Zaskoczenie na rynku. "Polacy szykują się na trudniejsze czasy"

Źródło:
tvn24.pl
Sprzedaż detaliczna we wrześniu 2024. Niespodziewany spadek
Sprzedaż detaliczna we wrześniu 2024. Niespodziewany spadekTVN24
wideo 2/3
Sprzedaż detaliczna we wrześniu 2024. Niespodziewany spadekTVN24

Słabe dane ze sklepów wyraźnie zaskoczyły ekonomistów. - To ogromna negatywna niespodzianka - przyznaje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. Mariusz Zielonka z Lewiatana zauważa, że w tym roku motorem napędowym naszej gospodarki miała być właśnie konsumpcja. - Jeśli spadek utrzyma się do końca roku, to wpłynie to negatywnie na nasze PKB – komentuje.

- Dane dotyczące dynamiki sprzedaży detalicznej we wrześniu, wskazujące na jej spadek w cenach stałych o 3 procent rok do roku, są ogromną negatywną niespodzianką - przyznaje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Chodzi o odczyt sprzedaży detalicznej w cenach stałych we wrześniu 2024, przekazany we wtorek przez GUS. Wynika z niego spadek w ujęciu rocznym o 3 procent.

- Jeśli chodzi o odległość odczytu danych od oczekiwań ekonomistów, to jest ona rekordowo odległa – zauważa Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP, nawiązując do prognoz wzrostowych sięgających nawet 3,4 procent w skali roku.

Mariusz Zielonka, główny ekonomista Konfederacji Lewiatan, przyznaje, że dane "rzeczywiście nie wyglądają dobrze". - Jednak trzeba również wziąć pod uwagę dane za dziewięć miesięcy roku. Wtedy mamy wynik na plusie, czyli wzrost o 2,3 proc., co tym samym pokazuje, że sprzedaż detaliczna jednak rośnie. Choć nie tak bardzo, jak tego oczekujemy – zauważa.

Jednocześnie, jak dodaje, w tym roku motorem napędowym naszej gospodarki miała być właśnie konsumpcja. – Jeśli spadek utrzyma się do końca roku, to wpłynie to negatywnie na nasze PKB – podkreśla Zielonka. 

Kwestia powodzi?

Główny ekonomista Lewiatana zwraca uwagę, że spadek sprzedaży detalicznej według informacji GUS dotyczy większości regionów i większości branż, "co nie sprzyja hipotezom o jednorazowych czynnikach, które miałyby spowodować to załamanie". - W szczególności o wpływie powodzi, która miała miejsce w części Polski we wrześniu, na co wielu ekonomistów wskazuje - zauważa rozmówca tvn24.pl.

Łukasz Kozłowski ocenia natomiast, że powódź mogła mieć znaczenie, jednak "trudno oczekiwać, żeby przełożenie tej sytuacji na dynamikę sprzedaży w skali całego kraju było aż tak silne".

Według Kamila Sobolewskiego przyczyn słabszych wyników, jeśli chodzi o konsumpcję, można upatrywać w większej skłonności Polaków do oszczędzania. - Skoro konsumujemy mniej, to prawdopodobnie oznacza to, że wybraliśmy oszczędzanie - stwierdza rozmówca tvn24.pl. - A prawdopodobną przyczyną tej naszej zwiększonej skłonności do oszczędzania jest zapobiegliwość. Można stąd, moim zdaniem, wnioskować, że Polacy szykują się na trudniejsze czasy. Przypuszczam, że to szykowanie wynika z faktu, że inflacja nie jest opanowana i że Kowalski poczuł, że wzrost dochodów, który widzi, za sprawą równoczesnego wzrostu cen nie wiąże się ze wzrostem siły nabywczej - ocenia.

- Druga hipoteza, którą stawiam, jest taka, że w niektórych branżach widać bardzo wyraźne oznaki hamowania, dekoniunktury lub wręcz podłamania nastrojów, na przykład w branży transportowej czy budowlanej - mówi Sobolewski. - Być może pracownicy tych branż widząc, że sytuacja firm, które do tej pory bardzo zabiegały o pracownika i płaciły wysoko, pogorszyła się na tyle, że nie ma szans na premie czy bonusy, postanowili większą część obecnych, jeszcze przyzwoitych dochodów, oszczędzać - mówi Sobolewski.

- Czynnikiem ograniczającym konsumpcję może być ogólna niepewność oraz większa skłonność konsumentów do oszczędzania - przyznaje Kozłowski. Jak dodaje, głębszemu sięganiu do portfeli podczas wizyt w sklepach nie sprzyja trudniejsza sytuacja finansowa części konsumentów, wynikająca z częściowego odmrożenia cen energii od połowy bieżącego roku oraz spowalniającej dynamiki płac realnych, czyli uwzględniająca inflację. 

Ekonomiści wskazują także na ciepły wrzesień, który spowodował, że nie zaczęliśmy jeszcze wymieniać garderoby na jesienną, co wyjaśniałoby spadki w sprzedaży ubrań, obuwia i tekstyliów. – Wyjątkowo dobra pogoda mogła też ograniczyć sprzedaż farmaceutyków, bo mniej chorowaliśmy sezonowo. Wprawdzie ich sprzedaż była wyższa w skali roku, ale nie była aż tak wysoka, jak zwykle w sezonie jesienno-zimowym - mówi Mariusz Zielonka.

- Innym powodem, choć cząstkowym, może być zwiększony udział zakupu usług - dodaje. Czyli, upraszczając, że większa część naszych pieniędzy trafiła do fryzjera czy mechanika.

Chwilowe załamanie czy nowy trend?

Zdaniem Mariusza Zielonki wrześniowy wynik sprzedaży detalicznej może być jedynie wypadkiem przy pracy i kolejne miesiące nie będą już na tak poważnych minusach. - Zwłaszcza w kontekście nadchodzących Wszystkich Świętych i Bożego Narodzenia – wyjaśnia.

Także Łukasz Kozłowski zwraca uwagę, że na tym etapie nie jest jasne, czy mamy do czynienia z istotną zmianą dotychczasowego trendu, czy jedynie jednorazowym wahnięciem w danych. - Na wyciągnięcie dalej idących wniosków musimy poczekać - zauważa główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

- Zagrożenia dla wzrostu są. Ale cyklicznie jesteśmy raczej w dobrym punkcie. Takie dane potrafią odwracać się w jeden miesiąc, więc ze świadomością, że zagrożenia istnieją, ja na razie nie ogłaszałbym jakiegoś armagedonu - dodaje Kamil Sobolewski. - Analityczne podejście sugeruje, że sprzedaż detaliczna jest jednym z bardziej zmiennych wskaźników, więc na tę chwilę mamy tylko jeden silnie zaskakujący odczyt. Zatem jest wysoce prawdopodobne, że kolejny odczyt będzie w drugą stronę - mówi w rozmowie z tvn24.pl.

Jednak, jak dodaje Sobolewski, "są też takie symptomy, które sugerują, że to może mieć głębsze podłoże". Chodzi o możliwą dekoniunkturę w branży budowlanej, ale także spowolnienie w całej Unii Europejskiej, w tym u naszego głównego partnera handlowego - w Niemczech.

- Dane te powinny być dla naszego rządu swego rodzaju motywatorem, aby usuwać strukturalne bariery dla wzrostu, które jednak w gospodarce istnieją. Inaczej widmo gwałtownego pogorszenia koniunktury może się zrealizować - ocenia Sobolewski. - A kiedy ono się zrealizuje, bardzo trudno będzie tę koniunkturę na nowo ożywiać - podkreśla.

Autorka/Autor:Paulina Karpińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po stwierdzeniu na farmie niosek w Wielkopolsce ogniska grypy ptaków do wybicia przeznaczono blisko 1,4 miliona kur, co oznacza, że na rynek będzie trafiać milion jaj mniej dziennie - poinformował w piątek przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

"Z rynku nagle znika ponad milion jaj dziennie. To gigantyczna liczba"

"Z rynku nagle znika ponad milion jaj dziennie. To gigantyczna liczba"

Źródło:
PAP

Solidarność i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) pozytywnie odniosły się do propozycji ministry rodziny Agnieszki Dziemianowicz-Bąk dotyczącej ustanowienia Wigilii dniem wolnym od pracy. Przedstawiciele związków czekają jednak na szczegóły projektu i pytają, czy wolne obejmie wszystkich pracowników.

Dodatkowy dzień wolny od pracy. Związkowcy komentują

Dodatkowy dzień wolny od pracy. Związkowcy komentują

Źródło:
PAP

- Myślę, że dobrze by było, żeby już skończyć z tą huśtawką, chociaż przyjmuję z ulgą, że w ten nadchodzący weekend będę spała godzinę dłużej - powiedziała Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego i była premier, pytana o kwestię zmiany czasu.

Zmiana czasu. "Dobrze byłoby już skończyć z tą huśtawką"

Zmiana czasu. "Dobrze byłoby już skończyć z tą huśtawką"

Źródło:
tvn24.pl

Prawidłowo opisany przelew bankowy to wystarczająca informacja o wyborze zasad rozliczeń - opisuje najnowszą interpretację skarbówki piątkowa "Rzeczpospolita". Uratuje to przedsiębiorcę przed zaległością, nawet jeżeli nie złożył zawiadomienia w sprawie zmiany formy opodatkowania.

Fiskus zmienił zdanie, podatnicy odetchną. "To przełom"

Fiskus zmienił zdanie, podatnicy odetchną. "To przełom"

Źródło:
PAP

W związku z koniecznością aktualizacji prognozy dochodów budżetu państwa i zmiany poziomu maksymalnego deficytu niezbędna jest zmiana ustawy budżetowej na 2024 rok - poinformowano w piątek na stronie kancelarii premiera.

Zmiany w budżecie na ostatnią chwilę. Jest zapowiedź

Zmiany w budżecie na ostatnią chwilę. Jest zapowiedź

Źródło:
PAP

Sąd Najwyższy oddalił skargę spółki P4 na decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wobec UPC wydaną w 2019 roku - przekazał urząd w piątek. Chodzi o nałożoną wtedy na UPC karę między innymi za możliwość jednostronnego podnoszenia abonamentu przez dostawcę. Decyzja SN rozstrzyga też kwestię wypłaty klientom rekompensat.

Klienci dostaną zwrot pieniędzy. Decyzja sądu

Klienci dostaną zwrot pieniędzy. Decyzja sądu

Źródło:
PAP

Zwolnieniami grupowymi w PKP Cargotabor, spółce zależnej PKP Cargo, zostanie objętych nie więcej niż 520 pracowników - poinformowało PKP Cargo w piątkowym raporcie giełdowym.

Pracę straci nawet pół tysiąca osób. Zwolnienia grupowe

Pracę straci nawet pół tysiąca osób. Zwolnienia grupowe

Źródło:
PAP

Niewykluczone, że już tegoroczna Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Złożenie projektu ustawy w tej sprawie zapowiedziała w piątek rano ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz–Bąk.

Nowy dzień wolny od pracy. "Kładziemy projekt na stole"

Nowy dzień wolny od pracy. "Kładziemy projekt na stole"

Źródło:
PAP

Polska Fundacja Narodowa skierowała do sądu pozew przeciwko fundacji założonej przez Michała Wiśniewskiego, lidera zespołu Ich Troje. Chce zwrotu dotacji w wysokości 100 tysięcy złotych.

Polska Fundacja Narodowa żąda 100 tysięcy złotych od fundacji Michała Wiśniewskiego

Polska Fundacja Narodowa żąda 100 tysięcy złotych od fundacji Michała Wiśniewskiego

Źródło:
PAP

Izba skierowała do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na kierowaniu gróźb agresji fizycznej, utraty zdrowia i życia wobec pracowników NIK zajmujących się Funduszem Sprawiedliwości – poinformowała w piątek Najwyższa Izba Kontroli.

"Groźby agresji fizycznej oraz utraty zdrowia i życia". NIK kieruje sprawę do prokuratury

"Groźby agresji fizycznej oraz utraty zdrowia i życia". NIK kieruje sprawę do prokuratury

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W trosce o państwa zaufanie do standardów jakości i bezpieczeństwa produktów informujemy o wycofaniu z rynku produktu "Gelatelli, Lody Mochi Coconut, 180 gramów" - przekazał w komunikacie Lidl.

Lidl wycofuje produkt. Apel do klientów

Lidl wycofuje produkt. Apel do klientów

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Millennium Bank, Alior Bank i Citi Handlowy - między innymi klientów tych instytucji finansowych czekają utrudnienia w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się kłopoty z aplikacją czy płatnościami.

Utrudnienia dla klientów. "Nie zalogujesz się na konto"

Utrudnienia dla klientów. "Nie zalogujesz się na konto"

Źródło:
tvn24.pl

Wraz z początkiem listopada sieć płatnych odcinków dróg w Polsce zostanie rozszerzona o nowe odcinki - przypomniał w piątkowym komunikacie resort finansów. Nowe przepisy będą dotyczyć pojazdów o masie przekraczającej 3,5 ton oraz autobusów.

Nowe odcinki płatnych dróg. "Kierowcy dowiedzą się ze znaków"

Nowe odcinki płatnych dróg. "Kierowcy dowiedzą się ze znaków"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Resort klimatu i środowiska pracuje nad zapewnieniem dalszego finansowania dla programu Czyste Powietrze. Potencjalnych źródeł jest przynajmniej kilka - powiedziała ministra Paulina Hennig-Kloska. Stałe finansowanie Czystego Powietrza z unijnego systemu handlu emisjami byłoby - według Hennig-Kloski - dobrym pomysłem.

Wielki program "jedzie na oparach". Ministra komentuje

Wielki program "jedzie na oparach". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi zmianami. Gwiazdą sesji, po lepszych od oczekiwań wynikach kwartalnych i optymistycznych prognozach na 2025 rok, była Tesla, która zanotowała najlepszy dzień na giełdzie od dekady. Wzrost akcji spółki znacząco zwiększył szacunkową wartość majątku Elona Muska.

Elon Musk wzbogacił się o 33 miliardy dolarów jednego dnia

Elon Musk wzbogacił się o 33 miliardy dolarów jednego dnia

Źródło:
PAP

Władze Wenecji w przyszłym roku będą nadal pobierać opłaty od tak zwanych jednodniowych turystów. W dodatku znacząco zwiększą liczbę dni, w których trzeba będzie płacić za wjazd do miasta. Pilotażowy program okazał się "spektakularnym sukcesem".

Zaostrzają działania wobec jednodniowych turystów. I mówią o "spektakularnym sukcesie"

Zaostrzają działania wobec jednodniowych turystów. I mówią o "spektakularnym sukcesie"

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Przychody z tytułu zbycia środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Projekt ustawy zaakceptował Stały Komitet Rady Ministrów - poinformował w czwartek szef komitetu Maciej Berek. Dodał, że projekt wkrótce trafi na posiedzenie rządu.

Decyzja w sprawie zmian w składce zdrowotnej. "Dalece mniej niż zadeklarowane"

Decyzja w sprawie zmian w składce zdrowotnej. "Dalece mniej niż zadeklarowane"

Źródło:
PAP

Rosyjska część biznesu Auchan została wystawiona na sprzedaż - powiadomił portal dziennika "Le Figaro". Dziennikarze zauważają, że minęło ponad dwa i pół roku, odkąd Auchan utrzymywał się w Rosji mimo trwającej wojny w Ukrainie. "Teraz się poddał" - piszą.

Media: handlowy gigant wycofuje się z Rosji

Media: handlowy gigant wycofuje się z Rosji

Źródło:
PAP

Tauron Dystrybucja sprawdził ponad 1400 mikroinstalacji fotowoltaicznych, a także magazynów energii podłączonych do swojej sieci. W trakcie inspekcji stwierdzono wiele nieprawidłowości - wynika z komunikatu opublikowanego przez spółkę.

Drony i wizyty kontrolerów. Fotowoltaika na celowniku

Drony i wizyty kontrolerów. Fotowoltaika na celowniku

Źródło:
PAP

Luka we wpływach budżetowych z tytułu podatku od dochodów osób prawnych liczona jest w dziesiątkach miliardów złotych i stanowi istotny problem gospodarczy - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli (NIK). Kontrolerzy Izby mają poważne zastrzeżenia co do nadzoru Krajowej Administracji Skarbowej nad rozliczeniami CIT w podległych jej urzędach, a także do Ministerstwa Finansów.

Podatek "przecieka przez palce". NIK alarmuje

Podatek "przecieka przez palce". NIK alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

Sprzedaż mieszkań na rynku deweloperskim w październiku wzrośnie do 4 tysięcy z około 3,5 tysiąca we wrześniu - przewiduje dyrektor badań Otodom Analytics Katarzyna Kuniewicz. Jej zdaniem pod koniec roku klienci mogą liczyć na atrakcyjne bonusy i rabaty. Eksperci wskazują też, że obecnie w dużych miastach kupujący mają największy wybór mieszkań od 2014 roku.

Sprzedaż mieszkań może przyspieszyć

Sprzedaż mieszkań może przyspieszyć

Źródło:
PAP

Protestujący pracownicy Boeinga nie zgodzili się na zaproponowaną przez zarząd podwyżkę w wysokości 35 procent - podaje agencja AFP. Oznacza to, że ich strajk, prowadzony od półtora miesiąca, będzie kontynuowany. Związkowcy chcą wyższego wzrostu płac, który zrekompensowałby inflację z ostatnich lat.

Nie zgodzili się na podwyżkę. Strajk 33 tysięcy pracowników

Nie zgodzili się na podwyżkę. Strajk 33 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP

Irlandzki komisarz do spraw ochrony danych poinformował w czwartek, że nałożył karę w wysokości 310 milionów euro na LinkedIn. Serwis społecznościowy, należący do Microsoftu, ma zapłacić za swoje praktyki reklamowe i przetwarzanie danych osobowych.

Duża kara dla znanego serwisu społecznościowego

Duża kara dla znanego serwisu społecznościowego

Źródło:
Reuters