Ministerstwo Finansów poinformowało, że przesuwa termin wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur. Początkowo KSeF miał zacząć obowiązywać 1 lipca 2024 roku. Kiedy zacznie działać?
Jak wynika z komunikatu Ministerstwa Finansów z 2 lutego, po konsultacjach publicznych z sektorem biznesu, dotyczących projektu ustawy wprowadzającej e-fakturę jako powszechny system rozliczania, zaproponowano przesunięcie terminu wejścia w życie KSeF. "Proponowane zmiany uwzględniają postulaty organizacji przedsiębiorców, księgowych i biegłych rewidentów, sektora IT oraz resortu infrastruktury" - napisano.
KSeF - kiedy wejdzie w życie?
Od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorcy mogą dobrowolnie korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur. Obowiązkowym stanie się on od przyszłego roku. Początkowo miało to nastąpić 1 stycznia 2024 roku, ale propozycja Ministerstwa zakłada przesunięcie tego terminu na 1 lipca 2024 roku.
Oprócz tego nowe zmiany zakładają wydłużenie o dodatkowe pół roku terminu na wdrożenie KSeF przez podatników zwolnionych podmiotowo z VAT (obowiązek od 1 stycznia 2025 roku) i wyłączenie z KSeF faktur konsumenckich oraz biletów spełniających funkcję faktury. Ministerstwo wskazuje, że faktury z kas fiskalnych i faktury uproszczone będą mogły być wystawiane w dotychczasowej formie do 31 grudnia 2024 roku, a w przypadku awarii po stronie podatnika będzie istniała możliwość wystawiania faktur w trybie offline poza KSeF i dostarczenia faktury do KSeF następnego dnia.
ZOBACZ TEŻ: Skarbówka prześwietli zakupy Polaków. Urzędnicy będą wiedzieli, co i za ile kupili Polacy
KSeF - na czym polega?
W komunikacie Ministerstwo podkreśla, że "wdrożenie KSeF pozwoli na optymalizację procesów fakturowych, obiegu dokumentów i wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych". Ma się to przyczynić do usprawnienia procesowania dokumentów i ich automatycznej archiwizacji, co z kolei spowoduje obniżenie kosztów. "Korzystanie z e-faktur to brak konieczności przepisywania danych z dokumentu papierowego do systemu (czy też korzystania z OCR) i ograniczenie błędów ludzkich" - wskazano. System będzie się też wiązać z szybszym zwrotem VAT.
Obecnie e-faktura działa, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. W ciągu dwóch lat (od początku 2022 roku do 2024 roku) firmy mogą dobrowolnie korzystać z KSeF, przygotowując się do obowiązkowego wystawiania w nim faktur.
Źródło: Ministerstwo Finansów, kis.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock