Kary mogą być nakładane hurtowo. "Mam wątpliwości, czy zagraniczni przedsiębiorcy w ogóle o tym wiedzą"

Źródło:
TVN24 Biznes
Plombowanie transportu ze zbożem na granicy
Plombowanie transportu ze zbożem na granicyTVN24
wideo 2/21
Plombowanie transportu ze zbożem na granicyTVN24

Mam wątpliwości, czy zagraniczni przedsiębiorcy w ogóle wiedzą o tym, że obowiązkiem monitorowania nie są objęte tylko transporty produktów rolnych z Ukrainy, ale wszystkie przyjeżdżające do Polski, nawet te z krajów Unii Europejskiej - mówi w rozmowie z TVN24 Biznes mecenas Piotr Leonarski z kancelarii B2RLaw.

Od piątku możliwy jest tranzyt towarów rolnych z Ukrainy przez terytorium Polski. Tranzyt ten umożliwia rozporządzenie ministra rozwoju i technologii, które zostało opublikowane w piątek około godz. 2 w nocy w Dzienniku Ustaw. Wcześniej w czwartek zostało opublikowane rozporządzenie ministra finansów, obejmujące systemem SENT przewóz zbóż, mięsa drobiowego, jaj i produktów pszczelich. SENT to teleinformatyczny system monitorowania przewozu towarów wrażliwych utworzony przez Krajową Administrację Skarbową.

- Aktualnie kwestia obrotu ukraińskimi produktami rolnymi jest regulowana tymi dwoma rozporządzeniami - wyjaśnia w rozmowie z TVN24 Biznes Piotr Leonarski doradca podatkowy z kancelarii B2RLaw Jankowski Stroiński Zięba & Partners.

- To wydane przez ministra finansów wymaga zgłoszenia transportu zboża przed rozpoczęciem transportu i ciągłego udostępniania lokalizacji transportu administracji przez specjalną aplikację. Jeśli przewoźnik nie zgłosi transportu, grozi mu 10 tysięcy złotych kary - tłumaczy doradca podatkowy.

Nie tylko produkty z Ukrainy

- Rozumiem, dlaczego wprowadzono te przepisy. Przy czym trzeba podkreślić, że jego zakres jest bardzo szeroki, a dodatkowe obowiązki nałożono na biznes w bardzo krótkim terminie, bo rozporządzenie pojawiło się około godziny 20, a weszło w życie o północy. Nawet biorąc pod uwagę, że nie objęło ono transportów rozpoczętych przed północą, to biznes nie miał czasu na przygotowanie się, choćby na dokonanie zgłoszeń - zauważa.

Ponadto - dodaje - zagraniczni przedsiębiorcy nie mają nawet jak zdobyć wiedzy, że ich kierowca ma mieć włączony lokalizator cały czas w trakcie przejazdu przez Polskę. - Ja mam wątpliwości, czy zagraniczni przedsiębiorcy w ogóle wiedzą o tym, że obowiązkiem monitorowania nie są objęte tylko transporty produktów rolnych z Ukrainy, ale wszystkie przyjeżdżające do Polski (nawet z UE) lub przejeżdżające przez nasz kraj ciężarówki z hurtowymi ilościami produktów rolnych. Skutkiem tego może być ograniczona skuteczność regulacji (przewoźnicy nie będą jej stosować) i nakładane (również hurtowo) kary - podkreśla.

Na przykład - wskazuje Leonarski - kiedy mamy towary, na przykład jaja, które przejeżdżały tylko przez Polskę w podróży z Holandii do Słowacji, to muszą być teraz monitorowane. - Po co? Możliwe, że celem Ministra Finansów było zapewnienie, żeby niezgłoszone transporty z Ukrainy w razie kontroli nie udawały transportów unijnych, bo te też muszą być zgłoszone. Pytanie, czy to uzasadnia tak szeroki obowiązek nakładany na biznes - mówi.

Jednocześnie system SENT, który obecnie monitoruje także przewozy zboża zaprojektowany został do nadzoru nad transportem tzw. towarów wrażliwych, które szczególnie często były wykorzystywane do oszustw podatkowych, szczególnie paliw, tytoniu i alkoholu. - W przypadku paliw działał on w ten sposób, że na przykład drodze pod Zgorzelcem stoi radiowóz KAS-u i jak widział cysternę, której nie miał na swojej mapie aktualizowanej w czasie rzeczywistym, to ją kontrolował. Zakładam, że teraz chodzi o to samo, tylko liczba kontrolowanych transportów będzie dużo większa - wyjaśnia doradca podatkowy.

Zboże z Ukrainy tylko tranzytem

Drugie z rozporządzeń, wydane przez ministra rozwoju i technologii, reguluje zasady wjazdu produktów rolnych do Polski z Ukrainy. Zakłada ono, że wjazd możliwy jest wyłącznie przy zastosowaniu specjalnej procedury celnej – tranzytu. Procedura ta może zakończyć się wyłącznie w jednym z czterech portów (w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu lub Szczecinie) lub poza granicami Polski. - Do momentu zakończenia tej procedury, towary te nie są dopuszczone do obrotu w UE, w szczególności nie jest od nich zapłacone cło. W praktyce to na podstawie tych przepisów na granicy plombowane są ciężarówki z towarami objętymi procedurą. Plomba powinna być zdjęta dopiero przy kończeniu procedury - wyjaśnia Piotr Leonarski.

Jego zdaniem w przypadku obu rozporządzeń zakres towarów podlegających ograniczeniom został określony bardzo szeroko. - Myślę, że dałoby się to zrobić precyzyjniej, co ułatwiłoby dyskusje z Komisją Europejską na temat zasadności podjętych przez Polskę środków. W przypadku konkretnych grup produktów można oprzeć się na badaniach, które w ukraińskich produktach wykryły pestycydy i powołać się na ochronę zdrowia publicznego. Jednak taki generalny zakaz ciężko uzasadnić, co do zgodności z prawem UE - przyznaje adwokat.

Tym bardziej - jak podkreśla, że na przykład przy kategorii "zboże" nie chodzi tylko produkt nieprzetworzony jak na przykład ziarna pszenicy. - Zgodnie z wykorzystaną w polskim rozporządzeniu unijną definicją chodzi o dużo więcej produktów: mąkę, skrobie, syropy glukozowe, czy nawet karmy dla zwierząt - tłumaczy.

Autorka/Autor:Joanna Rubin

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Trzeba się udać do urzędu miasta i zapytać o warunki otrzymania mieszkania komunalnego, bo każda gmina w szerokim zakresie może je kształtować samodzielnie. Możliwe jest, że na przykład w Słupsku szybciej dostaniemy mieszkanie niż Warszawie, bo to zależne jest od miasta - wyjaśnia w rozmowie z biznesową redakcją portalu tvn24.pl Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Podkreśla, że większość programów mieszkaniowych kierowanych jest do młodych ludzi. - A zapotrzebowanie na mieszkania komunalne dotyczy głównie osób w średnim wieku i starszych - stwierdza.

Sto tysięcy chętnych w kolejce. "Najdłużej oczekiwała osoba, która złożyła wniosek szesnaście lat temu"

Sto tysięcy chętnych w kolejce. "Najdłużej oczekiwała osoba, która złożyła wniosek szesnaście lat temu"

Źródło:
tvn24.pl

W marcu 2024 roku nastąpi waloryzacja emerytur i rent. Jest przeprowadzana z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w komunikacie. Wskazał, że emerytury wzrosną o 12,12 procent. W górę pójdą również inne świadczenia.

Podwyżki dla emerytów i nie tylko. Tyle wyniosą świadczenia po waloryzacji

Podwyżki dla emerytów i nie tylko. Tyle wyniosą świadczenia po waloryzacji

Źródło:
tvn24.pl

Mijają dwa lata od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Dla wielu obywateli Ukrainy schronieniem stała się Polska. Blisko milion osób z tego kraju przebywających w Polsce posiada aktywny numer PESEL. Umożliwia on uchodźcom między innymi podjęcie pracy czy dostęp do świadczeń.

Polska drugim domem. Blisko milion osób otrzymało numer PESEL

Polska drugim domem. Blisko milion osób otrzymało numer PESEL

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada nadzorcza PZU odwołała Beatę Kozłowską-Chyłę z funkcji prezesa - podano w komunikacie. Do czasowego wykonywania obowiązków prezesa oddelegowano Anitę Elżanowską.

Zmiany na szczycie PZU

Zmiany na szczycie PZU

Źródło:
PAP

Rozmawiamy i także staramy się rozwiązywać problemy - stwierdził po rozmowach z protestującymi rolnikami minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Dodał przy tym, że to są problemy, które "wynikają z zaszłości". Zapowiedział, że podczas najbliższego spotkania w Brukseli chce rozmawiać o tym, aby Unia Europejska partycypowała w pokryciu części kosztów strat, które ponieśli polscy rolnicy w wyniku napływu niekontrolowanych towarów z Ukrainy.

Minister spotkał się z rolnikami. "Nie chcemy, żeby za to płaciła głównie jedna grupa zawodowa"

Minister spotkał się z rolnikami. "Nie chcemy, żeby za to płaciła głównie jedna grupa zawodowa"

Źródło:
tvn24.pl

Trwa rozliczenie PIT za 2023 rok. Osoby pozostające w związkach małżeńskich mogą złożyć swoją deklarację podatkową wspólnie z mężem lub żoną, o ile spełniają odpowiednie warunki. Warto się zainteresować taką opcją, bo można osiągnąć pewne korzyści podatkowe.

PIT 2024. Wspólne rozliczenie małżonków. Jakie są zasady? Kiedy się opłaca?

PIT 2024. Wspólne rozliczenie małżonków. Jakie są zasady? Kiedy się opłaca?

Źródło:
tvn24.pl

Fundusze unijne były wydatkowane nieprawidłowo, powstały poważne podejrzenia korupcji - tak Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej, mówi o funkcjonowaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl odnosi się też do kwestii programu "Laptop dla ucznia", polskiego auta elektrycznego, a także do działania Krajowego Zasobu Nieruchomości. - Bałagan zarządczy był ogromny - stwierdza.

Izera, laptopy i odwołane zarządy. Ministra: bałagan był ogromny

Izera, laptopy i odwołane zarządy. Ministra: bałagan był ogromny

Źródło:
tvn24.pl

Portugalska Praia da Falésia to najpiękniejsza plaża 2024 roku - wynika z rankingu Travellers' Choice Awards. Na kolejnych miejscach znalazły się miejsca z włoskiej Lampedusy i hiszpańskiego San Sebastian.

Wybrano najpiękniejszą plażę 2024 roku

Wybrano najpiękniejszą plażę 2024 roku

Źródło:
PAP

Sąd zatwierdził zakaz siadania na Schodach Hiszpańskich w Rzymie. Decyzja została podjęta w związku z odwołaniem adwokata, który otrzymał grzywnę w wysokości 180 euro, gdy usiadł na stopniach w proteście przeciwko zakazowi.

Usiadł na słynnych schodach i dostał karę. Jest decyzja sądu

Usiadł na słynnych schodach i dostał karę. Jest decyzja sądu

Źródło:
PAP

Ukraina proponuje Polsce składający się z pięciu kroków plan, którego celem ma być odblokowanie granicy. "Plan wzajemnego zrozumienia" ogłosił w piątek ukraiński premier Denys Szmyhal.

Ukraina proponuje Polsce "Plan wzajemnego zrozumienia"

Ukraina proponuje Polsce "Plan wzajemnego zrozumienia"

Źródło:
PAP

Poseł Konfederacji zapytał, czy rząd planuje zrównać wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn. Jest odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zostanie zrównany? Ministerstwo odpowiada

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zostanie zrównany? Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl, PAP

"Bezpieczny kredyt 2 procent" cieszył się dużą popularnością również wśród obcokrajowców. Banki podpisały ponad 3 tysiące umów z obywatelami innych krajów. Na tej liście dominują obywatele Ukrainy oraz Białorusi. Informacje w tej sprawie przekazał minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman.

Obcokrajowcy skusili się na kredyty z programu PiS. Dominuje jeden kraj

Obcokrajowcy skusili się na kredyty z programu PiS. Dominuje jeden kraj

Źródło:
tvn24.pl

Biuro podróży Itaka zrezygnowało z jednej z wycieczek oferowanych z wylotem z lotniska w Radomiu. Wkrótce wykonywanie lotów do Egiptu zakończy również biuro Anex Tour. Do końca sezonu zimowego w ofercie portu na południu Mazowsza pozostaną dwa połączenia regularne - do Rzymu i do Larnaki na Cyprze. Mimo zmian w siatce lotów spółka Polskie Porty Lotnicze, która zarządza lotniskiem Warszawa-Radom, nie ma obaw o realizację prognoz na ten rok.

Cięcie tras z Radomia

Cięcie tras z Radomia

Źródło:
tvn24.pl

W przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich dla Polski, które uwolnią do 137 miliardów euro (600 miliardów złotych) z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy - poinformowała w piątek w Warszawie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Pieniądze wcześniej były zablokowane ze względu na obawy Brukseli związane z praworządnością w Polsce.

Gigantyczne pieniądze dla Polski. "Mamy dobre wiadomości"

Gigantyczne pieniądze dla Polski. "Mamy dobre wiadomości"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

PKO Bank Polski, Bank Pekao, ING Bank Śląski, Alior Bank oraz Citi Handlowy - to część banków, które zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W związku z tym klienci muszą przygotować się na utrudnienia. Mogą wystąpić między innymi przerwy w dostępie do bankowości internetowej oraz aplikacji mobilnej.

Utrudnienia w największych bankach. "Operacje zaplanuj wcześniej"

Utrudnienia w największych bankach. "Operacje zaplanuj wcześniej"

Źródło:
tvn24.pl

Nieco ponad rok temu w Wielkiej Brytanii zakończył się największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Okazuje się, że obecnie większość firm, które brały udział w eksperymencie, wciąż pozwala zatrudnionym pracować krócej, a ponad połowa formalnie wprowadziła tę zmianę na stałe.

Największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Oto wyniki

Największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Oto wyniki

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza Polska Press w piątek odwołała zarząd spółki - poinformowała Polska Agencja Prasowa, powołując się na źródła zbliżone do spółki. Z funkcji prezesa odwołano Stanisława Bortkiewicza. Z zarządem żegnają się też Dorota Kania, Łukasz Greszta i Miłosz Szulc.

Media: zarząd Polska Press odwołany

Media: zarząd Polska Press odwołany

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Grzegorz Kinelski będzie nowym prezesem Enei. Uchwałę w tej sprawie podjęła w piątek rada nadzorcza spółki energetycznej. Kinelski obejmie stanowisko 1 marca 2024 roku. Zastąpi Pawła Majewskiego, który został odwołany na początku miesiąca.

Zmiany w dużej firmie energetycznej. Wybrano nowego prezesa

Zmiany w dużej firmie energetycznej. Wybrano nowego prezesa

Źródło:
tvn24.pl

Dotychczasowy prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) Tomasz Cudny został odwołany przez radę nadzorczą - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie giełdowym.

Prezes górniczej spółki odwołany

Prezes górniczej spółki odwołany

Źródło:
PAP

Na ten moment został wystosowany wniosek o zaopiniowanie przez radę nadzorczą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformowała szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do kandydatury Doroty Bieniasz na stanowisko szefowej ZUS. - To jest niezbędny krok. Ta opinia jest konieczna - podkreśliła ministra.

To ma być nowa szefowa ZUS

To ma być nowa szefowa ZUS

Źródło:
PAP

Na przełomie lutego i marca paliwa będą dalej drożeć, choć skala wzrostów powinna być niewielka - przewidują analitycy portalu E-petrol. Zwrócili jednak uwagę na niepokojący trend, jeśli chodzi o ropę, między innymi w kontekście Bliskiego Wschodu.

"Maleje ryzyko, że taki czarny scenariusz zrealizuje się w najbliższych dniach"

"Maleje ryzyko, że taki czarny scenariusz zrealizuje się w najbliższych dniach"

Źródło:
PAP