"Możemy uniknąć recesji"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Leszek Balcerowicz jest pełen optymizmu

- Polska ma szansę być jedynym krajem w Europie, który uniknie recesji gospodarczej - ocenił profesor Leszek Balcerowicz. Jak dodał, spowolnienie gospodarcze na świecie dotknie Polskę w mniejszym stopniu niż inne kraje regionu.

Były prezes Narodowego Banku Polskiego bierze udział w konferencji "Forum historyczne 1989-2009" w Berlinie.

Zdrowe zacofanie rynku

Jak ocenił Leszek Balcerowicz, spowolnienie gospodarcze na świecie dotknie Polskę w mniejszym stopniu niż inne kraje regionu, m.in. dlatego, że rola handlu zagranicznego dla gospodarki polskiej nie jest tak duża, jak w mniejszych państwach, np. w Czechach, na Słowacji, czy w krajach bałtyckich. - Choć nasza polityka fiskalna nie była najlepsza - zwłaszcza w latach 2005-2007, kiedy wydatki rosły jeszcze szybciej niż szybko rosnąca gospodarka - to nie była tak zła, jak na Węgrzech - tłumaczył Balcerowicz.

Zauważył również, że Polska - podobnie jak wszystkie inne kraje naszego regionu - nie jest dotknięta przez bezpośrednie finansowanie w amerykańskie papiery wartościowe. "Można powiedzieć, że nasz rynek wykazał się zdrowym zacofaniem i dzięki temu nie ucierpiał" - dodał.

Patrzcie w przyszłość

Leszek Balceerowicz przestrzegł też innych analityków, by nie skupiali się na najbliższym okresie. - Historycznym zadaniem jest to, by Polska szybko dochodziła do poziomu Zachodu - powiedział. Warunkiem osiągnięcia tego celu jest dokończenie kilku reform: uzdrowienie finansów państwa, zmiana złego prawa, dokończenie prywatyzacji, usprawnienie wymiaru sprawiedliwości, modernizacja uniwersytetów. - To wszystko jest do zrobienia przy odpowiedniej mobilizacji opinii publicznej - ocenił Balcerowicz.

Profesor sceptycznie wypowiedział się o wielomiliardowych pakietach antykryzysowych, przyjmowanych przez niektóre kraje. - Należy zadać sobie pytanie, czy można sobie na to pozwolić i ile nas to kosztuje - zaznaczył.

Optymistycznie o wschodzie

W ocenie uczestników sobotniej debaty, mieszkańcy uboższych wschodnich landów Niemiec oraz krajów dawnego bloku komunistycznego lepiej poradzą sobie z przetrwaniem kryzysu gospodarczego niż bogaty Zachód.

Rozpoczęta w miniony czwartek konferencja "Forum historyczne 1989-2009" poświęcona jest demokratycznym przemianom w Europie Środkowej i Wschodniej oraz transformacji.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24