Blisko 200 wypadków było spowodowanych przez pojawienie się dzikich zwierząt na drodze. Tak wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji za 2017 rok. Zginęło w nich 10 osób, a 229 zostało rannych. Co zrobić w sytuacji, kiedy spotkamy dzikie zwierzę na drodze? Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.
- Jeżeli poruszamy się z prędkością bezpieczną, która umożliwia nam manewr ominięcia zwierzęcia, wtedy powinniśmy podjąć taką próbę - wskazał Zbigniew Weseli ze Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
- Natomiast, jeżeli jedziemy za szybko, to raczej powinniśmy prób ominięcia unikać, ponieważ możemy wtedy wypaść na drugi pas - dodał.
Dzikie zwierzęta na drodze
Jak przyznają leśnicy, w sprawie nieoczekiwanych spotkań z dzikimi zwierzętami nie ma reguły, ale najczęściej do takich sytuacji dochodzi wtedy, gdy jest ciemno.
- Ostrożność powinniśmy zachować między 6 a 8 rano i po południu w godzinach 16-19 - powiedział Roman Jankowski z Nadleśnictwa Jabłonna.
Spotkanie na drodze z dziką zwierzyną to dla człowieka ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. Czasem może skończyć się jednak tylko na uszkodzeniu auta. Co zrobić w takiej sytuacji?
Odszkodowanie
- Jeżeli mamy znak "dzikie zwierzęta", wówczas możemy wystąpić o odszkodowanie do zarządcy drogi. Jeżeli takiego znaku nie ma, wtedy możemy zwrócić się do nadleśnictwa - powiedział Bartosz Salwiński z Porównywarki Ubezpieczeń Mfind.
Jeżeli zwierzę uciekło, warto zrobić kilka zdjęć uszkodzonego pojazdu. Bardzo często, poza krwią, pojawia się również sierść, a takie dowody mogą nam ułatwić wywalczenie odszkodowania.
Jeszcze łatwiej jest w sytuacji, gdy w pobliżu prowadzone są polowania, a spłoszone strzałami zwierzęta wybiegają na drogę.
- Koła łowieckie mają obowiązkowe ubezpieczenie OC i to właśnie z tego OC następuje wypłata odszkodowania - wyjaśniał Salwiński.
Autor: mb//dap / Źródło: TVN Turbo
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock