Ekonomista: nie doświadczyliśmy czegoś takiego przez 30 lat gospodarki rynkowej

Źródło:
TVN24 Biznes
Inflacja w lutym 2023 roku. Co podrożało najbardziej?
Inflacja w lutym 2023 roku. Co podrożało najbardziej?TVN24
wideo 2/5
Inflacja w lutym 2023 roku. Co podrożało najbardziej?TVN24

Cukier dramatycznie podrożał i jest to bardzo nietypowa sytuacja - zauważył w rozmowie z TVN24 Biznes Marek Zuber, ekonomista. Wskazał, że kolejnym produktem na podium jest olej rzepakowy, który podrożał trzykrotnie. - Jednak spadek konsumpcji i popytu jest za mały, żeby wymusić spadek cen - zauważył. Dodał, że od maja 2022 roku spadają realne wynagrodzenia. - Mamy bardzo długi okres spadku wynagrodzeń, nigdy nie doświadczyliśmy czegoś takiego przez 30 lat gospodarki rynkowej - stwierdził.

W rozmowie z TVN24 Biznes Marek Zuber, ekonomista zwrócił uwagę, że "w lutym 2022 roku cena cukru wzrosła o 85 procent w ujęciu rok do roku, przy inflacji wynoszącej 18,4 procent".

- Cukier dramatycznie podrożał i jest to bardzo nietypowa sytuacja. Jak popatrzymy na cenę na rynku europejskim czy światowym, to nie mamy czegoś takiego. W pierwszej części zeszłego roku notowane były nawet spadki cen. Jak patrzymy na rynki europejskie czy światowe, to musimy brać pod uwagę kurs dolara czy euro. Z całą pewnością nie motywowałoby to do dwukrotnego wzrostu cen cukru - ocenił.

Dlaczego cukier tak podrożał?

Ekonomista wytłumaczył, że kilka czynników spowodowało taką sytuację. - Mamy jednego wielkiego detalistę w Polsce, który ma ponad trzy tysiące sklepów. Boryka się, jak zresztą wszystkie sieci, z brakiem rąk do pracy - powiedział.

- Czasem kasa jest nieobsadzona, czasem jakichś towarów z tego powodu nie ma też na półce. Brakuje również wystarczającej liczby ludzi w centrach logistycznych. W związku z tym, raz na jakiś czas taki detalista nie dowiezie jakichś towarów do sklepu -zauważył.

Jako przykład podał zeszłoroczne kolejki pod stacjami benzynowymi w Wielkiej Brytanii - Te kolejki nie były dlatego, że brakowało ropy i benzyny. Chodziło o to, że nie było komu dowodzić paliw. Nawet wojskowi kierowcy musieli w pewnym okresie pomóc - mówił.

- I podobna sytuacja jest z cukrem, bo u nas z kolei był tydzień, w którym do 1,3 tysiąca sklepów z całej sieci ten produkt nie dojechał. Jak Polacy zobaczyli, że w danej sieci nie ma cukru, to oznaczało dla nich, że to jest większy problem. Rzucili się na kupowanie cukru w innych sieciach. Przez wzrost popytu, wzrosła też cena. Branża cenę powyżej 6 złotych za kilogram utrzymuje do dzisiaj - podkreślił. 

Wzrost cen oleju rzepakowego

Marek Zuber odniósł się również do kolejnego produktu, który stoi na podium, jeśli chodzi o wzrost ceny. - To olej rzepakowy, który podrożał o około 50 procent względem ceny z poprzedniego roku - wskazał.

- Tutaj mamy zestawienie różnych czynników. Mieliśmy potężny wzrost cen na rynku europejskim, jak doszło do eskalacji wojny w Ukrainie. Wtedy też zastanawialiśmy się, czy zboża ukraińskie będą w ogóle dostępne. Pszenica podrożała prawie o 80 procent w ciągu trzech dni. Inne zboża również podrożały, a między innymi rzepak - poinformował.

Ekonomista wyjaśnił, że Ukraina jest jednym z największych producentów oleju rzepakowego w Europie. - Mieliśmy taki moment, kiedy cena oleju wzrosła mniej więcej z 6,5 złotych do 18 złotych za litr. Ponad trzykrotny wzrost ceny. Potem się okazało, że jednak te zboża będą dostępne, ceny na rynkach spadły. W tej chwili pszenica i rzepak są w cenie z roku 2020 - zaznaczył.

Zauważył jednocześnie, że olej rzepakowy w sklepach dalej kosztuje około 12 złotych. - Uwzględniając nawet kurs euro czy dolara, nie ma to odzwierciedlenia w cenach, które widzimy w Polsce czy Europie - podkreślił.

Na pytanie jakie są przyczyny wzrostu, odpowiedział, że "jeśli sieci i hurtownicy kupili wcześniej olej bardzo drogo, mają go dzisiaj w magazynach, to nie chcą stracić i stosują tak zwane wyśrednianie".

- Jeżeli wcześniej kupiłem olej po 17 złotych za litr, a teraz kupuję po 7 złotych za litr, to w sumie sprzedaję go po takiej cenie, żeby nie stracić. Czyli wyśrednionej - wytłumaczył.

Przedstawił też w rozmowie drugi powód wzrostu cen oleju. - Problem jest taki, że Polacy hamują kupowanie i konsumpcję, bo od maja 2022 roku spadają realne wynagrodzenia. Mamy bardzo długi okres spadku wynagrodzeń, nigdy nie doświadczyliśmy czegoś takiego przez 30 lat gospodarki rynkowej. Jednak spadek konsumpcji i popytu jest za mały, żeby wymusić spadek cen - podsumował.

Czytaj też: Przeciętne wynagrodzenie Polaków. Tyle średnio zarabialiśmy w 2022 roku

Autorka/Autor:Joanna Rubin/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Kamil Zajaczkowski/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Szwajcarski bank UBS rozpoczął program cięcia kosztów, którego wynikiem jest ogromna redukcja etatów. Wkrótce pracę ma stracić ponad 30 tysięcy osób, zatrudnionych na całym świecie.

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Źródło:
Reuters

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dosypać pieniędzy do budżetów powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Chodzi o kwotę 50 milionów złotych. "Chcemy dmuchać na zimne" - poinformowała szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Zwolnienia grupowe w Polsce. Resort uruchomi dodatkowe pieniądze

Zwolnienia grupowe w Polsce. Resort uruchomi dodatkowe pieniądze

Źródło:
PAP

Rodzice uczniów, którzy w ubiegłym roku otrzymali laptopy, mogą odetchnąć z ulgą. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów, które zwalnia z obowiązku zapłaty PIT od tego sprzętu. To istotny dokument, bo czas rozliczeń z fiskusem za 2023 mija wraz z końcem kwietnia.

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Źródło:
tvn24.pl

Poczta Polska w 2023 roku odnotowała "historyczną stratę" i w związku z tym opracowywany jest plan kompleksowej transformacji - przekazała spółka, odnosząc się do zapowiedzi związkowców w sprawie strajku ostrzegawczego. Dodano, że plan ma być w nadchodzących tygodniach przedłożony radzie nadzorczej.

Poczta Polska szykuje plan po "historycznej stracie"

Poczta Polska szykuje plan po "historycznej stracie"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej widzi kilka ryzyk związanych z proponowanym przez resort klimatu wprowadzeniem bonu energetycznego dla najuboższych odbiorców energii. Chodzi między innymi o zagrożenie płynności przyznawania przez gminy świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego. MRPiPS widzi też zagrożenie dla swojego programu Aktywny Rodzic.

Ministerstwo o "poważnym ryzyku". Chodzi o przyznawanie świadczeń

Ministerstwo o "poważnym ryzyku". Chodzi o przyznawanie świadczeń

Źródło:
PAP Biznes

Grupa Ciech poinformowała, że w czerwcu zmieni nazwę na Qemetica. Spółka przekazała także, że jej nowa strategia, na kolejne sześć lat, zakłada między innymi systematyczny wzrost wyników finansowych.

Spółka Sebastiana Kulczyka zmienia nazwę

Spółka Sebastiana Kulczyka zmienia nazwę

Źródło:
PAP Biznes

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) opublikował ostrzeżenie dotyczące 13 partii mąki migdałowej marki Fivio. Powodem jest przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn w surowcu wykorzystanym do produkcji - czytamy w komunikacie.

Kilkanaście partii mąki wycofanych z rynku. Ostrzeżenie

Kilkanaście partii mąki wycofanych z rynku. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Ibuprofen Dr. Max. Powodem jest stwierdzenie nieprawidłowości w zakresie jednego z parametrów.

Popularny lek przeciwbólowy wstrzymany w obrocie

Popularny lek przeciwbólowy wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Trwa globalna wojna solarna. Zainteresowanie energią słoneczną przyspieszyło w wyniku kryzysu energetycznego - wskazał Arkadiusz Balcerowski, ekonomista mBanku. Imponującą skalą ekspansji w 2023 roku mogą się pochwalić Chiny, które daleko w tyle pozostawiają USA i Europę. Zdaniem eksperta, jeżeli Unia Europejska nie odrobi lekcji z obecnej sytuacji, to w skrajnym scenariuszu może nam grozić "powtórka z uzależnienia się od rosyjskiego gazu".

Wojna solarna. "Kryzys wywrócił stół do góry nogami"

Wojna solarna. "Kryzys wywrócił stół do góry nogami"

Źródło:
tvn24.pl

Zakład produkcyjny Levi Strauss w Płocku ma zostać zlikwidowany do końca listopada. Pracę straci 650 osób. W poniedziałek podpisano porozumienie dotyczące odpraw dla zwalnianych pracowników. Szczegóły wypracowanych rozwiązań nie zostały ujawnione.

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. Jest porozumienie w sprawie odpraw

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. Jest porozumienie w sprawie odpraw

Źródło:
PAP

Dziewięć złotych i pięć srebrnych nagród trafiło do dziennikarzy oraz tytułów TVN Warner Bros. Discovery na World Media Festivals w Hamburgu. Wśród laureatów znalazły się między innymi reportaże dziennikarzy "Czarno na białym" i "Superwizjera" TVN.

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2024

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2024

Źródło:
tvn24.pl

Frankowicze czekają na posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawie zagadnień prawnych, dotyczących tak zwanych kredytów walutowych. Rozprawa ma się odbyć w najbliższy czwartek, 25 kwietnia. Chodzi o pytania skierowane przez pierwszą prezes Sądu Najwyższego sędzię Małgorzatę Manowską.

Ważny termin dla frankowiczów. Głos zabierze Sąd Najwyższy

Ważny termin dla frankowiczów. Głos zabierze Sąd Najwyższy

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce zwiększyć o 15 procent stawki dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością. Jak wyjaśnił resort, dotychczasowy poziom powodował negatywne skutki dla sytuacji tej grupy osób na rynku pracy.

Większe dopłaty do wynagrodzeń. Rząd szykuje zmianę

Większe dopłaty do wynagrodzeń. Rząd szykuje zmianę

Źródło:
tvn24.pl

Bank Millennium wygasi usługi mobilnych płatności zbliżeniowych kartą za pomocą aplikacji na platformie Android. Nie dotyczy to płatności zbliżeniowych z wykorzystaniem Blika czy wirtualnych portfeli.

Zmiany dla klientów dużego banku. "Usługa będzie niedostępna"

Zmiany dla klientów dużego banku. "Usługa będzie niedostępna"

Źródło:
tvn24.pl

Mocniejszy złoty to jedna z przyczyn spadku inflacji w szybszym tempie niż oczekiwano - powiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Sytuacja na złotym. Tusk zabiera głos

Sytuacja na złotym. Tusk zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wakacje kredytowe 2024 coraz bliżej. Ustawa w tej sprawie czeka na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy. W stosunku do rozwiązań z lat ubiegłych zajdą zmiany w składaniu wniosków - wyjaśnia w odpowiedzi na nasze pytania resort finansów. Ma to związek z kryteriami, które uprawniają do skorzystania z wakacji od rat.

To rozwiązanie było "pozbawione sensu". Ważne zmiany w sprawie wakacji kredytowych

To rozwiązanie było "pozbawione sensu". Ważne zmiany w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2024 roku wyniosło 8408,79 złotego brutto - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Oznacza to wzrost o 12 procent rok do roku.

Najnowsze dane w sprawie wynagrodzeń. "Silny wzrost"

Najnowsze dane w sprawie wynagrodzeń. "Silny wzrost"

Źródło:
PAP

Polskie władze zapowiedziały renegocjowanie z Brukselą kwestii wprowadzenia podatku od aut spalinowych. Nowa danina to obietnica poprzedniej ekipy - rządu Mateusza Morawieckiego. Według informacji "Gazety Wyborczej" Komisja Europejska jest jednak niechętna zmianom w tej sprawie.

Duży kłopot z podatkiem od aut

Duży kłopot z podatkiem od aut

Źródło:
PAP, tvn24.pl

TikTok ocenił, że wprowadzenie zakazu działania aplikacji w USA będzie "podeptaniem wolności słowa", które uderzy w 170 milionów Amerykanów. Według szacunków właśnie tylu użytkowników korzysta z tej aplikacji w Stanach Zjednoczonych. Zapewniono, że ByteDance, czyli obecny właściciel TikToka, "nie jest agentem Chin, ani żadnego innego kraju".

Ciemne chmury nad popularną aplikacją. Gigant odpowiada

Ciemne chmury nad popularną aplikacją. Gigant odpowiada

Źródło:
BBC, Reuters

Produkcja przemysłowa w marcu spadła o 6 procent rok do roku - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS). "Potężne tąpnięcie" - napisali w komentarzu analitycy Pekao.

"Potężne tąpnięcie" w produkcji przemysłowej

"Potężne tąpnięcie" w produkcji przemysłowej

Źródło:
tvn24.pl

Rząd podejmie decyzję dotyczącą cen prądu do końca miesiąca - powiedziała w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Podkreśliła, że obecnie planowane rozwiązania dotyczą drugiej połowy 2024 roku.

Duże zmiany w rachunkach za prąd. Decyzja "do końca miesiąca"

Duże zmiany w rachunkach za prąd. Decyzja "do końca miesiąca"

Źródło:
tvn24.pl

Od poniedziałku w programie Czyste Powietrze obowiązują nowe zasady dotyczące między innymi dopłat na pompy ciepła. Przez niespełna dwa miesiące potrwa okres przejściowy, a następnie dofinansowania przyznawane będą tylko na urządzenia spełniające określone parametry techniczne. Czym jest Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów oraz gdzie ją sprawdzimy?

Od dziś zmiany w wielkim rządowym programie

Od dziś zmiany w wielkim rządowym programie

Źródło:
PAP