Azja to przyszłość ekonomiczna świata. Polska musi to wykorzystać


Azja to przyszłość ekonomiczna świata, dobrze, że polski rząd próbuje to wykorzystać; powinniśmy pokazać, że jesteśmy atrakcyjnym miejscem do inwestowania - podkreślają eksperci przed szczytem ASEM w Mediolanie, w którym udział weźmie premier Ewa Kopacz.

Prezes Centrum Studiów Polska-Azja, Radosław Pyffel podkreślił, że "Azja to przyszłość ekonomiczna świata, kontynent, który bardzo szybko się rozwija, ogromny rynek zbytu dla Europy, a Polska musi wymyślić skuteczną strategię gospodarczą wobec krajów azjatyckich".

Kurczące się rynki

Ekspert zwrócił uwagę, że z powodu kryzysu w krajach Unii Europejskich, tradycyjne rynki zbytu dla polskich produktów kurczą się, podobnie jak wschodnie rynki - z powodu wojny na Ukrainie. - Trzeba szukać nowych rynków zbytu, a w takiej sytuacji Azja jest pierwszym pomysłem, który przychodzi do głowy. W Azji jest bogate społeczeństwo, liczna klasa średnia, w samych Chinach co roku klasa średnia zwiększa się o 15 mln ludzi, a to jest tyle, ile cała populacja Czech i Słowacji razem wzięta, to pokazuje skalę ich rynków zbytu - zaznaczył. Pyffel przyznał jednocześnie, że jeśli porównamy Polskę z innymi krajami zachodniej Europy, to wzrost znaczenia Azji w naszym kraju jest stosunkowo mało odczuwalny. Jak ocenił, "Polska trochę spóźniła się do Azji". - Jeżeli chcemy się na nowo urządzić w świecie XXI wieku, to Azja z pewnością jest kluczowa. Premier Kopacz została wrzucona na głęboką wodę, bo z lokalnej polityki została przerzucona na poziom globalny, ale trzeba rozmawiać, nabierać doświadczenia. Azja - w kontekście osłabienia rynków zachodnich, niepokojów na Wschodzie - staje się naczelnym wyzwaniem, przed którym stoi Polska i premier Kopacz - ocenił ekspert.

Tematy szczytu

Pyffel powiedział, że gospodarka i finanse oraz partnerstwo Europy i Azji w kwestiach globalnych to bardzo ogólne i niewzbudzające kontrowersji tematy szczytu. - Problemy globalne nie zostaną na forum popchnięte do przodu, nie należy spodziewać się żadnego przełomu, zdecydowanie ważniejsze są spotkania bilateralne - podkreślił. - ASEM zostało wymyślone jako próba mocniejszego zakorzenienia wartości europejskich w Azji, ale to szczyt, na którym przede wszystkim jest możliwość spotkania się premierów krajów Azji i Europy. To świetna okazja, żeby przy okazji szczytu pozałatwiać bilateralne sprawy, bo każde państwo ma inne interesy do załatwienia - zaznaczył Pyffel. - To taki konkurs piękności, w Azji krajem najbardziej atrakcyjnym są Chiny, ale też Japonia, Korea Południowa czy Wietnam; każdy premier europejski chce się spotkać na szczycie z premierem Chin - dodał ekspert.

"Przyszłość ekonomiczna"

Również Artur Gradziuk, ekspert z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych podkreślił, że Azja to "przyszłość ekonomiczna", region bardzo szybko rozwijający się, który od kilku lat odgrywa coraz ważniejszą rolą w polskiej polityce zagranicznej, czego dowodem m.in. wizyty w Azji naszych polityków na najwyższym szczeblu: premiera, prezydenta, ale też wiele spotkań na szczeblu ministrów i wiceministrów poszczególnych resortów. Zdaniem eksperta priorytetem dla Polski jest wzrost naszego eksportu na rynki azjatyckie. - Polska ma interesy gospodarcze w Azji, chcemy sprzedawać tam jak najwięcej towarów, chodzi o dywersyfikację kierunków polskiego eksportu - podkreślił. Gradziuk przyznał, że konkurencja na rynkach azjatyckich jest olbrzymia, ale - jak ocenił - Polska ma szansę skutecznie tam zaistnieć. Jak dodał, polska strona liczy też na inwestycje azjatyckie w naszym kraju. - Polska jest postrzegana jako jeden z najbardziej atrakcyjnych krajów regionu, jako przepustka do rynków Unii Europejskich - podkreślił. - Liczymy przede wszystkim na więcej inwestorów chińskich w Polsce, bo jest to kraj, który coraz więcej inwestuje za granicą. Na razie tych inwestycji nie ma zbyt wiele - zaznaczył ekspert.

Rozmowy bezpośrednie

Gradziuk ocenił, że największa wartość szczytu ASEM, to możliwość bezpośrednich rozmów premier Kopacz z partnerami azjatyckimi. - Dla przywódców takich państw jak Polska to rzadka okazja do tego, żeby w jednym miejscu spotkać się z liderami państw azjatyckich i porozmawiać o perspektywach rozwoju współpracy dwustronnej, zwłaszcza gospodarczej, na czym nam najbardziej zależy - zaznaczył. Jak dodał, takie kontakty mogą pomóc w poprawie wizerunku i rozpoznawalności naszego kraju w Azji oraz tworzeniu dobrego klimatu dla polskich firm, planujących ekspansję na rynkach azjatyckich. Szczyt ASEM (Asia-Europe Meeting) odbędzie się w Mediolanie w czwartek i piątek. Według kancelarii premiera będzie on okazją do zaprezentowania polskiego sukcesu gospodarczego i przyciągnięcia inwestorów zagranicznych.

Autor: mn / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP