Rozmowa kwalifikacyjna – jak się przygotować? Jakich pytań się spodziewać?

Źródło:
TVN24 Biznes
Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy są zaszczepieni
Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy są zaszczepieniTVN24
wideo 2/6
Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy są zaszczepieniTVN24

Rozmowa kwalifikacyjna przeważnie jest obowiązkowym punktem ubiegania się o pracę. Może ona dotyczyć stanowiska pracy, na które trwa rekrutacja, ale też samych kandydatów i ich motywacji. Jakich pytań można spodziewać się na rozmowie kwalifikacyjnej? Ile trwa taka rozmowa i jak się do niej przygotować?

Rozmowa kwalifikacyjna służy poznaniu się pracodawcy i kandydata do pracy.Rozmowa ta przeważnie ma duży wpływ na całościową ocenę kandydata do pracy.Podczas rozmowy kwalifikacyjnej dobrze wypaść powinien nie tylko kandydat do pracy, ale również pracodawca.Istnieje wiele pytań często spotykanych na rozmowach o pracę, a także pytania, których pracodawca w żadnym wypadku nie powinien podczas niej zadawać.

Najważniejszym dokumentem w zakresie ubiegania się o pracę, wykonywania jej oraz kończenia stosunku pracy jest ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. Uzupełniająco w kontekście rozmów kwalifikacyjnych – np. pytań, które nie mogą podczas nich padać – zastosowanie znajduje również ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Rozmowa o pracę

Rozmowa kwalifikacyjna, nazywana też rozmową o pracę, jest spotkaniem kandydata do pracy z potencjalnym pracodawcą. Rozmowa ta przeprowadzana jest zwykle już po zebraniu przez pracodawcę podstawowych informacji o dotychczasowym przebiegu pracy zawodowej kandydata i służy obustronnemu zapoznaniu się.

Dzięki rozmowie o pracę pracodawca może lepiej poznać potencjalnego pracownika, natomiast kandydat do pracy – potencjalnego pracodawcę i środowisko pracy. Tym samym to, jak wypadnie się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, bywa decydujące dla ostatecznego zawarcia lub nie umowy o pracę. 

Warto pamiętać, że aby tak się stało, dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej muszą obie jej strony. Tak samo jak kandydat może nieudaną rozmową zniechęcić do siebie pracodawcę, podobnie pracodawca może nią zniechęcić do siebie pracownika. Dlatego ważne jest, aby obie strony odpowiednio do tej rozmowy się przygotowały.

Rozmowa rekrutacyjna

Procesy rekrutacji do pracy wyglądają różnie i coraz częściej mają kilka etapów. W związku z tym rozmowa kwalifikacyjna może pojawiać się na różnych etapach, ale zawsze jej cel pozostaje podobny – poznanie się kandydata do pracy i potencjalnego pracodawcy.

Nie istnieje jedna, określona długość rozmowy kwalifikacyjnej. Czasem wskazuje się, że idealna jest godzina zegarowa – tyle czasu umożliwia zarówno zdobycie większej ilości informacji przez obie strony rozmowy, jak również przeprowadzenie tej rozmowy bez nadmiernego pośpiechu. W praktyce wiele zależy jednak od charakteru pracy. Zwykle im bardziej konkretnych umiejętności wymaga się od przyszłego pracownika, tym dłuższa bywa rozmowa kwalifikacyjna.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Pytania zadawane na rozmowie kwalifikacyjnej bywają bardzo różne i dotyczyć mogą różnych tematów. Niemal w każdej rozmowie kwalifikacyjnej można spodziewać się pytań weryfikujących informacje zawarte w wysłanym CV czy liście motywacyjnym. Dotyczy to zarówno dotychczasowego doświadczenia zawodowego, jak i deklarowanej znajomości języków obcych czy nawet zainteresowań.

Standardowymi pytaniami są również te dotyczące wiedzy czy umiejętności potrzebnych na stanowisku, o które się ubiega. Mogą to być pytania problemowe, dotyczące np. rozwiązania hipotetycznej sytuacji, jak też bardziej ogólne i dotyczące np. oczekiwań wobec nowej pracy. Jeżeli nie było ku temu innej okazji, można także spodziewać się pytania o oczekiwania finansowe kandydata.

Coraz częściej zdarza się ponadto, że pracodawcy zadają tak zwane pytania otwarte, czyli takie, na które nie istnieje jedna dobra odpowiedź. Pytania te mają sprawdzić kreatywność lub sposób myślenia kandydata, niekoniecznie zaś rozliczać go z udzielonej odpowiedzi. Takie niestandardowe pytania pozwalają nie tylko lepiej sprawdzić kandydata, ale też uniemożliwiają mu udzielanie z góry przygotowanych odpowiedzi.

Mocne strony i słabe strony

Często spotykanym na rozmowach kwalifikacyjnych pytaniem jest to o mocne i słabe strony kandydata do pracy. Pracodawca chce w ten sposób nie tylko poznać odpowiedzi, ale też sprawdzić, w jaki sposób pracownik ocenia samego siebie. Warto przed rozmową zastanowić się nad swoimi mocnymi i słabymi stronami, ale nie przygotowywać sobie zawczasu gotowych odpowiedzi – recytowanie ich z pamięci sprawia bardzo słabe wrażenie.

W przypadku pytania o mocne strony nie należy wymienić ich jak największej liczby. Lepiej, aby wymienionych zostało ich tylko kilka, ale za to dopasowanych do oczekiwań pracodawcy wskazanych w ogłoszeniu o pracę. Warto też, by wymienione mocne strony dotyczyły – choćby po jednej – zarówno posiadanej wiedzy czy kwalifikacji, dotychczasowego doświadczenia zawodowego, jak i posiadanych cech charakteru, np. umiejętności pracy w grupie.

W przypadku pytania o słabe strony również nie jest wskazane wymienianie ich zbyt wielu. Choć tak samo jak przy mocnych stronach najważniejsza jest szczerość, trzeba mieć na uwadze, jak niektóre z własnych wad mogą zabrzmieć w uszach pracodawcy. Pytając o słabe strony kandydata pracodawca chce przede wszystkim zobaczyć, w czym kandydat gorzej się czuje, ocenić, jak odnajdzie się on w nowym środowisku pracy, a także jak potrafi opowiadać o sobie i jak reaguje na niewygodne pytania

Pytanie o mocne i słabe strony może również zostać zadane w formie pytania o swoje największe osiągnięcia i porażki zawodowe. W tym przypadku dobrze jest nie tylko przytoczyć konkretne sytuacje, ale też podzielić się swoją nauką czy wnioskami wyciągniętymi z nich.

O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna kojarzy się przede wszystkim z pytaniami zadawanymi przez pracodawcę, ale również kandydat do pracy może, a nawet powinien zadawać podczas niej pytania. O co można pytać potencjalnego pracodawcę podczas rozmowy o pracę?

Przede wszystkim warto pytać o wewnętrzną organizację pracy w firmie i priorytety, które w niej obowiązują. Dobrze dowiedzieć się, z kim będzie się pracowało na danym stanowisku, a także kto i w jaki sposób będzie rozliczał z efektów wykonanej pracy.

Kandydat może także pytać o perspektywy awansu w danej firmie oraz to, od czego zależeć będzie wynagrodzenie i w jaki sposób będzie można starać się o jego podniesienie. Choć pytania o pieniądze zawsze należy zadawać z ostrożnością, ogólne pytania o awans i metody wynagradzania będą świadczyć głównie o ambicji i świadomości własnego potencjału u kandydata. 

O co nie powinien pytać pracodawca?

Jednocześnie są pytania, które w żadnym wypadku nie powinny paść podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Są to przede wszystkim pytania dotyczące sfery prywatnej kandydata o pracę: jego stanu cywilnego, tego, z kim mieszka, jakiej jest orientacji seksualnej czy wyznania. 

Pracodawca nie powinien również pytać o posiadanie dzieci ani o to, czy planuje się posiadanie dzieci w najbliższym czasie. Kwestie te nie mają związku z pracą i nie mogą być brane pod uwagę przez pracodawcę przy ocenie danego kandydata.

Pracodawca nie powinien również pytać o kwestię niekaralności, od zasady tej są jednak wyjątki. Niektóre zawody wymagają bowiem od kandydatów zaświadczenia o ich niekaralności. Jeżeli jest więc to uzasadnione na mocy przepisów, pracodawca może poprosić o dostarczenie takiego zaświadczenia lub o ustne potwierdzenie niekaralności podczas rozmowy o pracę.

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Rozmowa o pracę nie zawsze przebiega według określonego scenariusza, nie jest więc możliwe przewidzenie wszystkiego, co się na niej wydarzy. Warto jednak pamiętać o uniwersalnych zasadach dobrego przygotowania się do tej rozmowy.

Po pierwsze, dobrym pomysłem jest bliższe zapoznanie się z pracodawcą, u którego będzie się miało rozmowę kwalifikacyjną. Umożliwia to lepsze zrozumienie charakteru pracy, o którą się aplikuje – a zdarza się, że podczas rozmowy kandydat jest pytany o tego typu wiedzę. Dobrze jest też przygotować się na wskazanie potencjalnemu pracodawcy, w jaki sposób przydadzą mu się posiadane przez kandydata umiejętności i doświadczenie.

Po drugie, ważny jest odpowiedni ubiór. Powinien być on dobrany zarówno do okazji, jak też do miejsca pracy, w którym ubiega się o zatrudnienie. Idealne zwykle jest osiągnięcie kompromisu między komfortem i swobodą a elegancją i formalizmem, tzw. ubiór smart casual. Zarówno trzyczęściowy garnitur, jak i koszulka na ramiączkach najprawdopodobniej będą w tym przypadku źle widziane. 

Po trzecie, podczas poznawania się olbrzymie znaczenie ma odpowiednie zachowanie oraz kultura osobista. Tutaj również najlepsze jest unikanie skrajności. Z jednej strony ważne jest nienaganne zaprezentowanie się, odpowiednia mowa ciała i pewność siebie, z drugiej zaś pracodawcy dobrze widzą również odrobinę luzu i swobody po stronie kandydata. Nie można jednocześnie pozwolić, aby nadmierny luz i pewność siebie przejawiły się nonszalancją lub lekceważeniem. 

Akty prawne: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Sztuczna inteligencja to autostrada do postępu. Głupio by było, żeby tą autostradą nie jechać. A to się dzieje - uważa profesor Aleksander Mądry z Open AI. Jego zdaniem każde państwo, które chce się liczyć, powinno mieć strategię rozwoju w tym zakresie.

"Rewolucja już się zaczęła. To technologia, która zmieni wszystko"

"Rewolucja już się zaczęła. To technologia, która zmieni wszystko"

Źródło:
PAP

Zniesienie zasady 10H oraz nowa wzajemna i minimalna odległość między instalacjami lądowej energetyki wiatrowej a zabudową mieszkaniową na poziomie 500 metrów - oto założenia projektu resortu klimatu, które znalazły się w wykazie prac legislacyjnych rządu.

"Gwarancja tańszego prądu". Nowe plany rządu

"Gwarancja tańszego prądu". Nowe plany rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"Aktywny rodzic" zacznie działać od 1 października 2024 roku. Wnioski o wypłatę jednego z trzech świadczeń w ramach programu, w tym tak zwanego babciowego, składane będą do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dostać można nawet 1900 złotych miesięcznie na dziecko. Są jednak warunki.

Będzie można dostać nawet 1900 złotych miesięcznie. Są warunki

Będzie można dostać nawet 1900 złotych miesięcznie. Są warunki

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjska ministra finansów Rachel Reeves poinformowała o planach zwiększenia liczby budowanych domów, odblokowania projektów infrastrukturalnych i przyciągnięcia prywatnych inwestycji. To niektóre założenia nowej "narodowej misji" napędzania wzrostu gospodarczego.

Pierwsza w historii Wielkiej Brytanii kobieta na stanowisku ministry finansów

Pierwsza w historii Wielkiej Brytanii kobieta na stanowisku ministry finansów

Źródło:
PAP

Facebook zablokował post jednego z serwisów ekonomicznych z linkiem do artykułu na temat protestu mediów. Wcześniej na taką samą praktykę serwisu należącego do koncernu Meta skarżyli się lokalni wydawcy prasy. Mamy stanowisko koncernu.

Facebook usunął post kolejnego serwisu. "Jestem ciekawa, jakie standardy łamie mój tekst"

Facebook usunął post kolejnego serwisu. "Jestem ciekawa, jakie standardy łamie mój tekst"

Źródło:
tvn24.pl

Telewizja Polska złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu wyrządzenia szkody w obrocie gospodarczym, oszustwa oraz fałszerstwa faktur przez byłą dyrektor TVP i inne osoby pełniące funkcje kierownicze oraz współpracujące z TVP - napisano w komunikacie.

TVP zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłe kierownictwo Biełsatu

TVP zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłe kierownictwo Biełsatu

Źródło:
PAP

PKO BP opublikował ostrzeżenie przed oszustami, którzy podszywają się pod bank. Jak przekazano, otwarcie załącznika z wiadomości lub kliknięcie w link w niej zawarty może prowadzić do utraty pieniędzy i kontroli nad kontem.

"Możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem"

"Możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem"

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające, czy sieci Biedronka i Dino zawarły nielegalne porozumienie o niekonkurowaniu o pracowników. Chodzi o kierowców firm przewozowych obsługujących sieci. Urząd w lutym i kwietniu, za zgodą sądu i w asyście funkcjonariuszy policji, przeszukał siedziby spółek Jeronimo Martins Polska, Dino Polska oraz firm transportowych. Wskazano, że trwa analiza zebranych materiałów. "Ze spokojem oczekujemy na dalszy rozwój wypadków" - komentuje Biedronka.

Biedronka i Dino zawarły nielegalne porozumienie? Przeszukano siedziby

Biedronka i Dino zawarły nielegalne porozumienie? Przeszukano siedziby

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministra do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz zapowiedziała budowę mieszkań dla osób starszych na terenach pogórniczych w Katowicach. Jak dodała, trwają prace nad odpowiednim programem.

Specjalne mieszkania dla osób starszych. "W imię sprawiedliwości społecznej"

Specjalne mieszkania dla osób starszych. "W imię sprawiedliwości społecznej"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska wszczęła w poniedziałek dochodzenie w sprawie sześciu miliardów euro pomocy publicznej udzielonej przez rząd Niemiec Lufthansie w czasie pandemii COVID-19. KE zamierza sprawdzić, czy Berlin udzielił wsparcia liniom lotniczym zgodnie z unijnymi przepisami.

Bruksela wszczęła dochodzenie w sprawie pomocy niemieckiemu gigantowi

Bruksela wszczęła dochodzenie w sprawie pomocy niemieckiemu gigantowi

Źródło:
PAP, Reuters

W Warszawie czerwiec przyniósł spadek średniej ceny metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym o 1 procent, w innych metropoliach również są widoczne symptomy cenowej stabilizacji - wynika z raportu u GetHome.pl. W maju tego roku z rynku wtórnego wycofano około 35 tysięcy unikalnych ofert mieszkań.

"Cenowa stabilizacja" na rynku wtórnym

"Cenowa stabilizacja" na rynku wtórnym

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące partii "napoju piwnego bezalkoholowego ze względu na ryzyko uszkodzenia (wybuchu) butelek". Producent poinformował, że prawdopodobnie doszło do zbyt dużego wysycenia produktu dwutlenkiem węgla.

Ryzyko "wybuchu butelek". Partia wycofana ze sklepów

Ryzyko "wybuchu butelek". Partia wycofana ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl

W 2023 roku ceny lokali mieszkalnych wzrosły o 8,8 procent w stosunku do 2022 roku i o 79,8 procent względem 2015 roku - poinformował w poniedziałek GUS. Liczba podpisanych w ubiegłym roku aktów notarialnych dotyczących sprzedaży nieruchomości spadła o 3,8 procent rok do roku.

Tak rosły ceny mieszkań

Tak rosły ceny mieszkań

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli ma zastrzeżenia do zeszłorocznych imprez plenerowych, promujących program 800 plus - donosi "Rzeczpospolita. Pikniki, uznawane przez ówczesną opozycję za element kampanii wyborczej, pochłonęły ponad 8 milionów złotych.

Pikniki 800 plus w ocenie NIK. "Niecelowe i niegospodarne" wydatki

Pikniki 800 plus w ocenie NIK. "Niecelowe i niegospodarne" wydatki

Źródło:
Rzeczpospolita

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Piotr Antoni Skiba poinformował, że warszawska prokuratura nadzoruje postępowanie w sprawie zablokowania kontroli NIK na przełomie marca i maja 2022 roku w Orlenie i w Fundacji Orlen.

Jest postępowanie w sprawie zablokowania kontroli NIK w Orlenie

Jest postępowanie w sprawie zablokowania kontroli NIK w Orlenie

Źródło:
PAP

Turyści w Chorwacji mogą skorzystać z kąpieli w najczystszym morzu w Europie - wynika z raportu Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Środowiska, cytowanego w przez telewizję HRT.

Kraj z najczystszym morzem w Europie. "To prawdziwa perła"

Kraj z najczystszym morzem w Europie. "To prawdziwa perła"

Źródło:
PAP

W poniedziałek pracownicy fabryki Samsung Electronics podjęli trzydniowy strajk, żądając podwyżek, dodatkowych premii oraz więcej płatnych urlopów. To druga, a zarazem najliczniejsza akcja protestacyjna w 55-letniej historii giganta technologicznego.

Pracownicy giganta rozpoczęli strajk. Druga taka akcja w historii

Pracownicy giganta rozpoczęli strajk. Druga taka akcja w historii

Źródło:
PAP

Resort sprawiedliwości pracuje nad zaostrzeniem przepisów dotyczących konfiskaty auta nietrzeźwym kierowcom. - Każdy ruch w tym kierunku będzie dobry, ponieważ nie może tak być, że cacka się z ludźmi, którzy mają ochotę się napić - stwierdził na antenie TVN24 Krzysztof Dowgird z Towarzystwa Dziennikarskiego.

Nowy bat na nietrzeźwych kierowców. "Każdy ruch w tym kierunku będzie dobry"

Nowy bat na nietrzeźwych kierowców. "Każdy ruch w tym kierunku będzie dobry"

Źródło:
tvn24.pl

1 lipca weszły w życie zmiany w opłatach drogowych w Niemczech. Dotyczą one przede wszystkim kierowców ciężarowych. Polscy i litewscy przewoźnicy odczują je najbardziej, ze względu na największy udział w opłatach drogowych spośród wszystkich przewoźników z zagranicy.

Zmiany w opłatach drogowych w Niemczech. Co oznaczają dla polskich kierowców?

Zmiany w opłatach drogowych w Niemczech. Co oznaczają dla polskich kierowców?

Źródło:
tvn24.pl

Ponad 20 tysięcy osób wzięło udział w centrum Barcelony w proteście przeciwko masowej turystyce. Demonstracja to efekt inicjatywy ponad 100 organizacji obywatelskich.

Protest w centrum Barcelony. "Wszystko ma swoje granice"

Protest w centrum Barcelony. "Wszystko ma swoje granice"

Źródło:
PAP

Fałszywe oferty wyjazdów last minute lub publiczne sieci Wi-Fi, "znajomy", który prosi o szybki przelew, bo zgubił telefon - zagrożeń podczas wakacji nie brakuje. Eksperci podają pięć zasad cyberbezpieczeństwa i wskazują, o czym należy pamiętać, aby urlop był bezpieczny. 

Wakacje sprzyjają przestępcom. Pięć zasad cyberbezpieczeństwa

Wakacje sprzyjają przestępcom. Pięć zasad cyberbezpieczeństwa

Źródło:
tvn24.pl

Tokio, Paryż, Nowy Jork - to miasta znane z dobrego jedzenia. Dla miłośników wybornej gastronomii i preferujących mniej oczywiste miejsca stworzono alternatywne zestawienie. W tym rankingu prym wiedzie stolica Malty - Valletta.

Ukryte kulinarne perełki. Wyspiarskie miasto na szczycie listy

Ukryte kulinarne perełki. Wyspiarskie miasto na szczycie listy

Źródło:
PAP

Otrzymane prezenty, w tym tak zwane koperty traktowane są jako darowizny i o ile nie przekroczą wyznaczonych progów, nie muszą być zgłaszane organom podatkowym - wskazała ekspertka e-pity.pl Monika Piątkowska. Zwróciła uwagę, że otrzymana kwota jest liczona w okresie pięciu lat.

Czy prezenty ślubne są zwolnione z podatku?

Czy prezenty ślubne są zwolnione z podatku?

Źródło:
PAP

Od początku 2026 roku ma wejść podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne - zakłada projekt rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji. Wprowadzenie takiego systemu przewiduje dyrektywa o efektywności budynków (EPBD).

Podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne. Jest projekt

Podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne. Jest projekt

Źródło:
PAP

Kolonie, obozy i campy pod patronatem popularnych w internecie twórców nie tracą na popularności, choć za tygodniowy wyjazd trzeba zapłacić blisko 3 tysiące złotych. Dzieci mogą nauczyć się między innymi tańców popularnych na platformie TikTok czy zrobić sobie zdjęcie z gwiazdą. Ale specjaliści nie są zachwyceni takim spędzaniem wolnego czasu. Jak mówi psycholożka Natalia Boszczyk "to podsycanie kultury narcyzmu".

"Sprzedawcy przytulasków", czyli 15 sekund na spotkanie z idolem. Jak wyglądają kolonie z influencerami?

"Sprzedawcy przytulasków", czyli 15 sekund na spotkanie z idolem. Jak wyglądają kolonie z influencerami?

Źródło:
tvn24.pl

Kolejowy Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni ma być bezpłatny dla osób do 27. roku życia - podała rzeczniczka prasowa Ministerstwa Infrastruktury Anna Szumańska. Podkreśliła jednak, że pula biletów ma być ograniczona.

Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni. Ministerstwo wyjaśnia

Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni. Ministerstwo wyjaśnia

Źródło:
PAP