Moto

Mniej wypadków w statystykach. Zobacz, gdzie najłatwiej o stłuczkę

Moto

[object Object]
Jak obniżyć cenę polisy OC? tvn24bis
wideo 2/5

Najwięcej wypadków drogowych powodują właściciele pojazdów zarejestrowanych w województwach: mazowieckim, pomorskim i dolnośląskim - wynika z raportu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Które regiony znajdują się na drugim biegunie?

W pierwszym kwartale bieżącego roku to właśnie w tych regionach (województwa mazowieckie, pomorskie i dolnośląskie) odnotowano największą częstość szkód z polis OC.

Raport UFG pokazuje ponadto, że najczęściej sprawcami wypadków i wypłat z ubezpieczeń OC są osoby w wieku 31-35 lat, które przemieszczają się autami osobowymi marek: Skoda, Ford, Toyota i Peugeot. Przy czym warto pamiętać, że od lat w statystykach dotyczących najchętniej kupowanych samochodów w Polsce dominują właśnie samochody tych tych firm.

Jest lepiej

W pierwszym kwartale 2017 roku średnia częstość szkód w komunikacyjnym OC spadła w stosunku do danych sprzed roku i wyniosła 3,2 proc. Oznacza to, że na 100 ubezpieczonych pojazdów zaistniało i zgłoszone zostało do ubezpieczyciela statystycznie 3,2 szkody. Przed rokiem, w I kwartale 2016 roku, częstość szkód w ubezpieczeniach OC wynosiła 3,4 proc. - Za wcześnie jest, by prognozować, czy ten nieznaczny spadek przekształci się w stały trend, czy to tylko jednorazowa aberracja – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

- Niższa częstość szkód może być – wobec informacji o rosnących cenach polis - efektem niezgłaszania drobnych szkód w obawie przed utratą zniżek w ubezpieczeniu OC. Jeżeli jednak powyższy trend spadku częstości szkód utrzyma się, to będzie to dowód, że ceny komunikacyjnego OC nie zależą bezpośrednio od poprawy bezpieczeństwa na drogach, ale od coraz wyższych wypłat odszkodowań z tych polis – dodaje.

Gdzie najmniej?

Na przeciwległym biegunie znajdują się województwa: świętokrzyskie, podkarpackie i lubelskie. To tam jest najniższy odsetek kierowców, którzy spowodowali wypadki w pierwszych trzech miesiącach roku, co oznacza, że najniższe jest ryzyko kolizji z innym pojazdem.

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości