Cisza po boomie. Branżę IT dotknęło spowolnienie

Źródło:
TVN24
Branżę IT dotknęło spowolnienie
Branżę IT dotknęło spowolnienieTVN24
wideo 2/3
Branżę IT dotknęło spowolnienieTVN24

To, co czeka Polskę w następnych latach, to stopniowe przenoszenie pracy IT do krajów, gdzie zarobki są niższe. Warto więc posłuchać ekspertów, którzy zgodnie przypominają, że w branży IT droga na skróty już się skończyła. Według danych firmy Awerson obecnie w branży IT można zarobić od 11 do nawet 35 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Najpierw czas dynamicznego rozwoju, a następnie okres znacznie gorszy. Branżę IT dotknęło spowolnienie. Czuć niepewność i obawę przed sztuczną inteligencją oraz tanią siłą roboczą z Azji.

Czy programiści rzeczywiście mają się czego obawiać?

Zatrudnienie od zaraz, wysoka pensja, szybki awans - jeszcze do niedawna sektor IT był pracowniczym eldorado. - Mówiło się o tym, że jak programista spotyka programistę na piwo czy na kawę to mówi: '- Wiesz co straszne rzeczy, nie mam pracy. - No i co? -To były najgorsze dwie minuty w moim życiu.' W czasie pandemii życie prywatne i zawodowe przeniosło się w dużej mierze do internetu. A było to możliwe dzięki rozwiązaniom IT. Nastał boom na specjalistów, a firmy rezerwowały ich usługi jeszcze zanim pojawiło się zlecenie - mówi Anna Jaglińska-Prawdzik z Awerson, autorka raportu "Zwolnienia w IT. Rozwiewamy mity". - Dla branży IT, jak pracuję w niej 25 lat, to był najlepszy okres - dodaje Konrad Weiske, wiceprezes SoDA (organizacji pracodawców usług IT zrzeszająca blisko 200 firm z sektora) Jak dodaje prof. Krzysztof Stefański z wydziału prawa i administracji Uniwersytety Łódzkiego, wystarczyło ukończyć kurs programowania i już aplikować o pracę i dostać pracę w tym sektorze. - Teraz jest znacznie trudniej, ten rynek usług się zmniejsza - zaznacza. Bo pandemia minęła, nadeszła inflacja a wraz z nią niepewność. Firmy zaczęły wstrzymywać inwestycje i ostrożniej podchodzić do projektów. - To było zarówno przeinwestowanie przez międzynarodowe firmy, szczególnie przez amerykańskie. One zatrudniają ludzi z Polski więc to miało na nas duży wpływ. Recesja plus inflacje, więc trzeba było dawać podwyżki. To bardzo drylowało budżety firm - podkreśla Anna Jaglińska-Prawdzik Teraz szukanie pracy trwa nawet tygodniami, choć to nie oznacza, że programiści nie znajdują zatrudnienia.

"Nie wystarczy już szybki kurs programowania i wyłącznie podstawowa wiedza"

- Najtrudniej jest jak zawsze - no poza okresem pandemicznym - juniorom, 2-3 lata doświadczenia, którzy się przebranżawiali, namawiani przez różne tego typu firmy - zaznacza autorka raportu Bo, żeby utrzymać się w branży na pewno nie wystarczy już szybki kurs programowania i wyłącznie podstawowa wiedza. - Trzeba zaproponować pracodawcy coś więcej. To nie może być coś, co jest w stanie zaproponować pracodawcy zautomatyzowany system. To nie może być coś, czego maszyna potrafi się bardzo szybko nauczyć - podkreśla z kolei Piotr Wieczorek, zastępca dyrektora Instytutu Informatyki na Uniwersytecie Wrocławskim. A uczy się coraz szybciej. Dlatego ci, którzy chcą utrzymać pracę, powinni poznawać możliwości nowych technologii. - Te osoby, które będą miały wystarczające kwalifikacje, żeby stosować narzędzia, które daje nam sztuczna inteligencja, będą jeszcze bardziej pożądani. To będzie taki smakowity kąsek dla firm - zauważa z kolei prof. Krzysztof Stefański Konrad Weiske, jako przykład przytacza sytuację z własnej firmy. - W ciągu roku liczba osób zajmujących się sztuczną inteligencją wzrosła u nas dwukrotnie - zauważa. To głównie ludzie z wieloletnim doświadczeniem - bardzo w branży cenionym. Jak dodaje Anna Jaglińska-Prawdzik 'musi być doświadczenie, które się cały czas updejtuje, oni cały czas uczą się nowych rzeczy, szczególnie z obszaru machine learning i AI".

Najatrakcyjniejsze specjalizacje

Obok specjalistów od sztucznej inteligencji najbardziej pożądani są pracownicy na stanowiskach związanych z data science, czyli analizą danych oraz specjaliści dbający o bezpieczeństwo sieci i infrastruktury. Ci w branży IT zarobią najwięcej.

Najatrakcyjniejsze stanowiska w branży ITTVN24/ Magazyn Polska i Świat

- Według dostępnych danych wciąż zarabia się dobrze. Natomiast nie dotyczy to już każdego - podkreśla Piotr Wieczorek z Uniwersytetu Wrocławskiego. Według danych firmy Awerson obecnie w branży IT można zarobić od 11 do nawet 35 tysięcy złotych brutto miesięcznie. - Są miejsca na świecie, gdzie te zarobki są wyższe i gdzie są niższe. To co czeka Polskę w następnych latach, to stopniowe przenoszenie pracy IT do krajów, gdzie te zarobki są niższe - uważa Konrad Weiske. Warto więc posłuchać ekspertów, którzy zgodnie przypominają, że w branży IT droga na skróty już się skończyła. - Żeby pójść dalej, najważniejsze jest szybko się uczyć - zaznacza Piotr Wieczorek.

- I inwestować w swoje kwalifikacje i wiedzę. To jest najważniejsze teraz. I mieć trochę szczęscia, bo to też jest potrzebne - dodaje prof. Krzysztof Stefański.

Autorka/Autor:Maciej Kempiński, Pkarp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Gorodenkoff/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- W naszej ocenie nie ma aktualnie przesłanek do takiej formy pomocy, co znajduje potwierdzenie w statystykach. Niespełna 3 proc. wszystkich aktywnych kredytów hipotecznych objętych jest wakacjami - poinformowała podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu wiceprezes Związku Banków Polskich (ZBP) Agnieszka Wachnicka. Raty kredytu mieszkaniowego można było zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz będzie można dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

Tylko 3 procent kredytobiorców zdecydowało się na taki krok

Tylko 3 procent kredytobiorców zdecydowało się na taki krok

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów ma wprowadzić podwyżkę akcyzy na wyroby tytoniowe w dwóch etapach. Pierwszy ma się zacząć 1 stycznia, drugi od 1 maja 2025 roku - czytamy w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Podwyżka na raty. Palacze będą cierpieć dwa razy

Podwyżka na raty. Palacze będą cierpieć dwa razy

Źródło:
PAP

Producent samochodów marki Volvo ogłosił, że ​​rezygnuje z zakładanego do 2030 roku zamiaru produkcji wyłącznie samochodów całkowicie elektrycznych - donosi w czwartek BBC. Powodem mają być zmieniające się warunki rynkowe, między innymi znaczny spadek sprzedaży elektryków. Wcześniej zmianę swojej polityki w sprawie elektryków ogłosił także Ford i General Motors.

Volvo rezygnuje z ambitnych planów

Volvo rezygnuje z ambitnych planów

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Administracja prezydenta Joe Bidena ogłosiła w środę szereg sankcji, zarzutów i innych działań w reakcji na rosyjskie próby ingerencji w tegoroczne wybory w USA. Resort sprawiedliwości zajął 32 domeny internetowe używane do rozsiewania dezinformacji, zarzuty postawiono dwojgu pracowników kanału RT (do 2009 roku funkcjonował jako Russia Today), a na 10 kolejnych osób nałożono sankcje.

Sankcje i zarzuty dla Rosjan. Za próby ingerencji w wybory

Sankcje i zarzuty dla Rosjan. Za próby ingerencji w wybory

Źródło:
PAP

- Tak się kończy ręczne zarządzanie gospodarką, spółkami Skarbu Państwa przez nieudaczników pokroju Jacka Sasina. To jest człowiek porażka. Widzieliśmy to przy wyborach kopertowych. Natomiast tutaj straty są jeszcze większe - powiedział Borys Budka, eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej, a wcześniej minister aktywów państwowych. Odniósł się w ten sposób do złożenia przez zarząd PKP Cargo zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jacka Sasina.

"To może się skończyć bardzo poważnymi prokuratorskimi zarzutami"

"To może się skończyć bardzo poważnymi prokuratorskimi zarzutami"

Źródło:
tvn24.pl

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku. 

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Spółka Spar Polska ma zostać przejęta przez polską Grupę Kapitałową Specjał - informuje "Rzeczpospolita". Umowa przedwstępna zakupu udziałów została już podpisana. Jednak transakcja będzie mogła zostać sfinalizowana dopiero po spełnieniu określonych w umowie warunków oraz po otrzymaniu zgody urzędu antymonopolowego.

Duża sieć handlowa zmieni właściciela. Jest umowa

Duża sieć handlowa zmieni właściciela. Jest umowa

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Na początku września benzyna i diesel są najtańsze w tym roku - poinformowali w środę analitycy portalu e-petrol.pl. O 8 groszy za litr - do odpowiednio 6,19 i 6,21 złotego za litr potaniała zarówno 95-oktanowa benzyna, jak i diesel - dodali.

Takich cen w tym roku jeszcze nie było

Takich cen w tym roku jeszcze nie było

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny nie zmieniła poziomu stóp procentowych, co oznacza, że raty spłacanych już kredytów hipotecznych nie ulegną w najbliższym czasie zmianie - wskazuje główny analityk Expander Advisors Jarosław Sadowski. Ekspert zwraca jednak uwagę na dylemat tych, którzy dopiero planują zaciągnięcie takiego kredytu. "Od tego, kiedy i jak mocno spadną stopy procentowe, zależy bowiem, czy bardziej opłaca się wybrać oprocentowanie stałe czy zmienne" - podkreśla.

Przed kredytobiorcami kluczowa decyzja. Dwie opcje

Przed kredytobiorcami kluczowa decyzja. Dwie opcje

Źródło:
tvn24.pl

PKP Cargo poinformowało w raporcie bieżącym o złożeniu zawiadomienia do prokuratury w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez byłego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Chodzi o przewozy węglowe.

PKP Cargo zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina

PKP Cargo zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina

Źródło:
PAP

W marcu 2024 roku mediana wynagrodzeń w gospodarce narodowej wyniosła 6549,22 złotego brutto - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w nowym badaniu. To znacznie mniej niż podawane wcześniej przeciętne wynagrodzenie.

Tak się zarabia w Polsce. Raport GUS

Tak się zarabia w Polsce. Raport GUS

Źródło:
PAP

Cały czas mamy do czynienia z łamaniem artykułu 219 Konstytucji RP, który mówi, że finanse państwa prowadzi się w ustawie budżetowej - ocenia Sławomir Dudek, ekonomista i prezes Instytutu Finansów Publicznych, cytowany w środę przez "Rzeczpospolitą". Jak wyjaśnia gazeta, rząd planuje wyemitować w przyszłym roku dla funduszy zarządzanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego obligacje na ponad 103 miliardy złotych, czego nie zapisał w budżecie centralnym państwa.

Miliardy poza budżetem. "Obywatel nadal nie wie, jaki jest deficyt"

Miliardy poza budżetem. "Obywatel nadal nie wie, jaki jest deficyt"

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Spadki na rynku kredytów mieszkaniowych. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w sierpniu tego roku wartość zapytań o nie zmalała o 25,2 procent w porównaniu do sierpnia minionego roku. Mniejsza była także liczba potencjalnych kredytobiorców. - Sytuację tę należy uważnie obserwować w kolejnych miesiącach roku - ocenił analityk Grupy BIK Waldemar Rogowski.

Tąpnięcie w kredytach mieszkaniowych

Tąpnięcie w kredytach mieszkaniowych

Źródło:
PAP

Resort rozwoju ogłosił budżet Kredytu na start. Będzie problem z podażą mieszkań, bo nie ma gdzie ich budować - ostrzegają deweloperzy. Grunty ma Krajowy Zasób Nieruchomości, ale ministerstwo funduszy ani myśli go likwidować - pisze środowy "Puls Biznesu".

Nie ma gdzie budować mieszkań. "Na dotrzymanie obietnic się nie zanosi"

Nie ma gdzie budować mieszkań. "Na dotrzymanie obietnic się nie zanosi"

Źródło:
PAP

Akcje spółki Nvidia, jednego z gigantów w rozwoju sztucznej inteligencji, spadły we wtorek o 9,5 procent, a kapitalizacja zmniejszyła się o 279 miliardów dolarów. To największy w historii jednodniowy spadek wartości rynkowej amerykańskiej spółki - podał Reuters.

Nvidia zalicza rekordowy spadek. 279 miliardów dolarów w jeden dzień

Nvidia zalicza rekordowy spadek. 279 miliardów dolarów w jeden dzień

Źródło:
Reuters

Microsoft zaczął odcinać rosyjskim firmom dostęp do popularnej na całym świecie chmury - przekazał w środę portal Moscow Times, powołując się na rosyjską firmę z branży IT Softline. W połowie maja amerykański koncern zaczął ograniczać rosyjskim klientom korporacyjnym dostęp do rozwiązań Visio Online, Project Online i Power BI.

Gigant technologiczny odcina Rosję

Gigant technologiczny odcina Rosję

Źródło:
PAP

Europejska Prokuratura (EPPO) przeprowadziła przeszukania w regionie Stuttgartu w Niemczech - podały służby prasowe organu. Chodzi o dochodzenie w sprawie zdefraudowania unijnych funduszy przeznaczonych na wsparcie osób bezrobotnych.

Przeszukania w ramach śledztwa dotyczącego defraudacji unijnych funduszy w Niemczech

Przeszukania w ramach śledztwa dotyczącego defraudacji unijnych funduszy w Niemczech

Źródło:
PAP

Na udzielanie zleceń spółkom Pawła Szopy naciskał Cezariusz Lesisz - twierdzi Hubert B., cytowany przez Onet były pracownik Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, który pełnił w agencji funkcję szefa działu zakupów. Jak zauważa portal, "to ówczesny prezes Agencji Rozwoju Przemysłu – kolejny w tej sprawie zaufany Mateusza Morawieckiego". Informator Onetu wspomina o tajemniczych kartkach. - Wobec mnie prezes bawił się na nich w swego rodzaju rebusy - wskazuje.

Rebusy i rozmowy na boku. Kolejna odsłona afery RARS

Rebusy i rozmowy na boku. Kolejna odsłona afery RARS

Źródło:
Onet