Wymyśli obiad, wyjaśni ustawę, stworzy gry dla dzieci. Sprawdziliśmy, co naprawdę potrafi GPT-4

Źródło:
tvn24.pl, OpenAI, New York Times
Sztuczna inteligencja stała się teraźniejszością
Sztuczna inteligencja stała się teraźniejszościąTVN24
wideo 2/4
Sztuczna inteligencja stała się teraźniejszościąTVN24

Nowa wersja GPT-4 to najbardziej zaawansowany jak dotąd model sztucznej inteligencji, który został szeroko udostępniony do testów. Redakcja tvn24.pl jako jedna z pierwszych w Polsce miała do niego dostęp i sprawdziła, co rzeczywiście potrafi to narzędzie. Wyniki okazały się zaskakujące.

14 marca firma OpenAI udostępniła nową wersję sztucznej inteligencji generującej tekstowe odpowiedzi, czyli dostępny w formie chata GPT-4. Narzędzia tego typu, zwłaszcza ogólnodostępna wersja GPT-3,5, wywołała światowe poruszenie, a według ekspertów sztuczna inteligencja może wkrótce wywołać prawdziwą technologiczną rewolucję.

Wydana teraz nowa wersja jest jeszcze bardziej kreatywna, lepiej współpracuje z użytkownikiem, a udzielane przez nią odpowiedzi są o kilkadziesiąt procent bardziej rzeczowe. To ogólne hasła, ale jak wiele w rzeczywistości potrafi GPT-4 i jak ta sztuczna inteligencja działa w praktyce? Tuż po premierze nowego narzędzia redakcja tvn24.pl przetestowała to jako jedna z pierwszych w Polsce.

Nowe zdolności GPT-4

Sednem małej rewolucji, którą wprowadza nowa wersja GPT-4, jest jest zdolność do analizowania różnorodnych treści. - Główną nowością, którą wprowadza, jest tak zwana multimodalność, wielozmysłowość. Dzięki temu może on pracować nie tylko na tekście, ale też na obrazach, a następnie wykorzystywać analizowane treści, podobnie, jak robią to ludzie - mówi Michał Jaroń, senior data scientist w grupie TVN. Co to oznacza w praktyce? - Nowa wersja GPT-4 potrafi rozpoznać i opisać rzeczy na zdjęciach, przeprowadzić analizę podatkową na podstawie wskazanych przepisów, czy zaproponować przepis na obiad gdy dowie się, co mamy w lodówce - wyjaśnia.

Sprawdziliśmy te nowe umiejętności GPT-4 w praktyce. Jedną z najważniejszych nowości jest jego zdolność do analizowania dużych baz danych i długich tekstów. Narzędzie potrafi teraz zapoznać się na przykład z kilkudziesięcioma stronami przepisów prawnych i w kilku zdaniach opisać, co z nich wynika. W ten sposób można go poprosić o streszczenie czy wyjaśnienie zapisów danej ustawy. GPT-4 nie miał żadnych problemów z np. streszczeniem zapisów ustawy wiatrakowej i wypunktowaniem najważniejszych jej zapisów.

GPT-4 streszcza i wyjaśnia zapisy ustawy wiatrakowejGPT // tvn24.pl

Jednocześnie GPT-4 potrafi odpowiadać na pytania zgodnie z rolą, jaką przydzielił mu człowiek. Może więc wypowiadać się specjalistycznym językiem fizyka kwantowego, albo naśladować styl mówienia znanego polityka, np. Donalda Trumpa czy Lecha Wałęsy. Narzędzie może działać też w drugą stronę i samemu dostosować się do oczekiwanego odbiorcy. Na przykład wyjaśnić zapisy ustawy wiatrakowej językiem zrozumiałym dla 5-latka.

GPT-4 potrafi dostosować się do każdego odbiorcyGPT // tvn24.pl

Umiejętność tę można wykorzystać na bardzo wiele sposobów. Nie tylko do wyjaśniania długich i skomplikowanych dokumentów prawnych, ale też np. w leczeniu. Jak sprawdzili dziennikarze "New York Times", nowe narzędzie potrafi sformułować racjonalny sposób leczenia pacjenta na konkretną chorobę. Opisali oni przypadek, jak jeden z amerykańskich kardiologów przedstawił sztucznej inteligencji historię medyczną mężczyzny, którego dzień wcześniej przyjęto do szpitala i - używając skomplikowanych terminów medycznych - zapytał o możliwe sposoby leczenia. GPT-4 udzielił odpowiedzi, która była w pełni zgodna z tym, jakie kroki w rzeczywistości podjęli lekarze.

GPT-4 liczy i doradza

Nowa wersja sztucznej inteligencji potrafi także bardzo dobrze liczyć - postęp na tym polu w porównaniu do wcześniejszej wersji GPT jest wręcz olbrzymi. Poprosiliśmy go najpierw, aby wyjaśnił nam na podstawie przepisów jak działa w Polsce wspólne rozliczanie podatku PIT przez małżonków - tak prosto, jak to tylko możliwe, najlepiej na poziomie 5-latka.

GPT-4 wyjaśnia, jak działa wspólne rozliczenie podatku PIT z małżonkiemGPT // tvn24.pl

Następnie poprosiliśmy, aby zrobił użytek z tej wiedzy i doradził nam, co bardziej opłaca się w konkretnych przypadkach. Na przykład sytuacji, w której żona zarobiła w ciągu roku 133 tys. zł brutto, a mąż 90 tys. zł brutto. GPT-4 nie tylko bezbłędnie wykonał obliczenia, ale też właściwie zastosował wszystkie przepisy podatkowe. Nie pomylił się nawet w szczegółach, pamiętając m.in. o konieczności oddzielnego zastosowania kwoty wolnej od podatku dla każdego z małżonków.

GPT-4 bezbłędnie wyliczył, czy w danym przypadku opłaca się rozliczyć wspólnie z małżonkiemGPT // tvn24.pl

Takich testów liczenia i analizowania przepisów podatkowych wykonaliśmy więcej i ku naszemu zaskoczeniu - we wszystkich GPT-4 okazał się bezbłędny. Jedyne błędy, jakie popełnił, wynikały z błędów lub niejasności w zadawanych przez nas pytaniach. To olbrzymi postęp względem jego poprzedniej wersji GPT-3,5, która, choć się starała, potrafiła popełniać wręcz banalne błędy.

ZOBACZ TEŻ: Media: sztuczna inteligencja porównuje dziennikarza do Hitlera, pisze też, że ma brzydkie zęby

GPT-4 i analiza obrazów

Inną z całkiem nowych funkcjonalności GPT-4 jest zdolność do "oglądania" i analizowania obrazów. Wysyłając do niego wybrane zdjęcie można poprosić nie tylko, by opisał, co na nim się znajduje, ale także by je zanalizował. Mało tego - GPT-4 może też wiedzę z analizowanego zdjęcia samodzielnie wykorzystać.

Samodzielne sprawdzenie tego okazało się jednak jeszcze niemożliwe. Wstępna, "alpha" wersja GPT-4, do której dostęp umożliwiono dziennikarzom, nie zawiera jeszcze tej funkcji. Przykłady jej działania prezentowali jedynie sami twórcy oprogramowania. Na przykład taki, jak po wysłaniu zdjęcia produktów znajdujących się w naszej lodówce, GPT-4 potrafi na ich podstawie zaproponować przepisy na obiad możliwe do przyrządzenia z nich.

Co ciekawe, w wielu przypadkach ogólnodostępna wersja GPT-3,5 całkiem nieźle potrafi obecnie imitować tę funkcję. Wysyłając jej adres dostępnego w Internecie zdjęcia produktów wewnątrz lodówki chat zaoferował całkiem sensowny i nie najgorzej wyjaśniony przepis. Niestety, w rzeczywistości narzędzie to nie potrafiło "obejrzeć" wysłanego zdjęcia, a przepis wygenerowało jedynie na podstawie metadanych, którymi fotografia była opisana. Innymi słowy, starsza wersja GPT zmyśliła swoją odpowiedź i nie odnosiła się ona bezpośrednio do produktów widocznych na zdjęciu.

Chat GPT potrafi na podstawie zdjęcia zawartości lodówki zaproponować przepisy kulinarneGPT / tvn24.pl

Udostępnienie szerzej zdolności analizowania obrazów przez GPT-4 będzie jednak olbrzymią zmianą, która przyniesie niezliczone nowe możliwości wykorzystania. Pomoże na przykład zidentyfikować dziwny, metalowy element, który znaleźliśmy u siebie na strychu, znaleźć czy policzyć obiekty na zdjęciu, a nawet wytłumaczyć sens internetowych memów. Nowa wersja potrafi bowiem nie tylko stworzyć żart na zadany przez człowieka temat, ale też rozumieć już istniejące żarty.

Można go będzie dzięki temu wykorzystać na przykład do wytłumaczenia, o co chodzi w danym memie i na czym polega jego zabawność. Pierwsze przykłady takiego zastosowania znaleźć można już w sieci. Na przykład taki, jak GPT-4 wyjaśnia, z czego wynika zabawność mema pokazującego mapę świata ułożoną z kawałków kurczaka i podpisanego jako "Ziemia widziana z kosmosu". "Tekst budzi oczekiwanie majestatycznego obrazu Ziemi, tymczasem obraz okazuje się przyziemny i niemądry", wyjaśniła sztuczna inteligencja.

ZOBACZ TEŻ: Kto napisał tekst: człowiek czy Chat GPT? Nowe narzędzie ma to sprawdzać, ale często się myli

Egzaminy, testy, gry i zabawy

GPT-4 bardzo dobrze radzi sobie także z rozwiązywaniem zagadek i pisaniem testów, również bardzo specjalistycznych. Amerykańskie egzaminy adwokackie wypełnia - według jego twórców - z wynikiem na poziomie 10 proc. najlepszych prawników. Potrafi też pokonać 90 proc. osób biorących udział w testach stosowanych do przyjęć na uniwersytety w USA - Scholastic Assessment Test i Graduate Record Examination.

Narzędzie potrafi jednak nie tylko rozwiązywać gotowe zadania i testy, ale też samemu je tworzyć. GPT-4 bez problemu stworzy własny test z określonego tematu, a nawet quiz. Redakcja tvn24.pl poprosiła go na przykład o ułożenie prostego quizu o zwierzętach. Ten okazał się bezbłędny. Sztuczna inteligencja nie tylko ułożyła ciekawe, różnorodne pytania i wybrała poprawne odpowiedzi, ale też wszystko opatrzyła ładnymi obrazkami zwierząt. Oczywiście, również wygenerowanymi przez algorytm.

Quiz o zwierzętach stworzony przez GPT-4GPT // tvn24.pl

GPT-4 może też pisać kody źródłowe tworząc całe programy czy gry komputerowe. W naszych testach nie miał większych problemów z błyskawicznym napisaniem kodu prostej, ale w pełni działającej gry Arkanoid.

GPT-4 bez problemu pisze kody źródłowe innych programów. Na przykład gry Arkanoid
Chat GPT-4 bez problemu pisze kody źródłowe innych programów. Na przykład gry ArkanoidChat GPT // tvn24.pl

Problemem okazało się w tym przypadku jedynie istniejące wciąż w narzędziu ograniczenie dotyczące skali zadania, które jest od niego wymagane. Na proste pytania typu "stwórz quiz" albo "stwórz grę" GPT-4 często odpowiada, że to zbyt skomplikowane zadanie. Jeżeli jednak podzieli się mu to zadanie na mniejsze, logiczne części, i później połączy w całość, uda się uzyskać oczekiwany rezultat. GPT-4 potrafił z resztą samemu sobie odpowiednio podzielić zbyt duże zadanie, a części pisanego później przez niego kodu oprogramowania pasowały do siebie perfekcyjnie. Ograniczenie to niewątpliwie wpływa jednak na wygodę korzystania z GPT-4.

GPT-4 - słabości

GPT-4 okazał się dużym skokiem jakościowym i narzędziem, które potencjalnie stało się bardzo bliskie praktycznego wykorzystania na bardzo wiele sposobów. Nadal nie pozostaje ono jednak pozbawionym wad. Nie byliśmy w stanie sprawdzić, jak skutecznie pracuje przy analizie obrazów, nadal nie posiada on również możliwości analizowania dźwięku. Wciąż średnio dobrze sprawdza się w zadaniach typowo kreatywnych, w których dostęp do faktów i olbrzymich baz danych nie wystarcza do wykonania zadania. Nie sformułuje więc autorskich hipotez dotyczących przyszłości świata, ale całkiem nieźle wykorzysta te już stworzone. Nadal GPT-4 zdarza przy tym zmyślać odpowiedzi, gdy nie zna prawidłowej, i na przykład podawać fałszywe adresy stron internetowych. Przy korzystaniu z pewnością nie można mu więc w pełni zaufać.

Dużym utrudnieniem jest również sposób, w jaki można obecnie skorzystać z GPT-4. Po pierwsze, nie jest on jeszcze ogólnodostępny za pośrednictwem strony internetowej tak, jak udostępniono poprzednią wersję GPT-3,5. Dostępny jest jedynie dla klientów usług premium firmy OpenAI, a czas korzystania z niego jest limitowany. Po drugie, korzystanie z GPT-4 nie jest bezpłatne, tak jak korzystanie z GPT-3,5. Opłaty należą się za każde słowo - napisane do niego, jak i przez niego.

Po trzecie wreszcie, problemem pozostaje sposób komunikacji z samym narzędziem, które nie jest tak intuicyjne, jak moglibyśmy oczekiwać. Przy bardziej złożonych zadaniach sposób wyjaśniania mu swoich poleceń jest kluczowy i zwyczajnie trudny. Na przykład prosząc, by zapoznał się z treścią konkretnej ustawy, nie wystarczy przesłać mu linka do jej internetowej wersji. GPT, oprócz treści dokumentu, "zaciągnie" wówczas także wiele zbędnych danych dotyczących samej strony internetowej i może zacząć się gubić. Konieczne jest więc przygotowanie dla niego czystego tekstu.

W niektórych przypadkach konieczne jest także dzielenie mu zadań, na przykład prosząc o analizę bardzo długich treści, albo pisanie złożonych kodów oprogramowania. GPT-4 nie tylko więc uczy się sam, ale wymaga również, aby użytkownicy nauczyli się jak z niego korzystać. - Człowiek musi się nauczyć odpowiednio formułować zadania dla sztucznej inteligencji, aby uzyskiwać oczekiwane rezultaty. To może być jeden z najbardziej pożądanych zawodów przyszłości - zauważa Michał Jaroń. Choć brzmi to jak fantastyka, właśnie nadszedł czas, by ludzie i maszyny nauczyli się współpracować.

Grafika wygenerowana przez sztuczną inteligencjęShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Popularność żadnej innej aplikacji nie rosła tak szybko. 100 milionów użytkowników w rekordowo krótkim czasie

Autorka/Autor:Paulina Borowska / Maciej Michałek

Źródło: tvn24.pl, OpenAI, New York Times

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Fotoreporter "New York Timesa", relacjonujący sobotni wiec Donalda Trumpa w Pensylwanii, podczas którego doszło do próby zamachu na kandydata republikanów, prawdopodobnie uchwycił na zdjęciu pocisk przelatujący obok głowy byłego prezydenta USA - donosi nowojorski dziennik, powołując się na analizę byłego agenta FBI.

Szara smuga przy głowie Trumpa. "Ujęcie jedno na milion"

Szara smuga przy głowie Trumpa. "Ujęcie jedno na milion"

Źródło:
New York Times

Pięć osób trafiło do szpitala tuż po tym, jak miejski autobus uderzył w wiatę przystankową w Lublinie. Dwie poszkodowane osoby znajdowały się pod pojazdem. W ich uwolnieniu konieczna była pomoc strażaków. Na miejscu wciąż pracują służby.

Kierowca autobusu miejskiego uderzył w przystanek, na którym byli ludzie. Są ranni

Kierowca autobusu miejskiego uderzył w przystanek, na którym byli ludzie. Są ranni

Źródło:
tvn24.pl

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

Agenci Secret Service zareagowali bardzo szybko, ale było też kilka błędów - powiedział w TVN24 Paweł Rybarczyk, ekspert do spraw antyterroryzmu i ochrony osobistej, oceniając działania amerykańskich służb po zamachu na Donalda Trumpa.

Zamach na Trumpa. Ekspert: zabrakło pełnego zabezpieczenia strefy zero

Zamach na Trumpa. Ekspert: zabrakło pełnego zabezpieczenia strefy zero

Źródło:
TVN24

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie ukazujące moment zamachu na Donalda Trumpa i reakcję dwóch snajperów, którzy z dachu pobliskiego budynku zabezpieczali wiec. Na filmie widać, że agenci są wyraźnie zaskoczeni strzałami. Służby, które miały dbać o bezpieczeństwo sobotniego wydarzenia, znalazły się pod silną krytyką.

Strzały na wiecu Donalda Trumpa. Reakcja snajperów na nagraniu

Strzały na wiecu Donalda Trumpa. Reakcja snajperów na nagraniu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nie weszła ustawa, która była najłagodniejszym projektem z tych, które realnie miały poprawić sytuację kobiet w Polsce - oceniła w "Kawie na ławę" Marcelina Zawisza z klubu Lewicy. Podczas dyskusji w programie na temat piątkowego głosowania w Sejmie doszło do wymiany zdań między wicemarszałkiem Sejmu Piotrem Zgorzelskim (PSL) a posłanką Koalicji Obywatelskiej Agnieszką Pomaską.

Pomaska: posłanki PSL-u nie miały łatwo. Zgorzelski: chcę zaprotestować, nie wiem skąd pani to wie

Pomaska: posłanki PSL-u nie miały łatwo. Zgorzelski: chcę zaprotestować, nie wiem skąd pani to wie

Źródło:
TVN24

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

W związku z prognozowanymi dziś burzami, obfitymi opadami deszczu i silnym wiatrem na południowym wschodzie ogłoszony został alert RCB. Może dochodzić do podtopień i przerw w dostawie prądu.

Alert RCB dla trzech województw

Alert RCB dla trzech województw

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Policjanci zatrzymali 23-latka, który nad ranem zranił nożem trzy osoby na polu namiotowym w Boszkowie. Dwie osoby przewieziono do szpitali. Sprawca trzeźwieje. Miał 1,5 promila w organizmie.

Atak nożownika na polu namiotowym. Trzy osoby ranne

Atak nożownika na polu namiotowym. Trzy osoby ranne

Źródło:
Kontakt24

Tacie blogera Michała Góreckiego przestępcy próbowali wyczyścić konto bankowe, korzystając z tego, że na popularnej platformie OLX wystawił do sprzedaży biurko i szafkę. - Wielowarstwowa ściema. Najłatwiej hakuje się człowieka - ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl. Opisał też sposoby działania przestępców wobec rodzica.

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Źródło:
tvn24.pl

Zerwane dachy, zalane ulice i połamane drzewa to skutki burz, które przechodzą przez Polskę od sobotniego wieczora. Zdjęcia i nagrania dostajemy na Kontakt 24. Strażacy mają pełne ręce roboty.

Pozrywało dachy, pozalewało ulice. Setki interwencji straży

Pozrywało dachy, pozalewało ulice. Setki interwencji straży

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Jedno z towarzystw ubezpieczeniowych domaga się 28 tysięcy złotych od rowerzystki, która we wrześniu ubiegłego roku miała doprowadzić do uszkodzenia samochodu osobowego. Poszkodowany dostał pieniądze z polisy AC, a teraz ubezpieczyciel domaga się od sprawczyni zdarzenia zwrotu środków wraz z odsetkami. - Taka sytuacja może spotkać każdego rowerzystę. Warto wyciągnąć wnioski z tej przykrej sytuacji i uczyć się na nieswoich błędach - komentuje Aleksander Daszewski, radca prawny z Biura Rzecznika Finansowego.

Rowerzystka ma po kolizji zapłacić 28 tysięcy. "W takich sytuacjach nie ma zmiłuj"

Rowerzystka ma po kolizji zapłacić 28 tysięcy. "W takich sytuacjach nie ma zmiłuj"

Źródło:
tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło w miejscowości Zrąbiec (Łódzkie). 21-latek zginął na miejscu po urządzenia ciśnieniowego. Przyczyny zdarzenia bada policja.

"Doszło do rozszczelnienia i wybuchu". Nie żyje 21-latek

"Doszło do rozszczelnienia i wybuchu". Nie żyje 21-latek

Źródło:
tvn24.pl

Sobotni wiec Donalda Trumpa w Pensylwanii został przerwany przez strzały. Były prezydent padł na ziemię, wcześniej chwycił się za bok głowy. Został ewakuowany, na jego twarzy widać było ślady krwi. Rzecznik Trumpa poinformował, że były prezydent czuje się dobrze i trafił na badania. Później sam Trump przekazał, że został zraniony w ucho. Secret Service przekazało, że nie żyją napastnik i jeden z uczestników wiecu, a dwie inne osoby, które w nim uczestniczyły, są ranne. Sprawca został zidentyfikowany przez służby.

Atak na Donalda Trumpa. FBI potwierdza tożsamość sprawcy

Atak na Donalda Trumpa. FBI potwierdza tożsamość sprawcy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, tvn24.pl, CNN

Na wiecu wyborczym Donalda Trumpa w Pensylwanii doszło do próby zamachu na byłego prezydenta USA. Świadkowie mówią o wielu strzałach i zamieszaniu panującym zaraz po zdarzeniu. - Nagle usłyszałem odgłos petard. Potem uświadomiłem sobie, że to strzały. Nagle ktoś krzyknął: "padnij na ziemię!" - relacjonował mężczyzna, obecny na spotkaniu z Trumpem.

Próba zamachu na Donalda Trumpa. "Usłyszałem odgłos petard. Potem uświadomiłem sobie, że to strzały"

Próba zamachu na Donalda Trumpa. "Usłyszałem odgłos petard. Potem uświadomiłem sobie, że to strzały"

Źródło:
CNN

Ten kadr, w którym Donald Trump podnosi rękę w geście walki, jednocześnie krew spływa mu po twarzy, zapisze się w historii i świadomości Amerykanów - oceniła amerykanistka profesor Małgorzata Zachara-Szymańska. Doktor habilitowany Tomasz Płudowski stwierdził, że "zamach zawsze pomaga osobie, która przetrwa".

"Ten kadr zapisze się w historii i świadomości Amerykanów"

"Ten kadr zapisze się w historii i świadomości Amerykanów"

Źródło:
TVN24

Po zamachu na Donalda Trumpa sztab wyborczy kandydata Partii Republikańskiej zapowiedział, że zwiększy środki bezpieczeństwa - poinformowała w niedzielę stacja CNN. Były prezydent opuścił już szpital i w nocy czasu lokalnego wylądował w New Jersey. Na fotografiach z lotniska widać opatrunek na jego uchu.

Trump po wyjściu ze szpitala. CNN: sztab wyborczy zwiększy środki bezpieczeństwa

Trump po wyjściu ze szpitala. CNN: sztab wyborczy zwiększy środki bezpieczeństwa

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Skoro wszystko drożeje, to rosnąć musi też składka OC - tak podwyżki tłumaczą specjaliści z branży ubezpieczeń. Jednocześnie brak ważnego OC wiąże się nie tylko z karą finansową, ale też niesie ryzyko wypłaty ogromnych kwot w przypadku spowodowania wypadku. Materiał programu "Raport" TVN Turbo.

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Źródło:
TVN Turbo

Na rzymskiej stacji metra Barberini doszło w sobotę wieczorem do interwencji policji w rezultacie serii kradzieży, której ofiarami padło wielu pasażerów, a także z powodu starć między bandami kieszonkowców. Stacja była zamknięta przez 40 minut.

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Źródło:
PAP

18-latka musiała opuścić mieszkanie po policyjnej interwencji i decyzji prokuratora. Nie wolno jej się też zbliżać do matki. Córce może grozić do pięciu lat więzienia.

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

Źródło:
tvn24.pl

Gwałtownie cofając uderzył w radiowóz i zaczął uciekać w kierunku Jastarni, gdzie wjechał na plażę. Tam też został zatrzymany przez policjantów.

Podczas ucieczki wjechał samochodem na plażę

Podczas ucieczki wjechał samochodem na plażę

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

62-letnia Polka była poszukiwana czerwoną notą Interpolu, Europejskim Nakazem Aresztowania oraz listem gończym. Została zatrzymana przez strażników granicznych na lotnisku Warszawa-Modlin.

Przyleciała z Londynu i trafiła do aresztu

Przyleciała z Londynu i trafiła do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 14.07 wcześnie rano wyładowania atmosferyczne pojawiają się na znacznym obszarze Polski. Może padać grad. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w kolejnych miejscach

Gdzie jest burza? Grzmi w kolejnych miejscach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Niedziela jest kolejnym burzowym dniem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi zjawiskami w wielu regionach. Najgroźniejsze zjawiska są spodziewane na południowym wschodzie Polski. Dla kilku województw wydano również ostrzeżenia w związku z upałami.

Groźne burze i ponad 30-stopniowy upał. Ostrzeżenia w wielu regionach

Groźne burze i ponad 30-stopniowy upał. Ostrzeżenia w wielu regionach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

- Zabytkowe ogrody Muzeum Łazienki Królewskie są zamknięte z uwagi na konieczność kontroli i usunięcia skutków nocnej bardzo intensywnej nawałnicy - przekazała w sobotę Anita Kacprzyk, przedstawicielka muzeum. Ogród zamknięty będzie również w niedzielę, odwołano zaplanowane w nim imprezy.

"Pracownicy nie pamiętają takiej skali zniszczeń". Łazienki Królewskie wciąż zamknięte

"Pracownicy nie pamiętają takiej skali zniszczeń". Łazienki Królewskie wciąż zamknięte

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zalew Zegrzyński leży niecałe 30 kilometrów na północ od centrum Warszawy. Rowery wodne, strzeżona plaża, miejsca do grillowania - to wszystko zachęca okolicznych mieszkańców, ale też warszawiaków, by chłodzić się tu w upalne dni. Do Zegrza dojeżdża pociąg, ale droga ze stacji na plażę to koszmar. Piesi muszą przejść prawie trzy kilometry, większość poboczem przy ruchliwej trasie. 

Obok pędzących aut, za barierą energochłonną i przez krzaki. Dojście na popularną plażę jak z koszmaru

Obok pędzących aut, za barierą energochłonną i przez krzaki. Dojście na popularną plażę jak z koszmaru

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w Lotto ponownie nie padła główna wygrana. Oznacza to, że rośnie kumulacja i w najbliższym losowaniu będzie można wygrać sześć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 13 lipca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

- Jestem o to pytany w amerykańskich telewizjach. Jak pan oczywiście wie, to jest ten jeden temat, którego mi nie wolno poruszać - mówił szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. W rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną został zapytany o kondycję prezydenta USA Joe Bidena.

Sikorski: to jest ten jeden temat, którego mi nie wolno poruszać

Sikorski: to jest ten jeden temat, którego mi nie wolno poruszać

Źródło:
TVN24

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl
Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl
Premium

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl