Gdzie trzeba mieć naklejkę, a gdzie są bramki? Opłaty za autostrady w Europie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24 Biznes
Minister Adamczyk: autostrady w Polsce nie będą płatne
Minister Adamczyk: autostrady w Polsce nie będą płatneTVN24
wideo 2/6
Minister Adamczyk: autostrady w Polsce nie będą płatneTVN24

Jeśli zdecydujemy się na zagraniczną podróż własnym pojazdem, to warto pamiętać, że z powodu przejazdów autostradami jej koszt może znacznie wzrosnąć. Oto zasady i ceny przejazdów w niektórych krajach Europy, które są najpopularniejszymi wakacyjnymi kierunkami.

Austria 

Wszystkie samochody, motocykle i samochody kempingowe do 3,5 DMC (dopuszczalna masa całkowita) muszą odpowiednio posiadać naklejkę opłaty drogowej lub mieć zakupioną online na czas winietę cyfrową, gdy wjeżdżają na autostradę lub drogę ekspresową.

Winiety z okresem ważności 10 dni, 2 miesięcy lub 1 rok są dostępne w ponad 6000 punktów sprzedaży w Austrii i za granicą, a także w punkcie poboru opłat ASFINAG lub w aplikacji Unterwegs.

Koszt winiet w 2023 roku

Samochód (do 3,5 ton) Roczna - 96,40 euro 2-miesięczna - 29 euro 10-dniowa - 9,90 euro

Motocykl Roczna - 38,20 euro 2-mieisęczna - 14,50 euro 10-dniowa - 5,80 euro

Winieta, która nie jest naklejona ani podbita (10-dniowa lub 2-miesięczna) jest nieważna. To może skutkować karami w wysokości od 300 do 3000 euro, jeśli nie zostanie uiszczona opłata zastępcza.

W przypadku braku winiety albo poruszania się po drogach z winietą przeterminowaną pojawi się kara w wysokości 120 euro dla kierujących samochodami i 65 euro dla kierujących motorami. W przypadku gdy dojdzie do stwierdzenia próby manipulowania winietą, np. poprzez próbę przedłużenia jej terminu ważności, to opłata karna wynosi 240 euro dla aut o 130 euro dla motocykli.

Albania

W Albanii obowiązuje opłata na autostradzie A1 Rruga e Kombit, która biegnie od granicy z Kosowem (wschodnia granica) na zachód do stolicy kraju - Tirany. Opłata za przejazd wynosi 2,5 euro dla motocykli i 5 euro dla samochodów osobowych.

Na całym 130 kilometrowym odcinku autostrady znajduje się tylko jedna bramka poboru opłat w pobliżu tunelu Kalimash.

Bułgaria

W Bułgarii obowiązują winiety elektroniczne, które można wykupić na pięć okresów. Ceny są takie same zarówno dla motocykli, jak i aut o wadze do i powyżej 3,5 tony i obowiązują dla sieci dróg krajowych, do których zalicza się autostrady, drogi I, II i III klasy). Winietę można kupić poprzez stronę internetową (bgtoll.bg), aplikację mobilną (BGTOLL) oraz za pomocą terminali, które znajdują się w punktach kontroli granicznej. Za pomocą strony i aplikacji można także sprawdzić jej ważność. 

Ceny winiet

weekendowa - 9 lewów tygodniowa - 13 lewów miesięczna - 27 lewów 3-miesięczna - 48 lewów roczna - 87 lewów

(1 lew po kursie z 16 czerwca 2023 r. to około 2,28 zł)

Nieopłacenie winiety jest traktowane jako wykroczenie i podlega karze, która wynosi od 300 (samochody osobowe) do 3000 lewów (ciężarowe). 

Na granicy z Rumunią w kilku miejscach są płatne mosty i promy przez Dunaj.

Chorwacja

Opłaty drogowe w Chorwacji są pobierane za przejazd autostradami i można je uiszczać bezpośrednio w bramkach poboru opłat lub za pośrednictwem urządzenia pokładowego. Obowiązek uiszczania opłat za przejazd autostradami dotyczy motocykli, samochodów osobowych oraz pojazdów o masie powyżej 3,5 t. Dla stałych użytkowników przewidziano jednostkę pokładową z systemem ETC, za którą można uzyskać od 13 do 21 proc. zniżki na opłaty drogowe. Cenę opłat autostradowych za planowaną podróż można ustalić za pomocą interaktywnej mapy na hac.hr lub bina-istra.com.

Przykładowe ceny za przejazdy na popularnych odcinkach:

Autostrada A1 na odcinku Zagrzeb - Zadar (253 km) - 10 euro dla motocykli, 16,5 euro dla aut osobowych; Autostrady A1 i A6 na odcinku Zagrzeb - Rijeka (135 km) - 5,5 euro dla motocykli i 9,2 euro dla samochodów,

Czarnogóra

Obowiązuje opłata w wysokości 2,5 euro za przejazd tunelem "Sozina", a także za odcinek autostradowy na trasie Podgorica-Kolasin 3,5 euro. Pozostałe drogi są bezpłatne.

Czechy

W Czechach obowiązuje elektroniczny system winiet na trzy okresy: 10 dni, 30 dni oraz rok. Winiety są obowiązkowe dla pojazdów czterokołowych. Przejazd motocyklami i trycyklami jest darmowy. Przejazd na niektórych niedokończonych odcinkach jest darmowy. Winiety można kupić przez internet, na placówkach czeskiej poczty, niektórych stacjach benzynowych i w automatach zlokalizowanych przy przejściach granicznych. 

Ceny winiet:

10 dni - 310 koron lub 155 koron dla pojazdów eco*, 30 dni - 440 koron lub 220 koron dla pojazdów eco, roczna - 1500 koron lub 750 dla pojazdów eco.

(1 korona to około 0,19 zł po kursie z 16.06.2023 r.)

*Cena eco przeznaczona jest dla pojazdów zasilanych gazem ziemnym i biometanem (cena eco nie dotyczy LPG).

Przewidziano zwolnienie z opłat dla pojazdów elektrycznych, wodorowych lub hybrydowych o poziomie emisji CO2 do 50 g/km.

Kierowca przyłapany na płatnej drodze bez ważnej winiety elektronicznej (bez zwolnienia) podlega karze grzywny do 20 000 koron. Naklejkę należy umieścić w odpowiednim miejscu zgodnie z instrukcją. Jeśli nie będziemy jej posiadać, źle ją nakleimy, niewłaściwie wypełnimy dane, to grozi nam mandat nawet do 100 tys. koron. Więcej informacji znajdziesz na edalnice.cz/pl/

Mapa autostrad - Czechyedalnice.cz

Francja

Za przejazd autostradami we Francji zapłacimy na bramkach i w ten sam sposób pobierane są opłaty za przejazd niektórymi mostami czy tunelami. Na niektórych autostradach obowiązuje system swobodnego przepływu z płatnością za pomocą aplikacji. 

O tym, ile zapłacimy za przejazd zadecyduje kategoria, do której zalicza się pojazd, a na to ma wpływ jego wysokość, liczba osi oraz masa całkowita pojazdu. Samochody osobowe zaliczają się do kategorii 1 - "lekkich pojazdów". 

Przykładowo przejazd autostradami A1 i A26 z Paryża do Calais, odcinek o długości 288 km, to koszt 14,10 euro dla motocykli i 23,40 euro dla samochodów. Z kolei przejazd autostradą A10 z Paryża do Bordeaux, 583 km, to koszt 35,20 euro dla motocykli i 57,20 euro dla aut osobowych.

 Na stronie https://www.autoroutes.fr/en/routes.htm można skorzystać z planera, by oszacować koszt przejazdu. 

Opłaty za przejazd mostami to wydatek rzędu od 2,7 do 12,5 euro (auta). Znacznie większa rozpiętość wysokości opłat jest też w przypadku tuneli, od 2,5 do aż 127 euro, ta ostatnia dotyczy tunelu Eurotunnel pod kanałem La Manche.

Mapa autostrad - Francjaautoroutes.fr

Grecja

W Grecji za przejazd na większości autostrad odbywa się na bramkach poboru opłat. Obowiązek dotyczy wszystkich kierowców od motocykli do aut ciężarowych. Płatności można dokonywać za pomocą gotówki, kartami czy za pomocą jednostki pokładowej. 

Ceny za przejazd:

A.TH.E. Odos: Lamia - Athens odcinek o długości 168 km motocykl: 7,7 euro; samochód: 11,05 euro

Aegean Odos: Tesaloniki - Lamia Odcinek o długości 255 km motocykl: 10,7 euro; samochód: 15,4 euro

Attiki Odos: Athens (lotnisko) - Athens (Elefsina/Elusius) Odcinek o długości 42 km motocykl: 1,4 euro; samochód: 2,8 euro

Egnatia Odos: Typia - Komotiní Odcinek o długości 532 km motocykl: 14,4 euro; samochód: 20,6 euro

Ionia Odos: Ioánnina - Antirrio Odcinek o długości 164 km motocykl: 8,90 euro; samochód: 12,75 euro

Kentriki Odos E65: Trikala - Xiniada Odcinek o długości 73 km motocykl: 3,55 euro; samochód: 5,10 euro

Moreas Odos: Kalamata - Korinthos Odcinek o długości 132 km motocykl: 8,70 euro; samochód: 12,95 euro,

Olympia Odos: Patra - Athens (Elefsina) Odcinek o długości 173 km motocykl: 8,20 euro; samochód: 11.30 euro

Hiszpania

Opłaty za przejazd autostradami uiszcza się na bramkach i dotyczy ona wszystkich pojazdów, zarówno samochodów osobowych jak i motocykli. Zapłacić możemy za pomocą gotówki, karty kredytowej, urządzenia pokładowego Via-t, a w niektórych miejscach także za pomocą aplikacji mobilnej Awai (jeśli odcinek nadzoruje firma Abertis). 

Wysokość opłaty drogowej do zapłaty zależy od: - rodzaju pojazdu (lekki pojazd lub ciężki pojazd), - odległości przebytej przez pojazd na danym odcinku autostrady, - na niektórych autostradach od pory dnia i metody płatności.

Opłaty na przykładowych odcinkach

Barcelona - El Vendrell odległość: 68 km motocykl: 5,99 euro, samochód: 12,44 euro

Bilbao - Saragossa odległość: 305 km motocykl: 35,60 euro, samochód: 35,60 euro

León – Astorga Odległość: 51 km motocykl: 5,5 euro, samochód: 5,5 euro

Niemcy

Opłaty za poruszanie się po niemieckich drogach dotyczą tylko samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej 7,5 ton lub więcej. 

Słowacja

Na Słowacji obowiązuje system winiet, które można kupić na cztery okresy. Do nabycia są na stronie internetowej eznamka.sk/pl/, poprzez aplikację mobilną, na stacjach paliw oraz w automatach na przejściach granicznych. 

Obowiązek posiadania winiety dotyczy tylko pojazdów dwuśladowych o DMC do 3,5 tony - zwolnione są z niego pojazdy jednośladowe, czyli motocykle. 

Okresy ważności winiet:

1 rok (60 euro) - winieta z rocznym okresem ważności jest ważna od 1 stycznia danego roku kalendarzowego lub od dnia zakupienia jej przez użytkownika wyznaczonych odcinków dróg w danym roku kalendarzowym, do 31 stycznia następnego roku kalendarzowego, 365 dni (60 euro) - winieta z okresem ważności 365 dni jest ważna przez 365 dni, licząc od dnia wskazanego przez użytkownika wyznaczonych odcinków dróg, 30 dni (17 euro) - winieta z 30-dniowym okresem ważności jest ważna przez okres 30 dni, licząc od dnia wskazanego przez użytkownika wyznaczonych odcinków dróg, 10 dni (12 euro) - winieta z 10-dniowym okresem ważności jest ważna przez okres 10 dni, licząc od dnia wskazanego przez użytkownika wyznaczonych odcinków dróg.

Pomijając okres pobytu, to na Słowacji istnieje także podział winiety na dwa rodzaje - za pojazd i pojazd ciągniony (przyczepa). Kosztują one tyle samo i w praktyce wygląda to tak, że:

- jeśli poruszamy się samochodem o DMC do 3,5 tony, to musimy posiadać winietę za pojazd; - jeśli poruszamy się autem wraz z małą przyczepą, gdy łączna masa takiego zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 tony, to musimy posiadać tylko winietę za pojazd;  - jeśli poruszamy się zespołem pojazdów (auto i przyczepa), których DMC przekracza 3,5 tony, to musimy mieć dwie winiety - za pojazd i za pojazd ciągniony. 

Mapa autostrad - Słowacjaemyto.sk

Słowenia

W Słowenii na autostradach i określonych drogach szybkiego ruchu obowiązują winiety dostępne także w formie elektronicznej. Nie trzeba przyklejać nic na szybie, wystarczy zgłosić swoje numery rejestracyjne przez sieć. 

Koszt winiet:

Na tydzień - motocykl - 8 euro, - samochody do 3,5 t, o wysokości do 1,3 m nad przednią osią, przyczepy kempingowe niezależnie od wysokości - 16 euro, samochody do 3,5 t, o wysokości 1,3 m nad przednią osią - 30 euro,

Na miesiąc: - samochody do 3,5 t, o wysokości do 1,3 m nad przednią osią, przyczepy kempingowe niezależnie od wysokości - 32 euro, - samochody do 3,5 t, o wysokości 1,3 m nad przednią osią - 64,10 euro,

Na 6 miesięcy: - motocykl - 32 euro,

Na rok: - motocykl - 58,70 euro, - samochody do 3,5 t, o wysokości do 1,3 m nad przednią osią, przyczepy kempingowe niezależnie od wysokości - 117,50 euro, - samochody do 3,5 t, o wysokości 1,3 m nad przednią osią - 235 euro,

Winiety można kupić przez internet, w oddziałach Dars czy stacjach paliw.

Tunel Karavanke między Austrią a Słowenią kosztuje 7,60 € za pojazd do 3,5 t.

Węgry

W przypadku motocykli, pojazdów do 3,5 t i autobusów winieta jest wymagana na prawie całej sieci autostrad na Węgrzech, niektóre odcinki i części obwodnicy Budapesztu są zwolnione z opłat.

Winiety sprzedawane są wyłącznie w formie elektronicznej i można je kupić przez Internet na stronie ematrica.nemzetiutdij.hu, za pośrednictwem aplikacji mobilnych oraz w ogólnodostępnych punktach sprzedaży, takich jak stacje benzynowe i sklepy w pobliżu przejść granicznych. Ceny winiet:

Za 10 dni trzeba zapłacić motocykliści - 2750 forintów samochody do 3,5 tony i 7 pasażerów - 5500 forintów

miesiąc motocykliści - 4450 forintów samochody do 3,5 tony i 7 pasażerów - 8900 forintów

roczna motocykliści - 49190 forintów samochody do 3,5 tony i 7 pasażerów - 49190 forintów

(1 forint kosztuje około 0,012 zł po kursie z 16.06.2023 r.)

Do poruszania się po autostradach zestawem samochód osobowy z przyczepą wystarczy jedna winieta autostradowa przeznaczona dla samochodu osobowego.

Włochy

Opłaty za autostrady we Włoszech pobierane są w formie opłat drogowych, które można uiszczać gotówką, kartą płatniczą lub paliwową bezpośrednio przy bramkach poboru opłat. Opłaty pobierane są nie tylko od samochodów osobowych i ciężarowych, ale także od motocykli. Za przejazd niektórymi tunelami pobierane są również opłaty drogowe.

Do pobierania opłat autostradowych wykorzystywany jest też system swobodnego przepływu, a po jego użyciu należy dodatkowo uiścić opłaty za przejazd. Urządzenie pokładowe Telepass i karty przedpłacone Viacard są dostępne dla zwykłych użytkowników autostrad w celu ułatwienia płatności. Wyjeżdżając z płatnej autostrady bez uiszczania opłat, należy dokonać dopłaty w jednej z bramek poboru opłat lub przez Internet.

Opłaty autostradowe za przejazd przez Włochy można obliczyć na autostrade.it.

Autostrady we Włoszechautostrade.it

Przykładowe ceny za przejazdy autostradami (opłaty za samochód są takie same jak w przypadku motocykli):

A1: Milan - Rzym odległość 556 km cena: 41,90 euro

A1, A14: Milan - Bari odległość 865 km cena: 64,40 euro

A4, A23: Tarvisio - Wenecja odległość: 224 km cena: 18,20 euro

A10, A26, A7: San Remo - Milan odległość: 269 km cena: 25,50 euro

Dodatkowo płatny jest przejazd tunelami wybudowanymi na północy kraju w Alpach, które prowadzą do innych państw. 

Autostrada Brennerska samochód: 11 euro

Tunel św. Bernarda (Great St. Bernard Tunnel) motocykl: 18,5 euro samochód: 31 euro

Tunnel Mont Blanc (Mont Blanc Tunnel) samochód: 52,3 euro motocykl 34,6 euro

Tunnel du Fréjus samochód: 52,3 euro motocykl: 34,6 euro

Tunnel Munt la Schera samochód: 29 franków szwajcarskich motocykl: 11 franków

Autorka/Autor:JW/kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po stwierdzeniu na farmie niosek w Wielkopolsce ogniska grypy ptaków do wybicia przeznaczono blisko 1,4 miliona kur, co oznacza, że na rynek będzie trafiać milion jaj mniej dziennie - poinformował w piątek przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

"Z rynku nagle znika ponad milion jaj dziennie. To gigantyczna liczba"

"Z rynku nagle znika ponad milion jaj dziennie. To gigantyczna liczba"

Źródło:
PAP

Solidarność i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) pozytywnie odniosły się do propozycji ministry rodziny Agnieszki Dziemianowicz-Bąk dotyczącej ustanowienia Wigilii dniem wolnym od pracy. Przedstawiciele związków czekają jednak na szczegóły projektu i pytają, czy wolne obejmie wszystkich pracowników.

Dodatkowy dzień wolny od pracy. Związkowcy komentują

Dodatkowy dzień wolny od pracy. Związkowcy komentują

Źródło:
PAP

- Myślę, że dobrze by było, żeby już skończyć z tą huśtawką, chociaż przyjmuję z ulgą, że w ten nadchodzący weekend będę spała godzinę dłużej - powiedziała Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego i była premier, pytana o kwestię zmiany czasu.

Zmiana czasu. "Dobrze byłoby już skończyć z tą huśtawką"

Zmiana czasu. "Dobrze byłoby już skończyć z tą huśtawką"

Źródło:
tvn24.pl

Prawidłowo opisany przelew bankowy to wystarczająca informacja o wyborze zasad rozliczeń - opisuje najnowszą interpretację skarbówki piątkowa "Rzeczpospolita". Uratuje to przedsiębiorcę przed zaległością, nawet jeżeli nie złożył zawiadomienia w sprawie zmiany formy opodatkowania.

Fiskus zmienił zdanie, podatnicy odetchną. "To przełom"

Fiskus zmienił zdanie, podatnicy odetchną. "To przełom"

Źródło:
PAP

W związku z koniecznością aktualizacji prognozy dochodów budżetu państwa i zmiany poziomu maksymalnego deficytu niezbędna jest zmiana ustawy budżetowej na 2024 rok - poinformowano w piątek na stronie kancelarii premiera.

Zmiany w budżecie na ostatnią chwilę. Jest zapowiedź

Zmiany w budżecie na ostatnią chwilę. Jest zapowiedź

Źródło:
PAP

Sąd Najwyższy oddalił skargę spółki P4 na decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wobec UPC wydaną w 2019 roku - przekazał urząd w piątek. Chodzi o nałożoną wtedy na UPC karę między innymi za możliwość jednostronnego podnoszenia abonamentu przez dostawcę. Decyzja SN rozstrzyga też kwestię wypłaty klientom rekompensat.

Klienci dostaną zwrot pieniędzy. Decyzja sądu

Klienci dostaną zwrot pieniędzy. Decyzja sądu

Źródło:
PAP

Zwolnieniami grupowymi w PKP Cargotabor, spółce zależnej PKP Cargo, zostanie objętych nie więcej niż 520 pracowników - poinformowało PKP Cargo w piątkowym raporcie giełdowym.

Pracę straci nawet pół tysiąca osób. Zwolnienia grupowe

Pracę straci nawet pół tysiąca osób. Zwolnienia grupowe

Źródło:
PAP

Niewykluczone, że już tegoroczna Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Złożenie projektu ustawy w tej sprawie zapowiedziała w piątek rano ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz–Bąk.

Nowy dzień wolny od pracy. "Kładziemy projekt na stole"

Nowy dzień wolny od pracy. "Kładziemy projekt na stole"

Źródło:
PAP

Polska Fundacja Narodowa skierowała do sądu pozew przeciwko fundacji założonej przez Michała Wiśniewskiego, lidera zespołu Ich Troje. Chce zwrotu dotacji w wysokości 100 tysięcy złotych.

Polska Fundacja Narodowa żąda 100 tysięcy złotych od fundacji Michała Wiśniewskiego

Polska Fundacja Narodowa żąda 100 tysięcy złotych od fundacji Michała Wiśniewskiego

Źródło:
PAP

Izba skierowała do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na kierowaniu gróźb agresji fizycznej, utraty zdrowia i życia wobec pracowników NIK zajmujących się Funduszem Sprawiedliwości – poinformowała w piątek Najwyższa Izba Kontroli.

"Groźby agresji fizycznej oraz utraty zdrowia i życia". NIK kieruje sprawę do prokuratury

"Groźby agresji fizycznej oraz utraty zdrowia i życia". NIK kieruje sprawę do prokuratury

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W trosce o państwa zaufanie do standardów jakości i bezpieczeństwa produktów informujemy o wycofaniu z rynku produktu "Gelatelli, Lody Mochi Coconut, 180 gramów" - przekazał w komunikacie Lidl.

Lidl wycofuje produkt. Apel do klientów

Lidl wycofuje produkt. Apel do klientów

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Millennium Bank, Alior Bank i Citi Handlowy - między innymi klientów tych instytucji finansowych czekają utrudnienia w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się kłopoty z aplikacją czy płatnościami.

Utrudnienia dla klientów. "Nie zalogujesz się na konto"

Utrudnienia dla klientów. "Nie zalogujesz się na konto"

Źródło:
tvn24.pl

Wraz z początkiem listopada sieć płatnych odcinków dróg w Polsce zostanie rozszerzona o nowe odcinki - przypomniał w piątkowym komunikacie resort finansów. Nowe przepisy będą dotyczyć pojazdów o masie przekraczającej 3,5 ton oraz autobusów.

Nowe odcinki płatnych dróg. "Kierowcy dowiedzą się ze znaków"

Nowe odcinki płatnych dróg. "Kierowcy dowiedzą się ze znaków"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Resort klimatu i środowiska pracuje nad zapewnieniem dalszego finansowania dla programu Czyste Powietrze. Potencjalnych źródeł jest przynajmniej kilka - powiedziała ministra Paulina Hennig-Kloska. Stałe finansowanie Czystego Powietrza z unijnego systemu handlu emisjami byłoby - według Hennig-Kloski - dobrym pomysłem.

Wielki program "jedzie na oparach". Ministra komentuje

Wielki program "jedzie na oparach". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi zmianami. Gwiazdą sesji, po lepszych od oczekiwań wynikach kwartalnych i optymistycznych prognozach na 2025 rok, była Tesla, która zanotowała najlepszy dzień na giełdzie od dekady. Wzrost akcji spółki znacząco zwiększył szacunkową wartość majątku Elona Muska.

Elon Musk wzbogacił się o 33 miliardy dolarów jednego dnia

Elon Musk wzbogacił się o 33 miliardy dolarów jednego dnia

Źródło:
PAP

Władze Wenecji w przyszłym roku będą nadal pobierać opłaty od tak zwanych jednodniowych turystów. W dodatku znacząco zwiększą liczbę dni, w których trzeba będzie płacić za wjazd do miasta. Pilotażowy program okazał się "spektakularnym sukcesem".

Zaostrzają działania wobec jednodniowych turystów. I mówią o "spektakularnym sukcesie"

Zaostrzają działania wobec jednodniowych turystów. I mówią o "spektakularnym sukcesie"

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Przychody z tytułu zbycia środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Projekt ustawy zaakceptował Stały Komitet Rady Ministrów - poinformował w czwartek szef komitetu Maciej Berek. Dodał, że projekt wkrótce trafi na posiedzenie rządu.

Decyzja w sprawie zmian w składce zdrowotnej. "Dalece mniej niż zadeklarowane"

Decyzja w sprawie zmian w składce zdrowotnej. "Dalece mniej niż zadeklarowane"

Źródło:
PAP

Rosyjska część biznesu Auchan została wystawiona na sprzedaż - powiadomił portal dziennika "Le Figaro". Dziennikarze zauważają, że minęło ponad dwa i pół roku, odkąd Auchan utrzymywał się w Rosji mimo trwającej wojny w Ukrainie. "Teraz się poddał" - piszą.

Media: handlowy gigant wycofuje się z Rosji

Media: handlowy gigant wycofuje się z Rosji

Źródło:
PAP

Tauron Dystrybucja sprawdził ponad 1400 mikroinstalacji fotowoltaicznych, a także magazynów energii podłączonych do swojej sieci. W trakcie inspekcji stwierdzono wiele nieprawidłowości - wynika z komunikatu opublikowanego przez spółkę.

Drony i wizyty kontrolerów. Fotowoltaika na celowniku

Drony i wizyty kontrolerów. Fotowoltaika na celowniku

Źródło:
PAP

Luka we wpływach budżetowych z tytułu podatku od dochodów osób prawnych liczona jest w dziesiątkach miliardów złotych i stanowi istotny problem gospodarczy - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli (NIK). Kontrolerzy Izby mają poważne zastrzeżenia co do nadzoru Krajowej Administracji Skarbowej nad rozliczeniami CIT w podległych jej urzędach, a także do Ministerstwa Finansów.

Podatek "przecieka przez palce". NIK alarmuje

Podatek "przecieka przez palce". NIK alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

Sprzedaż mieszkań na rynku deweloperskim w październiku wzrośnie do 4 tysięcy z około 3,5 tysiąca we wrześniu - przewiduje dyrektor badań Otodom Analytics Katarzyna Kuniewicz. Jej zdaniem pod koniec roku klienci mogą liczyć na atrakcyjne bonusy i rabaty. Eksperci wskazują też, że obecnie w dużych miastach kupujący mają największy wybór mieszkań od 2014 roku.

Sprzedaż mieszkań może przyspieszyć

Sprzedaż mieszkań może przyspieszyć

Źródło:
PAP

Protestujący pracownicy Boeinga nie zgodzili się na zaproponowaną przez zarząd podwyżkę w wysokości 35 procent - podaje agencja AFP. Oznacza to, że ich strajk, prowadzony od półtora miesiąca, będzie kontynuowany. Związkowcy chcą wyższego wzrostu płac, który zrekompensowałby inflację z ostatnich lat.

Nie zgodzili się na podwyżkę. Strajk 33 tysięcy pracowników

Nie zgodzili się na podwyżkę. Strajk 33 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP

Irlandzki komisarz do spraw ochrony danych poinformował w czwartek, że nałożył karę w wysokości 310 milionów euro na LinkedIn. Serwis społecznościowy, należący do Microsoftu, ma zapłacić za swoje praktyki reklamowe i przetwarzanie danych osobowych.

Duża kara dla znanego serwisu społecznościowego

Duża kara dla znanego serwisu społecznościowego

Źródło:
Reuters