Czy Polsce grozi blackout? "Nasza sytuacja jest bardzo zła"

Źródło:
TVN24
Sytuacja polskiego systemu energetycznego
Sytuacja polskiego systemu energetycznego
wideo 2/5
Sytuacja polskiego systemu energetycznego

Są takie europejskie analizy tak zwanej adekwatności systemu, które pokazują, że sytuacja w Polsce zaczyna być trudna - powiedziała w programie "#Bez Kitu" doktor Joanna Pandera z Forum Energii. W kontekście wielkiej awarii prądu w Hiszpanii i Portugalii, była pytana o to, w jakiej sytuacji jest polska energetyka.

Kontynentalna Hiszpania i część Portugalii zostały dotknięte w poniedziałek dużą awarią prądu. W Madrycie i Lizbonie nie działały m.in. sygnalizacja świetlna i metro, w obu krajach stanęły też koleje. Były utrudnienia na lotniskach. W Portugalii brak prądu zakłócił funkcjonowanie części szpitali. Awarię naprawiono stosunkowo szybko, bo prąd udało się przywrócić wszędzie następnego dnia, po kilkunastu godzinach. Zdarzenie to wywołało jednak w całej Europie serię pytań o to, czy i jak poszczególne państwa są przygotowane na tzw. blackout. Jak wygląda sytuacja w Polsce?

- Uważam, że nasz system jest pod wielką presją. Są takie europejskie analizy, tak zwanej adekwatności systemu, które pokazują, że sytuacja w Polsce zaczyna być trudna. Ona nie jest trudna w perspektywie roku, dwóch, trzech, bo tu tak naprawdę jakby konstruując systemy wsparcia, robiąc takie drobne naprawy systemu, którą robi operator, można bilansować dostawy. Ale naszym problemem jest to, że my musimy wymienić bardzo dużo elektrowni węglowych i to właśnie wymienić, a nie wyłączyć, bo często się rozmawia tylko o wyłączeniu, a za mało się mówi o tym, co my włączymy - powiedziała w programie "#Bez Kitu" dr Joanna Pandera z Forum Energii.

Ekspertka wskazała, że "tutaj potrzebne są jednostki zarówno odnawialne: wiatr, słońce, ale są też potrzebne jednostki, które będą na wezwanie systemu elastycznie pracowały i bilansowały system".

Blackout w Hiszpanii.TIAGO PETINGA/EPA/PAP

"Nasza sytuacja jest bardzo zła"

Jakub Wiech, redaktor naczelny portalu Energetyka24.com odniósł się do wezwania prezydenta Dudy, który chce zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego i omówienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

- To jest bardzo słuszny ruch i cieszę się, że po blackoucie w Hiszpanii to nastąpiło, ale gdzie był pan prezydent Duda, kiedy w roku 2020 wypadło nam 4 gigawaty z systemu wskutek awarii w elektrowni Bełchatów, Łagisza, Dolna Odra i chyba Kozienice i Jaworzno? - zapytał Wiech. - Gdzie był pan prezydent Duda, kiedy w roku 2021 z systemu wypadła nam cała elektrownia Bełchatów przez awarię w jednej stacji rozdzielczej? Gdzie był pan prezydent Duda, kiedy w roku 2021 w grudniu prawie nie byliśmy w stanie skompletować rezerwy do systemu? - dodał.

Wiech wskazał, że "musieliśmy prosić operatorów innych systemów, żeby przyjść nam z pomocą mocową, bo nam po prostu brakowało elektrowni".

- W ubiegłym roku mieliśmy 600 megawatów mocy w rezerwie ze względu na tragiczną już sytuację systemu elektroenergetycznego. Gdyby we wszystkich tych sytuacjach nastąpiła na przykład jeszcze taka dodatkowa presja w postaci awarii w dużej jednostce wytwórczej, to być może mielibyśmy blackout w Polsce - zauważył.

Ekspert wskazał, że "nasza sytuacja jest bardzo zła, jeżeli chodzi o elektroenergetykę. I ona powinna być tematem numer jeden wszystkich kampanii".

- Ja cieszę się, że ona się pojawia, tylko pojawia się w sposób dezinformujący. Bo na przykład pojawia się w sposób taki, że odrzucimy Zielony Ład albo zawiesimy ETS. Nikt nie mówi o realnych działaniach w energetyce, które trzeba podjąć - ocenił.

Rosja kontra Europa

Dr Joanna Pandera stwierdziła, że "poza Europą jest duże zainteresowanie tym, żeby nam się ta transformacja, modernizacja systemu nie udawała". I wskazała, że jest tak z kilku powodów.

- My rocznie jako Unia Europejska wydajemy 400 miliardów euro na import paliw kopalnych. To jest potężny rynek i po prostu Rosja tylko czeka w tej chwili z tym, żeby móc znowu sprzedawać do Unii Europejskiej węgiel, gaz. I ta presja, i jakby ta niechęć do transformacji energetycznej, do odnawialnych źródeł energii jest zrozumiała, bo ktoś traci - wyjaśniła dr Pandera.

Planeta nie płonie, ale...

Radomir Wit zauważył w rozmowie, że "niektórzy kandydujący i ubiegający się o miejsce w Pałacu Prezydenckim na przykład nie widzą, żeby planeta dzisiaj płynęła". Powiedział tak Karol Nawrocki mówiąc, że jest "zdecydowanym przeciwnikiem Zielonego Ładu".

- Ja nie przepadam za stwierdzeniem, że planeta płonie. W sensie ono jest obrazowe, ono oddaje naturę tego zjawiska, ale może być nieczytelne. Ja wolę mówić to na bardziej takich konkretnych rzeczach, typu globalne ocieplenie sprawi, że będziemy płacić znacznie więcej za żywność, bo ono uderzy w pierwszej kolejności w łańcuchy dostaw żywności. Globalne ocieplenie sprawi, że będziemy zmuszeni stawić czoła wielomilionowym migracjom klimatycznym, które mogą się zacząć w ciągu już najbliższych kilku, kilkunastu lat - powiedział Wiech.

Redaktor naczelny Energetyka24.com zauważył, że tak naprawdę te migracje już trwają i "to będą ogromne masy ludzi, którzy będą chcieli dostać się do Europy".

- Więc mając w pamięci kryzys migracyjny z lat 2015-16, pamiętajmy, że go wywołało napłynięcie do Europy dwóch milionów ludzi. Co będzie, kiedy napłynie 20 milionów? A to są takie skale. Ja też uważam, że za mało mówimy w kontekście transformacji energetycznej i polityki klimatycznej o możliwych korzyściach - wskazał dziennikarz.

Dr Pandera oceniła, że "jeżeli kogoś nie interesuje ochrona środowiska albo nie interesuje jakiś aspekt, to trudno go zmuszać do tego, żeby się zainteresował".

- Oczywiście jak jest politykiem i podejmuje decyzje, to źle, że wypiera, tak jakby nagle przestał się zajmować służbą zdrowia albo transportem w kraju. To bardzo źle i to źle świadczy. Ale też jeżeli kogoś to nie przekonuje, to niech spojrzy na aspekt bezpieczeństwa energetycznego, ale w takim wymiarze zmniejszenia naszej zależności od zewnętrznych dostawców - wskazała.

Ekspertka wskazała, że "dalej wisimy tak naprawdę na imporcie paliw z zewnątrz. Traderzy też bardzo lubią manipulować cenami. Geopolityka wpływa na te ceny, które nagle powodują, że gwałtownie rośnie cena gazu, węgla, ropy. I my nic nie możemy z tym zrobić, bo my tego potrzebujemy paliwa dla naszej gospodarki".

- Jeżeli ten aspekt elektryfikacji, transformacji, zmniejszenia udziału, bo ja nie mówię, że odejścia w ciągu pięciu lat, ale zmniejszenia tej zależności kogoś nie przekonuje, to znaczy, że może nie powinien się zajmować polityką - podsumowała.

Autorka/Autor:jw/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: CARLOS DE SAA/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości

Załamana właścicielka sklepu, która wyprzedaje asortyment, staruszek-artysta, który ręcznie maluje szkło, ale martwi się, bo nikt nie wie o jego pasji, jubilerka przegrywająca walkę z wielkimi korporacjami - to bohaterowie popularnych wpisów w mediach społecznościowych. Za łzawymi historiami kryją się jednak oszuści. Wzbudzając współczucie próbują zachęcić do zakupu produktów, które jednak nie mają nic wspólnego z małymi, rodzinnymi firmami i rzemiosłem.

"Z wielkim smutkiem muszę ogłosić". Jak nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują nasze współczucie

"Z wielkim smutkiem muszę ogłosić". Jak nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują nasze współczucie

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump wykazał ponad 600 milionów dolarów dochodu z kryptowalut, pól golfowych, licencji oraz innych źródeł - wynika z oświadczenia majątkowego prezydenta USA. Według obliczeń Reutersa, prezydent zgłosił aktywa o wartości co najmniej 1,6 miliarda dolarów.

Fortuna z krypto i golfa, miliony zbite na Biblii. Trump pokazuje majątek

Fortuna z krypto i golfa, miliony zbite na Biblii. Trump pokazuje majątek

Źródło:
Reuters

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się wyraźnymi spadkami głównych indeksów, będącymi reakcją na eskalację napięć i wzajemne ataki rakietowe między Izraelem a Iranem. Zaostrzenie sytuacji na Bliskim Wschodzie przyczyniło się również do gwałtownego wzrostu cen ropy naftowej.

Bliski Wschód w ogniu, rynki reagują. Wyraźne spadki

Bliski Wschód w ogniu, rynki reagują. Wyraźne spadki

Źródło:
PAP

Wyniki postępowania przetargowego na zakup samolotów dla LOT-u zostaną ogłoszone w poniedziałek - powiedział na antenie TVN24 w programie "#BezKitu" Dariusz Klimczak, minister infrastruktury. Szef MI odniósł się także do zapowiedzianych zwolnień grupowych w PKP Cargo.

"Ogłosimy to w poniedziałek". Minister o ważnym kontrakcie

"Ogłosimy to w poniedziałek". Minister o ważnym kontrakcie

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie ujawnienia przez jednego z członków Rady Polityki Pieniężnej informacji niejawnej o klauzuli "tajne" dotyczącej przebiegu niejawnej części posiedzenia RPP - przekazała Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Śledczy w asyście policji weszli w czwartek do siedziby Narodowego Banku Polskiego.

Prokuratura zabrała głos w sprawie wejścia do siedziby NBP

Prokuratura zabrała głos w sprawie wejścia do siedziby NBP

Źródło:
PAP

Jest zgoda na przedłużenie Krajowego Planu Odbudowy do końca 2026 roku - przekazała w piątek w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. "Już wydawało się, że jest to niemożliwe, a jednak udało się!" - napisała.

Jest zgoda Brukseli w sprawie polskiego KPO

Jest zgoda Brukseli w sprawie polskiego KPO

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na jedno gospodarstwo domowe przypada tylko jedna opłata abonamentowa. Niezależnie od liczby odbiorników i samochodów użytkowanych w gospodarstwie - informuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT). Wyjątek dotyczy przedsiębiorców.

Abonament za radio w samochodzie. KRRiT wyjaśnia

Abonament za radio w samochodzie. KRRiT wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 170 milionów złotych. W Polsce odnotowano jedną wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 13 czerwca 2025 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Aktywów Państwowych pracuje nad zmianami w Prawie pocztowym, które mają odciążyć operatorów pocztowych. Planowana nowelizacja przewiduje między innymi skrócenie okresu przechowywania niedoręczonych przesyłek.

Będą zmiany w sprawie niedoręczonych przesyłek

Będą zmiany w sprawie niedoręczonych przesyłek

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Alior Bank, Credit Agricole i Bank Pocztowy - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w najbliższym czasie. Chodzi o zaplanowane prace serwisowe.

Utrudnienia dla klientów czołowych banków. "Miej przy sobie gotówkę"

Utrudnienia dla klientów czołowych banków. "Miej przy sobie gotówkę"

Źródło:
tvn24.pl

W przyszłym tygodniu polscy kierowcy mogą zapłacić więcej na stacjach paliw - prognozują analitycy Refleksu. Powodem jest eskalacja konfliktu na linii Izrael-Iran. Podwyżki mogą sięgnąć kilkunastu groszy na litrze w zależności od odpowiedzi Iranu na izraelski atak.

Szykują się podwyżki dla kierowców

Szykują się podwyżki dla kierowców

Źródło:
PAP

Wiceminister finansów Paweł Karbownik złożył rezygnację – dowiedziała się PAP w Ministerstwie Finansów.

Wiceminister finansów złożył rezygnację

Wiceminister finansów złożył rezygnację

Źródło:
PAP

Kraków uplasował się na drugim miejscu zestawienia najlepszych miast dla kobiet podróżujących bez towarzystwa. Dawna stolica Polski wysoką pozycję zawdzięcza między innymi niskiemu wskaźnikowi przestępczości. Prezentujemy pierwszą dziesiątkę.

Najlepsze dla kobiet, które podróżują same. Polskie miasto na podium

Najlepsze dla kobiet, które podróżują same. Polskie miasto na podium

Źródło:
InsureMyTrip, krakow.pl

Inwestorzy z Wall Street coraz chętniej lokują kapitał w metalach szlachetnych. W ten sposób reagują na niepewność związaną z wojną handlową i cłami Donalda Trumpa - opisuje nowy trend portal stacji CNN.

Nowy trend. "Dziwne transakcje na Wall Street"

Nowy trend. "Dziwne transakcje na Wall Street"

Źródło:
CNN

Linie lotnicze przestały latać w przestrzeni powietrznej nad Izraelem, Iranem, Irakiem i Jordanią po izraelskim ataku na Iran - wynika z danych Flightradar24. Na wizualizacji widać, jak pustoszeje niebo nad tymi krajami, a loty pasażerskie omijają niebezpieczną strefę na Bliskim Wschodzie.

Tak samoloty znikały znad Bliskiego Wschodu

Tak samoloty znikały znad Bliskiego Wschodu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Polskie Linie Lotnicze LOT nie wykorzystują irańskiej przestrzeni powietrznej podczas lotów tranzytowych do Azji - przekazał rzecznik przewoźnika Krzysztof Moczulski. Podkreślił, że połączenia do Indii, a także pozostałych krajów azjatyckich są realizowane zgodnie z rozkładem.

Co z lotami do Azji? Komunikat polskiego przewoźnika

Co z lotami do Azji? Komunikat polskiego przewoźnika

Źródło:
PAP

Giełdy na świecie są na minusie, a ceny ropy na plusie po izraelskim ataku na Iran - podał Reuters. Agencja podkreśliła, że wśród inwestorów widać pęd do bezpiecznych przystani, takich jak złoto, dolar i frank szwajcarski.

Inwestorzy ruszyli do bezpiecznych przystani

Inwestorzy ruszyli do bezpiecznych przystani

Źródło:
Reuters

Ceny w maju 2025 roku wzrosły o 4 procent rok do roku - wynika z danych o inflacji podanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,2 procent.

Inflacja. Nowe dane

Inflacja. Nowe dane

Źródło:
tvn24.pl

- 600 milionów złotych zostało zainwestowane w tym roku w społeczne budownictwo. Najmniej od wielu lat. Żeby zwiększyć tę pulę, potrzebny jest podpis ministra rozwoju i tego podpisu od tygodni nie ma - powiedziała w "Jeden na jeden" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Mówiła także o eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, jego wpływie na wzrost cen ropy i korzyściach dla Rosji i Władimira Putina.

Ministra: tego podpisu od tygodni nie ma

Ministra: tego podpisu od tygodni nie ma

Źródło:
TVN24

W czwartkowym losowaniu Lotto nie padła szóstka. Oznacza to, że kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 12 czerwca 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Rząd podał propozycje minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz najniższej stawki godzinowej. Płaca minimalna w 2026 roku ma wynieść 4806 złotych brutto, a stawka - 31,40 złotego. Rada Ministrów na dodatkowym posiedzeniu zajmowała się też wskaźnikami makroekonomicznymi będącymi podstawą budżetu na przyszły rok.

Płaca minimalna. Jest decyzja rządu

Płaca minimalna. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rząd proponuje podwyżkę emerytur w 2026 roku o co najmniej 4,9 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów. Waloryzacja świadczeń będzie miała miejsce w marcu przyszłego roku.

Waloryzacja emerytur 2026. O tyle mają wzrosnąć świadczenia

Waloryzacja emerytur 2026. O tyle mają wzrosnąć świadczenia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ryanair wprowadził karę w wysokości co najmniej 500 euro dla pasażerów zakłócających porządek, których zachowanie skutkuje usunięciem ich z pokładu samolotu - podała AFP. - Zakłócanie porządku w tak ograniczonej i wspólnej przestrzeni jest niedopuszczalne - skomentował rzecznik tej irlandzkiej linii lotniczej.

Popularny przewoźnik wprowadza nową karę

Popularny przewoźnik wprowadza nową karę

Źródło:
PAP

Rząd prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2026 roku wyniesie 3,5 procent, a średnioroczna inflacja znajdzie się na poziomie 3 procent - wynika z założeń do projektu budżetu państwa na 2026 rok, przyjętych w czwartek przez Radę Ministrów.

PKB, inflacja, pensje. Rząd przyjął założenia do budżetu na 2026 rok

PKB, inflacja, pensje. Rząd przyjął założenia do budżetu na 2026 rok

Źródło:
PAP

Rząd Tanzanii zapowiedział wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia dla zagranicznych gości, w tym turystów. Ma ono kosztować 44 dolary. Przewidziano jednak wyjątki.

Turystyczny raj wprowadza obowiązkowe ubezpieczenie dla zagranicznych gości

Turystyczny raj wprowadza obowiązkowe ubezpieczenie dla zagranicznych gości

Źródło:
PAP

Tegoroczna wiosna przyniosła wiele wyzwań dla polskich sadowników. Kapryśna pogoda znacząco wpłynęła na zbiory i jakość owoców. - Ceny dla konsumentów na pewno będą wyższe - mówią przedstawiciele branży.

Pogoda uderza w zbiory. "Ceny na pewno będą wyższe"

Pogoda uderza w zbiory. "Ceny na pewno będą wyższe"

Źródło:
TVN24+