Biletomat nie działa? Sądy stają po stronie pasażerów

Próbował okraść pasażerkę w autobusie w Jeleniej Górze
Próbował okraść pasażerkę w autobusie w Jeleniej Górze
wideo 2/5
Próbował okraść pasażerkę w autobusie w Jeleniej Górze

Zobaczyłam, że biletomat jest nieczynny. Pech był taki, że w tym samym czasie w tramwaju była kontrola - opisuje w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Joanna Knapik, pasażerka z Poznania. - Pasażer nie odpowiada za brak biletu, jeżeli jest to spowodowane awarią biletomatu. Tak orzekł sąd w Krakowie - komentuje Oskar Litwin, wiceprezes fundacji Prawo Zysku.

- Weszłam do tramwaju, bez biletu. Zobaczyłam, że biletomat jest nieczynny. Pech był taki, że w tym samym czasie w tramwaju była kontrola. Otrzymałam mandat od kontrolera w wysokości ponad 300 złotych - opowiada biznesowej redakcji tvn24.pl Joanna Knapik.

Pasażerka próbowała wytłumaczyć kontrolerowi, dlaczego nie mogła zakupić biletu. - Pokazałam mu nawet zdjęcie popsutego biletomatu, gdzie widoczny był jego numer, data i godzina. Skomentował, że biletomat jest ostatnią deską ratunku w kupowaniu biletów. Wytłumaczył, że powinnam być przygotowana na to, że on może nie działać. Tak czy siak, zawsze powinnam mieć bilet. No i skoro jadę bez ważnego biletu, to wlepia mi mandat - opisuje.

Kontroler poradził jej, aby napisała reklamację do Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. Do wniosku reklamacyjnego miała dodać mandat, zdjęcia biletomatu oraz szczegółowy opis sytuacji.

- Reklamacja została uznana. Nawet przeproszono mnie za niedogodności - uśmiecha się.

Precedensowe wyroki sądu w Krakowie i we Wrocławiu

Oskar Litwin, wiceprezes fundacji Prawo Zysku, które zajmuje się edukacją finansową ocenia, że pasażer nie odpowiada za brak biletu, jeżeli jest to spowodowane awarią biletomatu. - Tak orzekł sąd w Krakowie - wyjaśnia. Jak dodaje, chodzi o wyrok o "sygn. akt: IC1735/21/K, który jest z pewnością wyrokiem precedensowym".

- Sąd stwierdził, że pasażer nie odpowiada za brak biletu, jeżeli nie mógł go kupić z powodu awarii biletomatu. Sytuacja w przywołanym wyroku jest natomiast szczególna, ponieważ pasażerka była cudzoziemką, nie mogła porozumieć się z kontrolerami biletów, którzy ponadto zabronili jej wysiąść na przystanku docelowym i zmusili ją do dojechania aż na pętle autobusową. Zaproponowali jej również, że "mandat" może zapłacić gotówką i zawiozą ją nawet do bankomatu - opisuje Oskar Litwin. Zwraca jednocześnie uwagę, że termin "mandat" jest tu potoczny, bo chodzi o opłatę dodatkową.

Jak tłumaczy, "specjalne okoliczności tej sytuacji mogły mieć wpływ na wydany wyrok". - Awaria biletomatu w przedmiotowej sprawie uniemożliwiła pasażerce dokonania zakupu biletu. Za awarię biletomatu odpowiada gmina, a nie pasażer. Jest to wpisane między innymi w ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej. Pamiętać oczywiście należy, że nie dotyczy to sytuacji, gdy przykładowo automat przyjmuje wyłącznie gotówkę, której pasażer akurat przy sobie nie ma".

W podobnej sprawie orzekał natomiast kilka lat temu sąd we Wrocławiu. - Pasażer wrocławskiej komunikacji również nie mógł kupić biletu w automacie. Kontrolerzy nałożyli na niego karę w wysokości 150 zł plus zwrot wartości biletu. Sąd orzekł, że pasażer nie musi płacić opłaty dodatkowej, a jedynie zwrócić koszt biletu. W krakowskiej sprawie natomiast sąd orzekł, że pasażerka nie musi płacić, ani kary dodatkowej, ani zwracać kosztu biletu. Widać, że orzecznictwo zmierza na korzyść konsumentów - mówi Litwin.

Dodaje, że ZTP w Krakowie oświadczyło, że gdy nałożony zostaje mandat za brak biletu, a biletomat rzeczywiście miał awarię, to reklamacje są uwzględniane. - Zatem mandat wystawiony przez kontrolera podlega anulowaniu. Pasażer powinien mandat przyjąć, a następnie złożyć reklamację, jeżeli nie zostanie ona uwzględniona, to można skierować sprawę do sądu - radzi Oskar Litwin.

Powody zgłaszanych reklamacji przez pasażerów

Kontaktujemy się z Tomaszem Kunertem, rzecznikiem Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie. Dopytujemy, czy pasażer, który nie mógł kupić biletu, bo biletomat był nieczynny, może dostać mandat?

- Tak, może - odpowiada rzecznik. - Biletomaty mobilne są uzupełnieniem sieci sprzedaży. W przypadku, gdy pasażer nie zgadza się z decyzją kontrolera, może złożyć reklamację - zastrzega podczas rozmowy z tvn24.pl wyliczając, że w zeszłym roku uznano za zasadne 90 reklamacji.

Dodaje, że roczna sprzedaż biletów w biletomatach mobilnych wynosi około 24 mln sztuk. W stacjonarnych to 35 mln.

Jaki jest najczęstszy powód zgłaszanych reklamacji przez pasażerów? - Taki, że kupują bilet w biletomacie i twierdzą, że automat im go nie sprzedał. Z kolei raportów pracy maszyn wynika, że w tych przypadkach najczęściej po prostu nie została uiszczona opłata ze względu na brak środków na przykład na karcie - mówi rzecznik.

Tomasz Kunert przypomina, że bilety można kupować także w kilku aplikacjach mobilnych. Kasuje się je przez zeskanowanie kodów QR z naklejki w pojazdach.

W związku z tym dopytujemy, co jeśli ktoś nie ma aplikacji w telefonie? Tomasz Kunert powołuje się na regulamin przewozu środkami lokalnego transportu zbiorowego w m.st. Warszawie.

"Pasażer, który nie posiada ważnego biletu lub dokumentu uprawniającego do bezpłatnych przejazdów, w pierwszej kolejności po wejściu do pojazdu lub wchodząc do strefy biletowej metra jest obowiązany skasować/aktywować bilet oraz upewnić się, że kasownik potwierdził fakt skasowania/aktywowania biletu zielonym sygnałem świetlnym i krótkim sygnałem dźwiękowym. Wyjątek stanowią bilety występujące w formie biletu pojazdowego lub w formie innego nośnika zaakceptowanego przez ZTM, które nie wymagają skasowania w kasowniku" - czytamy w regulaminie. - Przepisy są jasne. Pasażer w pierwszej kolejności po wejściu do pojazdu musi skasować bilet lub go aktywować - zaznacza.

Czytaj też: Wykorzystała sztuczną inteligencję, by anulować mandat

Chcesz podzielić się ważnym tematem? Skontaktuj się z autorką tekstu: joanna.rubin@wbd.com

Autorka/Autor:Joanna Rubin/ToL

tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: travellifestyle/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Słabe dane ze sklepów wyraźnie zaskoczyły ekonomistów. - To ogromna negatywna niespodzianka - przyznaje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. Mariusz Zielonka z Lewiatana zauważa, że w tym roku motorem napędowym naszej gospodarki miała być właśnie konsumpcja. - Jeśli spadek utrzyma się do końca roku, to wpłynie to negatywnie na nasze PKB – komentuje.

Zaskoczenie na rynku. "Polacy szykują się na trudniejsze czasy"

Zaskoczenie na rynku. "Polacy szykują się na trudniejsze czasy"

Źródło:
tvn24.pl

Energetyka atomowa wraca do łask w USA z powodu przyspieszającego rozwoju sztucznej inteligencji. Giganci tacy jak Microsoft, Google i Amazon stawiają na atom, bo potrzebują potężnej ilości energii do zasilania swoich centrów przetwarzania danych.

Potrzebują potężnej ilości energii. "Ta zmiana jest niezwykła"

Potrzebują potężnej ilości energii. "Ta zmiana jest niezwykła"

Źródło:
CNBC

- Nawet jeśli masz długoterminową wizję, musisz szybko się dostosowywać. Działać odważnie teraz, w krótkim okresie, ponieważ w przeciwnym razie zostaniesz pominięty, zostaniesz w tyle - mówiła podczas panelu w ramach Impact Bukareszt 2024 Dorota Żurkowska, Group Senior Vice President Revenue w Warner Bros. Discovery w Polsce.

"Musisz się szybko dostosować. Działać odważnie teraz, w krótkim okresie"

"Musisz się szybko dostosować. Działać odważnie teraz, w krótkim okresie"

Źródło:
tvn24.pl

Cinkciarz.pl kolejny dzień informuje, że "z przyczyn technicznych realizacja transakcji wymiany walut może trwać dłużej niż zwykle". Podobny komunikat zamieszczany jest regularnie od lipca. W mediach pojawiły się informacje, że na rachunkach firmy brakuje 150 milionów złotych, czemu spółka zdecydowanie zaprzecza. Przyznaje natomiast, że niedawno doszło do spotkania szefa holdingu z prezesem Narodowego Banku Polskiego Adamem Glapińskim w sprawie pożyczki, a także wsparcia w kwestii uzyskania licencji bankowej.

Kłopoty z wypłatami, spotkanie z szefem NBP. Pat w sprawie Cinkciarza

Kłopoty z wypłatami, spotkanie z szefem NBP. Pat w sprawie Cinkciarza

Źródło:
tvn24.pl/"GW"/Money.pl

Lotnisko Chopina zapowiedziało zimową siatkę połączeń, która zacznie obowiązywać w ostatni weekend października. W nowej ofercie pojawiły się między innymi loty do Innsbrucka, Larnaki, a także na malezyjskie wyspy Langkawi.

Zmiany w siatce połączeń i debiut nowego przewoźnika

Zmiany w siatce połączeń i debiut nowego przewoźnika

Źródło:
PAP

Ministra do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz oszacowała w środę w Lublinie, że około 300 tysięcy osób może zostać objętych bonem senioralnym w 2026 roku. To też oznacza, że potrzebujemy do 40 tysięcy rąk do pracy – dodała.

Nowe świadczenie dla 300 tysięcy osób

Nowe świadczenie dla 300 tysięcy osób

Źródło:
PAP

W Rzymie doszło do aktu sabotażu wymierzonego w lawinowo rosnącą liczbę mieszkań przeznaczanych na wynajem dla turystów. Na jednej z ulic w centrum nieznani sprawcy usunęli automatyczne zamki do apartamentów. Pierwszej takiej akcji towarzyszyło hasło "Dosyć masowej turystyki" i rysunek kaptura Robin Hooda.

"Usuwamy zamki". Protest przeciw masowej turystyce

"Usuwamy zamki". Protest przeciw masowej turystyce

Źródło:
PAP

W związku ze zmianą czasu z letniego na zimowy pociągi PKP Intercity zatrzymają się na godzinny postój, aby utrzymać zgodność z obowiązującym rozkładem jazdy - przekazał rzecznik prasowy spółki Maciej Dutkiewicz. Coroczna procedura obejmie 12 pociągów kursujących w godzinach nocnych.

Pociągi staną na godzinę

Pociągi staną na godzinę

Źródło:
PAP

Złoty pozostaje pod presją umacniającego się amerykańskiego dolara - wskazują w porannych raportach ekonomiści. - Scenariusz rynkowych zmian wciąż zakłada stopniowe umacnianie się dolara związane z możliwymi konsekwencjami zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA - ocenił Mateusz Sutowicz z Banku Millennium. Złoty osłabia się wobec wszystkich głównych walut.

Dolar przekroczył psychologiczną granicę, funt najdroższy od roku

Dolar przekroczył psychologiczną granicę, funt najdroższy od roku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Stopa bezrobocia we wrześniu 2024 roku wyniosła 5,0 procent, tak jak miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tyle wyniosła stopa bezrobocia we wrześniu

Tyle wyniosła stopa bezrobocia we wrześniu

Źródło:
PAP

Inwestycje w Ruch i Polska Press przyniosły Grupie Orlen dotychczas 275 milionów złotych strat - poinformowało biuro prasowe Orlenu w mediach społecznościowych.

Potężne straty Orlenu. Koncern podaje kwoty

Potężne straty Orlenu. Koncern podaje kwoty

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące kompletu przyborów kuchennych Ofenbach - nie należy używać ich do kontaktu z żywnością. W badaniach stwierdzono migrację do żywności pierwszorzędowych amin aromatycznych z tych akcesoriów.

Tych przyborów kuchennych lepiej nie używać. Jest ostrzeżenie

Tych przyborów kuchennych lepiej nie używać. Jest ostrzeżenie

Źródło:
PAP

- Prowadzę schronisko dla osób bezdomnych. Coraz młodsi ludzie do nas trafiają - powiedział w programie "Tak jest" w TVN24 Rusłan Oniszczuk z Monaru. W ten sposób komentował wyniki najnowszego raportu na temat ubóstwa w Polsce. Zdaniem Piotra Ikonowicza, społecznika i prawnika, lektura opracowania prowadzi do wniosku, że "praca nie wyzwala z biedy".

Ten problem dotyczy 2,5 miliona Polaków. Alarmujące dane

Ten problem dotyczy 2,5 miliona Polaków. Alarmujące dane

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Globalne przejście na pojazdy elektryczne będzie miało "daleko idący" wpływ na inwestycje, produkcję, handel międzynarodowy i zatrudnienie - stwierdził we wtorek Międzynarodowy Fundusz Walutowy w ramach aktualizacji prognoz światowego wzrostu gospodarczego.

Rewolucja w motoryzacji. "To będzie miało dalekosiężne konsekwencje"

Rewolucja w motoryzacji. "To będzie miało dalekosiężne konsekwencje"

Źródło:
Reuters

Zwiększenie sieci płatnych dróg o około 1,6 tysiąca kilometrów zakłada przyjęte przez rząd rozporządzenie - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM). Nowe przepisy będą dotyczyć wyłącznie pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 ton, czyli ciężarówek i autobusów.

Od listopada więcej płatnych dróg

Od listopada więcej płatnych dróg

Źródło:
PAP

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Przewiduje on obowiązek tworzenia stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców w przypadku przekroczenia tam dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu.

Obowiązkowe strefy czystego transportu. Jest decyzja rządu

Obowiązkowe strefy czystego transportu. Jest decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl

Rząd wydał nienależycie, nieracjonalnie i nieefektywnie ponad 148 milionów złotych na kampanie społeczne prowadzone od 2016 roku do połowy roku 2023 - ustaliła Najwyższa Izba Kontroli. W wyniku kontroli NIK przygotowała zawiadomienia do prokuratury w sprawie trzech byłych urzędników Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwa Finansów.

"Zwroty, które cieszą". Są zawiadomienia do prokuratury

"Zwroty, które cieszą". Są zawiadomienia do prokuratury

Źródło:
PAP

W Polsce z usług tylko jednego banku korzysta obecnie 45 procent Polaków. To o 10 punktów procentowych mniej niż wynosi europejska średnia - wynika z raportu przygotowanego przez firmę Kearney.

Raport w sprawie kont. "Banki powinny mocniej postawić na obsługę klienta"

Raport w sprawie kont. "Banki powinny mocniej postawić na obsługę klienta"

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu 2024 roku spadła o 3,0 procent w ujęciu rocznym - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. GUS poinformował również, że w ujęciu miesięcznym nastąpił spadek o 5,7 procent. "To jest bez dwóch zdań jeden z najgorszych odczytów sprzedaży detalicznej, jakie kiedykolwiek widzieliśmy" - ocenili ekonomiści.

"Konsument umarł". Takiego wyniku się nie spodziewano

"Konsument umarł". Takiego wyniku się nie spodziewano

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Komisja Nadzoru Finansowego wszczęła postępowanie administracyjne dotyczące nałożenia kary pieniężnej na spółkę LPP w sprawie niepodania niezwłocznie przez spółkę informacji o kluczowych warunkach i strukturze transakcji sprzedaży przez spółkę 100 procent udziałów spółki RE Trading OOO - podała KNF w komunikacie. LPP w oświadczeniu wskazało, że w dniach 8-10 maja 2022 roku trwały negocjacje, a szczegóły warunków umowy były sporządzane w kolejnych dniach.

Polski gigant odzieżowy może otrzymać karę

Polski gigant odzieżowy może otrzymać karę

Źródło:
PAP

Zamrożenie cen energii w 2025 roku to koszt około 4,4 miliarda złotych - przekazała we wtorek ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jak dodała, pomysł przedłużenia osłon energetycznych popiera zarówno premier, jak i liderzy partii politycznych.

"Nikt nie ma takich planów". Deklaracja ministry

"Nikt nie ma takich planów". Deklaracja ministry

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta wszczął postępowanie wyjaśniające po zmianach wprowadzonych w serwisie Facebook przez spółkę zarządzającą tą platformą z amerykańskiej grupy Meta (Meta Platforms Ireland) - podał UOKiK w komunikacie. Treści polskich wydawców na platformie wyświetlane są w postaci pojedynczego odnośnika, a nie jak to było dotychczas, jako graficzny podgląd materiału. Zmiana mogła spowodować niższe zainteresowanie treściami dziennikarskimi oraz zmniejszyć liczbę odsłon artykułów - ocenił urząd.

Meta pod lupą polskich urzędników. Jest postępowanie

Meta pod lupą polskich urzędników. Jest postępowanie

Źródło:
PAP

Uwaga na fałszywe wiadomości podszywające się pod bank - alarmuje w komunikacie PKO BP. "Nie otwieraj załączników i nie klikaj w linki w tego rodzaju e-mailach. Jeśli klikniesz w link, możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem" - ostrzegają przedstawiciele banku.

Oszuści podszywają się pod PKO BP. "Możesz stracić pieniądze"

Oszuści podszywają się pod PKO BP. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl