Rozmowa kwalifikacyjna – jak się przygotować? Jakich pytań się spodziewać?

Źródło:
TVN24 Biznes
Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy są zaszczepieni
Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy są zaszczepieniTVN24
wideo 2/6
Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy są zaszczepieniTVN24

Rozmowa kwalifikacyjna przeważnie jest obowiązkowym punktem ubiegania się o pracę. Może ona dotyczyć stanowiska pracy, na które trwa rekrutacja, ale też samych kandydatów i ich motywacji. Jakich pytań można spodziewać się na rozmowie kwalifikacyjnej? Ile trwa taka rozmowa i jak się do niej przygotować?

Rozmowa kwalifikacyjna służy poznaniu się pracodawcy i kandydata do pracy.Rozmowa ta przeważnie ma duży wpływ na całościową ocenę kandydata do pracy.Podczas rozmowy kwalifikacyjnej dobrze wypaść powinien nie tylko kandydat do pracy, ale również pracodawca.Istnieje wiele pytań często spotykanych na rozmowach o pracę, a także pytania, których pracodawca w żadnym wypadku nie powinien podczas niej zadawać.

Najważniejszym dokumentem w zakresie ubiegania się o pracę, wykonywania jej oraz kończenia stosunku pracy jest ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. Uzupełniająco w kontekście rozmów kwalifikacyjnych – np. pytań, które nie mogą podczas nich padać – zastosowanie znajduje również ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Rozmowa o pracę

Rozmowa kwalifikacyjna, nazywana też rozmową o pracę, jest spotkaniem kandydata do pracy z potencjalnym pracodawcą. Rozmowa ta przeprowadzana jest zwykle już po zebraniu przez pracodawcę podstawowych informacji o dotychczasowym przebiegu pracy zawodowej kandydata i służy obustronnemu zapoznaniu się.

Dzięki rozmowie o pracę pracodawca może lepiej poznać potencjalnego pracownika, natomiast kandydat do pracy – potencjalnego pracodawcę i środowisko pracy. Tym samym to, jak wypadnie się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, bywa decydujące dla ostatecznego zawarcia lub nie umowy o pracę. 

Warto pamiętać, że aby tak się stało, dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej muszą obie jej strony. Tak samo jak kandydat może nieudaną rozmową zniechęcić do siebie pracodawcę, podobnie pracodawca może nią zniechęcić do siebie pracownika. Dlatego ważne jest, aby obie strony odpowiednio do tej rozmowy się przygotowały.

Rozmowa rekrutacyjna

Procesy rekrutacji do pracy wyglądają różnie i coraz częściej mają kilka etapów. W związku z tym rozmowa kwalifikacyjna może pojawiać się na różnych etapach, ale zawsze jej cel pozostaje podobny – poznanie się kandydata do pracy i potencjalnego pracodawcy.

Nie istnieje jedna, określona długość rozmowy kwalifikacyjnej. Czasem wskazuje się, że idealna jest godzina zegarowa – tyle czasu umożliwia zarówno zdobycie większej ilości informacji przez obie strony rozmowy, jak również przeprowadzenie tej rozmowy bez nadmiernego pośpiechu. W praktyce wiele zależy jednak od charakteru pracy. Zwykle im bardziej konkretnych umiejętności wymaga się od przyszłego pracownika, tym dłuższa bywa rozmowa kwalifikacyjna.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Pytania zadawane na rozmowie kwalifikacyjnej bywają bardzo różne i dotyczyć mogą różnych tematów. Niemal w każdej rozmowie kwalifikacyjnej można spodziewać się pytań weryfikujących informacje zawarte w wysłanym CV czy liście motywacyjnym. Dotyczy to zarówno dotychczasowego doświadczenia zawodowego, jak i deklarowanej znajomości języków obcych czy nawet zainteresowań.

Standardowymi pytaniami są również te dotyczące wiedzy czy umiejętności potrzebnych na stanowisku, o które się ubiega. Mogą to być pytania problemowe, dotyczące np. rozwiązania hipotetycznej sytuacji, jak też bardziej ogólne i dotyczące np. oczekiwań wobec nowej pracy. Jeżeli nie było ku temu innej okazji, można także spodziewać się pytania o oczekiwania finansowe kandydata.

Coraz częściej zdarza się ponadto, że pracodawcy zadają tak zwane pytania otwarte, czyli takie, na które nie istnieje jedna dobra odpowiedź. Pytania te mają sprawdzić kreatywność lub sposób myślenia kandydata, niekoniecznie zaś rozliczać go z udzielonej odpowiedzi. Takie niestandardowe pytania pozwalają nie tylko lepiej sprawdzić kandydata, ale też uniemożliwiają mu udzielanie z góry przygotowanych odpowiedzi.

Mocne strony i słabe strony

Często spotykanym na rozmowach kwalifikacyjnych pytaniem jest to o mocne i słabe strony kandydata do pracy. Pracodawca chce w ten sposób nie tylko poznać odpowiedzi, ale też sprawdzić, w jaki sposób pracownik ocenia samego siebie. Warto przed rozmową zastanowić się nad swoimi mocnymi i słabymi stronami, ale nie przygotowywać sobie zawczasu gotowych odpowiedzi – recytowanie ich z pamięci sprawia bardzo słabe wrażenie.

W przypadku pytania o mocne strony nie należy wymienić ich jak największej liczby. Lepiej, aby wymienionych zostało ich tylko kilka, ale za to dopasowanych do oczekiwań pracodawcy wskazanych w ogłoszeniu o pracę. Warto też, by wymienione mocne strony dotyczyły – choćby po jednej – zarówno posiadanej wiedzy czy kwalifikacji, dotychczasowego doświadczenia zawodowego, jak i posiadanych cech charakteru, np. umiejętności pracy w grupie.

W przypadku pytania o słabe strony również nie jest wskazane wymienianie ich zbyt wielu. Choć tak samo jak przy mocnych stronach najważniejsza jest szczerość, trzeba mieć na uwadze, jak niektóre z własnych wad mogą zabrzmieć w uszach pracodawcy. Pytając o słabe strony kandydata pracodawca chce przede wszystkim zobaczyć, w czym kandydat gorzej się czuje, ocenić, jak odnajdzie się on w nowym środowisku pracy, a także jak potrafi opowiadać o sobie i jak reaguje na niewygodne pytania

Pytanie o mocne i słabe strony może również zostać zadane w formie pytania o swoje największe osiągnięcia i porażki zawodowe. W tym przypadku dobrze jest nie tylko przytoczyć konkretne sytuacje, ale też podzielić się swoją nauką czy wnioskami wyciągniętymi z nich.

O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna kojarzy się przede wszystkim z pytaniami zadawanymi przez pracodawcę, ale również kandydat do pracy może, a nawet powinien zadawać podczas niej pytania. O co można pytać potencjalnego pracodawcę podczas rozmowy o pracę?

Przede wszystkim warto pytać o wewnętrzną organizację pracy w firmie i priorytety, które w niej obowiązują. Dobrze dowiedzieć się, z kim będzie się pracowało na danym stanowisku, a także kto i w jaki sposób będzie rozliczał z efektów wykonanej pracy.

Kandydat może także pytać o perspektywy awansu w danej firmie oraz to, od czego zależeć będzie wynagrodzenie i w jaki sposób będzie można starać się o jego podniesienie. Choć pytania o pieniądze zawsze należy zadawać z ostrożnością, ogólne pytania o awans i metody wynagradzania będą świadczyć głównie o ambicji i świadomości własnego potencjału u kandydata. 

O co nie powinien pytać pracodawca?

Jednocześnie są pytania, które w żadnym wypadku nie powinny paść podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Są to przede wszystkim pytania dotyczące sfery prywatnej kandydata o pracę: jego stanu cywilnego, tego, z kim mieszka, jakiej jest orientacji seksualnej czy wyznania. 

Pracodawca nie powinien również pytać o posiadanie dzieci ani o to, czy planuje się posiadanie dzieci w najbliższym czasie. Kwestie te nie mają związku z pracą i nie mogą być brane pod uwagę przez pracodawcę przy ocenie danego kandydata.

Pracodawca nie powinien również pytać o kwestię niekaralności, od zasady tej są jednak wyjątki. Niektóre zawody wymagają bowiem od kandydatów zaświadczenia o ich niekaralności. Jeżeli jest więc to uzasadnione na mocy przepisów, pracodawca może poprosić o dostarczenie takiego zaświadczenia lub o ustne potwierdzenie niekaralności podczas rozmowy o pracę.

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Rozmowa o pracę nie zawsze przebiega według określonego scenariusza, nie jest więc możliwe przewidzenie wszystkiego, co się na niej wydarzy. Warto jednak pamiętać o uniwersalnych zasadach dobrego przygotowania się do tej rozmowy.

Po pierwsze, dobrym pomysłem jest bliższe zapoznanie się z pracodawcą, u którego będzie się miało rozmowę kwalifikacyjną. Umożliwia to lepsze zrozumienie charakteru pracy, o którą się aplikuje – a zdarza się, że podczas rozmowy kandydat jest pytany o tego typu wiedzę. Dobrze jest też przygotować się na wskazanie potencjalnemu pracodawcy, w jaki sposób przydadzą mu się posiadane przez kandydata umiejętności i doświadczenie.

Po drugie, ważny jest odpowiedni ubiór. Powinien być on dobrany zarówno do okazji, jak też do miejsca pracy, w którym ubiega się o zatrudnienie. Idealne zwykle jest osiągnięcie kompromisu między komfortem i swobodą a elegancją i formalizmem, tzw. ubiór smart casual. Zarówno trzyczęściowy garnitur, jak i koszulka na ramiączkach najprawdopodobniej będą w tym przypadku źle widziane. 

Po trzecie, podczas poznawania się olbrzymie znaczenie ma odpowiednie zachowanie oraz kultura osobista. Tutaj również najlepsze jest unikanie skrajności. Z jednej strony ważne jest nienaganne zaprezentowanie się, odpowiednia mowa ciała i pewność siebie, z drugiej zaś pracodawcy dobrze widzą również odrobinę luzu i swobody po stronie kandydata. Nie można jednocześnie pozwolić, aby nadmierny luz i pewność siebie przejawiły się nonszalancją lub lekceważeniem. 

Akty prawne: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Szef JPMorgan Chase Jamie Dimon ostrzegł, że wojna celna może mieć długotrwałe i negatywne konsekwencje - podał Reuters. "Czy cła wywołają recesję, czy nie - pozostaje kwestią sporną, ale spowolnią wzrost" - podkreślił jeden z najważniejszych ludzi na amerykańskim rynku finansowym.

Ostrzeżenie dla Trumpa i USA. List od jednego z najważniejszych ludzi na rynku

Ostrzeżenie dla Trumpa i USA. List od jednego z najważniejszych ludzi na rynku

Źródło:
Reuters

Chińska ambasada w USA opublikowała w mediach społecznościowych wideo z przemówienia Ronalda Reagana. Prezydent USA w 1987 roku wskazywał na zgubne skutki wojen handlowych. To jedna z reakcji na groźbę nałożenia kolejnych ceł na Chiny przez Donalda Trumpa.

Ambasada Chin przypomina przemówienie Ronalda Reagana

Ambasada Chin przypomina przemówienie Ronalda Reagana

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) zaproponowała cła odwetowe w wysokości 25 procent na szereg towarów z USA - wynika z dokumentu, do którego dotarł Reuters.

Europejski odwet na USA. Nawet 25-procentowe cła. Lista artykułów

Europejski odwet na USA. Nawet 25-procentowe cła. Lista artykułów

Źródło:
Reuters, PAP

Doradca prezydenta Donalda Trumpa do spraw handlu Peter Navarro stwierdził, że Elon Musk nie rozumie mechanizmów, za pomocą których inne kraje "oszukują" USA w sprawach handlowych - przekazał portal Axios.

Doradca Trumpa: Musk "tego nie rozumie"

Doradca Trumpa: Musk "tego nie rozumie"

Źródło:
PAP

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie zawiesiła w poniedziałek notowania na godzinę. W komunikacie wyjaśniła, że wynikało to "z rekordowej liczby zleceń maklerskich od początku sesji, co mogło doprowadzić do zachwiania stabilności systemu".

Giełda zawiesiła notowania. Przekroczono średnią o 300 procent

Giełda zawiesiła notowania. Przekroczono średnią o 300 procent

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Wszystkie wojny celne były przegrane przez tych, którzy je wywołali. Nie wiem, na co liczył prezydent USA Donald Trump - powiedział w "Tak jest" w TVN24 profesor Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Pachnie to bardzo dużymi komplikacjami"

"Pachnie to bardzo dużymi komplikacjami"

Źródło:
TVN24, PAP

Donald Trump zagroził nałożeniem dodatkowych 50-procentowych ceł na Chiny, jeśli Pekin nie wycofa się z zapowiadanych ceł odwetowych. Prezydent USA dodał, że "wszystkie rozmowy z Chinami dotyczące ich żądanych spotkań z nami zostaną zakończone".

Rośnie napięcie między USA a Chinami. "Pomimo mojego ostrzeżenia"

Rośnie napięcie między USA a Chinami. "Pomimo mojego ostrzeżenia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Cena rosyjskiej ropy Urals spadła do poziomu 52 dolarów za baryłkę - przekazał w poniedziałek Bloomberg. Tymczasem Kreml na 2025 rok zakładał cenę 69,7 dolara - podkreślił portal Moscow Times, dodając, że około 30 procent budżetu Rosji pochodzi z dochodów z ropy naftowej i gazu.

Cena spadła poniżej założeń Kremla

Cena spadła poniżej założeń Kremla

Źródło:
PAP

- W USA nie produkuje się fety, oliwek czy oliwy, więc nałożenie na nie ceł przez Waszyngton nie ma sensu - ocenił w poniedziałek premier Grecji Kyriakos Micotakis, cytowany przez agencję ANA-MPA. Zadeklarował jednocześnie, że grecka gospodarka jest gotowa stawić czoło zmienionym przez USA "zasadom gry".

Ta decyzja Waszyngtonu "nie ma sensu"

Ta decyzja Waszyngtonu "nie ma sensu"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Unia Europejska zaproponowała USA całkowite wzajemne zwolnienie z ceł towarów przemysłowych - przekazała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Z kolei ministrowie handlu z państw UE byli zgodni, że należy pracować nad cłami odwetowymi, jednocześnie próbując negocjować z USA obniżenie stawek celnych. 

Choć oferta "jest na stole", to UE szykuje się na odwet

Choć oferta "jest na stole", to UE szykuje się na odwet

Źródło:
PAP

Ryzyko wystąpienia recesji w USA jest większe, niż wcześniej zakładano i wynosi 45 procent - ocenił bank inwestycyjny Goldman Sachs. Wyjaśnił, że powodem jest wzrost niepewności co do polityki gospodarczej oraz zagraniczne bojkoty konsumenckie.

Większe ryzyko recesji. Prognoza Goldman Sachs

Większe ryzyko recesji. Prognoza Goldman Sachs

Źródło:
PAP

Pracujemy nad utworzeniem bezpośredniego połączenia kolejowego do Chorwacji - ogłosił w mediach społecznościowych minister infrastruktury Dariusz Klimczak. W 2024 roku Polacy byli na czwartym miejscu, jeśli chodzi o przyjeżdżających do Chorwacji. Pierwsze trzy pozycje zajmowali Niemcy, Słoweńcy i Austriacy.

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Zapowiedź ministra

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Zapowiedź ministra

Źródło:
tvn24.pl

"Reakcja na wojnę celną była do przewidzenia. Giełdowe trzęsienie ziemi od Japonii przez Europę do Ameryki trzeba przeżyć bez nerwowych decyzji" - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. "Spokojnie wytrwamy!" - dodał.

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Źródło:
tvn24.pl

Ponad połowa ankietowanych internautek i internautów uważa, że spędza "raczej dużo" lub "bardzo dużo" czasu, korzystając z urządzeń z ekranami. Zdecydowana większość badanych (ponad 90 procent) przyznawała się do długiego używania telefonów lub tabletów w bezruchu, czyli siedząc lub leżąc. To wnioski z drugiego Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej Dorosłych.

Niepokojące wyniki badania. "Ważne, że zaczynamy rozmawiać o stawianiu granic"

Niepokojące wyniki badania. "Ważne, że zaczynamy rozmawiać o stawianiu granic"

Źródło:
tvn24.pl

Na giełdach w Azji odnotowano potężne spadki indeksów. Znaczące przeceny widać także na europejskich parkietach. Na GPW indeks WIG20 traci ponad 5 procent. Na świecie przyspiesza ucieczka inwestorów z globalnych rynków akcji, a gracze masowo gromadzą bezpieczne aktywa, zniechęceni polityką celną USA. Na rynku walutowym dolar amerykański jest słabszy w stosunku do innych walut.

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Źródło:
PAP

Prezydent Tajwanu Lai Ching-te zadeklarował w poniedziałek gotowość do rozmów z władzami USA w sprawie zniesienia ceł, proponując "zero ceł" jako punkt wyjścia do negocjacji. Reakcja ta następuje po wprowadzeniu przez USA dodatkowych taryf w wysokości 32 procent na część produktów z Tajwanu.

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w komunikacie prasowym, że Medicover otrzymał warunkową zgodę na przejęcie spółek prowadzących kluby fitness CityFit i CityFit Blue. Planowana transakcja zakłada przejęcie przez ABC Medicover Holdings kontroli nad 16 spółkami z grupy CityFit

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Amerykański inwestor i miliarder Bill Ackman ocenił, że w wyniku decyzji o nałożeniu ceł na kilkadziesiąt państw prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump traci zaufanie liderów biznesu na całym świecie. - Niszczymy też zaufanie do naszego kraju jako partnera handlowego - mówi, cytowany przez CNBC.

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

Źródło:
PAP

Maklerzy informują, że ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku gwałtownie spadają. Zaostrzająca się wojna handlowa na świecie budzi obawy o możliwą globalną recesję i spadek popytu.

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej podało, że w marcu wzrost zapytań o kredyty mieszkaniowe wyniósł 33,3 procent w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Z kolei liczba wniosków o kredyty mieszkaniowe zwiększyła się o 24,6 procent. W marcu padł też historyczny rekord - średnia kwota wnioskowanego kredytu wyniosła 460 tysięcy złotych.

Historyczny rekord na rynku kredytów

Historyczny rekord na rynku kredytów

Źródło:
PAP

Przedstawiciele administracji Donalda Trumpa nie są spójni w przekazie na temat przyszłości ceł. Doradca ekonomiczny prezydenta USA Kevin Hassett powiedział telewizji ABC, że ponad 50 państw zwróciło się do Białego Domu o negocjacje. Minister handlu Howard Lutnick sugerował, że mimo to cła pozostaną i zbywał ofertę obniżki ceł miedzy innymi od Wietnamu.

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Źródło:
PAP

Hotelarze i wynajmujący pokoje pod Giewontem nie wiedzą, czy mają nadal pobierać opłatę miejscową od turystów. Wszystko za sprawą wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Większość przedsiębiorców nadal pobiera opłatę miejscową - mówi Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Osoba ubezpieczona, która na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, ma prawo do jednorazowego odszkodowania. Od 1 kwietnia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu ZUS wypłaca 1636 złotych. To o 205 złotych więcej niż do tej pory. 

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

Źródło:
tvn24.pl