Od piątku cła na chińskie elektryki. Decyzja Brukseli

Źródło:
PAP
Elektryki kontra spalinowe
Elektryki kontra spalinoweTVN24 BiS
wideo 2/7
Elektryki vs. spalinoweTVN24 BiS

Komisja Europejska od piątku nałoży tymczasowe cła na chińskie samochody elektryczne w związku z nieuczciwym subsydiowaniem tego sektora przez Pekin. Jeśli w ciągu czterech miesięcy kraje członkowskie nie wyrażą sprzeciwu, Unia Europejska może jesienią tego roku wprowadzić te taryfy na stałe.

Decyzja o wprowadzeniu tymczasowych ceł została opublikowana w czwartek w Dzienniku Urzędowym UE. Dokument liczy ponad 200 stron i jest najdłuższą tego typu decyzją w historii UE.

Komisja Europejska zdecydowała o nałożeniu indywidualnych ceł na trzy chińskie firmy objęte postępowaniem KE: BYD (17,4 proc.), Geely (20 proc.) oraz SAIC (38,1 poc.). Inne przedsiębiorstwa produkujące pojazdy elektryczne w Chinach, które współpracowały w dochodzeniu, będą objęte średnią stawką 21 proc. Dotyczy to także firm europejskich produkujących w Chinach i eksportujących do UE. Będzie to dodatek do obecnie obowiązujących unijnych ceł na pojazdy elektryczne w wysokości 10 proc.

Cła tymczasowe, ale Chiny zapowiadają "odwet"

KE zapowiedziała objęcie cłami elektryków z ChRL 12 czerwca i od tamtej pory prowadziła rozmowy ze stroną chińską. Nie zakończyły się one jednak porozumieniem i Bruksela wydała w czwartek decyzję. Pekin zapowiedział odwet. Według Chińskiej Izby Handlowej przy UE, ChRL ma gotowe środki zaradcze. W styczniu Chiny wszczęły dochodzenie antydumpingowe dotyczące importu wina z UE.

Unijne cła są tymczasowe. Decyzja o wprowadzeniu taryf na stałe będzie należała do krajów członkowskich i zapadnie w ciągu najbliższych czterech miesięcy. Do głosowania stolic może dojść w październiku. Cła nie wejdą w życie, jeśli zagłosuje przeciwko nim większość kwalifikowana (55 proc. państw, w praktyce 15 spośród 27 krajów, które reprezentują 65 proc. ludności UE). W najbliższych tygodniach zostanie też przeprowadzone niewiążące głosowanie wśród stolic, którego wynik KE może, ale nie musi wziąć pod uwagę. Bruksela zapowiada także kontynuowanie rozmów z chińską stroną, także producentami pojazdów. W ich wyniku wysokość ceł stałych może być inna od stawki tych tymczasowych.

Cła tymczasowe nie będą pobierane przez KE w gotówce. Na razie objęci cłami producenci będą musieli przedstawić na granicach gwarancje bankowe o ich wartości. Gotówka zostanie pobrana przez KE po tym, jak UE wprowadzi taryfy na stałe, co może nastąpić na początku listopada. Cła zasilą unijny budżet. Jeśli jednak UE wycofa się z objęcia chińskich "elektryków" cłami, gwarancje zostaną wygaszone.

Cel? Ochrona europejskiego przemysłu

Nałożone przez KE cła mają charakter wyrównawczy. Chodzi o wyrównanie szans na rynku pomiędzy dotowanymi chińskimi przedsiębiorstwami a europejskimi producentami pojazdów elektrycznych. Dlatego też - jak podkreśla KE - obowiązujące od piątku stawki odzwierciedlają wysokość pomocy publicznej udzielanej przez chiński rząd producentom "elektryków". KE podkreśla, że celem jest ochrona europejskiego przemysłu i uniknięcie przypadku paneli fotowoltaicznych, których rynek został zdominowany przez chińskich producentów, a europejscy zostali praktycznie z niego wyparci.

Chiny są największym producentem pojazdów elektrycznych na świecie. Globalny eksport tych aut z Państwa Środka wzrósł o 70 proc. w zeszłym roku osiągając wartość 34,1 mld dolarów. UE jest największym odbiorcą pojazdów elektrycznych z ChRL. Przypada na nią prawie 40 proc. chińskiego eksportu.

W 2023 r. państwa UE zakupiły chińskie samochody o wartości 3,5 mld euro - o prawie 40 proc. więcej niż w roku poprzednim.

Amerykański producent samochodów Tesla złożył wniosek o indywidualną stawkę, który KE rozpatrzy do czasu wprowadzenia ceł na stałe. Obecnie Tesla objęta jest stawką 21 proc.

Autorka/Autor:jw/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Między 2022 a 2024 rokiem Polska przeznaczyła niemal 323 miliony złotych na terminale Starlink i ich abonament dla Ukrainy - podał resort cyfryzacji. Dodał, że w tym roku koszt abonamentu ma wynieść ponad 77 milionów złotych.

Tyle Polska wydała na Starlinki dla Ukrainy. Ujawniono kwoty

Tyle Polska wydała na Starlinki dla Ukrainy. Ujawniono kwoty

Źródło:
PAP

Tesla została usunięta z tegorocznych targów motoryzacyjnych w Vancouver w Kanadzie - podał portal stacji CNN. Organizatorzy wyjaśnili, że podjęli decyzję "w trosce o bezpieczeństwo" wydarzenia.

Tesla usunięta z targów. "W trosce o bezpieczeństwo"

Tesla usunięta z targów. "W trosce o bezpieczeństwo"

Źródło:
CNN

Prace parlamentarne nad ustawą wiatrakową powinny zamknąć się przed wyborami - zapowiedziała w TVN24 ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że "ustawa zrobiła wiele obrotów wiatrakiem".

Hennig-Kloska: ta ustawa zrobiła wiele obrotów wiatrakiem

Źródło:
TVN24

Morgan Stanley, jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie, planuje zwolnić około dwóch tysięcy pracowników pod koniec marca - podał Reuters, powołując się na osobę zaznajomioną ze sprawą.

Wielki bank planuje zwolnić dwa tysiące pracowników

Wielki bank planuje zwolnić dwa tysiące pracowników

Źródło:
Reuters

W środę Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło, że odcinek drogi ekspresowej S6, znajdujący się na Pomorzu, otrzymał nazwę "Trasa Kaszubska - Kaszëbskô Darga". Resort zapowiedział także wprowadzenie dwujęzycznych tablic na tej trasie.

Dwujęzyczne tablice na ekspresówce

Dwujęzyczne tablice na ekspresówce

Źródło:
PAP

Firma Smyk poinformowała, że padła ofiarą ataku hakerskiego. W związku z incydentem część systemów informatycznych została wyłączona, a dostęp do niektórych usług czasowo ograniczony.

Atak hakerski na popularną sieć sklepów

Atak hakerski na popularną sieć sklepów

Źródło:
tvn24.pl

List nie dotarł? Awizowana przesyłka, choć nie było listonosza? To coraz częstsze. Otrzymujemy kolejne informacje o problemach Poczty Polskiej. "W niektórych rejonach doręczeń w ostatnich tygodniach zdarzyły się tymczasowe trudności" - przekazało tvn24.pl biuro prasowe poczty.

Problem na poczcie. "Pani w okienku miała łzy w oczach"

Problem na poczcie. "Pani w okienku miała łzy w oczach"

Źródło:
tvn24.pl

W ostatnim czasie oszuści wykorzystują skradzione dane osobowe do kupna nowych polis OC. Chodzi głównie o numery PESEL - ostrzegają eksperci.

Nowe oszustwo. "Narastająca fala"

Nowe oszustwo. "Narastająca fala"

Źródło:
tvn24.pl

Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka bestsellerowych "Chłopek", zagroziła wydawcy książki sądem, z powodu dysproporcji w zarobkach, związanych z sukcesem książki. - Przez przez 15 lat pisania nie miałam ubezpieczenia emerytalnego, pierwszy raz stać mnie na wynajęcie prawnika. Cała ta sytuacja jest wynikiem patologii na rynku książki - mówi pisarka w rozmowie z tvn24.pl.

"Pisarz jest piątym kołem u wozu". Autorka "Chłopek" mówi o "patologii na rynku książki"

"Pisarz jest piątym kołem u wozu". Autorka "Chłopek" mówi o "patologii na rynku książki"

Źródło:
tvn24.pl

Poluzowanie zasad dotyczących zadłużenia w Bundestagu to ważne wydarzenie w niespokojnych dla Europy czasach - piszą zagraniczne media. Niemiecki parlament zmienił we wtorek konstytucję, dając przyszłemu rządowi wolną rękę w zwiększaniu deficytu budżetowego w przypadku wydatków na obronność i pomoc dla Ukrainy.

Świat reaguje na "puszczenie hamulca" przez Niemcy. "Przełom"

Świat reaguje na "puszczenie hamulca" przez Niemcy. "Przełom"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Fed zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopy procentowe w USA bez zmian w przedziale 4,25-4,50 procent. W komunikacie dodano, że aktywność gospodarcza "rozwija się w solidnym tempie", jednakże niepokój budzi wzrost niepewności co do perspektyw gospodarczych kraju.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w USA

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w USA

Źródło:
PAP

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że nie zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej. Odniosła się w ten sposób do projektu, który w środę miał drugie czytanie w Sejmie.

Zmiany dla 2,5 miliona przedsiębiorców. "Nie zagłosuję"

Zmiany dla 2,5 miliona przedsiębiorców. "Nie zagłosuję"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rozpoczynają się poszukiwania nowego szefa MI6 - poinformował "The Times". Dodał, że niewykluczone, że po raz pierwszy na czele brytyjskiego wywiadu będzie kobieta.

Powtórka z Bonda? Brytyjskie władze zaczęły poszukiwania

Powtórka z Bonda? Brytyjskie władze zaczęły poszukiwania

Źródło:
PAP

Google zapłaci 28 milionów dolarów w ramach sądowej ugody. W pozwie jedna z zatrudnionych zarzuciła koncernowi faworyzowanie pracowników ze względu na ich przynależność rasową. Mimo zawartego porozumienia amerykańska firma nie zgadza się z takimi zarzutami.

Gigant wypłaci miliony w ramach ugody

Gigant wypłaci miliony w ramach ugody

Źródło:
BBC

Polska nie zamierza zakazywać sprzętu lub oprogramowania chińskiej firmy Huawei - podał resort cyfryzacji. O zakaz apelowała Komisja Europejska.

Bruksela chce zakazu, polski resort "nie ma planów"

Bruksela chce zakazu, polski resort "nie ma planów"

Źródło:
PAP

Komisarze Federalnej Komisji Handlu (FTC) z Partii Demokratycznej stwierdzili, że zostali bezprawnie usunięci ze stanowisk przez prezydenta USA Donalda Trumpa. FTC egzekwuje przepisy dotyczące ochrony konsumentów i przepisy antymonopolowe.

"Boi się tego, co powiem Amerykanom". Trump znów zwalnia

"Boi się tego, co powiem Amerykanom". Trump znów zwalnia

Źródło:
PAP, Reuters, Politico

Opłaty dla turystów przyjeżdzających do Wenecji w tym roku zaczną obowiązywać w połowie kwietnia. Władze Wenecji uruchomiły stronę internetową, na której można zarezerwować wizytę i zapłacić.

Trzeba zapłacić za przyjazd. Władze podały zasady

Trzeba zapłacić za przyjazd. Władze podały zasady

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Projekt nakładający na deweloperów obowiązek podawania cen oferowanych mieszkań wymaga doprecyzowania, ponieważ proponowane przepisy w obecnym kształcie mogą być omijane - poinformował Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD).

Jawność cen mieszkań. Deweloperzy alarmują

Jawność cen mieszkań. Deweloperzy alarmują

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W 2025 roku gminy dostaną 2,5 miliarda złotych dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych oraz na tani wynajem - wynika z projektu przyjętego przez rząd. Do 2030 roku roczny budżet na realizację programu ma wzrosnąć do 10 miliardów złotych.

Miliardy na mieszkania. Rząd przyjął projekt

Miliardy na mieszkania. Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto padły dwie szóstki. Zwycięscy losowania wygrali po milionie złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 18 marca 2025 roku.

Dwóch nowych milionerów po losowaniu Lotto. Padły szóstki

Dwóch nowych milionerów po losowaniu Lotto. Padły szóstki

Źródło:
tvn24.pl