Kolejne kłopoty w Boeingu. Ponad 30 tysięcy pracowników grozi strajkiem

Źródło:
CNN
Boeing 737 w zakładzie w Renton
Boeing 737 w zakładzie w RentonReuters
wideo 2/5
Boeing 737 w zakładzie w RentonReuters

Przez ostatnie sześć lat Boeing zmaga się z poważnymi problemami. Właściwie każda informacja dotycząca spółki była zła. Jak wskazuje CNN, jeszcze w tym miesiącu do "listy nieszczęść" producent samolotów będzie mógł dopisać strajk 32 tysięcy pracowników.

Jak podaje CNN, umowa między Boeingiem a Międzynarodowym Stowarzyszeniem Mechaników wygasa 12 września o godzinie 23.59. Bez nowego kontraktu pracownicy budujący samoloty w stanie Waszyngton rozpoczną pierwszy strajk w firmie od 16 lat. Zdaniem szefa lokalnego związku zawodowego szanse na porozumienie nie wyglądają obecnie zbyt dobrze.

- Różnimy się we wszystkich głównych kwestiach: płac, opieki zdrowotnej, emerytur, czasu wolnego – powiedział w zeszłym tygodniu CNN Jon Holden, prezes IAM District 751. - Pracujemy nad porozumieniem, ale jego osiągniecie będzie trudne - zaznaczył.

Kłopot za kłopotem

To najnowszy z serii poważnych i głośnych problemów firmy, która musiała zmierzyć się ze śmiertelnymi katastrofami, które były wynikami wad konstrukcyjnych jej najlepiej sprzedającego się samolotu. A także oskarżeniami, że przedkłada zyski i szybkość produkcji nad jakość i bezpieczeństwo, spadkiem sprzedaży, czy też przyznaniem się do winy w sprawie o oszukiwanie regulatorów.

Obie strony twierdzą, że chcą osiągnąć porozumienie bez strajku. Jednak złość szeregowych członków związku zawodowego z powodu niedawnych ustępstw w kontraktach może sprawić, że osiągnięcie porozumienia w krótkim czasie pozostanie zadaniem trudnym.

"Kontynuujemy negocjacje w dobrej wierze, koncentrując się na tematach ważnych dla naszych pracowników i ich rodzin" – stwierdzono w oświadczeniu Boeinga. "Jesteśmy pewni, że uda nam się osiągnąć porozumienie, które zrównoważy potrzeby naszych pracowników i realia biznesowe, przed którymi stoimy jako firma" - wskazano.

Holden powiedział jednak, że jakakolwiek umowa, która może zyskać poparcie zwykłych pracowników, musi znieść część ustępstw, z których związek zrezygnował w dwóch poprzednich porozumieniach zawartych od 2008 roku.

Czytaj także: Boeing przyznaje się do winy w sprawie modeli 737 Max 

Reset relacji ze związkami?

Obie rozmowy dotyczyły przedłużenia kontraktów, a nie negocjacji w sprawie nowych umów. W obu przypadkach związek czuł się zmuszony zgodzić się na ustępstwa, obejmujące zwiększenie wpłat członków na ubezpieczenie zdrowotne i utratę tradycyjnych planów emerytalnych pod groźbą utraty tysięcy miejsc pracy. Boeing groził, że zbuduje nowe zakłady do obsługi produkcji 737 Max i 777X bez udziału w nich związków zawodowych. Obecnie firma posiada jedną taką fabrykę, która zajmuje się produkcją Dreamlinerów 787. W ramach tych dwóch umów Boeing zobowiązał się do rezygnacji z budowy dodatkowych takich obiektów.

Boeing 787-9 DreamlinerShutterstock

Boeing przystępuje do tych rozmów z zupełnie nowym dyrektorem generalnym Kelly Ortbergiem, który objął to stanowisko 8 sierpnia. Po spotkaniu z Holdenem i innymi przywódcami związkowymi w pierwszym tygodniu wydał oświadczenie, że chce "zresetować relacje" spółki ze związkami zawodowymi. Holden powiedział jednak, że nie widzi żadnych różnic w stanowisku Boeinga przy stole negocjacyjnym.

Poprzednik Ortberga, były dyrektor generalny Dave Calhoun, również powiedział inwestorom w lipcu, że zamiarem Boeinga jest uniknięcie strajku i zdawał się sygnalizować, że będzie skłonny zapłacić tyle, ile potrzeba, aby uniknąć przestoju w pracy.

- Wiemy, że żądania płacowe będą duże. Nie boimy się dobrze traktować naszych pracowników w tym procesie. Będziemy więc pracować tak ciężko, jak tylko możemy, aby uniknąć strajku – powiedział wówczas Calhoun.

Czytaj też: Gigant zatrudnia w Polsce. "Naturalny krok"

Innym związkom się udało, ale...

Firma podała, że ​​płace członków IAM wzrosły o 60 proc. w ciągu ostatnich 10 lat ze względu na ogólne podwyżki płac, dostosowania kosztów utrzymania i dodatki motywacyjne. Mimo to związek domaga wydłużenia czasu wolnego i lepszych gwarancji pracy, aby nie stanąć ponownie w obliczu groźby utraty pracy na rzecz zakładów niezrzeszonych.

- Nie możemy przechodzić przez kolejny okres, w którym za rok lub dwa będziemy musieli się bać o nasze miejsca pracy – powiedział CNN Holden.

Liczne związki zawodowe, w tym Teamsters w UPS i związek United Auto Workers w GM, Ford i Stellantis, uzyskały dwucyfrowe podwyżki płac w ostatnich porozumieniach związkowych. Ale w tych i wielu innych przypadkach negocjowały one z firmami osiągającymi rekordowe zyski i dysponującymi dużymi zasobami, aby zaspokoić żądania związkowe.

Z kolei problemy Boeinga spowodowały w ciągu ostatnich pięciu lat straty operacyjne w wysokości 33,3 miliarda dolarów, co zmusiło firmę do głębokiego zadłużenia. Grozi jej obniżenie ratingu długu do statusu obligacji śmieciowych, lecz Holden upiera się, że związek nadal możecie mieć coś do powiedzenia w trakcie rozmów.

Boeing 777-300ER linii Singapore AirlinesShutterstock

Pomimo swoich problemów Boeing nadal pozostaje znaczącą silą w amerykańskiej gospodarce, a jego zamknięcie miałoby dalekosiężne skutki. Firma zatrudnia prawie 150 tys. osób w USA, zapewniając 1,6 miliona bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy u ponad 9900 dostawców we wszystkich 50 stanach.

Sprawdź też: Ruch na lotnisku w Modlinie będzie zarządzany z Warszawy. Nowy typ wieży kontrolnej

"Zarząd z pewnością zasługuje na krytykę"

Ale co być może ważniejsze, Boeing jest jednym z zaledwie dwóch głównych dostawców odrzutowców komercyjnych dla branży lotniczej. Ta boryka się już z opóźnionymi dostawami Boeinga, których nie można przyspieszyć, dopóki nie zostaną rozwiązane kwestie bezpieczeństwa i jakości samolotów.

- Nie powiedzieli, że nie stać ich na nasze propozycje. Są rozsądni. Jesteśmy w trudnej sytuacji ze względu na podjęte przez nich decyzje o dalszym zwiększaniu dywidendy i wykupie akcji, co ogranicza prace badawczo-rozwojowe. (...) To z powodu tych decyzji i wypadków znaleźliśmy się w tej sytuacji – powiedział CNN Jon Holden.

Jednym z celów przetargowych związku jest umieszczenie przedstawiciela związku w zarządzie Boeinga, który spotkał się z ostrą krytyką ze względu na liczne problemy firmy.

- Zarząd z pewnością zasługuje na krytykę – powiedział Holden. - Nie chcemy kierować firmą. Chcemy jednak mieć pewność, że nasz głos zostanie usłyszany w związku z podejmowanymi decyzjami. Kochamy firmę Boeing. To ludzie w zarządzie tego nie robią. Poświęcili jej integralność - podsumował.

Autorka/Autor:jw/ams

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Coby Wayne / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W ostatnich miesiącach cena masła wzrosła w skali roku o około 30 procent - wynika z raportu UCE Research. Do tego liczba promocji spada. Według ekspertów średnia cena kostki masła już niedługo może wynosić 10 złotych.

Sieci "uczyniły z tego towaru strategiczny element walki"

Sieci "uczyniły z tego towaru strategiczny element walki"

Źródło:
PAP

58-letnia mieszkanka Mławy za namową oszustów zainstalowała na swoim telefonie nieznaną aplikację i straciła ponad 7 tysięcy złotych - poinformowała Komenda Powiatowa Policji w Mławie. Jak podkreślono w komunikacie, ze względu na zbliżające się święta wszelkie działania oszustów przybierają na sile.

Zainstalowała aplikację, straciła kilka tysięcy złotych

Zainstalowała aplikację, straciła kilka tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

W konserwie mięsnej marki Sokołów wykryto alergen białka soi, a na etykiecie nie było informacji o jego obecności - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny. Konserwy nie powinny spożywać osoby z alergią.

Partia konserwy ma zostać wycofana z obrotu. "Może wywołać reakcję alergiczną"

Partia konserwy ma zostać wycofana z obrotu. "Może wywołać reakcję alergiczną"

Źródło:
PAP

Senackie komisje przyjęły poprawki w noweli zakładającej między innymi rezygnację z naliczania składki zdrowotnej od przychodów ze zbycia środków trwałych. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Kompromis "rozłożony na dwa etapy"

Zmiany w składce zdrowotnej. Kompromis "rozłożony na dwa etapy"

Źródło:
PAP

- Nie ma już żadnego zamieszania, wszelkie problemy są za nami - zapewnił we wtorek wiceszef resortu infrastruktury Maciej Lasek, pytany o ostatnie wydarzenia w PLL LOT. Dodał, że "błędy wynikające z niezrozumienia lub braku komunikacji" mogą się zdarzać i są na bieżąco naprawiane.

Wiceminister o sytuacji w PLL LOT: popełniamy czasami błędy

Wiceminister o sytuacji w PLL LOT: popełniamy czasami błędy

Źródło:
PAP

Na rynku pracy jest obecnie duże zapotrzebowanie na fachowców, w tym cieśli, ślusarzy, stolarzy i elektryków - wynika z wtorkowego raportu Personnel Service. Ich pensje stale wzrastają i wahają się od 4,5 do 7,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie. Doświadczeni specjaliści zarobią nawet 19 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Rynek szuka fachowców. Doświadczeni zarobią nawet 19 tysięcy złotych miesięcznie

Rynek szuka fachowców. Doświadczeni zarobią nawet 19 tysięcy złotych miesięcznie

Źródło:
PAP

Marka Kontigo kończy swoją działalność w Polsce. Sklep internetowy będzie działał do 15 grudnia. Wcześniej sieć drogerii, należąca do holdingu Eurocash, poinformowała o likwidacji wszystkich placówek stacjonarnych nad Wisłą.

To koniec sieci drogerii. "Czas się pożegnać"

To koniec sieci drogerii. "Czas się pożegnać"

Źródło:
tvn24.pl

W trakcie wtorkowych notowań na warszawskim parkiecie znacząco spadają kursy niemal wszystkich spółek energetycznych. Kilkuprocentowe straty notuje PGE, Tauron, a także Enea. Według nieoficjalnych doniesień wpływ na spadki mają dwa główne czynniki.

Czerwono na giełdzie. Mocne spadki spółek energetycznych

Czerwono na giełdzie. Mocne spadki spółek energetycznych

Źródło:
PAP

Cargill, największa prywatna firma w USA, zapowiedziała zwolnienie około 5 procent swojej globalnej siły roboczej w związku ze spadkiem cen towarów spożywczych - wynika z oświadczenia koncernu. Obecnie gigant zatrudnia ponad 160 tysięcy pracowników w kilkudziesięciu krajach, w tym także w Polsce.

Amerykański koncern zwolni tysiące pracowników

Amerykański koncern zwolni tysiące pracowników

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Audiencja u papieża, sady im. Jana Pawła II, znikający sprzęt dla Ukrainy, miliony na reklamy w sprzyjających mediach i na spotkania wyborcze - "Gazeta Wyborcza" ujawnia we wtorek raport Najwyższej Izby Kontroli o Lasach Państwowych . Do listy błędów i wypaczeń należy też dopisać fikcyjne etaty z astronomicznymi wynagrodzeniami.

Audiencje u papieża, znikające torby z pomocą dla Ukrainy. Tak wydawano pieniądze w Lasach Państwowych

Audiencje u papieża, znikające torby z pomocą dla Ukrainy. Tak wydawano pieniądze w Lasach Państwowych

Źródło:
"Gazeta Wyborcza", PAP

Elon Musk nie otrzyma rekordowego pakietu wynagrodzeń w wysokości aż 56 miliardów dolarów - wynika z decyzji sądu w Delaware. To już kolejny wyrok w tej sprawie. Pakiet wynagrodzeń przewidywał przyznanie Muskowi opcji na akcje, jeśli firma osiągnie założone cele w zakresie wyników i wyceny.

Złe wieści dla Elona Muska. Miliarder nie dostanie rekordowej wypłaty

Złe wieści dla Elona Muska. Miliarder nie dostanie rekordowej wypłaty

Źródło:
BBC, Reuters

AccorInvest, właściciel Orbis S.A. ogłosił w poniedziałek sprzedaż hotelu Sofitel Grand Sopot spółce Sinfam Investments - podała przedstawicielka spółki. W komunikacie nie podano wartości transakcji. Według serwisu trojmiasto.pl opiewa ona na 125 milionów złotych. Ekspert do spraw rynku nieruchomości Grupy Morizon-Gratka Marcin Drogomirecki w rozmowie z redakcją biznesową portalu tvn24.pl wyjaśnia, że w przypadku wyceny takich nieruchomości bierze się pod uwagę nie tylko wartość gruntu czy budynku, ale również prognozy dotyczące przewidywanych przychodów z działalności biznesowej.

Jest nowy właściciel legendarnego hotelu

Jest nowy właściciel legendarnego hotelu

Źródło:
PAP

Rada Nadzorcza PLL LOT delegowała Tomasza Ludwickiego do czasowego wykonywania czynności prezesa spółki. Zarząd ustanowił Michała Fijoła prokurentem spółki.

Kolejne przetasowania kadrowe w PLL LOT. Były prezes wraca

Kolejne przetasowania kadrowe w PLL LOT. Były prezes wraca

Źródło:
PAP

- Wedle naszych szacunków za kilka lat w tej branży będzie nawet 150 tysięcy osób, asystentów. To jest naprawdę kompletnie nowa gałąź gospodarki - powiedział pełnomocnik rządu do spraw osób z niepełnosprawnościami Łukasz Krasoń w programie "Tak jest" w TVN24. Ustawa o asystencji w minionym tygodniu została wpisana do wykazu prac legislacyjnych rządu. Wyjaśnił, że planowany termin wejścia w życie ustawy to połowa 2026 roku.

Wiceminister o asystentach osób z niepełnosprawnością: to jest kompletnie nowa gałąź gospodarki

Wiceminister o asystentach osób z niepełnosprawnością: to jest kompletnie nowa gałąź gospodarki

Źródło:
TVN24, PAP

Największe złoża złota odkryto w prowincji Hunan w środkowych Chinach. Jego wartość szacuje się na ponad 80 miliardów dolarów - przekazał w poniedziałek portal Pengpai. Jak podaje lokalny Instytut Geologiczny, na poziomie do 3 tysięcy metrów pod ziemią znajduje się ponad tysiąc ton kruszcu.

Znaleziono największe złoża złota na świecie

Znaleziono największe złoża złota na świecie

Źródło:
PAP

Orlen będzie mógł dochodzić roszczeń o naprawienie szkód przez 13 byłych członków zarządu, w tym Daniela Obajtka, który był tam prezesem od lutego 2018 roku do lutego 2024 roku - tak zdecydowało Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ) spółki, które w poniedziałek obraduje w Płocku. Tymczasem były prezes Orlenu Daniel Obajtek oświadczył w poniedziałek, że złożył do Prokuratury Krajowej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez obecny zarząd spółki.

Orlen chce odszkodowań od byłych członków zarządu. Obajtek zawiadamia prokuraturę

Źródło:
PAP

Dodatkowe świadczenia przyznawane przez banki w ugodach są opodatkowane. Nie obejmuje ich ulga z rozporządzenia ministra finansów - podała we wtorek "Rzeczpospolita". A podatek może być sporym obciążeniem, bo wysokość daniny może wynieść nawet 32 proc.

"Zła wiadomość dla frankowiczów". Niektórych czekają  dodatkowe koszty

"Zła wiadomość dla frankowiczów". Niektórych czekają dodatkowe koszty

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w listopadzie była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,45 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym portalem newsowych stacji telewizyjnych.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany protest pracowników obsługi naziemnej portów lotniczych w Finlandii spowodował przekierowanie lotów około 4 tysięcy pasażerów. Całkowicie odwołano blisko 20 lotów – poinformowała linia Finnair, która zorganizowany w popołudniowych godzinach szczytu protest uznała za nielegalny.

Niespodziewany protest pracowników lotnisk zmusił tysiące pasażerów do zmiany planów

Niespodziewany protest pracowników lotnisk zmusił tysiące pasażerów do zmiany planów

Źródło:
PAP

Spółka Redan, działająca przez wiele lat w branży odzieżowej, złożyła do sądu wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego oraz wniosek o ogłoszenie upadłości. Firma poinformowała, że w 2024 roku podejmowała działania w celu zakończenia działalności w zakresie udziału w handlu odzieżą, w tym odzyskania zaangażowanych w nią środków i spłatę zobowiązań oraz zbudowania rentownej działalności w zakresie świadczenia usług logistycznych.

Polska firma w tarapatach. Wniosek o ogłoszenie upadłości

Polska firma w tarapatach. Wniosek o ogłoszenie upadłości

Źródło:
PAP