Nasz chleb powszedni coraz droższy. "Ojcowiznę ciągniemy i jak tu teraz zamknąć?"

Źródło:
TVN24 Biznes
Rosnące ceny chleba
Rosnące ceny chlebaTVN24
wideo 2/6
Rosnące ceny chlebaTVN24

Ceny przyprawiają o zawrót głowy - drogo jest już od dawna, ale drożeje także chleb. Ceny będą jeszcze bardziej rosły - piekarze ostrzegają. Winne są ceny energii i rosnące płace. Materiał Łukasza Łubiana, reportera programu "Polska i Świat".

Prowadzenie piekarni, to od jakiegoś czasu wyjątkowo ciężki kawałek chleba. Rosnące koszty atakują przedsiębiorców z każdej strony.

Przede wszystkim ceny energii, bo one są dość wysokie. Myślę, że też pracownicy, w Poznaniu mamy bardzo niski poziom bezrobocia, poniżej 1 procenta, to jest też kolejny element. Ludzie zaczęli oszczędzać, ewidentnie to widać, przyglądają się każdej złotówce z dwóch stron - powiedział Jacek Polewski, piekarnia Czarny Chleb w Poznaniu.

- Co dostawa, to jest drożej - powiedział Stanisław Butka, prezes Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP. Na pytanie, czy biznes jeszcze się opłaca w takiej sytuacji odpowiada, że to, czy się opłaca to kwestia dyskusji i zwraca uwagę na inny fakt. - Jak my mamy od 46' roku otwarte, ojcowiznę ciągniemy i jak to teraz zamknąć - stwierdza Butka.

Ceny chleba rosną z miesiąca na miesiąc

Ceny chleba wystrzeliły, jak podaje portal dlahandlu.pl, w listopadzie było to średnio 7,30 zł za kilogram. Od początku grudnia ta kwota wzrosła o ponad złotówkę i dziś wynosi 8,34 zł.

- Cena chleba jest wyższa o około 20 procent rok do roku - powiedziała Edyta Kochlewska, redaktor naczelna dlahandlu.pl, i to pomimo spadających ostatnio cen mąki. - Kiedyś piekarze mówili, że te ceny są możliwe w jakiś sposób do przewidzenia, bo 40 procent ceny chleba to była mąka. Teraz niestety nie jest to tak proste, bardzo często to nie mąka, a ceny energii, ceny pracy, ceny transportu wpływają na to, ile płacimy w piekarni za chleb - podkreśla.

Energia, stawka VAT i Polski Ład

Przyszłość piekarzy i ich biznesów stoi pod znakiem zapytania. Przede wszystkim chodzi o ceny energii, te mają być zamrożone tylko do połowy 2024 roku. Co później? Niewiadomo. Receptą ma być powrót do sprzedaży energii na giełdzie towarowej, którą ponad rok temu zniosło PiS.

- Mamy nadzieję, że powrót do rynku energii, że powrót do obliga sprzedaży energii na giełdzie, spowoduje, tak jak w roku 2019, spadek cen energii przynajmniej o 50 procent - powiedział Dariusz wieczorek, Nowa Lewica. - Też wrócą do zarządzania polską energetyką fachowcy, więc oni będą realnie w stanie ocenić jak wyglądają koszty, jak mogą wyglądać przychody - dodał.

Energia, to jedno. Po drugie nowa sejmowa większość zapowiada zniesienie zerowej stawki i powrót 5-cio procentowego VAT-u na żywność, ale przedsiębiorcy w zamian mają dostać koło ratunkowe.

- Będziemy chcieli zrobić wszystko, żeby pomóc, nie chcę składać deklaracji w imieniu minisra finansów, tego już przyszłego, ale proszę mi wierzyć dzień i noc zastanawia się nad tym, myśli, jak to zrobić, by tym przedsębiorcom pomóc, żeby oni czuli od 1 stycznia, że mają prowadzić firmy na innych zasadach, a nie myśleli o tym, żeby zamknąć firmę, więc to jest nasze zadanie - powiedział Dariusz Joński, KP Koalicja Obywatelska, Inicjatywa Polska.

Wiadomo też, że od nowego roku ma nastąpić ostateczne pożegnanie ze wszystkimi zapisami Polskiego Ładu. Flagowego programu podatkowego Mateusza Morawieckiego.

- Wszystkie te regulacje, które do tej pory wprowadzał PiS, były ukierunkowane na dobicie polskiego, mikro, małego i średniego, przedsiębiorcy - powiedziała Magdalena Sroka, KP Polskie Stronnictwo Ludowe-Trzecia Droga. Na pytanie o to, czy to zmienią posłanka odpowiedziała, że "tak, to są nasze zobowiązania". - Przywrócimy odliczalną składkę zdrowotną, tego oczekują polscy przedsiębiorcy - dodała.

PiS obwinia Unię Europejską

Politycy demokratycznej większości sejmowej mówią, że Prawo i Sprawiedliwość zostawia Polakom trudny do przełknięcia chlebowy problem.

- Przez pięć lat ceny były te same, a ostatnio zmieniamy je co najmniej raz w roku, a w zeszłym zmieniliśmy je chyba nawet dwa razy. Także nie jest to coś, co mi sprawia przyjemność. Wręcz przeciwnie, za każdym razem ja się źle czuję, jak muszę zmieniać te ceny - powiedział Marek Jania, piekarnia z ulicy Długosza w Szczecinie.

- Jeżeli leczymy skutek, to wyleczmy też od razu przyczynę. Co jest przyczyną, tego, że musimy mrozić ceny energii? To, że są one za wysokie. Dlaczego są za wysokie? Dlatego, że PiS przez osiem lat blokował odnawialne źródła energii - mówił na konferencji zorganizowanej w Sejmie Marszałek Szymon Hołownia.

Prawo i Sprawiedliwość widzi to zupełnie inaczej i winą za drogą energią obarcza Unię Europejską.

Mamy w tej chwili elektrownie w większości węglowe. Polski rząd walczył o to, aby te koszty produkcji energii były możliwie jak najniższe, ale widzimy, że po stronie Unii Europejskiej dotąd nie było zrozumienia, jeśli chodzi o kwestie energetyczne - powiedział na konferencji w Sejmie Łukasz Kmita, KP Prawo i Sprawiedliwość.

Zrozumienia mają coraz mniej sami piekarze. Dla nich liczy się czas, a ten w ich przekonaniu jest marnowany przez obecny tymczasowy gabinet, bo wiadomo przecież, że z tego rządu chleba nie będzie.

- Mamy w zasadzie połowę grudnia i dalej nic nie wiemy, przyjdą święta, okres wytężonej pracy, potem kilka dni odpoczynku i witamy w styczni. I dalej nie wiemy nic. To jest właśnie najgorsze, ta niepewność - podsumował piekarz Marek Jania.

Autorka/Autor:Łukasz Łubian, JW/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Budżety czternastu instytucji państwowych zostaną obcięte - poprawka w tej sprawie do budżetu państwa na 2025 rok została przyjęta w czwartek przez Komisję Finansów Publicznych. Do formularza poprawki już w środę dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24.

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Źródło:
tvn24.pl

Google zapowiedział testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne między innymi z wyszukiwarki. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników. - Bardzo niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

Źródło:
tvn24.pl

Oskładkowanie wszystkich umów cywilnych, między innymi o dzieło, nie będzie realizowane przez rząd - donosi w czwartek portal money.pl. To jeden z kamieni milowych KPO, na który wyraził zgodę poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego. Obecny rząd Donalda Tuska ma przystąpić do negocjacji z Brukselą w tej sprawie. Bowiem wypłata kolejnych pieniędzy z KPO może zostać zagrożona.

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Źródło:
PAP, Money.pl, tvn24.pl

Departament sprawiedliwości USA złożył wniosek do sądu, w którym domaga się od Google sprzedaży przeglądarki Chrome oraz udostępnienia danych konkurencji, aby ograniczyć monopol na rynku wyszukiwarek internetowych – podał w czwartek Reuters.

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych, między innymi Kancelarii Prezydenta RP, Sądu Najwyższego, Państwowej Inspekcji Pracy czy Instytutu Pamięci Narodowej mają zostać przycięte - wynika z poprawki do projektu ustawy budżetowej na rok 2025, do której dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Najwięcej, bo prawie 70 milionów złotych straci Instytut Pamięci Narodowej.

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana w październiku 2024 roku na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 9,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku oraz wyższa o 1,9 procent w stosunku do września 2024 roku.

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Źródło:
GUS, tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

"Komediant", czyli dzieło sztuki w postaci banana przyklejonego taśmą do ściany, został sprzedany za ponad sześć milionów dolarów. Kontrowersyjne dzieło tym samym zyskuje na wartości niczym najlepsza inwestycja - odkąd pięć lat temu sprzedano je po raz pierwszy, podrożało już ponad pięćdziesięciokrotnie.

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Źródło:
CNN, PAP

"W związku z wątpliwościami UOKiK zwracamy środki, które są równowartością pobranych opłat za utrzymanie numeru w sieci" - poinformowało Orange w mediach społecznościowych. Chodzi o byłych klientów operatora. Wniosek w tej sprawie można złożyć tylko do 18 grudnia.

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
tvn24.pl

Luka płacowa pozostaje bez zmian, czyli przewaga zarobków mężczyzn nad tym, ile zarabiają kobiety - pisze w czwartek "Gazeta Wyborcza". - Tylko w 26 z 380 powiatów w Polsce to kobiety zarabiają więcej niż mężczyźni - zauważa ekspert cytowany przez dziennik.

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Takie sieci, jak Biedronka, Lidl czy Aldi, zdobyły już blisko połowę polskiego rynku spożywczego. Teraz będą zmniejszać ofertę na półkach, by zaoszczędzić. To problem dla klientów i producentów - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Źródło:
PAP

W czwartek w Sejmie zaplanowano pierwsze czytanie czterech projektów dotyczących obniżenia składki zdrowotnej. Dwa przygotował rząd, dwa kolejne to projekty poselskie: Polski 2050 i PiS. Wszystkie zakładają niższe wpływy z tytułu składki zdrowotnej do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Minister zdrowia Izabela Leszczyna podkreśla, że "ma słowo ministra finansów w sprawie rekompensaty niższych wpływów ze składki zdrowotnej".

Składka zdrowotna w Sejmie. Aż cztery projekty do rozważenia przez posłów

Składka zdrowotna w Sejmie. Aż cztery projekty do rozważenia przez posłów

Źródło:
PAP

Uważany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie Gautam Adani, prezes korporacji Adani Group, której spółki notowane są między innymi na nowojorskiej giełdzie, został oskarżony przez sąd w USA o korupcję. Zarzuca mu się proponowanie indyjskim urzędnikom łapówek na kwotę 265 milionów dolarów.

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Źródło:
PAP, BBC

Miliarder Elon Musk i były kandydat na prezydenta Vivek Ramaswamy zapowiedzieli w tekście na łamach "Wall Street Journal", że kierowany przez nich zespół DOGE zamierza przedstawić Donaldowi Trumpowi listę tysięcy bezprawnych, ich zdaniem, regulacji i zaproponować masowe zwolnienia urzędników federalnych.

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Źródło:
PAP

"Czuję się jak Bin Laden", "Toczymy wojnę z rządem" miał mówić mężczyzna z Florydy, który został w środę aresztowany przez funkcjonariuszy FBI pod zarzutem zamiaru zdetonowania bomby przed gmachem New York Stock Exchange. Miało to nastąpić na tydzień przed Świętem Dziękczynienia.

Chciał wysadzić w powietrze giełdę papierów wartościowych. Został aresztowany

Chciał wysadzić w powietrze giełdę papierów wartościowych. Został aresztowany

Źródło:
PAP

Ford przekazał w środę, że zwolni około 14 procent pracowników w Europie. Koncern tłumaczy to słabym popytem na auta elektryczne, brakiem wsparcia władz oraz rosnącą konkurencją ze strony chińskich producentów - donosi agencja Reutera. Pracę w fabrykach giganta motoryzacyjnego stracić mają cztery tysiące osób.

Fala zwolnień w branży. Decyzja giganta

Fala zwolnień w branży. Decyzja giganta

Źródło:
Reuters

Prezydent USA przegrywa z przywódcą Chin bitwę o prymat w Ameryce Łacińskiej – ocenił w środę brytyjski dziennik "Financial Times". Przez pryzmat niedawnych szczytów w Peru i Brazylii gazeta analizuje wpływy obu państw w regionie bogatym w złoża surowców mineralnych.

Biden przegrywa z Xi. "Uderzający kontrast"

Biden przegrywa z Xi. "Uderzający kontrast"

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu z obrotu łopatki do patelni sprzedawanej w sieci sklepów Tedi. "Nie należy używać produktu wskazanego w komunikacie do kontaktu z żywnością" - czytamy w komunikacie.

Sieć wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Sieć wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Od stycznia 2025 roku emeryci i renciści będą mogli składać wnioski o rentę wdowią - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Renta wdowia. ZUS o terminie składania wniosków

Renta wdowia. ZUS o terminie składania wniosków

Źródło:
PAP

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek niemieckiego funduszu Mutares w sprawie przejęcia polskiej sieci drogerii Natura - poinformował UOKiK. Strony liczą, że transakcja zakończy się jeszcze w tym roku.

Niemcy przejmują polską sieć sklepów. Brakuje jednego kroku

Niemcy przejmują polską sieć sklepów. Brakuje jednego kroku

Źródło:
tvn24.pl

Szef Głównego Urzędu Stastycznego odwołany. Jak podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, premier Donald Tusk odwołał prezesa GUS Dominika Rozkruta.

Premier odwołał szefa Głównego Urzędu Statystycznego

Premier odwołał szefa Głównego Urzędu Statystycznego

Źródło:
PAP

Ruszył nabór zgłoszeń do przyszłorocznej, czternastej już, edycji konkursu nagród Polskiej Rady Biznesu. Potrwa on do 10 stycznia 2025 roku, a zdobywców statuetek poznamy 26 maja. - My przyznajemy nagrodę nie firmom, ale ludziom - podkreśla w rozmowie z TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu.

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Źródło:
tvn24.pl