W ubiegłym roku obcokrajowcy założyli łącznie niemal 42 tysiące jednoosobowych działalności gospodarczych. Ponad 70 procent firm rejestrowanych było przez Ukraińców.
Dane dotyczące jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG) w Polsce, zakładanych przez obcokrajowców, udostępnił Polski Instytut Ekonomiczny. Wynika z nich, że w 2023 roku JDG zarejestrowało prawie 42 tys. cudzoziemców. Warto podkreślić, że w ubiegłym roku do ubezpieczeń rentowych i emerytalnych zgłoszono 1,13 miliona cudzoziemców (zatrudnieni i prowadzący działalność), z czego co trzeci z nich był przedstawicielem kraju innego niż Ukraina.
Obywatele tych krajów zakładają firmy w Polsce
Na jednoosobową działalność gospodarczą najczęściej decydują się nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy. W ubiegłym roku liczba JDG zakładanych przez obcokrajowców prezentowała się następująco:
- Ukraina - 28 647 (70 proc.),
- Białoruś - 7663 (19 proc.),
- Niemcy - 684 (2 proc.),
- Rosja - 573 (1 proc.).
Do pozostałych krajów (9 proc.) zaliczają się m.in. Rumunia, USA, Bułgaria, Wielka Brytania, Włochy, Francja, Hiszpania oraz Wietnam.
Jakie firmy zakładają obcokrajowcy?
Prawie połowa firm rejestrowanych przez cudzoziemców (45 proc.) związana jest z branżą informacja i komunikacja, 14 proc. z działalnością profesjonalną, techniczną i naukową, natomiast 9 proc. z handlem. Struktura branżowa zależy jednak od kraju pochodzenia.
Szczegółowe analizy PIE wskazują, że wśród JDG zakładanych przez cudzoziemców największą popularnością cieszyły się następujące branże:
Szczegółowe analizy PIE wskazują, że wśród ukraińskich JDG największą popularnością cieszyły się branże takie jak budownictwo i komunikacja. W przypadku Białorusinów firmy białoruskich JDG utworzonych w ubiegłym roku 61 proc. działa w sekcji informacja i komunikacja, z czego większość dotyczy działalności związanej z oprogramowaniem. Nieco więcej niż 12 proc. firm zajmuje się działalnością techniczną, profesjonalną i naukową, a mniej niż 6 proc. działa w branży budowlanej.
Analitycy PIE wskazują, że w przypadku JDG zakładanych przez Niemców najbardziej popularne były branże takie jak handel (16 proc.) oraz informacja i komunikacja (14 proc.). Działalności gospodarcze rejestrowane przez Amerykanów dotyczyły najczęściej edukacji (25 proc.), a w przypadku Bułgarów największą popularnością cieszył się handel (65 proc.).
Jak podsumowują analitycy PIE, cudzoziemcy zarówno pracujący, jak i prowadzący własne firmy, wpływają znacząco na wzrost gospodarczy poprzez płacenie podatków, inwestycje, tworzenie nowych miejsc pracy, a także stymulowanie konsumpcji. Ich obecność sprzyja także dywersyfikacji gospodarki, co może zwiększać na rynku konkurencyjność.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock