"Najdroższy zderzak w historii", uszkodzony helikopter. Historie kierowców

Źródło:
tvn24.pl
Powrót kursów reedukacyjnych dla kierowców
Powrót kursów reedukacyjnych dla kierowcówTVN24
wideo 2/6
Powrót kursów reedukacyjnych dla kierowcówTVN24

To było dosyć proste i typowe zdarzenie, w odróżnieniu od kwoty - tak o stłuczce ich klienta mówi Dawid Korszeń, rzecznik prasowy Warty. Kierowca, dzięki polisie OC, za którą zapłacił 400 złotych, uniknął pokrycia kosztu wymiany zderzaka w unikatowym Ferrari Monza SP1 - 324 tysięcy złotych. Przykłady z tej i innych firm ubezpieczeniowych pokazują, jaką rolę odgrywa komunikacyjne OC.

Modele Ferrari Monza SP zostały zaprezentowane w 2018 roku. Są dwa, SP1 i SP2, odpowiednio jedno- i dwuosobowe. Zapowiedziano produkcję łącznie tylko 499 sztuk tych aut. Z jednym z nich (SP1) zaliczył stłuczkę klient, który miał polisę OC w Warcie w wysokości 400 zł.

- Doszło do niewielkiego pęknięcia zderzaka. Został on wymieniony na nowy, a koszt wymiany wyniósł 324 tysiące złotych - opisuje Dawid Korszeń, rzecznik prasowy Towarzystwa Ubezpieczeń Warta. - To pokazuje, jaką rolę odgrywa OC komunikacyjne - podkreśla. Gdyby nie ubezpieczenie, rachunkiem za zderzak obciążony zostałby sprawca kolizji.

Obecnie uszkodzona część znajduje się w siedzibie Warty. "To najdroższy zderzak w historii naszej firmy" - brzmi fragment opisu.

Zderzak z limitowanej wersji Ferrari Monza SP1. Warta zapłaciła w 2021 roku za jego wymianę 324 tys. zł w ramach likwidacji szkody z OC sprawcy. Sprawca zapłacił za polisę OC w Warcie 400 zł.
"Najdroższy zderzak w naszej historii" Zderzak z limitowanej wersji Ferrari Monza SP1Warta

To niejedyna wysoka szkoda w Warcie. Inny klient nie zdążył wyhamować przed skrzyżowaniem i najechał na tył samochodu marki Aston Martin. W wyniku tego zdarzenia powstało pękniecie i zarysowanie tylnego zderzaka. Te pozornie niewielkie uszkodzenia przełożyły się na odszkodowanie w wysokości prawie 250 tys. zł. - Składka za OC wyniosła około 1,5 tysiąca złotych, czyli ponad 150 razy mniej niż koszt szkody - wskazuje przedstawiciel ubezpieczyciela.

Nie tylko klientom Warty zdarzają się drogie stłuczki. Takich przykładów nie brakuje w innych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Wymuszenie pierwszeństwa może słono kosztować

PZU, największy ubezpieczyciel w Polsce, wypłacił kilka wysokich odszkodowań. Kierujący fordem, za którego OC właściciel zapłacił 630 zł, wymusił pierwszeństwo i spowodował zderzenie z pojazdem marki Man. Szkoda wyniosła 259 tys. zł.

Niewiele mniej, bo 242 tys. zł, firma musiała wypłacić z powodu wymuszenia pierwszeństwa w trakcie wyjazdu z drogi podporządkowanej, co skutkowało zderzeniem z mercedesem. Winny stłuczki miał składkę OC w wysokości 300 zł.

W innym przypadku właściciel bmw, ze składką na poziomie 840 zł, uderzył w tył pojazdu, które potem uderzyło w ekran dźwiękochłonny. Z tego tytułu PZU wypłaciło odszkodowanie w wysokości 135 tys. zł. W historii firmy jest także inne zderzenie: kierujący mini (składka 972 zł) wymusił pierwszeństwo na porsche cayenne, w wyniku czego doszło do kolizji. Odszkodowanie wyniosło 94 tys. zł.

Uszkodzenie helikoptera

Jednak OC nie chroni tylko przed szkodami powstałymi w wyniku zderzenia z innymi autami. Co dobrze obrazują przykłady, którymi podzieliła się z nami firma Uniqa.

W ramach polisy flotowej, ze składką 1676 zł, firma ubezpieczała m.in. samochód specjalistyczny marki Volvo "typu betoniarka". Kierujący nim zignorował znak stop i wjechał pod nadjeżdżający pociąg. Doszło do uszkodzenia lokomotywy, 4 wagonów i infrastruktury drogowej. - Wypłaty przekroczą sumę gwarancyjną, czyli 1 050 000 euro – wskazuje Maciej Krzysztoszek, rzecznik prasowy Uniqi.

Firma wypłaciła też odszkodowanie w wysokości 4 882 500 zł za uszkodzenie na przejeździe kolejowym pociągu elektrycznego przez kierowcę auta dostawczego Citroen Jumper. Właściciel płacił OC w wysokości 729 zł.

Do jednej z największych wypłat w historii firmy należy także odszkodowanie w wysokości 1 550 000 zł za uszkodzenie helikoptera. Doszło do niego, kiedy kierowca pojazdu do transportu mleka podczas manewru cofania uderzył w stojący śmigłowiec Robinson R66. Helikopter został uziemiony z zakazem uruchamiania oraz wykonywania lotów.

Piłeś? Sam zapłacisz

Towarzystwo InterRisk poinformowało nas, że o ile w 2023 roku średnia składka za ubezpieczenie OC wyniosła około 570 zł, to średnia szkoda – 8042 zł, co stanowiło aż 15-krotnie większą kwotę.

- Warto podkreślić, że w przypadku, kiedy sprawca wypadku drogowego nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem lub był nietrzeźwy – ubezpieczyciel ma prawo do wystąpienia na drogę postępowania sądowego celem dochodzenia od sprawcy zdarzenia zwrotu wypłaconego odszkodowania – tłumaczy Beata Ostrysz, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Komunikacyjnych InterRisk. 

Jednocześnie kary za brak polisy OC z roku na rok rosną, Obecnie to nawet 8480 zł, a od lipca - 8600 zł.

Brak ubezpieczenia OC może być bardzo kosztowny

Dlatego nie warto unikać obowiązku wykupienia ubezpieczenia OC. Zazwyczaj to wydatek rzędu kilkuset złotych.

Damian Ziąber, rzecznik Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, tłumaczył wcześniej w rozmowie z TVN24, że brak OC może prowadzić do poważnych problemów dla budżetu sprawcy wypadku.

- Obcierka w ruchu ulicznym, ktoś zmieniał pas, trafił w bok bentleya - 120 tysięcy złotych naprawa drzwi, całego pasa bocznego plus urwanego lusterka - tłumaczył Ziąber.

Jeśli nie mamy polisy OC, to koszt naprawy jest naszą odpowiedzialnością. W 2023 roku rekordzista miał do oddania ponad 2 miliony złotych.

Autorka/Autor:jw/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

1,5 złotego za komentarz, ale przy dłuższej współpracy stawka może być podwojona. Im więcej ocenionych telefonów lub tabletów, tym wyższe zarobki. Tak wygląda kupowanie fałszywych opinii o produktach, usługach czy miejscach wypoczynku. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w ostatnich latach nieuczciwi przedsiębiorcy oferowali publikowanie zmyślonych ocen zarówno w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach, jak i serwisach, które pozwalają porównywać ceny albo rezerwować terminy do lekarza czy mechanika. 

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Źródło:
TVN24

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Tacie blogera Michała Góreckiego przestępcy próbowali wyczyścić konto bankowe, korzystając z tego, że na popularnej platformie OLX wystawił do sprzedaży biurko i szafkę. - Wielowarstwowa ściema. Najłatwiej hakuje się człowieka - ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl. Opisał też sposoby działania przestępców wobec rodzica.

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Źródło:
tvn24.pl

Skoro wszystko drożeje, to rosnąć musi też składka OC - tak podwyżki tłumaczą specjaliści z branży ubezpieczeń. Jednocześnie brak ważnego OC wiąże się nie tylko z karą finansową, ale też niesie ryzyko wypłaty ogromnych kwot w przypadku spowodowania wypadku. Materiał programu "Raport" TVN Turbo.

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Źródło:
TVN Turbo

Na rzymskiej stacji metra Barberini doszło w sobotę wieczorem do interwencji policji w rezultacie serii kradzieży, której ofiarami padło wielu pasażerów, a także z powodu starć między bandami kieszonkowców. Stacja była zamknięta przez 40 minut.

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Źródło:
PAP

Wybierając się na włoską Sardynię, warto pamiętać o obowiązujących tam zasadach. Tamtejsze władze zabraniają wywożenia z wyspy muszelek, kamyków czy piasku. Mimo to niektórzy turyści nadal próbują zabrać je ze sobą do domu. Tymczasem grozi za to grzywna do trzech tysięcy euro.

Zakaz wywożenia piasku. Kara może być ogromna

Zakaz wywożenia piasku. Kara może być ogromna

Źródło:
PAP

Chorwacja, jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych podróży Polaków, może pochwalić się najczystszymi kąpieliskami morskimi w Europie. Eksperci wskazują między innymi na jeden z najlepiej zorganizowanych systemów monitorowania jakości wody w Unii Europejskiej.

Najczystsze morze w Europie. "Kilka czynników"

Najczystsze morze w Europie. "Kilka czynników"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto ponownie nie padła główna wygrana. Oznacza to, że rośnie kumulacja i w najbliższym losowaniu będzie można wygrać sześć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 13 lipca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd szykuje ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Część krajów Unii Europejskiej już je wprowadziło, bądź zupełnie zakazało sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach paliw. Napojów alkoholowych nie można kupić na stacjach benzynowych między innymi w Szwecji i na Litwie. Władze Francji, Słowenii i Portugalii zdecydowały o zakazie sprzedaży alkoholu w nocy.

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Źródło:
PAP

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

Donald Trump ponownie ma pełny dostęp do swoich kont na Facebooku i Instagramie - ogłosiła spółka Meta. Decyzję koncernu skomentował sztab wyborczy Joe Bidena.

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Źródło:
PAP

Spacery albo kąpiel w morzu bywają ograniczane przez najemców płatnych plaż. Jednak to jest działanie bezprawne - przypomina włoska Krajowa Unia Konsumentów. Nie wiedzą o tym przede wszystkim zagraniczni turyści.

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Źródło:
PAP

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"