość obecnego rządu odnośnie CPK dziwi, ale przede wszystkim, co jest bardzo bolesne, także kosztuje - stwierdził prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowej konferencji na Krynica Forum 2024. Zdaniem spółki informacje przekazane przez głowę państwa są nieprawdziwe.

Prezydent skrytykował opieszałość w sprawie CPK. Spółka zarzuca mówienie nieprawdy

Prezydent skrytykował opieszałość w sprawie CPK. Spółka zarzuca mówienie nieprawdy

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen zapowiedziała w czwartek pomoc w wysokości 10 mld euro dla krajów poszkodowanych przez powódź. Jak przekazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, połowa tych środków ma trafić do Polski.

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Źródło:
PAP