Nasz chleb powszedni coraz droższy. "Ojcowiznę ciągniemy i jak tu teraz zamknąć?"

Źródło:
TVN24 Biznes
Rosnące ceny chleba
Rosnące ceny chlebaTVN24
wideo 2/6
Rosnące ceny chlebaTVN24

Ceny przyprawiają o zawrót głowy - drogo jest już od dawna, ale drożeje także chleb. Ceny będą jeszcze bardziej rosły - piekarze ostrzegają. Winne są ceny energii i rosnące płace. Materiał Łukasza Łubiana, reportera programu "Polska i Świat".

Prowadzenie piekarni, to od jakiegoś czasu wyjątkowo ciężki kawałek chleba. Rosnące koszty atakują przedsiębiorców z każdej strony.

Przede wszystkim ceny energii, bo one są dość wysokie. Myślę, że też pracownicy, w Poznaniu mamy bardzo niski poziom bezrobocia, poniżej 1 procenta, to jest też kolejny element. Ludzie zaczęli oszczędzać, ewidentnie to widać, przyglądają się każdej złotówce z dwóch stron - powiedział Jacek Polewski, piekarnia Czarny Chleb w Poznaniu.

- Co dostawa, to jest drożej - powiedział Stanisław Butka, prezes Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP. Na pytanie, czy biznes jeszcze się opłaca w takiej sytuacji odpowiada, że to, czy się opłaca to kwestia dyskusji i zwraca uwagę na inny fakt. - Jak my mamy od 46' roku otwarte, ojcowiznę ciągniemy i jak to teraz zamknąć - stwierdza Butka.

Ceny chleba rosną z miesiąca na miesiąc

Ceny chleba wystrzeliły, jak podaje portal dlahandlu.pl, w listopadzie było to średnio 7,30 zł za kilogram. Od początku grudnia ta kwota wzrosła o ponad złotówkę i dziś wynosi 8,34 zł.

- Cena chleba jest wyższa o około 20 procent rok do roku - powiedziała Edyta Kochlewska, redaktor naczelna dlahandlu.pl, i to pomimo spadających ostatnio cen mąki. - Kiedyś piekarze mówili, że te ceny są możliwe w jakiś sposób do przewidzenia, bo 40 procent ceny chleba to była mąka. Teraz niestety nie jest to tak proste, bardzo często to nie mąka, a ceny energii, ceny pracy, ceny transportu wpływają na to, ile płacimy w piekarni za chleb - podkreśla.

Energia, stawka VAT i Polski Ład

Przyszłość piekarzy i ich biznesów stoi pod znakiem zapytania. Przede wszystkim chodzi o ceny energii, te mają być zamrożone tylko do połowy 2024 roku. Co później? Niewiadomo. Receptą ma być powrót do sprzedaży energii na giełdzie towarowej, którą ponad rok temu zniosło PiS.

- Mamy nadzieję, że powrót do rynku energii, że powrót do obliga sprzedaży energii na giełdzie, spowoduje, tak jak w roku 2019, spadek cen energii przynajmniej o 50 procent - powiedział Dariusz wieczorek, Nowa Lewica. - Też wrócą do zarządzania polską energetyką fachowcy, więc oni będą realnie w stanie ocenić jak wyglądają koszty, jak mogą wyglądać przychody - dodał.

Energia, to jedno. Po drugie nowa sejmowa większość zapowiada zniesienie zerowej stawki i powrót 5-cio procentowego VAT-u na żywność, ale przedsiębiorcy w zamian mają dostać koło ratunkowe.

- Będziemy chcieli zrobić wszystko, żeby pomóc, nie chcę składać deklaracji w imieniu minisra finansów, tego już przyszłego, ale proszę mi wierzyć dzień i noc zastanawia się nad tym, myśli, jak to zrobić, by tym przedsębiorcom pomóc, żeby oni czuli od 1 stycznia, że mają prowadzić firmy na innych zasadach, a nie myśleli o tym, żeby zamknąć firmę, więc to jest nasze zadanie - powiedział Dariusz Joński, KP Koalicja Obywatelska, Inicjatywa Polska.

Wiadomo też, że od nowego roku ma nastąpić ostateczne pożegnanie ze wszystkimi zapisami Polskiego Ładu. Flagowego programu podatkowego Mateusza Morawieckiego.

- Wszystkie te regulacje, które do tej pory wprowadzał PiS, były ukierunkowane na dobicie polskiego, mikro, małego i średniego, przedsiębiorcy - powiedziała Magdalena Sroka, KP Polskie Stronnictwo Ludowe-Trzecia Droga. Na pytanie o to, czy to zmienią posłanka odpowiedziała, że "tak, to są nasze zobowiązania". - Przywrócimy odliczalną składkę zdrowotną, tego oczekują polscy przedsiębiorcy - dodała.

PiS obwinia Unię Europejską

Politycy demokratycznej większości sejmowej mówią, że Prawo i Sprawiedliwość zostawia Polakom trudny do przełknięcia chlebowy problem.

- Przez pięć lat ceny były te same, a ostatnio zmieniamy je co najmniej raz w roku, a w zeszłym zmieniliśmy je chyba nawet dwa razy. Także nie jest to coś, co mi sprawia przyjemność. Wręcz przeciwnie, za każdym razem ja się źle czuję, jak muszę zmieniać te ceny - powiedział Marek Jania, piekarnia z ulicy Długosza w Szczecinie.

- Jeżeli leczymy skutek, to wyleczmy też od razu przyczynę. Co jest przyczyną, tego, że musimy mrozić ceny energii? To, że są one za wysokie. Dlaczego są za wysokie? Dlatego, że PiS przez osiem lat blokował odnawialne źródła energii - mówił na konferencji zorganizowanej w Sejmie Marszałek Szymon Hołownia.

Prawo i Sprawiedliwość widzi to zupełnie inaczej i winą za drogą energią obarcza Unię Europejską.

Mamy w tej chwili elektrownie w większości węglowe. Polski rząd walczył o to, aby te koszty produkcji energii były możliwie jak najniższe, ale widzimy, że po stronie Unii Europejskiej dotąd nie było zrozumienia, jeśli chodzi o kwestie energetyczne - powiedział na konferencji w Sejmie Łukasz Kmita, KP Prawo i Sprawiedliwość.

Zrozumienia mają coraz mniej sami piekarze. Dla nich liczy się czas, a ten w ich przekonaniu jest marnowany przez obecny tymczasowy gabinet, bo wiadomo przecież, że z tego rządu chleba nie będzie.

- Mamy w zasadzie połowę grudnia i dalej nic nie wiemy, przyjdą święta, okres wytężonej pracy, potem kilka dni odpoczynku i witamy w styczni. I dalej nie wiemy nic. To jest właśnie najgorsze, ta niepewność - podsumował piekarz Marek Jania.

Autorka/Autor:Łukasz Łubian, JW/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wykluczenie z rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa członków partii politycznych oraz osób pełniących funkcje publiczne w ciągu ostatnich pięciu lat zakłada projekt wniesiony do Sejmu przez Polskę 2050.

"Wykluczamy ze składu rad nadzorczych członków partii politycznych". Jest projekt

"Wykluczamy ze składu rad nadzorczych członków partii politycznych". Jest projekt

Źródło:
PAP

Przemysław Gacek z Grupy Pracuj został zwycięzcą 21. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku 2023. Gacek będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu EY World Entrepreneur Of The Year 2023 w czerwcu w Monte Carlo. Gala finałowa polskiego konkursu transmitowana była w TVN24 BiS.

Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, zwycięzcą konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, zwycięzcą konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Źródło:
tvn24.pl

W ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia tegorocznej akcji rozliczeń PIT urzędy skarbowe zwróciły podatnikom łącznie ponad 2,8 miliarda złotych tytułem nadpłaconego podatku - przekazał szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Pieniądze trafiają nawet w ciągu jednego dnia. Fiskus wyjaśnia

Pieniądze trafiają nawet w ciągu jednego dnia. Fiskus wyjaśnia

Źródło:
PAP

Będziemy starali się uratować tereny w Jaworznie dla dużej inwestycji, w nowym modelu biznesowym - powiedział w piątek szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Borys Budka, pytany o plany wobec spółki ElectroMobility Poland, pracującej nad projektem samochodu elektrycznego Izera.

"To jedno z wielu kłamstw poprzedniego premiera Mateusza Morawieckiego"

"To jedno z wielu kłamstw poprzedniego premiera Mateusza Morawieckiego"

Źródło:
PAP

Elon Musk pozwał OpenAI, w tym także prezesa spółki Sama Altmana. Najbogatszy człowiek na świecie zarzuca firmie zajmującej się rozwojem sztucznej inteligencji złamanie wcześniej obietnic.

Elon Musk pozywa OpenAI i Sama Altmana

Elon Musk pozywa OpenAI i Sama Altmana

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Na najbliższym posiedzeniu 5 marca rząd ma zająć się nowym projektem wakacji kredytowych - wynika z zapowiedzi opublikowanych na stronie kancelarii premiera. W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów nie przyjęła projektu w tej sprawie.

Rząd podejmie decyzję w sprawie wakacji kredytowych. Jest data

Rząd podejmie decyzję w sprawie wakacji kredytowych. Jest data

Źródło:
PAP

PKO Bank Polski, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, Velo Bank oraz Bank BPS - to banki, które zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W związku z tym klienci muszą przygotować się na utrudnienia. Część osób będzie miała problemy z dostępem do bankowości internetowej i aplikacji mobilnej. Oryginalny komunikat do klientów skierował ING Bank Śląski.

"Daaj mi tę noc, tęę jedną noc". Duży bank wysłał wiadomość do klientów

"Daaj mi tę noc, tęę jedną noc". Duży bank wysłał wiadomość do klientów

Źródło:
tvn24.pl

Dofinansowanie do pomp ciepła ma być przyznawane jedynie dla urządzeń z listy zielonych urządzeń i materiałów - wynika z uchwały Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w sprawie zmian w programie Czyste Powietrze.

Kłopoty z produktami z Azji. Ważna zmiana w popularnym programie

Kłopoty z produktami z Azji. Ważna zmiana w popularnym programie

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w lutym była najchętniej oglądanym kanałem w kraju, osiągając 6,96 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN oraz portal tvn24.pl. TVN24 była również najbardziej opiniotwórczym medium w styczniu według rankingu Instytutu Monitorowania Mediów.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

Koniec tymczasowych kontroli na granicy ze Słowacją. Taką decyzję podjął minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński - przekazał resort w piątkowym komunikacie. Kontrole będą trwały w sobotę do północy.

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od niedzieli

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od niedzieli

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Linia lotnicza Ryanair poinformowała w piątek, że w najbliższych tygodniach otrzyma mniej samolotów niż planowano. Irlandzki przewoźnik zapowiedział, że w związku z tym będzie musiał zredukować siatkę połączeń w okresie od lipca do września 2024 roku - czytamy w komunikacie. Zapewniono, że zmiany w rozkładzie lotów będą "niewielkie".

Popularny przewoźnik o cięciach w rozkładzie. "Jesteśmy bardzo rozczarowani"

Popularny przewoźnik o cięciach w rozkładzie. "Jesteśmy bardzo rozczarowani"

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 marca Artur Dziambor zajmuje stanowisko dyrektora departamentu marketingu i komunikacji oraz rzecznika prasowego Portu Gdańsk - poinformowali redakcję biznesową tvn24.pl przedstawiciele portu. W poprzedniej kadencji Dziambor był posłem Konfederacji, w wyborach parlamentarnych w 2023 roku startował z list Trzeciej Drogi.

Artur Dziambor ma nową pracę

Artur Dziambor ma nową pracę

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Przemysłu rozpoczyna działalność. W piątek weszło w życie rozporządzenie w sprawie utworzenia nowego resortu. Szefową ministerstwa, które swoją siedzibę ma w Katowicach, jest Marzena Czarnecka. - Transformacja energetyczna będzie przebiegać od węgla do atomu, dlatego lokalizacja ministerstwa na Śląsku jest najlepsza - podkreśliła minister.

Nowe ministerstwo. Dziś rozpoczyna działalność

Nowe ministerstwo. Dziś rozpoczyna działalność

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W czwartek w Lotto padła jedna szóstka. Główna wygrana wynosi ponad 2,6 miliona złotych. Wiemy, w którym mieście wysłano szczęśliwy kupon. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 29 lutego 2024 roku.

Szóstka w Lotto. Wiemy, gdzie padła

Szóstka w Lotto. Wiemy, gdzie padła

Źródło:
tvn24.pl

Komisarz Janusz Wojciechowski wprowadził rolników, nie tylko polskich, w gigantyczne problemy - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman. Zdaniem ministra to unijny komisarz do spraw rolnictwa "dał twarz" Europejskiemu Zielonemu Ładowi. - Panu komisarzowi Wojciechowskiemu udało się na pewno jedno - połączył w proteście rolników w całej Europie - ocenił Hetman.

"Komisarzowi Wojciechowskiemu udało się na pewno jedno"

"Komisarzowi Wojciechowskiemu udało się na pewno jedno"

Źródło:
tvn24.pl

Waloryzacja emerytur i rent w 2024 roku stała się faktem. Świadczenia wzrosły o 12,12 procent. Waloryzacja jest przeprowadzana z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku.

Waloryzacja emerytur. Od dziś świadczenia w górę

Waloryzacja emerytur. Od dziś świadczenia w górę

Źródło:
tvn24.pl

Powraca pomysł wprowadzenia krótszego tygodnia pracy w Polsce. Lewica zapowiada złożenie projektu ustawy w tej sprawie. Rozwiązanie budzi emocje - pracownicy są pełni nadziei, a pracodawcy pełni wątpliwości. Ci pierwsi liczą wolne dni, drudzy kalkulują koszty. Do sprawy odniosło się również Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Materiał z magazynu "Polska i Świat", przygotowany przez Macieja Zalewskiego.

Krótszy tydzień pracy w Polsce? "Moglibyśmy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu"

Krótszy tydzień pracy w Polsce? "Moglibyśmy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu"

Źródło:
TVN24

Ponad 50 firm w 14 miastach przyjmie studentów i absolwentów do 30. roku życia na blisko 120 staży z wynagrodzeniem od 4500 złotych do 7500 złotych za miesiąc. Aplikacje można składać od 1 marca. O Programie Kariera poinformował organizator – Polska Rada Biznesu.

Nawet 7500 złotych za staż. "Czasy kserowania czy parzenia kawy dawno minęły"

Nawet 7500 złotych za staż. "Czasy kserowania czy parzenia kawy dawno minęły"

Źródło:
PAP

Od piątku 1 marca stanowisko prezesa operatora przesyłowego energii elektrycznej Polskich Sieci Elektroenergetycznych zajmuje Grzegorz Onichimowski - wynika z informacji opublikowanej na stronie spółki.

Zmiany w energetyce. Nowy prezes państwowej spółki

Zmiany w energetyce. Nowy prezes państwowej spółki

Źródło:
PAP

Poprawka do ustawy o zwiększeniu limitu kapitałowego południowokoreańskiego banku eksportowo-importowego (Eximbank), mająca na celu wsparcie kontraktów eksportowych, w tym sprzedaży broni do Polski, została w czwartek przyjęta przez Zgromadzenie Narodowe Korei Południowej – poinformowała agencja Reutera.

Polska na wielkich zakupach w Korei. Decyzja parlamentu

Polska na wielkich zakupach w Korei. Decyzja parlamentu

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) podjęła dwie decyzje w sprawie odblokowania unijnych środków dla Polski. Chodzi o Krajowy Plan Odbudowy (KPO) i fundusze spójności. Do Polski ma trafić łącznie około 600 miliardów złotych.

Potężne pieniądze dla Polski. Jest decyzja

Potężne pieniądze dla Polski. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Mamy dobrą wiadomość dla nas wszystkich. To już jest taka kropka postawiona nad i. Jest formalna zgoda z Komisji Europejskiej. Zarówno akceptacja formalna pierwszego wniosku o wypłatę pierwszych pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, jak i akceptacja formalna warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych - powiedziała w czwartek Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej. Jak dodała, odblokowano w sumie 600 miliardów złotych, "15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski".

"15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski". Ministra tłumaczy

"15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski". Ministra tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Znamy najnowszą listę najbogatszych Polaków. W tegorocznym rankingu jest kilka zaskoczeń - napisał "Forbes". Miesięcznik zaznaczył, że jesteśmy coraz bliżej chwili, gdy całą listę stu najbogatszych Polaków wypełnią wyłącznie miliarderzy. Pozycję lidera w najnowszym zestawieniu utrzymał Michał Sołowow.

Lista najbogatszych Polaków. Imponujący awans do czołówki

Lista najbogatszych Polaków. Imponujący awans do czołówki

Źródło:
"Forbes", tvn24.pl