Od marca przyszłego roku pojawi się jednodniowa winieta za korzystanie z autostrad - zapowiedziało Ministerstwo Transportu Czech. Jego szef Martin Kupka przekazał również, że opłata za roczną winietę wzrośnie do 2300 koron. To około 442 złotych. Przedstawione zmiany dotyczą samochodów osobowych.
Wzrost opłat za roczną winietę z 1500 do 2300 koron jest częścią planu oszczędnościowego rządu, który został zaprezentowany w czwartek i przewiduje obok oszczędności wzrost różnych opłat i podatków. Jednodniowa winieta, której dotąd nie było w ofercie ministerstwa, ma kosztować 200 koron.
Winiety dziesięciodniowe i miesięczne będą tańsze niż dotychczas. Kupon na 10 dni będzie tańszy o 40 koron, na 30 dni o 10 koron.
O cenach winiet: szukaliśmy kompromisu
Przy ustalaniu nowych cen czeski resort transportu musiał kierować się europejską dyrektywą Eurovignette, która określa, że miesięczna winieta nie może przekraczać 19 proc. rocznej opłaty, dziesięciodniowa nie więcej niż 12 proc., a jednodniowa nie więcej niż 9 proc. "Szukaliśmy kompromisu, jak utrzymać cenę rocznego kuponu na dostępnym poziomie, a jednocześnie krótkoterminowe winiety mogłyby stanowić znaczące źródło dochodu z korzystania z sieci autostradowej" - powiedział Kupka. Roczna winieta nie podrożała od 2012 roku, a według Kupki podwyżka ceny jedynie uwzględnia inflację z ostatnich dziesięciu lat. Rządowi eksperci postulowali wzrost ceny do 3000 koron. Dyrektywa europejska jednocześnie umożliwia zwolnienie z opłaty czasowej za korzystanie z autostrad tylko dla pojazdów zeroemisyjnych z napędem elektrycznym lub wodorowym. Dla pojazdów zasilanych gazem ziemnym lub biometanem zostanie zachowana obecna 50-proc. ulga. Ministerstwo chce również zaostrzyć kary za przejazdy po czeskich drogach przeciążonymi ciężarówkami. Aktualnie sieć autostrad w Czechach liczy 1365 kilometrów, z czego 226 kilometrów jest wolnych od opłat. Według Kupki w przyszłym roku zostanie oddanych do użytku 100 kilometrów nowych autostrad. Opłaty za korzystanie z autostrad zostały wprowadzone 1 stycznia 1995 roku. Na początku używano naklejek, a od 2021 roku kupony zostały zastąpione elektronicznymi winietami.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Jan Nedbal/Shutterstock