Prosta spółka akcyjna to jedna ze spółek prawa handlowego. Przepisy wprowadzające ją do polskiego porządku prawnego weszły w życie w lipcu 2021 roku. Prosta spółka akcyjna cechuje się łatwością założenia, działania, a także likwidacji. W swoim założeniu jest ona odpowiedzią na potrzeby współczesnej gospodarki, głównie tzw. start-upów.
● Prosta spółka akcyjna to jedna z kapitałowych spółek prawa handlowego. ● Przepisy wprowadzające prostą spółkę akcyjną weszły w życie 1 lipca 2021 roku. ● W prostej spółce akcyjnej tworzony jest kapitał akcyjny, który powinien wynosić co najmniej jeden złoty. ● Umowa prostej spółki akcyjnej może zostać zawarta przez wypełnienie wzorca umowy na portalu S24. ● Organami prostej spółki akcyjnej jest walne zgromadzenie, które może zdecydować o utworzeniu zarządu lub rady dyrektorów. ● Akcjonariusze prostej spółce akcyjnej nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania spółki. ● Prosta spółka akcyjna zobowiązana jest do prowadzenia pełnej księgowości.
Prosta spółka akcyjna – od kiedy?
Prosta spółka akcyjna to jedna z kapitałowych spółek prawa handlowego, która uregulowana została przepisami Ustawy z dnia 15 września 2000 roku Kodeks spółek handlowych. Stanowi ona novum na gruncie polskiego porządku prawnego, przepisy ją regulujące weszły bowiem w życie 1 lipca 2021 roku. Wskazuje się, że prosta spółka akcyjna łączy w sobie cechy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej, wprowadzając także kilka nowych pojęć.
W uzasadnieniu wskazywanym przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii prosta spółka akcyjna jest odpowiedzią na potrzeby współczesnej gospodarki, głównie działalności innowacyjnej, w tym m.in. start-upów. Ograniczenia związane z jej utworzeniem i prowadzeniem mają ułatwić bowiem podejmowanie działalności gospodarczej.
Prosta spółka akcyjna, w myśl art. 3001 k.s.h. może być utworzona przez jedną lub więcej osób w każdym prawnie dopuszczalnym celu. Nie ma przy tym znaczenia, czy prowadzą one jednoosobową działalności gospodarczą, czy też nie. Jedyne ograniczenie dotyczy jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które zgodnie z przepisami nie może zawiązać prostej spółki akcyjnej.
Nazwa prostej spółki akcyjnej może być wybrana dowolnie, konieczne jest jedynie, aby zawierała oznaczenie „prosta spółka akcyjna”. Dopuszczalne jest także stosowanie skrótu „P.S.A.”.
Akcje i kapitał akcyjny prostej spółki akcyjnej
W prostej spółce akcyjnej brak jest kapitału zakładowego, tworzony jest zaś tzw. kapitał akcyjny. Kapitał akcyjny w prostej spółce akcyjnej wyrażony jest w złotych i powinien on wynosić co najmniej jeden złoty. Co istotne, jego wysokość nie jest określana w umowie spółki.
Akcje w prostej spółce akcyjnej nie mają wartości nominalnej, a w umowie określana jest jedynie ich wartość emisyjna. Nie oznacza to jednak, że nie przekładają się one na prawa akcjonariuszy – im więcej akcjonariusz posiada akcji, tym ważniejszy jest jego głos w spółce. Ogólna wartość akcji nie musi być ponadto równa kwocie kapitału akcyjnego, co jest zasadniczą różnicą pomiędzy prostą spółką akcyjną a spółką akcyjną, w której wartość akcji musi pokrywać w całości kapitał zakładowy.
Akcje w prostej spółce akcyjnej nie mają formy dokumentu i podlegają zarejestrowaniu w rejestrze akcjonariuszy.
Jak założyć prostą spółkę akcyjną?
Powstanie prostej spółki akcyjnej odbywa się w kilku etapach. Pierwszy z nich to zawarcie umowy spółki, która powinna mieć formę aktu notarialnego. Umowa prostej spółki akcyjnej może zostać zawarta:
– poprzez prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości system teleinformatyczny, tzw. portal S24 – wówczas konieczne jest wypełnienie wzorca umowy i złożenie podpisów kwalifikowanych, podpisanie umowy tzw. podpisem zaufanym, co umożliwia profil zaufany, albo podpisem osobistym,
– u notariusza.
Kolejnym krokiem jest ustanowienie organów spółki oraz wniesienie przez akcjonariuszy wkładów na pokrycie kapitału akcyjnego. Ostatnim etapem jest wpis do rejestru. Co istotne, w razie zawarcia umowy prostej spółki akcyjnej przy wykorzystaniu wzorca z systemu S24, dokumenty wymagane przepisami do zgłoszenia spółki do rejestru powinny zostać złożone także za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
Organy prostej spółki akcyjnej
Podstawowym organem prostej spółki akcyjnej jest walne zgromadzenie akcjonariuszy. Może on zdecydować o utworzeniu zarządu lub rady dyrektorów. Rada dyrektorów w prostej spółce akcyjnej to organ łączący w sobie cechy zarządu i rady nadzorczej. Jej członkami, podobnie jak w przypadku zarządu, mogą być akcjonariusze podpisujący umowę spółki oraz inne osoby przez nich wskazane.
Ustawodawca wprowadził w przypadku prostej spółki akcyjnej możliwość podejmowania decyzji, w tym uchwał zarządu, na tradycyjnych posiedzeniach lub przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Przy czym wykorzystanie takich środków możliwe jest, jeżeli zostały one wskazane w umowie prostej spółki akcyjnej albo wszyscy akcjonariusze wyrazili zgodę w formie dokumentowej na taki tryb głosowania.
Likwidacja prostej spółki akcyjnej
W sposób uproszczony uregulowana została także likwidacja prostej spółki akcyjnej. Rozwiązanie powodują:
– przyczyny przewidziane w umowie spółki, – uchwała walnego zgromadzenia o rozwiązaniu spółki albo przeniesieniu jej siedziby za granicę, chyba że będzie to inne państwo członkowskie Unii Europejskiej lub państwo, będące stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, – wyrok sądu wydany na żądanie akcjonariusza lub członka organu spółki, – ogłoszenie upadłości spółki, – inne przyczyny.
Rozwiązanie prostej spółki akcyjnej może nastąpić:
– z przeprowadzeniem likwidacji, wówczas konieczne jest powołanie tzw. likwidatorów, – bez przeprowadzania likwidacji, co możliwe jest przez przeniesienie całego majątku spółki na rzecz jednego z akcjonariuszy, na którego przechodzi obowiązek zaspokojenia roszczeń pozostałych akcjonariuszy, a także ewentualnych wierzycieli spółki.
Prosta spółka akcyjna – odpowiedzialność akcjonariuszy
Akcjonariusze w prostej spółce akcyjnej nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania, które zaciągnie spółka. Odpowiadają oni jedynie za wywiązanie się lub niewywiązanie się ze swoich obowiązków, które wynikają z umowy spółki.
Księgowość prostej spółki akcyjnej
Prosta spółka akcyjna jako osoba prawna zobowiązana jest do prowadzenia pełnej księgowości. Prosta spółka akcyjna jest także płatnikiem VAT i CIT.
Akt prawny: Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych Dz. U. 2000 nr 94 poz. 1037,
Źródło: TVN24 Biznes, gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock