Norwegia chce nam sprzedać gaz

Najnowsze

Aktualizacja:

Norweski minister spraw zagranicznych Jonas Gahr Stoere powiedział po spotkaniu z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim, że Polska jest bardzo mile widziana jako ewentualny odbiorca norweskiego gazu.

Stoere zapewnił, że negocjujące przedsiębiorstwa są już bardzo bliskie osiągnięcia porozumienia na temat budowy nitki gazociągu, która połączy Norwegię, Szwecję, Danię i Polskę. Podkreślił, że polskie koncerny "w pełni uczestniczą" w tych negocjacjach. - Zajmujemy się tą sprawą we właściwy sposób. Aby mogło wejść w życie tego typu porozumienie, musimy oddać głos samym przedsiębiorstwom, które będą musiały ustalić przede wszystkim wolumen handlu, warunki, cenę i wreszcie sposób transportu - powiedział na wspólnej konferencji prasowej z Sikorskim Stoere. Podkreślił jednocześnie, że to same przedsiębiorstwa zadecydują, czy dojdzie do budowy nowego gazociągu, ale okaże się to dopiero pod koniec negocjacji. Zastrzegł, że jako polityk nie chce się w to mieszać.

Jak Polak z Norwegiem

Stoere podkreślił, że dowodem "niezwykle bliskich" relacji między Norwegią a Polską jest fakt, iż jest pierwszym ministrem spraw zagranicznych jaki odwiedza Sikorskiego po tym, jak został on szefem polskiej dyplomacji. - Jesteśmy sojusznikami, jesteśmy partnerami, chociaż Norwegia nie należy do UE, a nasze więzi zacieśniają się coraz bardziej wraz z rosnącą wymianą, w tym również osób, między naszymi krajami - powiedział Stoere.

Sikorski zadeklarował z kolei, że wizyta ministra spraw zagranicznych Norwegii świadczy o tym, jak wielką wagę przywiązujemy do bezpieczeństwa energetycznego.

Kierunek Bałtyckiej Rury wciąż nieznany

W połowie listopada Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), operator gazociągów przesyłowych GazSystem oraz duński operator gazowych i energetycznych systemów przesyłowych Energinet.dk podpisały umowę o współpracy w sprawie gazociągu Baltic Pipe, który ma połączyć Polskę i Danię.

Ostateczna decyzja o realizacji gazociągu ma zostać podjęta w 2008 roku, a struktura projektu zostanie stworzona po uzyskaniu wymaganych prawem pozwoleń.

Projekt budowy gazociągu Baltic Pipe jest związany z innym realizowanym obecnie przedsięwzięciem, w ramach którego konsorcjum Skanled (w skład którego wchodzi m.in. Energinet.dk i PGNiG) bada możliwości transportu norweskiego gazu do Norwegii, Szwecji i Danii gazociągiem podmorskim. Dzięki Baltic Pipe możliwy będzie transport norweskiego gazu do Polski oraz sprzedaż gazu z Polski do Danii.

Źródło: PAP, tvn24.pl