We wtorek rozpoczęło się dwudniowe, ostatnie w tym roku posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Decyzja RPP w sprawie stóp procentowych zostanie ogłoszona w środę. "Rada Polityki Pieniężnej na kończącym się w środę posiedzeniu nie zmieni stóp procentowych" – wynika z prognoz ekonomistów banków. Stopa referencyjna jest obecnie na poziomie 5,75 procent.
W środę kończy się dwudniowe, rozpoczęte we wtorek posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Według ekonomistów, RPP na ostatnim w tym roku posiedzeniu nie zmieni stóp procentowych. Według wtorkowego komentarza Banku Pekao, taka opinia panuje m.in. na rynku.
"Inwestorzy raczej nie czekają na wynik posiedzenia RPP, bo jest jasne, ze w polskiej polityce pieniężnej nic się nie wydarzy przez kilka miesięcy" – wskazano w komentarzu ekonomistów Banku Pekao.
Utrzymanie dotychczasowego poziomu stóp może pozytywnie wpłynąć na złotego
Także ekonomiści Santander Bank Polska w swoim codziennym raporcie z wtorku prognozują, że stopy zostaną utrzymane na obecnym poziomie. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wynosi obecnie 5,75 proc. i ma na tym poziomie pozostać. Według ekonomistów SBP, może to pozytywnie wpłynąć na złotego.
"Sądzimy, że złoty ma szansę utrzymać się na mocnych poziomach, a wsparciem mogą okazać się m.in. jastrzębie wypowiedzi prezesa NBP na konferencji po grudniowym posiedzeniu RPP" – stwierdzono w komentarzu ekonomistów Santandera.
Także ekonomista ING BSK Adam Antoniak powiedział, że nie spodziewa się zmiany stóp procentowych. Według niego, ewentualnej zmiany oprocentowania stóp przez Radę Polityki Pieniężnej, można się spodziewać dopiero w marcu.
RPP w tym roku zmieniła stopy procentowe dwukrotnie – we wrześniu o 75 pkt. bazowych – oraz w październiku – o 25 pkt. bazowych. W efekcie główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, spadła z 6,75 proc. do 5,75 proc.
Na decyzję RPP czekają posiadacze złotowych kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem. Wskaźniki WIBOR 3M i WIBOR 6M, od których zależy wysokość oprocentowania kredytu, zawierają bowiem w sobie prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp procentowych, które mogą pojawić się w najbliższych trzech lub sześciu miesiącach.
Prezes NBP i jednocześnie przewodniczący RPP Adam Glapiński powiedział po listopadowym posiedzeniu Rady, że po wcześniejszym dostosowaniu poziomu stóp łącznie o 100 punktów bazowych przestrzeń do ewentualnych obniżek w krótkim okresie wyraźnie się zmniejszyła. Szef banku centralnego dodawał, że kluczowa dla dalszych przewidywań będzie marcowa projekcja NBP.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: MOZCO Mateusz Szymanski/Shutterstock