Polski rząd chce przystąpić do kolejnych negocjacji z Komisją Europejską w sprawie warunków wypłaty pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Chodzi przede wszystkim o rezygnację z konieczności oskładkowania umów cywilno-prawnych, czyli tak zwanych umów śmieciowych. - Mamy alternatywne propozycje - powiedziała Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej na poniedziałkowym spotkaniu z dziennikarzami.
- To jest jedna z kilku rzeczy, które kładziemy w tej małej rewizji na stół. Mamy alternatywne propozycje - powiedziała Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej, na poniedziałkowym spotkaniu z dziennikarzami.
Oskładkowanie umów cywilnoprawnych to jeden z kamieni milowych KPO, który warunkuje część wypłaty z 4. i 5. wniosku o płatność z KPO, które Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) planuje złożyć na przełomie roku lub pod koniec tego roku. Wraz ze złożeniem tych wniosków resort chce przystąpić do mniejszej, technicznej rewizji KPO.
Kolejna rewizja Krajowego Planu Odbudowy
Polska ma teraz negocjować z Brukselą alternatywne rozwiązania zamiast oskładkowania. - Jedna propozycja dotyczy stażu pracy, który jest liczony także z innego rodzaju zatrudnienia, w korzystny dla pracujących sposób. Druga propozycja to wzmocnienie inspekcji pracy - wymieniła Pełczyńska-Nałęcz.
- Jest też trzecia mocna propozycja, ale nie chcę o niej mówić - pan minister z tym pojechał do Brukseli - dodała.
25 listopada minister Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że jest decyzja, że do 2026 r. umowy cywilnoprawne nie zostaną oskładkowane. Zaznaczyła wówczas, że decyzję w sprawie podjęcia takiej reformy podejmuje premier, a kwestia oskładkowania umów cywilnoprawnych to reforma wynegocjowana jeszcze przez poprzednie władze.
- Rozmawiałam o tym z panem premierem i widzę, że na dzisiaj jest decyzja, że do 2026 roku tej reformy, w taki sposób nie będzie. (...) W związku z tym moja rola jest taka, żeby dzisiaj spróbować wskazać ministerstwu rodziny takie rozwiązania, które będą się mieścić w zapisach KPO i które ja mogę wziąć i spróbować negocjować z Komisją (Komisją Europejską - red.), tak żeby te środki trafiły do Polski - powiedziała pod koniec listopada tego roku Pełczyńska-Nałęcz.
Czytaj również: Ministra o oskładkowaniu umów cywilnoprawych. "Rozmawiałam o tym z panem premierem" >>>
Propozycja zmian w wyliczaniu stażu pracy
Propozycję zmiany sposobu naliczania stażu pracy przedstawiło już we wrześniu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort informował wówczas o trwających pracach nad utworzeniem projektu ustawy umożliwiającej wliczanie do stażu pracy zatrudnienia na tak zwanych umowach śmieciowych, czyli umowach zlecenie, czy o dzieło, czy prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Regulacja dotyczyłaby m.in. uwzględniania tego rodzaju umów przy naliczaniu wymiaru urlopu, czy przy ubieganiu się o pracę, ale nie przy naliczaniu emerytur.
Według obecnych przepisów umowa zlecenie czy okres prowadzenia działalności gospodarczej nie wlicza się do stażu pracy. Obecnie pracownikowi na umowie o pracę przysługuje 20 dni urlopu, jeśli ma staż poniżej 10 lat i 26 dni urlopu, gdy ma staż pracy wyższy niż 10 lat.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na koniec grudnia 2023 roku na samych umowach cywilno-prawnych, np. zlecenia i o dzieło, pracę wykonywało 2 miliony 376 tysięcy osób.
Pierwsza rewizja Krajowego Planu Odbudowy
Po ostatniej rewizji Krajowy Plan Odbudowy (KPO) składa się z 57 inwestycji i 54 reform. Polska ma otrzymać z KPO 59,8 mld euro, w tym 25,27 mld euro w postaci dotacji i 34,54 mld euro w formie pożyczek. Zgodnie z celami UE prawie 45 proc. budżetu KPO jest przeznaczona na cele klimatyczne, a ponad 21 proc. - na transformację cyfrową.
Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) to program, który ma wzmocnić polską gospodarkę. Środki z programu mają pomóc Polsce szybciej osiągnąć wyznaczone wcześniej cele, zrealizować nowe inwestycje, przyśpieszyć wzrost gospodarczy i zwiększyć zatrudnienie. W ramach programu Polska otrzymuje pieniądze w postaci bezzwrotnych dotacji oraz preferencyjnych pożyczek.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock