Patent – jak go uzyskać i które wynalazki mogą zostać objęte ochroną

Źródło:
uprp.gov.pl, europa.eu
Podlascy naukowcy starali się o patent od 2017 roku. Ekstrakt z korzeniowca sosnowego może pomóc w walce z nowotworami (materiał z 20.08.2021)
Podlascy naukowcy starali się o patent od 2017 roku. Ekstrakt z korzeniowca sosnowego może pomóc w walce z nowotworami (materiał z 20.08.2021)Michał Obrycki, Paweł Jankowski, Gabriela Kościuk/ Politechnika Białostocka
wideo 2/4
Podlascy naukowcy starali się o patent od 2017 roku. Ekstrakt z korzeniowca sosnowego może pomóc w walce z nowotworami (materiał z 20.08.2021)Michał Obrycki, Paweł Jankowski, Gabriela Kościuk/ Politechnika Białostocka

Pojęcie patentu zdefiniowane jest jako prawo do wyłącznego korzystania z wynalazku przez określony czas w sposób zarobkowy na terytorium określonego państwa lub państw. Przyznane zostaje ono przez kompetentny do tego organ państwowy, regionalny lub terytorialny. Poza ochroną na poziomie krajowym, wynalazkowi można także zapewnić ochronę na terenie całej Europy mocą tzw. patentu europejskiego. 

● Patent to prawo do wyłącznego korzystania z wynalazku przez określony czas w sposób zarobkowy na terytorium danego państwa lub kilku państw.Patent krajowy przyznawany jest przez Urząd Patentowy na okres 20 lat na wniosek.W celu zapewnienia ochrony na terenie Europy konieczne jest zarejestrowanie wynalazku w Europejskim Urzędzie Patentowym, zaś na poziomie międzynarodowym – Światowej Organizacji Własności Intelektualnej.

Patent – co to jest i jak długo trwa ochrona patentowa?

Zgodnie z Ustawą z dnia 30 czerwca 2000 roku Prawo własności przemysłowej, która określa pojęcie, zakres ochrony oraz sposób jej przyznawania, patent na wynalazek to prawo wyłącznego korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Czas trwania patentu wynosi 20 lat od daty dokonania zgłoszenia wynalazku w Urzędzie Patentowym, zaś szczegółowy zakres przedmiotowy określają zawarte w opisie patentowym zastrzeżenia patentowe.

Które wynalazki mogą zostać objęte ochroną patentową?

Czym jest wynalazek, który może zostać objęty ochroną? Wynalazek to rozwiązanie o charakterze technicznym, które jest nowe, posiada poziom wynalazczy i nadaje się do przemysłowego stosowania. Wynalazek uznany jest za nowy, jeśli nie jest częścią stanu techniki. Posiadanie poziomu wynalazczego oznacza, że wynalazek ten nie wynika w sposób oczywisty ze stanu techniki dla znawcy. Możliwość przemysłowego stosowania oznacza zaś, że według wynalazku będzie możne uzyskać wytwór lub wykorzystywać go w jakiejkolwiek działalności przemysłowej.

Ustawodawca zastrzegł także, że patent na wynalazek, który dotyczy sposobu wytwarzania, obejmuje także wszelkie wytwory bezpośrednio uzyskane w ten sposób.

Jak uzyskać patent?

Zgodnie z Prawem własności przemysłowej patentu udziela Urząd Patentowy. Udzielenie patentu odbywa się w drodze decyzji na wniosek złożony osobiście lub przez pełnomocnika. Zgłoszenie złożyć można w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej, wysłać pocztą, faksem lub za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Urzędu Patentowego. Wniosek podlega opłacie, której wysokość uzależniona jest od sposobu złożenia wniosku. Należy także opłacić każdą stronę ponad 20 stron opisu, zastrzeżeń i rysunków. Dodatkowej opłacie podlega także oświadczenie o korzystaniu z pierwszeństwa. 

Zgłoszenie wynalazku zostaje zamieszczone w Biuletynie Urzędu Patentowego, dzięki czemu każdy może zapoznać się z opisem wynalazku i zgłosić ewentualne uwagi. Urząd Patentowy po sprawdzeniu, czy zgłoszenie spełnia warunki uzyskania patentu, wydaje decyzję o udzieleniu patentu lub o odmowie jego udzielenia. Możliwe jest także umorzenie postępowania, jeśli zgłaszający zrezygnuje z chęci uzyskania patentu lub gdy nie zastosuje się do wezwania o usunięcie braków w wyznaczonym terminie.

Ochrona wynalazku podlega opłacie. Przy czym warunkiem udzielenia patentu jest uiszczenie opłaty za pierwszy rok ochronny.

Patent europejski i międzynarodowy

W celu zapewnienia ochrony na terenie Europy konieczne jest zarejestrowanie wynalazku w Europejskim Urzędzie Patentowym. Tzw. patent europejski udzielany jest na podstawie jednego zgłoszenia i obejmuje ochronę we wszystkich krajach europejskich, będących członkami Europejskiej Organizacji Patentowej. Co istotne, patent europejski musi zostać zatwierdzony przez krajowy urząd patentowy, w każdym kraju, w którym ma zapewnić ochronę. 

Zgłoszenia o uzyskanie ochrony patentem europejskim można składać w Europejskim Urzędzie Patentowym lub w urzędzie patentowym kraju, będącego stroną Konwencji o patencie europejskim. Szczegółowy tryb postępowania w sprawie europejskiego zgłoszenia patentowego w Urzędzie Patentowym RP określa Ustawa z dnia 14 marca 2003 roku o dokonywaniu europejskich zgłoszeń patentowych oraz skutkach patentu europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej. 

W celu zapewnienia ochrony wynalazku na poziomie międzynarodowym konieczne jest zaś zgłoszenie do Światowej Organizacji Własności Intelektualnej.

Jak zarobić pieniądze na patencie?

Zgodnie z art. 67 ustawy prawo własności przemysłowej patent jest zbywalny. Jak zarabiać pieniądze na patencie? Istnieje możliwość sprzedania wynalazku wraz z ochroną patentową. Należy przy tym pamiętać, że umowa przeniesienia patentu wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.

Akty prawne: Ustawa z dnia 14 marca 2003 r. o dokonywaniu europejskich zgłoszeń patentowych oraz skutkach patentu europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej Dz. U. 2003 nr 65 poz. 598, Ustawa z dnia 30 czerwca 2000 roku Prawo własności przemysłowej Dz. U. 2001 nr 49 poz. 508,

Autorka/Autor:red.

Źródło: uprp.gov.pl, europa.eu

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Premier Australii Anthony Albanese zapowiada, że jeśli jego partia wygra nadchodzące wybory, to doprowadzi do zainwestowania 1,2 miliarda dolarów w metale ziem rzadkich. Stacja BBC zastanawia się, czy blokada Chin na eksport tych metali, jest szansą dla Australii.

Blokada Chin szansą dla Australii

Blokada Chin szansą dla Australii

Źródło:
BBC

Rząd Chin rozważa zwolnienie części towarów z USA z ceł w wysokości 125 procent - podały źródła Reutersa. Chiński resort spraw zagranicznych nie potwierdził tych informacji.

Wolta Pekinu. Zmiana podejścia w wojnie celnej

Wolta Pekinu. Zmiana podejścia w wojnie celnej

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump przekazał w rozmowie z magazynem "Time", że umowy handlowe są oczekiwane za trzy do czterech tygodni. Zaznaczył, że USA prowadzą rozmowy z Chinami na temat umowy celnej, choć Pekin zaprzecza.

Donald Trump: uważam to za stratę

Donald Trump: uważam to za stratę

Źródło:
PAP

Od maja turyści w Salzburgu będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Warunkiem jest zameldowanie się w obiekcie turystycznym. Bilet Mobilności Gościnnej ma promować ekologiczne środki transportu.

Komunikacja miejska za darmo. Jest jeden warunek

Komunikacja miejska za darmo. Jest jeden warunek

Źródło:
PAP

Rata kredytu z oprocentowaniem zmiennym na 500 tysięcy złotych może spaść nawet o ponad 700 złotych. Dlaczego? Instytucje finansowe spodziewają się, że wskaźnik WIBOR 3M za dziewięć miesięcy może wynieść tylko 3,64 procent. Wszystko przez gołębie głosy płynące z Rady Polityki Pieniężnej i banku centralnego. Pierwsze spadki rat mają się jednak pojawić już w przyszłym miesiącu - wynika z analizy Rankomat.pl. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem stałym na spadek raty często trzeba będzie poczekać kilka lat.

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Źródło:
tvn24.pl

W lutym 2025 roku Polacy byli drugą najliczniejszą grupą turystów z Unii Europejskiej na Maderze - podają lokalne władze. Rosnąca popularność wyspy sprawiła, że po raz pierwszy w historii Polacy zagłosują tam w wyborach prezydenckich.

Polacy pokochali tę wyspę. Zapadła ważna decyzja

Polacy pokochali tę wyspę. Zapadła ważna decyzja

Źródło:
PAP

Agencja Rozwoju Przemysłu chce przejąć spółkę Skarbu Państwa - Fabrykę Przewodów Energetycznych z siedzibą w Będzinie. Taką informację podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Jest chętny na przejęcie fabryki, która "mocno podupadła"

Jest chętny na przejęcie fabryki, która "mocno podupadła"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał na terenie całego kraju obrót produktem leczniczym o nazwie Clatra. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Wszystkie serie leku wstrzymane w obrocie

Wszystkie serie leku wstrzymane w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Choć sama kara Komisji Europejskiej dla Apple i Mety nie jest zaskoczeniem, to jej relatywnie niska wysokość wydaje się być związana z napięciami w relacjach transatlantyckich - oceniła Aleksandra Wójtowicz, analityczka do spraw cyfrowych Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).

"Symboliczna" kara w wysokości pół miliarda euro

"Symboliczna" kara w wysokości pół miliarda euro

Źródło:
PAP

Rząd na posiedzeniu 6 maja zajmie się ułatwieniem procedury rozwodowej - przekazał w czwartek premier Donald Tusk podczas spotkania ze stroną społeczną w sprawie deregulacji. Według propozycji małżeństwo mógłby rozwiązać, po spełnieniu określonych warunków, urzędnik stanu cywilnego lub notariusz.

Szykują się zmiany w rozwodach

Szykują się zmiany w rozwodach

Źródło:
PAP

Kalifornia została czwartą co do wielkości gospodarką na świecie - oświadczył gubernator tego amerykańskiego stanu Gavin Newsom, cytowany w piątek przez stację BBC. W 2024 roku kalifornijski PKB wyniósł 4,10 bln dolarów. To więcej niż PKB Japonii, które wynosiło 4,01 bln dolarów.

Kalifornia wyprzedziła Japonię

Kalifornia wyprzedziła Japonię

Źródło:
PAP

To na pewno nie jest czas na takie zmiany - mówi prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk, odnosząc się do pomysłu wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. - Przyjmując takie przepisy zakładamy po prostu, że firmy muszą pogodzić z się ze spadkiem efektywności produkcyjnej, czyli mniejszymi przychodami lub muszą zatrudnić dodatkowe osoby - dodała.

Mocna krytyka czterodniowego tygodnia pracy

Mocna krytyka czterodniowego tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl

Koncern Apple planuje przenieść montaż wszystkich iPhone'ów sprzedawanych w USA z Chin do Indii już w 2026 roku - informuje gazeta "Financial Times". Decyzja ta wynika z zaostrzenia wojny handlowej między Pekinem a Waszyngtonem.

Chcą przenieść produkcję do innego kraju. Wszystko przez cła Trumpa

Chcą przenieść produkcję do innego kraju. Wszystko przez cła Trumpa

Źródło:
PAP

PKO BP, Bank Pekao, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank - te banki zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z płatnościami online, a także płatnościami BLIK.

Utrudnienia dla klientów dużych banków

Utrudnienia dla klientów dużych banków

Źródło:
tvn24.pl

Rosnącą popularność elektronicznych rozliczeń z fiskusem "Twój e-PIT" bezwzględnie wykorzystują cyberprzestępcy - wynika z badania przeprowadzonego przez serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów. Oszuści podszywają się pod urzędy skarbowe, Ministerstwo Finansów czy Krajową Administrację Skarbową pod pretekstem zwrotu nadpłaty podatku. "Ich celem jest przejęcie milionów numerów PESEL" - alarmują autorzy raportu.

Wykorzystują gorący okres. "Celem jest przejęcie milionów numerów PESEL"

Wykorzystują gorący okres. "Celem jest przejęcie milionów numerów PESEL"

Źródło:
tvn24.pl

Za rządów PiS stadnina w Janowie Podlaskim straciła najlepsze konie i zasoby genetyczne - stwierdził wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak. Dodał, że odbudowa hodowli koni arabskich jest procesem, który zajmie kilka lat.

"Zamilknijcie na ten temat, bo ja nie wytrzymam takiej bezczelności"

"Zamilknijcie na ten temat, bo ja nie wytrzymam takiej bezczelności"

Źródło:
PAP

Szef francuskiego resortu gospodarki Eric Lombard ocenił, że Unia Europejska i USA są "jeszcze daleko od porozumienia" w sprawie ceł. Dodał jednak, że spotkania z amerykańskimi przedstawicielami są "ciepłe".

"Mamy nadzieję, że ten wpływ wewnątrz kraju popchnie administrację"

"Mamy nadzieję, że ten wpływ wewnątrz kraju popchnie administrację"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod oficjalne serwisy, takie jak Twój e-PIT, e-TOLL czy e-Urząd Skarbowy. Cyberprzestępcy próbują wyłudzić dane podatników za pomocą SMS-ów, e-maili i fałszywych stron.

"Apelujemy o wzmożoną ostrożność, zwłaszcza teraz". Resort ostrzega

"Apelujemy o wzmożoną ostrożność, zwłaszcza teraz". Resort ostrzega

Źródło:
PAP

- Na rynkach utrzymuje się nerwowość - uważa Hubert Stojanowski, dyrektor do spraw inwestycji klientów z Domu Inwestycyjnego Xelion. Jego zdaniem "sytuacja jest daleka od normalnej".

Nerwowo na rynkach. "To najgorszy możliwy scenariusz"

Nerwowo na rynkach. "To najgorszy możliwy scenariusz"

Źródło:
PAP

- Niszczymy markę, którą są USA - uważa prezes firmy inwestycyjnej Citadel Ken Griffin. Miliarder wcześniej wspierał Donalda Trumpa i przekazywał niezwykle hojne datki na kampanie republikanów - opisuje portal stacji CNN.

Najpierw wspierał, teraz krytykuje Donalda Trumpa. "Niszczymy tę markę"

Najpierw wspierał, teraz krytykuje Donalda Trumpa. "Niszczymy tę markę"

Źródło:
CNN

Jeżeli nadal trwałaby wojna celna i handlowa, to i w Polsce rozpocznie się większa fala drożyzny i inflacji. - Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl prof. dr hab. Bogdan Góralczyk, politolog, sinolog, dyplomata. - Czeka nas dużo niepewności - dodał Piotr Dzierżanowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"

"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"

Źródło:
TVN24+

W najbliższym czasie para EUR/PLN może kolejny raz testować poziom 4,30 - uważa ekonomista Cezary Chrapek. Według niego na rynku długu możliwa jest korekta rentowności obligacji w górę.

"Jesteśmy już na tyle nisko, że trudno byłoby iść jeszcze niżej"

"Jesteśmy już na tyle nisko, że trudno byłoby iść jeszcze niżej"

Źródło:
PAP

Migranci to bardzo ważny czynnik, który stabilizuje sytuację gospodarczą - powiedział prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) Zbigniew Derdziuk w rozmowie z TVN24 BiS. Zwrócił uwagę, że cudzoziemcy zasilają składkami system emerytalny i wpływają na rozwój gospodarczy.

Prezes ZUS: to obciążenie będzie duże

Prezes ZUS: to obciążenie będzie duże

Źródło:
TVN24 BiS