Ogólnopolska kontrola jakości przetworów grzybowych wykazała nieprawidłowości w 35 z 89 badanych podmiotów - informuje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Produkty były kwestionowane, gdyż m.in. zawierały grzyby zaczerwione, zapleśniałe, a w opakowaniach znaleziono żywe lub martwe insekty.
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych skontrolowała jakość grzybów leśnych, marynowanych, suszonych i solonych. Inspektorzy przeprowadzili tę ogólnopolską kontrolę w sklepach i u producentów w ostatnim kwartale 2023 roku.
Skontrolowano łącznie 89 podmiotów, z czego w 35 (39,3 proc.) stwierdzono nieprawidłowości. Badanie objęło cechy organoleptyczne, fizykochemiczne, a także znakowanie produktów.
Liczne nieprawidłowości w przetworach grzybowych
Kontrola przetworów pod kątem cech organoleptycznych objęła 62 partie, z czego w 23 z nich stwierdzono nieprawidłowości. Pod względem cech fizykochemicznych sprawdzono natomiast 113 partii, z czego zakwestionowano 55 (48,7 proc.).
"Badania laboratoryjne wykazały między innymi wyższą niż dopuszczalna przepisami zawartość grzybów zaczerwionych (wartość dozwolona: do 5 proc. masy grzybów), obecność grzybów zapleśniałych i takich o miękkiej, rozpadającej się konsystencji, żywych i martwych szkodników w opakowaniu oraz obecność innego gatunku grzybów niż zadeklarowano w oznakowaniu" - przekazała IJHARS.
Inspektorzy sprawdzili także znakowanie przetworów grzybowych. W 45 z 203 zbadanych partii wykazano nieprawidłowości, takie jak brak deklarowanego grzyba w opakowaniu, brak podania roku zbioru czy informacji o suszeniu i pasteryzowaniu.
Mandaty i kary pieniężne za nieprawidłowości
W wyniku stwierdzonych nieprawidłowości inspektorzy wydali 34 decyzje administracyjne nakładające kary pieniężne, 7 decyzji zakazujących wprowadzania do obrotu towarów, a także 10 mandatów karnych i 49 zaleceń pokontrolnych.
Zgodnie z przepisani na opakowaniu przetworów grzybowych powinny znaleźć się m.in. informacje o procesach technologicznych zastosowanych w produkcji, przykładowo informacja o suszeniu grzybów lub pasteryzacji, jakiej poddano wyrób oraz numer uprawnień klasyfikatora/grzyboznawcy. Dodatkowo, jeśli grzyby sprzedawane są w zalewie (np. grzyby marynowane), wtedy producent jest zobowiązany do precyzyjnego wskazania, czy wartość odżywcza odnosi się do całego wyrobu, czy do grzybów bez zalewy - przypomina inspekcja.
Jak przekazała IJHARS, liczba sankcji może ulec zmianie ze względu na trwające postępowania administracyjne oraz procesy odwoławcze.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock