A może przeprowadzić się na Florydę?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESMieszkania w USA tańsze niż w Polsce

Dom w stanach zjednoczonych na własność? I to za mniejsze pieniądze niż podobnej klasy lokal w Polsce? To marzenie jak najbardziej realne, bo ceny w USA są wyjątkowo niskie, a złoty wyjątkowo mocny.

Do zakupu nieruchomości za oceanem zachęcają inwestorzy poruszający się po amerykańskim rynku. - Nieruchomości nawet bardzo często są tańsze niż w Polsce. Mogę powiedzieć ze swojego doświadczenia, że te sprzedawane nawet w najlepszych budynkach są tańsze, w porównaniu do tych w najlepszych budynkach w Warszawie - podkreśla biznesmen Zbigniew Jakubas.

Dla przykładu 190-metrowy dom pod Warszawą można kupić za 800 tysięcy zł. Podobną nieruchomość w niedalekim sąsiedztwie pola golfowego na Florydzie można nabyć już za 720 tys. zł. Za tak niskimi cenami w USA przemawia głównie trudny okres na amerykańskim rynku nieruchomości, a także taniejący dolar.

Spadki, spadki..

Eksperci przekonują, że nieruchomości za oceanem potaniały aż o 20%. - Stumetrowy apartament możemy kupić za 425 tys. dolarów, a dom z basenem za kwotę 220 tys. dolarów. Jest to porównywalne na dzień dzisiejszy do cen nieruchomości w Warszawie, np. mieszkania dwupokojowego - podkreśla Olaf Pałys z Agencji Nieruchomości Rent Droński.

Spadek cen potwierdzają dane. Ceny domów w USA w IV kwartale 2007 r. spadły o 9 proc. - najmocniej od 20 lat. Jednak Jakubas podkreśla, że z zakupem nieruchomości w Stanach warto jeszcze poczekać. - Analitycy i znawcy rynku amerykańskiego przewidują, że nieruchomości spadną nawet do 30 proc. - zdradza.

Dużo gotówki

Jednak, aby kupić nieruchomość w USA trzeba dysponować odpowiednią ilością pieniędzy. - Trzeba wziąć pod uwagę to, że żaden z banków lokalnych w Polsce nie będzie w stanie udzielić nam pożyczki, więc trzeba po prostu mieć gotówkę - zaznacza Darek Karbowniczak, ekspert rynku nieruchomości.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES