Dodatek za rozłąkę, nazywany też rozłąkowym lub dodatkiem rozłąkowym, to świadczenie należne pracownikowi w związku z rozłąką z rodziną. W Kodeksie pracy rozłąka nie jest wprost definiowana, a jej zasady określane są przez przepisy wewnątrzzakładowe, w odniesieniu zaś do określonych grup zawodowych – w odrębnych ustawach szczególnych.
● Dodatek za rozłąkę to świadczenie wypłacane przez pracodawcę w związku z rozłąką z rodziną. ● Dodatek za rozłąkę przysługuje określonym grupom zawodowym na podstawie ustaw i rozporządzeń. ● Dodatek za rozłąkę przysługuje pracownikom na podstawie przepisów wewnątrzzakładowych. ● Z tytułu podróży służbowej pracownikowi należy się pokrycie kosztów związanych z podróżą.
Dodatek rozłąkowy – co to jest?
Dodatek za rozłąkę to świadczenie, które pracodawca wypłaca pracownikowi w związku z rozłąką z rodziną. Dodatek rozłąkowy należny jest określonym grupom zawodowym, na podstawie przepisów ustaw szczególnych lub rozporządzeń. W odniesieniu do pozostałych pracowników ma charakter dobrowolny i wynika z regulaminów wynagrodzenia, układów zbiorowych lub umowy o pracę.
Komu przysługuje rozłąkowe?
Dodatek za rozłąkę przysługuje:
– żołnierzowi zawodowemu w sytuacji określonej w Ustawie z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, – funkcjonariuszowi Służby Wywiadu Wojskowego z sytuacjach określonych w Rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 września 2006 r. w sprawie świadczeń przysługujących funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego za podróże służbowe, przeniesienia lub delegowania, – funkcjonariuszowi Służby Kontrwywiadu Wojskowego w sytuacjach określonych w Rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 września 2006 r. w sprawie świadczeń przysługujących funkcjonariuszom Służby Kontrwywiadu Wojskowego za podróże służbowe, przeniesienia lub delegowania, – funkcjonariuszowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sytuacjach określonych w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 2003 r. w sprawie świadczeń przysługujących funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego za podróże służbowe, przeniesienia lub delegowania, – urzędnikom państwowym w sytuacjach określonych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2002 r. w sprawie wysokości i warunków wypłacania świadczeń urzędnikom państwowym przeniesionym do pracy w innej miejscowości.
Rozłąkowe przysługuje także pracownikom, jeżeli wynika to z regulacji wewnątrzzakładowych. Dodatek za rozłąkę dotyczy m.in. pracowników budowlanych.
Rozłąkowe – wojsko. Dodatek za rozłąkę żołnierzy zawodowych
Rozłąkowe w wojsku, jak czasem określa się dodatek za rozłąkę wynikający z ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, należny jest żołnierzowi zawodowemu, który pozostaje w związku małżeńskim lub posiada dzieci na swoim utrzymaniu i w ramach pełnienia służby korzysta z zakwaterowania zbiorowego lub przydzielono mu miejsce w internacie lub kwaterze internatowej bez prawa zamieszkiwania z rodziną. Rozłąkowe ustalane jest w formie ryczałtów miesięcznych.
Dodatek za rozłąkę MON
Minister Obrony Narodowej w drodze rozporządzeń określił, kiedy dodatek za rozłąkę należy się funkcjonariuszom Służb Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego oraz ABW. Zgodnie z przepisami przysługuje on w razie przeniesienia do służby w innej miejscowości do czasu otrzymania lokalu mieszkalnego lub przydzielenia tymczasowej kwatery bądź innego pomieszczenia mieszkalnego umożliwiającego zamieszkanie z członkami rodziny. Rozłąkowe płatne jest z dołu za każdy dzień rozłąki w wysokości 95 proc. diety określonej w przepisach.
Dodatek za rozłąkę a delegacja
Delegacja to potoczne określenie podróży służbowej, podczas której pracownik wykonuje na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy. Za rozłąkę w delegacji pracownikowi nie należy się jednak świadczenie w postaci dodatku za rozłąkę, ale pokrycie kosztów związanych z podróżą.
Akty prawne: Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 2003 r. w sprawie świadczeń przysługujących funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego za podróże służbowe, przeniesienia lub delegowania Dz. U. 2003 nr 67 poz. 622, Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 września 2006 r. w sprawie świadczeń przysługujących funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego za podróże służbowe, przeniesienia lub delegowania Dz. U. 2006 nr 174 poz. 1280, Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 września 2006 r. w sprawie świadczeń przysługujących funkcjonariuszom Służby Kontrwywiadu Wojskowego za podróże służbowe, przeniesienia lub delegowania Dz. U. 2006 nr 174 poz. 1279, Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2002 r. w sprawie wysokości i warunków wypłacania świadczeń urzędnikom państwowym przeniesionym do pracy w innej miejscowości Dz. U. 2002 nr 66 poz. 597, Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy Dz. U. 1974 nr 24 poz. 141, Ustawa z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych Dz. U. 2003 nr 179 poz. 1750.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock