Zwolnienie lekarskie, czyli popularne L4, to zaświadczenie, które wystawić może tylko lekarz. Potwierdza ono czasową niedyspozycję pracownika i zarazem usprawiedliwia jego nieobecność w pracy. Obecnie zwolnienia wystawiane są elektronicznie. Gdzie znajdziemy nasze zwolnienie?
● Wypisane nam zwolnienia lekarskie znajdziemy na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy Internetowym Koncie Pacjenta. Zobacz, jak je znaleźć.
● Wynagrodzenie chorobowe wypłaca pracodawca, a zasiłek chorobowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych, kiedy przysługuje i ile wynosi?
● Prawidłowość wystawiania oraz wykorzystania L4 może skontrolować pracodawca lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Zwolnienie lekarskie na PUE ZUS
PUE ZUS to narzędzie, które ułatwia dostęp do usług zakładu, udostępnia on-line dane zapisane na kontach ZUS, daje też możliwość przesyłania drogą elektroniczną dokumentów i wniosków. Jest też jedną z metod sprawdzenia swojego zwolnienia lekarskiego. Aby zalogować się do ePUAP ZUS należy wejść na stronę zus.pl i kliknąć przycisk „Zaloguj do PUE”. Kolejnym krokiem jest wybór sposobu logowania, które można wykonać za pomocą:
- loginu oraz hasła PUE, - profilu zaufanego, - bankowości elektronicznej w wybranych bankach, - kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
By sprawdzić zwolnienie po zalogowaniu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS wchodzimy na "panel ubezpieczonego" do zakładki "zaświadczenia lekarskie".
Internetowe Konto Pacjenta - zwolnienia lekarskie
Na Internetowym Koncie Pacjenta znajdziemy m.in. informacje o e-receptach, dawkowaniu przepisanego leku, wystawionych skierowaniach i e-skierowaniach, jak również e-zwolnieniach. Na pacjent.gov.pl logujemy się przez profil zaufany, e-dowód albo bankowość elektroniczną w wybranych bankach. Na stronie: pacjent.gov.pl trzeba wybrać przycisk „Zaloguj się na IKP”.
Internetowe Konto Pacjenta umożliwia sprawdzenie zwolnienia lekarskiego wystawionego w ostatnim czasie, jak również poprzednich L4. Po zalogowaniu należy wyszukać „Historię leczenia”. W tej zakładce można przejrzeć historię wszystkich zabiegów, wizyt oraz hospitalizacji. W celu sprawdzenia L4 należy wybrać pole „Zwolnienia”.
Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy
Wynagrodzenie chorobowe jest wypłacane przez pracodawcę za czas niezdolności do pracy, która trwa łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a jeżeli dotyczy osoby po 50. roku życia – do 14 dni. Okresy te nie muszą wystąpić nieprzerwanie. Ustala się je sumując poszczególne okresy niezdolności do pracy w roku kalendarzowym. Wynagrodzenie to standardowo wynosi 80 proc. wynagrodzenia, choć są wyjątki.
Zasiłek chorobowy jest naliczany od 34. dnia choroby, a w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia od 15 dnia. Wypłaca go ZUS. Według przepisów obowiązujących od 2022 roku zasiłek chorobowy pracownik ubezpieczony może pobierać nie dłużej niż przez 182 dni, wyjątek to niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą lub przypadająca w trakcie ciąży - wówczas nie dłużej niż 270 dni. Do rocznego limitu pobierania zasiłku sumuje się wszystkie zwolnienia, bez względu na choroby, na które chorujemy, pomiędzy którymi nie ma przerwy 60 dni.
Po 182 dniach, w razie dalszej niezdolności do pracy, pracownik może wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne na maksymalnie 12 miesięcy.
Kontrola pracowników na zwolnieniu lekarskim
Prawidłowość wystawiania oraz wykorzystania L4 reguluje rozporządzenie Ministra Pracy oraz Polityki Społecznej z dnia 27.07.1999. Przewiduje ono dwie opcje kontroli pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim:
- przez pracodawcę, - przez ZUS – zarówno z inicjatywy własnej, jak również na wniosek pracodawcy.
Pracodawca ma prawo do sprawdzenia, czy pracownik w czasie zwolnienia lekarskiego nie wykonuje pracy, nie korzysta z L4 w sposób inny niż powinien. W tym celu może on odwiedzić swego pracownika w jego miejscu zamieszkania (bądź wysłać upoważnioną przez siebie osobę, np. pracownika działu kadr). W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, osoby te mają obowiązek spisania protokołu pokontrolnego. Ostateczne rozstrzygnięcie należy do ZUS. Warto pamiętać, że nie za każdym razem fakt przebywania na L4 oznacza konieczność ciągłego przebywania w domu. Dziś nierzadko zdarzają się zwolnienia np. z przyczyny depresji, wypalenia zawodowego, w których to przypadkach nie można zarzucić osobie przebywającej na zwolnieniu lekarskim jego nieprawidłowe wykorzystanie, gdy na przykład uczestniczy w życiu kulturalnym bądź wyjechała na weekend poza miasto.
Źródła: nfz.gov.pl zus.pl pz.gov.pl pacjent.gov.pl zielonalinia.gov.pl
Źródło: NFZ
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock