Najnowsze

Coraz więcej nielegalnych imigrantów chce dostać się do UE

Najnowsze

European ComissionJedną z przyczyn nasilenia napływu imigrantów jest pogarszająca się sytuacja w Libii

Blisko 42 tysiące nielegalnych imigrantów przechwycono na granicach Unii Europejskiej w pierwszych czterech miesiącach tego roku; to trzy razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku - poinformowała w środę w Brukseli unijna agencja ochrony granic Frontex.

Dyrektor agencji Gil Arias-Fernandez ocenił, że liczba nielegalnych imigrantów zatrzymanych na granicach Unii wzrosła "drastycznie". - Liczymy się z tym, że latem liczby te będą bardzo wysokie - powiedział.

Kilka przyczyn

Jedną z przyczyn nasilenia napływu imigrantów jest pogarszająca się sytuacja w Libii. Coraz więcej mieszkańców tego kraju czeka na okazję, by go opuścić, a ich celem jest UE - powiedział Arias-Fernandez.

Zazwyczaj w ciepłych miesiącach wiosny i lata rośnie fala nielegalnych imigrantów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, którzy decydują się na przeprawę przez Morze Śródziemne do krajów Unii Europejskiej. Najwięcej z nich zmierza do wybrzeży Włoch i Malty. Od stycznia do kwietnia tego roku na tym szlaku zatrzymano około 25 tysięcy nielegalnych imigrantów. Czasem takie przeprawy przez Morze Śródziemne kończą się tragicznie. W poniedziałek niedaleko włoskiej wyspy Lampedusa zatonęła łódź z nielegalnymi migrantami. Zginęło 17 osób.

Większość nielegalnych imigrantów, którzy dotarli do granic UE w 2013 r., to uciekinierzy z ogarniętej wojną domową Syrii oraz z krajów tzw. Rogu Afryki: Erytrei, Somalii i Etiopii.

Większe kontrole

Fala nielegalnej imigracji rośnie mimo wzmocnienia przez UE i poszczególne kraje kontroli granic. Pod koniec 2013 r. uruchomiono europejski system nadzoru granic EUROSUR, który ma poprawić wymianę informacji między odpowiednimi służbami państw UE.

Państwa graniczne, takie jak Włochy, Malta czy Hiszpania, żądają od pozostałych członków UE większej pomocy w walce z nielegalną imigracją oraz opiece nad imigrantami. Jak zapowiedział w środę rzecznik Komisji Europejskiej do spraw wewnętrznych Michele Cercone, będzie to temat spotkania ministrów spraw wewnętrznych państw UE w Luksemburgu na początku czerwca. Mają oni dyskutować o konkretnych sposobach wsparcia państw, najbardziej narażonych na problem napływu imigrantów.

- Sytuacja jest bardzo poważna i już najwyższy czas, by państwa członkowskie przekuły słowa w czyny i wdrożyły konkretne działania - powiedział Cercone.

Autor: mn//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: European Comission

Pozostałe wiadomości