Wiążąca informacja stawkowa, czyli tzw. WIS, to decyzja, która wydawana jest na potrzeby opodatkowania podatkiem dostawy towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo świadczenia usług. Jej zadaniem jest ułatwienie stosowania przepisów, które dotyczą stawek podatku VAT, oraz zapewnienie w tym zakresie ochrony prawnej w razie kontroli.
● Wiążąca informacja stawkowa tzw. WIS to decyzja wydana na potrzeby opodatkowania podatkiem dostawy, importu, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo świadczenia usług. ● WIS wydawana jest na wniosek. ● WIS ma charakter wiążący dla organów podatkowych w zakresie wskazanym w ustawie o VAT. ● Nowa matryca stawek VAT zakłada identyfikację towarów i usług na potrzeby podatku VAT w oparciu o CN, PKOB i PKWiN.
WIS – podstawa prawna i zakres ochrony
Wiążąca informacja stawkowa, czyli tzw. WIS to instytucja wprowadzona do polskiego porządku prawnego do Ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług w 2019 roku. Zgodnie z art. 42a ust. 1 ustawy o VAT, WIS to decyzja wydawana na potrzeby opodatkowania podatkiem dostawy towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo świadczenia usług. Wydawana jest ona przez Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej.
WIS wydawana jest na wniosek. Z wnioskiem o jej wydanie może wystąpić:
– podatnik, który posiada numer identyfikacji podatkowej; – inny podmiot dokonujący lub zamierzający dokonywać czynności, których zgodnie z definicją dotyczy WIS; – zamawiający w rozumieniu ustawy Prawo zamówień publicznych w zakresie, w jakim ma to wpływ na sposób obliczenia ceny w związku z udzielanym zamówieniem publicznym.
Wniosek o wydanie WIS powinien zawierać enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę elementy. Należy załączyć do niego także potwierdzenie wpłaty w wysokości 40 zł.
Co istotne, WIS wiąże organy podatkowe wobec podmiotów, na wniosek których została wydana w odniesieniu do:
– towaru, który jest przedmiotem dostawy, importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia dokonanych po dniu, w którym WIS została doręczona; – usługi, która została wykonana po dniu, w którym WIS została doręczona; – towarów i usług, które składają się na jedną czynność podlegającą opodatkowaniu wykonaną po dniu, w którym WIS została doręczona.
Co zawiera wiążąca informacja skarbowa?
Zgodnie z przepisami decyzja WIS zawiera:
– opis towaru albo usługi, które są jej przedmiotem; – stawkę podatku właściwą dla towaru lub usługi, – klasyfikację towaru według działu, pozycji, podpozycji lub kodu Nomenklatury Scalonej tzw. CN albo według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług tzw. PKWiU albo według sekcji, działu, grupy lub klasy Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych tzw. PKOB albo usługi według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji PKWiU, która niezbędna jest do określenia stawki podatkowej właściwej dla danego towaru lub usługi oraz stosowania przepisów ustawy i przepisów wykonawczych, które wydane są na jej podstawie;
Matryca stawek VAT
Wraz z ustanowieniem instytucji WIS ustawodawca wprowadził także nową matrycę stawek VAT. Początkowo miała ona obowiązywać od 1 kwietnia 2020 roku, termin ten został jednak przesunięty na 1 lipca 2020 roku. Zgodnie z przepisami identyfikacja towarów i usług na potrzeby podatku VAT dokonywana jest obecnie w oparciu o nomenklaturę scaloną tzw. CN oraz Polską Klasyfikację Obiektów Budowlanych tzw. PKOB – dla towarów i Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług tzw. PKWiU – dla usług.
Nomenklatura scalona to usystematyzowany wykaz towarów, dzięki któremu możliwe jest sklasyfikowanie towarów dla potrzeb obrotu międzynarodowego, statystyk handlu zagranicznego UE oraz obrotu wewnątrzwspólnotowego. Nadzór nad nią sprawuje Komisja Europejska. Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych to zaś usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych, które rozumiane są jako produkty finalne działalności budowlanej. Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług to natomiast klasyfikacja produktów, które znajdują się w polskim obrocie gospodarczym.
Nowa matryca VAT – zmiany
Nowa matryca VAT zakłada uproszczenie systemu w taki sposób, że całe grupy towarowe mają być objęte w jak największym stopniu jedną stawką. W przypadku konieczności zmiany stawki na towar przyjęta została zasada obniżenia stawek, nieliczne towary zaś objęte zostały podwyższonymi stawkami VAT.
Nowe stawki VAT 2020 – przykłady
Jako przykład zmiany stawek VAT w 2020 roku wymienić można m.in.:
– zmianę z 8 proc. na 5 proc. owoców tropikalnych i cytrusów, – zmianę z 23 proc. i 8 proc. na 5 proc. niektórych rodzajów pieczywa i ciastek, – zmianę z 8 proc. na 5 proc. określonych produktów dla niemowląt i dzieci, – zmianę z 8 proc. na 5 proc. niektórych artykułów higienicznych, – zmianę z 8 proc. na 23 proc. drewna opałowego, – zmianę z 5 proc. do 8 proc. niektórych czasopism specjalistycznych.
Tabelę stawek VAT 2020 znaleźć można na stronach internetowych Ministerstwa Finansów.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług Dz. U. 2004 nr 54 poz. 535,
Źródło: gov.pl, podatki.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock