Najnowsze

Najnowsze

Unia Europejska wprowadzi kontrole celne i zacznie pobierać cła przewozowe niezwłocznie po brexicie bez umowy - ostrzegł unijny komisarz do spraw gospodarczych Pierre Moscovici. Ocenił, że wzrasta ryzyko nieuregulowanego wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Rząd nie chce na razie żadnych zmian w ustawie ograniczającej niedzielny handel. - Miał być armagedon. Miała być porażka w handlu detalicznym, a wszystkie dane, które zaprezentowaliśmy w raporcie wskazują jasno, że rok 2018 był rekordowy dla sektora handlu detalicznego w każdym segmencie - powiedziała w czwartek Jadwiga Emilewicz, szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii. Eksperci zwracają jednak uwagę, że sytuacja małych sklepów będzie coraz trudniejsza.

Emeryci i renciści otrzymają w maju jednorazowo 1100 złotych brutto (około 888 złotych netto) - przewiduje uchwalona w czwartek przez Sejm ustawa o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 roku.

Jeżeli nie dojdzie do porozumienia z rządem, 8 kwietnia rozpocznie się strajk nauczycieli. Wielu pracujących rodziców może znaleźć się w sytuacji, w której nie będą mieli z kim zostawić dziecka. Sprawdzamy, co można zrobić w takim przypadku.

Klub Platformy Obywatelskiej złożył w Senacie projekt ustawy dotyczący ustanowienia święta państwowego w rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku - poinformował w środę przewodniczący senackiego klubu PO Bogdan Klich. Wcześniej projekt w tej sprawie trafił także do Sejmu.

Jeszcze w tym tygodniu ma ruszyć sklep internetowy Lidla w Polsce - tak wynika ze środowych zapowiedzi spółki. Tym samym Lidl dołączy do takich sieci handlowych, jak Carrefour, Tesco czy Auchan, które umożliwiają klientom zakupy online.

Zmniejszenie liczby koniecznych dokumentów potrzebnych na etapie składania wniosku o pozwolenie na budowę, prostsze i szybsze procedury, brak możliwości podważenia pozwolenia na budowę po pięciu latach - to zmiany w Prawie budowlanym, które powinny zostać przyjęte w tej kadencji Sejmu. Taką zapowiedź złożył na środowej konferencji prasowej minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Łatwiejsza ma być też legalizacja co najmniej 20-letnich samowoli budowlanych.

Przedłużają się prace nad prezydenckim projektem ustawy frankowej. Kontrowersje budzi Fundusz Konwersji, z którego ma być finansowane przewalutowanie kredytów. Rezygnacji z tego pomysłu domaga się Związek Banków Polskich. Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha przyznał, że napływają różne propozycje i opinie ekspertów dotyczące ostatecznego kształtu przepisów. - Jesteśmy otwarci na to, by w procesie legislacyjnym te rozwiązania były udoskonalane - powiedział.

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. To oznacza, że główna, referencyjna stopa Narodowego Banku Polskiego wynosić będzie nadal 1,50 procent w skali rocznej.

Rozporządzenie do ustawy o cenach prądu może zagrozić kontynuacji działalności przez spółki obrotu, szczególnie w przypadku tych mniejszych. Grozi to falą upadłości lub próbami zrywania kontraktów przez sprzedawców - ocenia Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Jak dodano, w projekcie brakuje między innymi indywidualnego zastosowania sposobu rozliczania rekompensat. Przed skutkami rozporządzenia ostrzegają również firmy obracające energią.

O ponad 16 procent wzrosła sprzedaż produktów pozapaliwowych na stacjach paliw w Polsce w 2018 roku - wynika z najnowszego raportu Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego. Jak wskazano, głównie dzięki wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele sprzedaż była rekordowa w porównaniu do ostatnich lat. Jednocześnie wzrosła także liczba sklepów zlokalizowanych przy stacjach paliw.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii nie rekomenduje zmian w modelu dochodzenia do pełnego ograniczenia handlu w niedziele - poinformował resort w analizie. Dodał, że w sektorze handlu detalicznego rok 2018 był najlepszy od blisko 10 lat pod względem sprzedaży. - Nie ma przesłanek do tego żeby teraz zmieniać przepisy - powiedziała w Sejmie rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Zwrot prowizji oraz zwolnienie z opłat za przelew do innego banku. To rekompensaty, które otrzyma część klientów Getin Banku w wyniku decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Trzeba się jednak pospieszyć, zainteresowani mają tylko dwa miesiące na zawarcie aneksu w placówce.

180 dolarów za metr kwadratowy - tak niskie, jak na japońskie warunki, ceny osiągnęły nieruchomości w niektórych wiejskich rejonach tego kraju. Japonia boryka się z kryzysem demograficznym, a wraz ze starzejącym się społeczeństwem przybywa opuszczonych domów. Choć nieruchomości są tanie, chętnych na zakup czy choćby dziedziczenie, brakuje.

Gdyby nie II wojna światowa, potencjał gospodarczy Polski byłby porównywalny do Hiszpanii, wyższy byłby też poziom życia Polaków. Lata po 1938 roku byłyby najprawdopodobniej okresem szybkiego wzrostu. Tak wynika z analizy przedstawionej przez doktora Pawła Pońsko ze Szkoły Głównej Handlowej na posiedzeniu parlamentarnego zespołu do spraw reparacji.

- Problem polega na tym, że port lotniczy Chopina jest jak mocno napakowana walizka. Tam nie można już zbyt wiele więcej wsadzić - powiedział w programie "Biznes dla Ludzi" na antenie TVN24 BiS wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild. Zaznaczył też, że nie obawia się tego, że przewoźnicy nie będą zainteresowani przeniesieniem działalności do lotniska w Radomiu.