Kolejne kłopoty w Boeingu. Ponad 30 tysięcy pracowników grozi strajkiem

Źródło:
CNN
Boeing 737 w zakładzie w Renton
Boeing 737 w zakładzie w RentonReuters
wideo 2/5
Boeing 737 w zakładzie w RentonReuters

Przez ostatnie sześć lat Boeing zmaga się z poważnymi problemami. Właściwie każda informacja dotycząca spółki była zła. Jak wskazuje CNN, jeszcze w tym miesiącu do "listy nieszczęść" producent samolotów będzie mógł dopisać strajk 32 tysięcy pracowników.

Jak podaje CNN, umowa między Boeingiem a Międzynarodowym Stowarzyszeniem Mechaników wygasa 12 września o godzinie 23.59. Bez nowego kontraktu pracownicy budujący samoloty w stanie Waszyngton rozpoczną pierwszy strajk w firmie od 16 lat. Zdaniem szefa lokalnego związku zawodowego szanse na porozumienie nie wyglądają obecnie zbyt dobrze.

- Różnimy się we wszystkich głównych kwestiach: płac, opieki zdrowotnej, emerytur, czasu wolnego – powiedział w zeszłym tygodniu CNN Jon Holden, prezes IAM District 751. - Pracujemy nad porozumieniem, ale jego osiągniecie będzie trudne - zaznaczył.

Kłopot za kłopotem

To najnowszy z serii poważnych i głośnych problemów firmy, która musiała zmierzyć się ze śmiertelnymi katastrofami, które były wynikami wad konstrukcyjnych jej najlepiej sprzedającego się samolotu. A także oskarżeniami, że przedkłada zyski i szybkość produkcji nad jakość i bezpieczeństwo, spadkiem sprzedaży, czy też przyznaniem się do winy w sprawie o oszukiwanie regulatorów.

Obie strony twierdzą, że chcą osiągnąć porozumienie bez strajku. Jednak złość szeregowych członków związku zawodowego z powodu niedawnych ustępstw w kontraktach może sprawić, że osiągnięcie porozumienia w krótkim czasie pozostanie zadaniem trudnym.

"Kontynuujemy negocjacje w dobrej wierze, koncentrując się na tematach ważnych dla naszych pracowników i ich rodzin" – stwierdzono w oświadczeniu Boeinga. "Jesteśmy pewni, że uda nam się osiągnąć porozumienie, które zrównoważy potrzeby naszych pracowników i realia biznesowe, przed którymi stoimy jako firma" - wskazano.

Holden powiedział jednak, że jakakolwiek umowa, która może zyskać poparcie zwykłych pracowników, musi znieść część ustępstw, z których związek zrezygnował w dwóch poprzednich porozumieniach zawartych od 2008 roku.

Czytaj także: Boeing przyznaje się do winy w sprawie modeli 737 Max 

Reset relacji ze związkami?

Obie rozmowy dotyczyły przedłużenia kontraktów, a nie negocjacji w sprawie nowych umów. W obu przypadkach związek czuł się zmuszony zgodzić się na ustępstwa, obejmujące zwiększenie wpłat członków na ubezpieczenie zdrowotne i utratę tradycyjnych planów emerytalnych pod groźbą utraty tysięcy miejsc pracy. Boeing groził, że zbuduje nowe zakłady do obsługi produkcji 737 Max i 777X bez udziału w nich związków zawodowych. Obecnie firma posiada jedną taką fabrykę, która zajmuje się produkcją Dreamlinerów 787. W ramach tych dwóch umów Boeing zobowiązał się do rezygnacji z budowy dodatkowych takich obiektów.

Boeing 787-9 DreamlinerShutterstock

Boeing przystępuje do tych rozmów z zupełnie nowym dyrektorem generalnym Kelly Ortbergiem, który objął to stanowisko 8 sierpnia. Po spotkaniu z Holdenem i innymi przywódcami związkowymi w pierwszym tygodniu wydał oświadczenie, że chce "zresetować relacje" spółki ze związkami zawodowymi. Holden powiedział jednak, że nie widzi żadnych różnic w stanowisku Boeinga przy stole negocjacyjnym.

Poprzednik Ortberga, były dyrektor generalny Dave Calhoun, również powiedział inwestorom w lipcu, że zamiarem Boeinga jest uniknięcie strajku i zdawał się sygnalizować, że będzie skłonny zapłacić tyle, ile potrzeba, aby uniknąć przestoju w pracy.

- Wiemy, że żądania płacowe będą duże. Nie boimy się dobrze traktować naszych pracowników w tym procesie. Będziemy więc pracować tak ciężko, jak tylko możemy, aby uniknąć strajku – powiedział wówczas Calhoun.

Czytaj też: Gigant zatrudnia w Polsce. "Naturalny krok"

Innym związkom się udało, ale...

Firma podała, że ​​płace członków IAM wzrosły o 60 proc. w ciągu ostatnich 10 lat ze względu na ogólne podwyżki płac, dostosowania kosztów utrzymania i dodatki motywacyjne. Mimo to związek domaga wydłużenia czasu wolnego i lepszych gwarancji pracy, aby nie stanąć ponownie w obliczu groźby utraty pracy na rzecz zakładów niezrzeszonych.

- Nie możemy przechodzić przez kolejny okres, w którym za rok lub dwa będziemy musieli się bać o nasze miejsca pracy – powiedział CNN Holden.

Liczne związki zawodowe, w tym Teamsters w UPS i związek United Auto Workers w GM, Ford i Stellantis, uzyskały dwucyfrowe podwyżki płac w ostatnich porozumieniach związkowych. Ale w tych i wielu innych przypadkach negocjowały one z firmami osiągającymi rekordowe zyski i dysponującymi dużymi zasobami, aby zaspokoić żądania związkowe.

Z kolei problemy Boeinga spowodowały w ciągu ostatnich pięciu lat straty operacyjne w wysokości 33,3 miliarda dolarów, co zmusiło firmę do głębokiego zadłużenia. Grozi jej obniżenie ratingu długu do statusu obligacji śmieciowych, lecz Holden upiera się, że związek nadal możecie mieć coś do powiedzenia w trakcie rozmów.

Boeing 777-300ER linii Singapore AirlinesShutterstock

Pomimo swoich problemów Boeing nadal pozostaje znaczącą silą w amerykańskiej gospodarce, a jego zamknięcie miałoby dalekosiężne skutki. Firma zatrudnia prawie 150 tys. osób w USA, zapewniając 1,6 miliona bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy u ponad 9900 dostawców we wszystkich 50 stanach.

Sprawdź też: Ruch na lotnisku w Modlinie będzie zarządzany z Warszawy. Nowy typ wieży kontrolnej

"Zarząd z pewnością zasługuje na krytykę"

Ale co być może ważniejsze, Boeing jest jednym z zaledwie dwóch głównych dostawców odrzutowców komercyjnych dla branży lotniczej. Ta boryka się już z opóźnionymi dostawami Boeinga, których nie można przyspieszyć, dopóki nie zostaną rozwiązane kwestie bezpieczeństwa i jakości samolotów.

- Nie powiedzieli, że nie stać ich na nasze propozycje. Są rozsądni. Jesteśmy w trudnej sytuacji ze względu na podjęte przez nich decyzje o dalszym zwiększaniu dywidendy i wykupie akcji, co ogranicza prace badawczo-rozwojowe. (...) To z powodu tych decyzji i wypadków znaleźliśmy się w tej sytuacji – powiedział CNN Jon Holden.

Jednym z celów przetargowych związku jest umieszczenie przedstawiciela związku w zarządzie Boeinga, który spotkał się z ostrą krytyką ze względu na liczne problemy firmy.

- Zarząd z pewnością zasługuje na krytykę – powiedział Holden. - Nie chcemy kierować firmą. Chcemy jednak mieć pewność, że nasz głos zostanie usłyszany w związku z podejmowanymi decyzjami. Kochamy firmę Boeing. To ludzie w zarządzie tego nie robią. Poświęcili jej integralność - podsumował.

Autorka/Autor:jw/ams

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Coby Wayne / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W aptekach w Polsce brakuje leku o nazwie Nakom Mite, który jest stosowany w leczeniu objawów choroby Parkinsona. Zgłoszenie w tej sprawie otrzymaliśmy na Kontakt24. "Z informacji uzyskanych od podmiotu odpowiedzialnego wynika, że kolejna dostawa przewidziana jest na koniec marca bieżącego roku" - poinformował Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

W aptekach brakuje ważnego leku. "Już zaczynam się źle czuć"

W aptekach brakuje ważnego leku. "Już zaczynam się źle czuć"

Źródło:
tvn24.pl

Francuzka straciła około 830 000 euro (blisko 3,5 miliona złotych), przelewając pieniądze oszustom podszywającym się pod Brada Pitta - podała AFP. Dodała, że kobieta przez półtora roku była przekonana, iż ​​komunikuje się z aktorem i jest z nim w związku.

Myślała, że romansuje z Bradem Pittem. Rozwiodła się z milionerem i straciła fortunę

Myślała, że romansuje z Bradem Pittem. Rozwiodła się z milionerem i straciła fortunę

Źródło:
AFP, Newsweek

Ponad 63 procent firm zamierza zatrudnić pracowników tymczasowych w pierwszym kwartale 2025 roku - wynika z badania agencji Tikrow. To wzrost o 12 punktów procentowych rok do roku. Największe zapotrzebowanie odnotowano w branży produkcyjnej.

Tych pracowników szukają firmy

Tych pracowników szukają firmy

Źródło:
PAP

Wirtualna Polska Holding wraz z końcem roku usunęła ze swoich portali i aplikacji skrypty umożliwiające przeprowadzanie dokładnego pomiaru ich odwiedzalności w badaniu Mediapanel. W ocenie ekspertów decyzja WPH była ryzykowna, ale może też przynieść spółce pewne korzyści.

Wirtualna Polska zrezygnowała z audytu w badaniu Mediapanel

Wirtualna Polska zrezygnowała z audytu w badaniu Mediapanel

Źródło:
tvn24.pl, Wirtualna Polska Holding, pbi.org

Sieć sklepów Auchan wycofała z obrotu na terenie całego kraju jedną serię przyprawy Oregano suszone.

Przyprawa wycofana ze sklepów

Przyprawa wycofana ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl

Co najmniej osiem osób w USA zostało aresztowanych z powodu błędnego zidentyfikowania przez oprogramowanie rozpoznawania twarzy - przekazał "Washington Post". Amerykańska policja korzysta ze sztucznej inteligencji (AI) do zatrzymywania podejrzanych, przy czym nie ma konieczności posiadania innych dowodów.

Media: zostali aresztowani przez błąd sztucznej inteligencji

Media: zostali aresztowani przez błąd sztucznej inteligencji

Źródło:
PAP

Według ministry funduszy Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz deweloperzy powinni mieć obowiązek publikowania cen mieszkań. Polski Związek Firm Deweloperskich jest innego zdania i podkreśla, że poselski projekt nie ma uzasadnienia merytorycznego. W ocenie PZFD lepszy byłby Portal Cen Mieszkań.

Deweloperzy krytykują pomysł ministry i proponują inne rozwiązanie

Deweloperzy krytykują pomysł ministry i proponują inne rozwiązanie

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone zmagają się z niedoborem jaj - informuje CNN i wskazuje, że sytuacja może nie ulec zmianie przez kilka następnych miesięcy. Wszystko przez spustoszenie, jakie na fermach niosek wywołała ptasia grypa.

"Ograniczona dostępność" jaj w sklepach. Może potrwać wiele miesięcy

"Ograniczona dostępność" jaj w sklepach. Może potrwać wiele miesięcy

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Sieć odzieżowa Primark, sprzedająca tanią odzież, akcesoria i wyposażenie do domu, planuje otworzyć w Polsce w najbliższych latach trzy nowe sklepy. Jak firma podaje, wartość inwestycji to ponad 25 mln euro. Inwestycja ma przynieść czterysta nowych miejsc pracy.

Jeden z liderów szybkiej mody stawia na rozwój w Polsce. 400 nowych miejsc pracy

Jeden z liderów szybkiej mody stawia na rozwój w Polsce. 400 nowych miejsc pracy

Źródło:
PAP

Spadły obroty w handlu zagranicznym od stycznia do listopada 2024 roku. Polski eksport był niższy o 7 procent, a import o 4,5 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Gorzej w handlu zagranicznym. Najnowsze dane

Gorzej w handlu zagranicznym. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Starbucks wycofał zasadę, obowiązującą w amerykańskich kawiarniach, która pozwalała ludziom korzystać z kawiarni, nawet jeśli nic nie kupili. Osoby, które nie zastosują się do nowych reguł, mają być wypraszane, w razie potrzeby nawet przy asyście policji. Zmiany wejdą w życie już pod koniec stycznia.

Kupujesz albo wychodzisz. Zmiana zasad w popularnych kawiarniach

Kupujesz albo wychodzisz. Zmiana zasad w popularnych kawiarniach

Źródło:
Reuters

Największym udziałem w oglądalności wśród dystrybutorów treści wideo w Polsce może pochwalić się grupa Warner Bros. Discovery - wynika z badań przeprowadzonych przez platformę badawczą Nielsen. WBD pozostawiło w tyle konkurencję - Telewizją Polską i Grupę Polsat. Kanały i treści Warner Bros. Discovery wyprzedziły także zarówno Netflix, jak i Telewizję Republika. 

Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Źródło:
tvn24.pl

Dwóch przedstawicieli demokratów wezwało Kongres i prezydenta Joe Bidena do wydłużenia terminu, wyznaczonego spółce ByteDance na sprzedaż TikToka. Jeżeli przepisy nie zostaną zmienione, już w przyszłym tygodniu zacznie obowiązywać zakaz działalności platformy w Stanach Zjednoczonych. Bloomberg donosi, że chińskie władze prowadzą wstępne rozmowy na temat sprzedaży Elonowi Muskowi. Sąd Najwyższy USA ogłosił w piątek, że decyzja o sprzedaży amerykańskiego oddziału TikToka lub zakazie używania aplikacji w kraju zapadnie do 19 stycznia.

Znana platforma może zniknąć, trwa poszukiwanie chętnego. "Miliony stracą środki do życia"

Znana platforma może zniknąć, trwa poszukiwanie chętnego. "Miliony stracą środki do życia"

Źródło:
Reuters, PAP

Sieć sklepów z kosmetykami The Body Shop kończy działalność na polskim rynku - poinformowała firma w komunikacie. Do wycofania się z Polski ma dojść jeszcze w lutym tego roku.

Sieć wycofuje się z Polski. Jest data

Sieć wycofuje się z Polski. Jest data

Źródło:
tvn24.pl

Minister finansów będzie miał nowe grono doradców. W poniedziałek opublikowano ustawę o Radzie Fiskalnej. Nowe ciało będzie się składało z siedmiu ekspertów, zgłaszanych między innymi przez prezydenta, prezesa NIK, czy stronę samorządową. Rada Fiskalna rozpocznie swoją działalność w 2026 roku.

Nowe grono doradców ministra finansów

Nowe grono doradców ministra finansów

Źródło:
PAP

Hiszpania planuje nałożyć wysoki podatek na nieruchomości kupowane przez osoby spoza krajów Unii Europejskiej, które nie posiadają statusu rezydenta. Stawka może sięgać nawet 100 procent wartości domu lub mieszkania. Premier Pedro Sanchez przekonuje, że tylko dzięki tak radykalnym krokom będzie można rozwiązać kryzys mieszkaniowy w Hiszpanii.

Kupią mieszkanie, nawet drugie tyle oddadzą państwu. Hiszpania chce zmienić przepisy dla obcokrajowców

Kupią mieszkanie, nawet drugie tyle oddadzą państwu. Hiszpania chce zmienić przepisy dla obcokrajowców

Źródło:
BBC

Powstanie nowa fabryka podzespołów do aut elektrycznych na Węgrzech - zapowiedział minister spraw zagranicznych i handlu Peter Szijjarto. To kolejna wielka inwestycja Chin w tym kraju. Coraz bliższe relacje obu krajów spotykają się z krytyką nie tylko węgierskiej opozycji, ale także zachodnich partnerów Budapesztu – szczególnie w NATO i Unii Europejskiej, gdzie Węgry coraz częściej są określane mianem "europejskiego przyczółku Chin".

"Europejski przyczółek Chin" z kolejną wielką inwestycją. W tle obawy o rosnące uzależnienie

"Europejski przyczółek Chin" z kolejną wielką inwestycją. W tle obawy o rosnące uzależnienie

Źródło:
PAP

Polska 2050 zamierza przedstawić projekt ustawy dotyczącej między innymi kwestii podawania cen mieszkań przez deweloperów - poinformowała w poniedziałek szefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. W jej ocenie "nie ma nic bardziej oczywistego" od podawania ceny oferowanego produktu.

"Nie ma nic bardziej oczywistego". Szykuje się ważna zmiana dla kupujących

"Nie ma nic bardziej oczywistego". Szykuje się ważna zmiana dla kupujących

Źródło:
PAP

W Unii Europejskiej w 2023 roku emisje gazów cieplarnianych generowane przez działalność gospodarczą w krajach członkowskich wyniosły 3,4 miliarda ton ekwiwalentu dwutlenku węgla – poinformował w poniedziałek Eurostat. Polska wyemitowała 377,2 milionów ton, co plasuje ją na czwartym miejscu.

Polska w niechlubnej czołówce

Polska w niechlubnej czołówce

Źródło:
PAP

Zakaz emisji reklam sugerujących, że zaciągniecie kredytu poprawi sytuację finansową konsumenta - między innymi takie rozwiązanie ma znaleźć się w projekcie ustawy, nad którym pracuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Dokument ma w drugim kwartale przyjąć rząd.

Takie reklamy mają być zakazane

Takie reklamy mają być zakazane

Źródło:
PAP

Trzy tankowce z rosyjską ropą naftową utknęły u wybrzeży Chin z powodu najnowszych amerykańskich sankcji - podała w poniedziałek agencja Bloomberg. Sankcje na zbiornikowce, przewożące dwa miliony baryłek ropy, zostały nałożone w ostatni piątek.

Trzy tankowce utknęły u wybrzeży Chin

Trzy tankowce utknęły u wybrzeży Chin

Źródło:
PAP

Położony w mieście Albuquerque w Nowym Meksyku dom bohatera serialu "Breaking Bad" trafił na sprzedaż. Nowy nabywca będzie miał do dyspozycji nieruchomość o powierzchni ponad 177 metrów kwadratowych z czterema sypialniami, dwiema łazienkami i ogródkiem z basenem. Właścicielka ostrzega jednak przed pochopnym podejmowaniem decyzji.

Dom z "Breaking Bad" trafił na sprzedaż. Właścicielka ostrzega

Dom z "Breaking Bad" trafił na sprzedaż. Właścicielka ostrzega

Źródło:
PAP

Nowy rok prowokuje do zadawania pytań. Co się wydarzy? Jakie tematy zdominują dyskusje w 2025 roku? Czy szykują się jakieś znaczące zmiany? Większość ekspertów jest pewna jednego. To będzie rok sztucznej inteligencji. Ale nie tylko. O trendach na najbliższe miesiące rozmawiamy z Moniką Borycką z TrendRadar oraz Mają Musznicką-Janiec z Trendify.lab.

"Fałsz jest nową prawdą". Bańki, mikrotrendy i pianka w kolorze czekolady

"Fałsz jest nową prawdą". Bańki, mikrotrendy i pianka w kolorze czekolady

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny