Cła na chińskie elektryki. Większość krajów UE daje zielone światło

Źródło:
Reuters, PAP
Elektryki vs. spalinowe
Elektryki vs. spalinoweTVN24 BiS
wideo 2/7
Elektryki vs. spalinoweTVN24 BiS

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że otrzymała wystarczające poparcie od członków UE, aby nałożyć cła. Taryfy mają się wahać od 7,8 do 35,3 procent w zależności od producenta. Są dodatkiem do standardowego unijnego cła importowego na samochody wynoszącego 10 procent. Chiny wyraziły już swój stanowczy sprzeciw.

Jak zauważa Reuters, proponowane cła na produkowane w Chinach pojazdy elektryczne w wysokości do 45 proc. będą kosztować producentów samochodów dodatkowe miliardy dolarów. Mają zacząć być naliczane od przyszłego miesiąca przez kolejne pięć lat.

Komisja Europejska, która nadzoruje politykę handlową UE, oświadczyła, że ​​po rocznym dochodzeniu związanym z subsydiowaniem chińskich aut elektrycznych przeciwstawia się temu, co uważa za nieuczciwe wsparcie chińskiego biznesu motoryzacyjnego. Jednocześnie oznajmiła również, że będzie kontynuować rozmowy z Pekinem w tym zakresie. Możliwym kompromisem mogłoby być ustalenie minimalnych cen sprzedaży.

Podział w Europie

W piątek w kluczowym głosowaniu 10 członków UE poparło cła, 5 było przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu. Jak dowiedziała się PAP, przeciwko wprowadzeniu ceł były: Niemcy, Węgry, Malta, Słowenia i Słowacja. Od głosu wstrzymały się: Belgia, Czechy, Grecja, Hiszpania, Chorwacja, Cypr, Luksemburg, Austria, Portugalia, Rumunia, Szwecja i Finlandia. Pozostałe kraje UE były za.

Europa jest podzielona w sprawie podejścia do chińskich aut elektrycznych.Shutterstock

Zablokowanie wniosku wymagałoby sprzeciwu większości kwalifikowanej 15 członków UE, reprezentujących 65 proc. populacji UE. W środę agencja Reutera informowała, że ​​rozwiązanie prawdopodobnie zostanie przyjęte, a Francja, Włochy i Polska planują głosować za jego przyjęciem.

Jak zauważa Reuters, piątkowe głosowanie odzwierciedlało podziały w Europie w sprawie stosunków handlowych z Chinami. Niektóre kraje chcą zdecydowanego stanowiska wobec tego, co uważają za nadmierne dotacje państwowe, i mają świadomość, że dziesięć lat temu UE nie nałożyła ceł na chińskie panele słoneczne, w efekcie czego Chiny mają ponad 90 proc. udziału w unijnym rynku fotowoltaiki.

Inne kraje chcą zachęcać chińskie inwestycje lub obawiają się wojny handlowej typu "wet za wet". W ramach czegoś, co już zostało uznane za odwet, Pekin wszczął w tym roku własne dochodzenia w sprawie importu unijnych brandy, produktów mlecznych i wieprzowych.

Branża boi się skutków

Dyrektor naczelny BMW Oliver Zipse określił głosowanie jako "fatalny sygnał dla europejskiego przemysłu motoryzacyjnego". Powiedział, że aby zapobiec konfliktowi handlowemu, potrzebne jest szybkie porozumienie między Brukselą a Pekinem. Volkswagen stwierdził, że planowane cła to "złe podejście".

Geely Holding, chiński producent, wyraził "głębokie rozczarowanie" decyzją Komisji, twierdząc, że może ona utrudnić stosunki gospodarcze między UE a Chinami oraz zaszkodzić europejskim firmom i konsumentom.

Francuskie stowarzyszenie samochodowe PFA stwierdziło, że dobrze, iż członkowie UE poparli cła, dodając, że opowiada się za wolnym handlem, o ile jest on sprawiedliwy.

Stellantis, właściciel takich marek jak Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroën, Dodge, DS, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati, Opel, Peugeot, oświadczył, że ​​wspiera wolną i uczciwą konkurencję oraz że sektor znajduje się pod presją ambitnych planów redukcji emisji dwutlenku węgla i "chińskiej globalnej ofensywy handlowej".

Głos protestu z Pekinu

Chińska Izba Handlowa przy UE wezwała Brukselę, by opóźniła wdrożenie ceł na import produkowanych w Chinach elektryków. To reakcja na ogłoszenie przez Komisję Europejską, że otrzymała wystarczające poparcie od członków UE, aby nałożyć te taryfy. Stanowczy sprzeciw wyraziło również ministerstwo handlu w Pekinie.

Ładowanie samochodów elektrycznych.Shutterstock/ mares90

Organizacja reprezentująca chińskie firmy w UE przekazała w komunikacie prasowym, że jest "głęboko rozczarowana wynikiem głosowania" i "zdecydowanie wzywa Unię Europejską do rozważnego podejścia do zastosowania ostatecznych środków, opóźnienia wprowadzenia ceł i nadania priorytetu rozwiązywaniu sporów i napięć handlowych w drodze dialogu".

Niezadowolenie wyraziły także władze w Pekinie.

"Chiny stanowczo sprzeciwiają się nieuczciwym, niezgodnym i nieuzasadnionym praktykom protekcjonistycznym UE w tej sprawie i zdecydowanie sprzeciwiają się nałożeniu przez UE ceł antysubsydyjnych na chińskie pojazdy elektryczne" - przekazało chińskie ministerstwo handlu.

Autorka/Autor:jw/ams

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/ mares90

Pozostałe wiadomości

W trzecim kwartale bieżącego roku wzrost cen mieszkań był wyższy niż dynamika wynagrodzeń, ale w ujęciu rocznym spowolnił po raz pierwszy od 2023 roku - wskazał w najnowszym raporcie Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy podkreślają, że stabilizację widać w większości miast wojewódzkich, gdzie w porównaniu kwartał do kwartału ceny utrzymały się na niezmienionym poziomie.

Co się dzieje z cenami mieszkań? Dawno nie było takiej sytuacji

Co się dzieje z cenami mieszkań? Dawno nie było takiej sytuacji

Źródło:
PAP

Analizy dotyczące skróconego tygodnia pracy trwają, ale są na zbyt wczesnym etapie, aby móc wskazać termin skierowania projektu ustawy do Sejmu - podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Różne rozwiązania są konsultowane z Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych.

Krótszy tydzień pracy. Ministerstwo o analizach

Krótszy tydzień pracy. Ministerstwo o analizach

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju dwudziestu serii leku Adrimax. Powodem podjęcia tej decyzji jest wystąpienie wady jakościowej.

Dwadzieścia serii leku na kaszel wycofano z aptek

Dwadzieścia serii leku na kaszel wycofano z aptek

Źródło:
GIF

Mamy kolejny rekord - ponad 5 milionów Polaków zdecydowało się na zastrzeżenie numeru PESEL - przekazało Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie prasowym. Liczba zastrzeżonych numerów PESEL szybko rośnie - od 20 sierpnia bieżącego roku przybyło ich już 500 tysięcy.

Zrobiło to już ponad pięć milionów Polaków

Zrobiło to już ponad pięć milionów Polaków

Źródło:
PAP

Wartość bitcoina we wtorek była wyceniana na ponad 90 tysięcy dolarów. Krypowaluta, zwana przez niektórych "cyfrowym złotem", unosi się na fali euforii po wyborach prezydenckich w USA. Donald Trump obiecywał, że Stany Zjednoczone staną się centrum branży aktywów cyfrowych i obiecał utworzenie strategicznego zapasu bitcoinów.

Bitcoin płynie na fali euforii

Bitcoin płynie na fali euforii

Źródło:
Reuters

Nieprawidłowości w Poczcie Polskiej na ponad 113 milionów złotych stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli (NIK), która kontrolowała inwestycje spółki w latach 2020-2023. Chodzi między innymi o zakup automatów paczkowych i budowę nowej strony internetowej. Izba zapowiada wniosek do prokuratury, skierowała też pismo do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Nieprawidłowości na ponad 113 milionów złotych

Nieprawidłowości na ponad 113 milionów złotych

Źródło:
PAP

Wojciech Wrochna został nowym pełnomocnikiem rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej - poinformowało Ministerstwo Przemysłu. Dodało, że Wrochna został także powołany na stanowisko sekretarza stanu w resorcie.

Premier powołał nowego pełnomocnika rządu

Premier powołał nowego pełnomocnika rządu

Źródło:
PAP

We wtorek złoty osłabia się wobec wszystkich głównych walut. Dolar jest najdroższy od kwietnia tego roku. W najbliższych dniach w centrum uwagi rynków pozostaną spekulacje inwestorów na temat przyszłych decyzji administracji Donalda Tumpa.

Złoty w odwrocie. Dolar, frank i funt najdroższe od kilku miesięcy

Złoty w odwrocie. Dolar, frank i funt najdroższe od kilku miesięcy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Eldorado sektora bankowego w Polsce jeszcze trochę potrwa, ale nie będzie trwało wiecznie - ocenił wicedyrektor w zespole usług doradczych dla sektora finansowego w PwC Polska Bartosz Cieślak. Wyjaśnił, że dobra kondycja banków wynika między innymi z wysokich stóp procentowych.

Trwają "złote czasy" dla banków w Polsce. Rosną miliardowe zyski

Trwają "złote czasy" dla banków w Polsce. Rosną miliardowe zyski

Źródło:
PAP

Piątek 15 listopada to ostatni dzień na złożenie wniosku o pomoc przez rolników, którzy ponieśli straty w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych - przypomniało Ministerstwo Rolnictwo i Rozwoju Wsi.

Nadchodzi ważny termin dla rolników. Ostatni moment na złożenie wniosku o pomoc

Nadchodzi ważny termin dla rolników. Ostatni moment na złożenie wniosku o pomoc

Źródło:
PAP

Europejski Bank Inwestycyjny przyzna grupie Orlen 3,5 miliarda złotych finansowania na modernizację sieci energetycznej - przekazał Orlen w informacji prasowej. Spółka będzie miała 3 lata na wykorzystanie funduszy, a następnie 15 lat na spłatę zobowiązań.

Ponad trzy miliardy złotych dla Orlenu. Jest decyzja europejskiego banku

Ponad trzy miliardy złotych dla Orlenu. Jest decyzja europejskiego banku

Źródło:
PAP

Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej branża budowlana po raz trzeci przeżywa załamanie. W 2024 roku niewypłacalność ogłosiło ponad 700 firm - informuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Załamanie w branży budowlanej

Załamanie w branży budowlanej

Źródło:
PAP

Zmiany w sprawie kasowania punktów karnych, utratę prawa jazdy na zawsze w niektórych sytuacjach, zaostrzenie kar za przekroczenie prędkości o 50 kilometrów na godzinę oraz umożliwienie uzyskania prawa jazdy osobom, które ukończyły 17 lat - zakłada projekt, nad którym pracuje Ministerstwo Infrastruktury. Zapowiedź w tej sprawie znalazła się w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Duże zmiany dla kierowców. Zapowiedź ministerstwa

Duże zmiany dla kierowców. Zapowiedź ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Zdrowia szykuje zmiany w zakresie medycyny pracy. W pakiecie będą dodatkowe badania - zapowiedział wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. - Inwestycja w zdrowie pracowników ma szczególne znaczenie - komentuje Renata Górna, ekspertka Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Rewolucja w medycynie pracy. "Każdy to będzie musiał mieć zrobione"

Rewolucja w medycynie pracy. "Każdy to będzie musiał mieć zrobione"

Źródło:
tvn24.pl

Moskwa analizuje kwestię połączenia swoich największych firm naftowych - poinformował dziennik "The Wall Street Journal". Wzmocniłoby to kontrolę Putina nad globalnym rynkiem energii, a powstały gigant byłby drugim światowym producentem ropy, wyprzedzanym tylko przez saudyjskie Aramco.

To byłby światowy gigant. Pomysł Kremla

To byłby światowy gigant. Pomysł Kremla

Źródło:
PAP

Kierunek, którzy przyjęła Europa, jest zły. Cła na chińskie elektryki nic nie zmienią albo zmienią w niewielkim stopniu - stwierdził w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR Wojciech Drzewiecki. Jak dodał, celem Brukseli było przeniesienie inwestycji na rynek europejski, lecz tak się nie stanie.

Europa na zakręcie. "Już wiemy, w jakim kierunku to idzie"

Europa na zakręcie. "Już wiemy, w jakim kierunku to idzie"

Źródło:
tvn24.pl

Albania przyciąga coraz większą liczbę turystów, a część z nich odwiedza ten kraj dla usług z zakresu medycyny estetycznej - wynika z informacji przekazanych przez portal telewizji N1. "Szacuje się, że sektor turystyki medycznej Albanii generuje od 200 do 250 milionów euro rocznie" - dodano.

"Europejski standard za ułamek europejskich cen". Biznes kwitnie

"Europejski standard za ułamek europejskich cen". Biznes kwitnie

Źródło:
PAP

Czy Państwowa Inspekcja Pracy będzie zamieniać umowy cywilnoprawne na umowy o pracę? - Mało prawdopodobne, aby to przeszło. To są propozycje części posłów i okręgowych inspektorów pracy, ale one są mało akceptowalne przez pracodawców i samych pracowników w dużej mierze - powiedział biznesowej redakcji tvn24.pl Dariusz Trzcionka, przewodniczący Porozumienia Związków Zawodowych "Kadra", członek Rady Ochrony Pracy. - Celem resortu pracy jest "odśmieciowienie" polskiego rynku pracy i systemowa reforma PiP - przekonuje wiceszef MRPiPŚ Sebastian Gajewski.

Umowy śmieciowe do kosza? "To może być różnie postrzegane"

Umowy śmieciowe do kosza? "To może być różnie postrzegane"

Źródło:
tvn24.pl

Postulujemy, by wszyscy pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki zawodowe w dni ustawowo wolne od pracy, otrzymywali 2,5 razy wyższe wynagrodzenia niż za pracę w dni powszednie - pisze Związkowa Alternatywa w niedzielnym komunikacie. Proponowane zmiany miałyby dotyczyć zarówno świąt, jak i niedziel handlowych.

Wyższa pensja za pracę w święta. Padła nowa propozycja

Wyższa pensja za pracę w święta. Padła nowa propozycja

Źródło:
tvn24.pl

Łatwiejsze porównywanie ofert, uproszczenie umów z operatorami czy większe bezpieczeństwo klientów to zmiany, jakie wprowadza nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej. Obowiązujące od dziś przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo, a także zapewnić większą kontrolę finansową Polaków.

Rewolucyjne zmiany dla konsumentów. Przepisy weszły w życie

Rewolucyjne zmiany dla konsumentów. Przepisy weszły w życie

Źródło:
PAP

Oszuści podszywają się pod firmę kurierską DHL i informują o konieczności uiszczenia opłaty, niezbędnej do dokończenia dostawy. Ich celem są dane karty kredytowej - ostrzega CERT Polska.

Oszuści podszywają się pod firmę kurierską. Uwaga na takie SMS-y

Oszuści podszywają się pod firmę kurierską. Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Dyrektor działu IT w banku może zarabiać nawet 50 tysięcy złotych brutto miesięcznie - wynika z raportu przygotowanego przez Grafton Recruitment. Na wysokie wynagrodzenie może również liczyć manager zespołu do spraw ryzyka. Na niższych stanowiskach pensje zaczynają się od 6 tysięcy złotych brutto.

Nawet 50 tysięcy złotych miesięcznie. Tak zarabiają w bankach

Nawet 50 tysięcy złotych miesięcznie. Tak zarabiają w bankach

Źródło:
tvn24.pl