Indie hamują stopami

Najnowsze

Aktualizacja:

Indyjska gospodarka zwalnia. W ubiegłym kwartale wzrost gospodarczy tego kraju był najwolniejszy od pięciu kwartałów. Od stycznia do marca PKB poszedł w górę o 7,8 proc., czyli o pół punktu procentowego mniej niż w trzech ostatnich miesiącach 2010 roku.

- To ważne dane, ponieważ to pierwszy kwartał ze wzrostem poniżej 8 proc. od czasu kryzysu - ocenia Sonal Verma z banku Nomura.

Według ekonomistów dane pokazują, że konsumpcję i inwestycje w Indiach hamują podwyżki stóp procentowych. Przy ich pomocy indyjski bank centralny próbuje walczyć z galopującą inflacją.

Seria podwyżek

Od marca ubiegłego roku władze monetarne podniosły stopy łącznie o 250 punktów bazowych. Ostatnia podwyżka o pół punktu procentowego miała miejsce w maju.

Ekonomiści spodziewają się kolejnego zacieśnienia polityki monetarnej już w czerwcu. Prognozują także, że niższy wzrost gospodarczy utrzyma się przez dłuższy czas.

- Myśle, że to zwolnienie tempa potrwa przez kwartał, czy dwa, ponieważ to jeszcze nie koniec podwyżek stóp procentowych - mówi Shubhada Rao z YES Bank.

Źródło: TVN CNBC, BBC